Jump to content

Αναπτήρες Zippo


c.a.D.J.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 132
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τούμπανος ο Jack Daniels.. Αααχ αυτό το Jack.

 

Ζηλεύουμε ζηλεύουμε; :lol: Και που να δεις την τιμή αγοράς ;), σε σχέση με την τιμή βιτρίνας, όταν τον αγόρασα. :ninja:

Όσο για το Jack................................. Το πρώτο «σοβαρό» ποτό που έβαλα στο στόμα μου πριν............ κάτι, πολλά, χρόνια τέλος πάντων. :D

Το μεγάλο μου όμως καμάρι είναι ο άλλος. :)

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας, εχω 2 zippo, Ο ενας καινούριος και ο άλλος αρκετα παλιος και πολυχρησιμοποιημένος. Ο καινούριος δουλευει special αλλα ο παλιος εχει ένα θεμα.

Πριν 2 μερες ειδα τον zippo ενός φιλου και κολλησα και αρχισα να ασχολουμε παλι και εττσι πγρα ζηπελαιο, πετρες, φυτίλια και εκανα μια μικροσυντηριση στον παλιο (ο καινούριος ηταν αχρησιμοποίητος 3 φορες εχει αναψει) αλλα εχω καποια θεματακια :

1ο : Παροτι η πετρα είναι καινουριοα βγαζει πολύ λιγο σπιθα... Και σκέφτομαι μηπως φταιει η ροδελα επειδή είναι πολύ χρησιμοποιημένος ο αναπτηρας.

2ο : Τα βαμβακια μεσα ηταν χαλια και ετσι πηρα αποφαση να τα αλλαξω. Ειπα να κανω μια δοκιμη να βαλω απλο βαμβακι ιατρικο και για τσοχα (ενοω αυτοπου σηκωνουμε και βαζουμε από κατω ζηπελαιο) εβαλα λιγη διαφανεια απλη.

 

Το θεμα είναι ότι ο αναπτηρας δεν αναβει. Από την μια σκέφτομαι μηπως φταιει το ότι εβαλα βαμβακι χωρις ειδικη τσοχα αλλα από την άλλη αμα πλησιασω λιγο έναν αναπτηρα στο φυτιλι αναβει αμεσως και σβηνει δυσκολα. Οποτε γι ' αυτό φοβάμαι μηπως φταιει το ότι δεν βγαζει πολύ σπιθα... Βεβαια για να λεμε και του στραβου το δικιο που και που με πολύ προσπαθεια και με αρκετο γαγομα του αντιχειρα (εχω πληγες τωρα) αναβει.

 

Ποια είναι η γνωμη σας ??

 

Υ.Γ. 1ο : Σορυ για την ζαλαδα !!!!!!

2ο : Σορυ για τα ορθoγραφικα....

Edited by BillyFS7
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να βάζω εδώ φωτογραφίες να σας δείξω ένα δείγμα από αυτούς που έχω...:p:p:p

Συλλογή μόνο την Wings of War του 1991 (13 κομμάτια).

Οι άλλες ΠΟΛΥ ακριβές....

Για τον φίλο BillyFS7....

1.Ρόδα καπούτ....και ποτέ δεν βάζουμε απλές πέτρες!!!!! Είναι πολύ σκληρές σε σχέση με τις δικές του και μπορούν να διαλύσουν τη ρόδα πριν τελειώσει η πέτρα.

2.Βαμβάκι και τσόχα θέλει τα δικά του αν και κανονικό βαμβάκι κάνει δουλειά.Απλά θέλει ΠΟΛΥ παίδεμα να το βάλεις σωστά.

Τώρα περί φυτυλιού:

Προσωπικά το "ανοίγω" από πάνω για να δώσει πιο γεμάτη φλόγα.Αν θέλετε μεγαλύτερη φλόγα,τραβήξτε το να εξέχει 1 mm περίπου,αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ σε φρύδια-μαλλιά-τρίχες μύτης!!!!!

Το μήκος του είναι 115mm(4.5 inches) για να το κόβετε λίγο όταν μαυρίσει αρκετά.Να έχετε υπόψη σας πως έχει και ένα συρματάκι μέσα για να το κρατάει συμπαγές.

Άρα προσοχή στο ψαλίδι.... ;)

Πέτρες: Το είπα πιο πάνω. ΜΟΝΟ τις δικές του original πέτρες !!!!!

Υπάρχουν σε 2 συσκευασίες, των 5 ή 10.

Έχουμε πάντα μια καβάντζα κάτω από την τσόχα για να μη μείνουμε ποτέ από σπίθα.

Γέμισμα: Απλά ανάβει με τα πάντα !!!!!!!!!

Ζηπέλαιο,πετρέλαιο,οινόπνευμα,τσίπουρο-ρακί-τσικουδιά,βενζίνη με όσα οκτάνια έχει το αμάξι σας.... :lol::lol::lol:

Έχω βάλει μέχρι και στρατιωτική (εκείνη την επικίνδυνη την κόκκινη...). Με τη δεύτερη προσπάθεια πάντα άναβε.Στην 1η γινόταν έκρηξη !!!!!

Και για όσους γουστάρουν τους Zippo αλλά δεν αντέχουν τη μυρωδιά του ζηπέλαιου,υπάρχουν άοσμα και με μυρωδιά λουλουδιών (!!!!) υγρά αναπλήρωσης.

Αλλά θέλουν λίγο ψάξιμο σε μεγάλα καπνοπωλεία για να τα βρείτε.

 

Και κάτι τελευταίο περί μποφόρ,φλόγας,ημερομηνιών.......

Οι Zippo έχουν όλοι τον ΙΔΙΟ εσωτερικό μηχανισμό.Είτε είναι του 1933,είτε του 2015....

Αυτό που πληρώνεις είναι το έξω μέρος του αναπτήρα.

Άλλα νούμερα έχει το "κουτί",άλλα ο μηχανισμός.

Το γράμμα είναι ο μήνας (και ΟΧΙ η ποιότητα) και το νούμερο η χρονιά.

Και όχι ότι τον Ιανουάριο (Α) τους κάνουν καλύτερους απ'ότι τον Δεκέμβρη(L) !!! ήμαρτον.......Ορίστε και η επίσημη απάντηση.

Αυτοί που δεν πρέπει να λείπουν από κανέναν είναι οι:

1.Solid Brass.Γυαλιστερό ή ματ εσείς θα διαλέξετε.Αρκεί να είναι χαραγμένες αυτές οι 2 λέξεις.Άλλος ήχος το καπάκι !!!!

2.Τον απλό και ταπεινό Zippo Street Chrome.Για να μη τον λυπάσαι....

3.Κοκκάλινος.Ελεφαντόδοντο και όχι πλαστικό.Το πιο κλασσικό σχέδιο είναι με το καράβι.....

Θα ήθελα να βάλω και τον Venecian,τον Camo που βγήκε για τους φαντάρους στο Βιετνάμ,τον Replica του 1933.........

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...