Jump to content

Αναπτήρες Zippo


c.a.D.J.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 132
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οποτε τα μποφορ ειναι ενας μυθος? μιας και δεν το γραφει καπου

 

Mύθος είναι πιστεύω.. Όταν είχα ασχοληθεί εγώ με το θέμα δεν βρήκα τπτ... Ακούγονται διάφοροι μύθοι.. Πολλοί φίλοι μου νομίζουν ότι το γράμμα αριστερά από το έτος παρασκευής δηλώνει και την ποιότητα του zippo.. Δηλαδή όσο πιο κοντά στο A είναι... τόσο και πιο ποιοτικός.. Και αυτό μύθος είναι.. Το γράμμα δηλώνει το μήνα από μια μικρή έρευνα στο net :)

 

Eκτός κι αν αυτό με τα μπορφορ συμβαίνει σε άλλους zippo πιο ακριβούς, όχι τους κλασικούς που τους πουλάνε παντού αν υπάρχουν δεν ξέρω.. Ή ίσως να συνέβαινε παλιότερα αυτό...

 

Εξάλλου η απόδοσή του σε δυνατό άνεμο , σίγουρα εξαρτάται και από την πέτρα , το ζιπέλαιο και το φυτίλη ανάλογα με τη κατάσταση από ότι έχω παρατηρήσει..

Link to comment
Share on other sites

Μύθοι σχετικά με τους zippo υπάρχουν,αλλά δεν είναι τίποτα άλλο από μύθοι.Σίγουρα υπάρχει διαφορά και σε αίσθηση και σε χρήση σε σύγκριση ανάμεσα σε διάφορα μοντέλα αλλά μέχρι εκεί.Ενδεικτικά να αναφέρω ότι από τότε που έχω στην κατοχή μου έναν συλλεκτικό της σειράς armor case,οποιοσδήποτε από τους άλλους απλούς που έχω μου φαίνεται σαν ψεύτικος.

http://www.zippoclick.com/media/pdf/collectorsGuide.pdf

 

http://img168.imageshack.us/img168/1475/78000343.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσφατα καπου ειδα,σε μαγαζι, ζιπο τζακ ντανιελς.μηπως εχει παρει κανενς το ματι καποιο μαγαζι που να χει?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας...Έχω ένα πρόβλημα...Πριν κάτι μήνες μου έδωσε ο πατέρας μου τον zippo του που είχε αγοράσει πριν 30 χρόνια Περίπου...Από την χαρά μου όμως προσπαθώντας να κάνω διάφορα κόλπα χάλασα το καπάκι του...Μήπως ξέρετε αν και που μπορώ να το επισκευάσω...Έχει συναισθηματική αξία για μένα...!!!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας...Έχω ένα πρόβλημα...Πριν κάτι μήνες μου έδωσε ο πατέρας μου τον zippo του που είχε αγοράσει πριν 30 χρόνια Περίπου...Από την χαρά μου όμως προσπαθώντας να κάνω διάφορα κόλπα χάλασα το καπάκι του...Μήπως ξέρετε αν και που μπορώ να το επισκευάσω...Έχει συναισθηματική αξία για μένα...!!!

 

Πήγαινε σε ένα κατάστημα που πουλάει καπνού, πίπες :lol: , zippo κτλ να ρωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε παιδια εχω βρει εναν μαυρο zippo με ενα μικρο χρυσο σταυρο κατω δεξια και θελω να γραψω 2 λεξεις στο μπροστινο μερος του αναπτηρα, ξερετε αν γινεται αυτο??? εχω δει οτι μπορουν να γινουν costumize μερικοι αναπτηρες αλλα δεν βρηκα το συγκεκριμενο σχεδιο!!! ο αωαπτηρας που με ενδιαφερει ειναι αυτος:

 

http://www.zippocasemuseum.com//index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1857&directoryid=+117&ctrl=productdetails

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά μάλλλον έχει φαγωδεί η ροδελίτσα που τριβει την πέτρα μετά απο χρήση ούτε ενός χρόνου,σε 2 zippo που έχω.Τους αντικαθιστώ τα πάντα(πέτρα,μπαμπάκι,φιτίλι κ.τ.λ),και συνεχίζουν να μου σπάνε τα νεύρα,αφού ανάβουν μετά απο 10+προσπάθειες...Το έχει πάθει κανείς άλλος?Απ' οτι ξέρω έχουν εγγύηση εφ' 'ορου ζωής,πού μπορώ να απευθυνθώ?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω βρει εναν μαυρο zippo με ενα μικρο χρυσο σταυρο κατω δεξια και θελω να γραψω 2 λεξεις στο μπροστινο μερος του αναπτηρα, ξερετε αν γινεται αυτο??? εχω δει οτι μπορουν να γινουν costumize μερικοι αναπτηρες αλλα δεν βρηκα το συγκεκριμενο σχεδιο!!! ο αωαπτηρας που με ενδιαφερει ειναι αυτος:

 

http://www.zippocasemuseum.com//index.aspx?tabindex=0&tabid=1&productid=1857&directoryid=+117&ctrl=productdetails

 

Σε κοσμηματοπωλεία μπορούν να στο χαράξουν υποθέτω .. το κάνουν με τόσο και τόσα άλλα πράγματα .. γιατί όχι μ'αυτό;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλλον έχει φαγωδεί η ροδελίτσα που τριβει την πέτρα μετά απο χρήση ούτε ενός χρόνου,σε 2 zippo που έχω.Τους αντικαθιστώ τα πάντα(πέτρα,μπαμπάκι,φιτίλι κ.τ.λ),και συνεχίζουν να μου σπάνε τα νεύρα,αφού ανάβουν μετά απο 10+προσπάθειες...Το έχει πάθει κανείς άλλος?Απ' οτι ξέρω έχουν εγγύηση εφ' 'ορου ζωής,πού μπορώ να απευθυνθώ?

 

Γειά σας...Έχω ένα πρόβλημα...Πριν κάτι μήνες μου έδωσε ο πατέρας μου τον zippo του που είχε αγοράσει πριν 30 χρόνια Περίπου...Από την χαρά μου όμως προσπαθώντας να κάνω διάφορα κόλπα χάλασα το καπάκι του...Μήπως ξέρετε αν και που μπορώ να το επισκευάσω...Έχει συναισθηματική αξία για μένα...!!!

 

 

Απευθυνθείτε σε μια από τις δυο (η μοναδική χώρα στο πλανήτη με δυο αντιπροσωπείες zippo) αντιπροσωπείες που υπάρχουν στη χώρα μας.

 

http://www.zippo.gr/under-construction/index.html

http://www.zippogreece.gr/

Link to comment
Share on other sites

οι αναπτηρες με τα λογοτυπα ελληνικων ομαδων ποσο περιπου κοστιζουν?

 

 

Έχω δει από 28 μέχρι 35 ευρώ. Οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου είναι. Αναλόγως το πόσο θέλει να βγάλει αυτός που τον πουλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι :p

 

Στα περιπτερα ποσο κανει ενας zippo φτηνος ? Παιζει κανενας με 5ευρω :lol: ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι :p

 

Στα περιπτερα ποσο κανει ενας zippo φτηνος ? Παιζει κανενας με 5ευρω :lol: ?

 

Γιατι πουλανε στα περιπτερα Zippo? :rolleyes: Με 5€ μαλλον "zΕppoΣ" θα ειναι.... :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι :p

 

Στα περιπτερα ποσο κανει ενας zippo φτηνος ? Παιζει κανενας με 5ευρω :lol: ?

 

Παντού υπάρχουν αναπτήρες τύπου Zippo. Θεωρώ όμως ότι δεν αξίζουν σαν αγορά. Ακόμα και τον πιο φτηνό Zippo να αγοράσεις είσαι σίγουρος ότι θα τον έχεις για πάρα πολλά χρόνια, οπότε ουσιαστικά θα σου κάνει απόσβεση (αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Κ' εγώ συμφωνώ με αυτό,αλλά εμένα μετά απο κάνα χρόνο χρήσης(και λιγότερο)μετά δν μου ανάβουν ουτε με τη 10η προσπάθεια,μάλλον θα χαλάει το ροδελάκι,άρα...ψιλομάπα οι zippo,δν ξέρω αν έχει και κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Κ' εγώ συμφωνώ με αυτό,αλλά εμένα μετά απο κάνα χρόνο χρήσης(και λιγότερο)μετά δν μου ανάβουν ουτε με τη 10η προσπάθεια,μάλλον θα χαλάει το ροδελάκι,άρα...ψιλομάπα οι zippo,δν ξέρω αν έχει και κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία...

 

Μηπως εχει βαλει πολυ υγρο και εχει βραχει η πετρα/ροδελα?

Link to comment
Share on other sites

Κ' εγώ συμφωνώ με αυτό,αλλά εμένα μετά απο κάνα χρόνο χρήσης(και λιγότερο)μετά δν μου ανάβουν ουτε με τη 10η προσπάθεια,μάλλον θα χαλάει το ροδελάκι,άρα...ψιλομάπα οι zippo,δν ξέρω αν έχει και κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία...

 

Αν και μου ακούγεται κάπως παράξενο δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω, οπότε θα σου έλεγα να τον πας στην αντιπροσωπεία για να στον επισκευάσουν. Δε θα πληρώσεις, ας είναι καλά η εγγύηση εφ όρου ζωής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε παιδια μηπως υπαρχει καποια ενδειξη οπου μπορουμε να διαπιστωσουμε αν ενας zippo ειναι ψευτικος?:blink:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως υπαρχει καποια ενδειξη οπου μπορουμε να διαπιστωσουμε αν ενας zippo ειναι ψευτικος?:blink:

 

Εκτος οτι ο μουφα zippo κανει μπαμ απο μακρια, λογω ποιοτητας υλικων, αμα τον βγαλεις απο το "καβουκι" του οι αυθεντικοι zippo γραφουν ημερομηνια κατασκευης και ολα τα σχετικα οτι ειναι zippo. Οι μουφα δεν γραφουν τιποτα!! ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σε ολους!!Εχω ενα μικρο προβληματακι με τον νεο zippo (2 ημερων) που μολις αγορασα.Οταν ανοιγω το καπακι αρκετες φορες ο ολος μηχανισμος μεσα χαλαρωνει και οταν παω να τον κλεισω ''βρισκει'' στο καπακι!:(

Εχετε καποια ιδεα με το τι μπορω να κανω??

Ευχαριστω εκ των προτερων !!

Link to comment
Share on other sites

ποσο κοστιζει το ζιπελαιο? εδω ελλαδα.

πως μπορω να το ψαξω στο ebay?

 

η ροδελα, τα βαμβακακια και το λευκο ορθογωνιο κοματι (κατω απο τα βαμβακακια) αλλαζουν?

επισης μπορω να τα βρω και αυτα στο ebay?

 

εχω 2 απλους αλλα παλιους ζιππο. θελω να χρησιμοποιησω τον 1, αλλα χρειαζεται ενα ρεκτιφιε :p

Link to comment
Share on other sites

ποσο κοστιζει το ζιπελαιο? εδω ελλαδα.

πως μπορω να το ψαξω στο ebay?

 

η ροδελα, τα βαμβακακια και το λευκο ορθογωνιο κοματι (κατω απο τα βαμβακακια) αλλαζουν?

επισης μπορω να τα βρω και αυτα στο ebay?

 

εχω 2 απλους αλλα παλιους ζιππο. θελω να χρησιμοποιησω τον 1, αλλα χρειαζεται ενα ρεκτιφιε :p

 

Φυλλο και φτερο μπορεις να τους κανεις τους Zippo. Ολα αλλαζουν!! :)

 

Το ζιπελαιο κοστιζει γυρω στα 2.5-3 €

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χαλαρώνει ο μηχανισμός;

Βγαίνει από τη κάσα;

 

και σε μενα το κανει σε ενα... βεβαια εγω δεν καπνιχω και ολοι μου οι ζιππο ειναι παλιοι, απο την συλλογη των γονιων μου :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...