Jump to content

[Carrier] Vodafone Blackberry Service


Jimm1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έ ηρεμία, ποια μάτια του κόσμου.

 

το ένα κάνει 10ε και το άλλο 17.

 

επίσης έτσι θα πετάξω την κάρτα broadband στο tablet και θα μπαίνω από το storm μέσω bt. το έκανα και με το pearl αλλά άντε για να δω 1-2 μέιλ σοβαρά.

 

τώρα μπαίνω άνετα :)

 

Υ.Γ. το έβαλα ανεξάρτητα από το storm.

 

Παρα πολυ καλη ιδεα μπραβο ;) .....

Προσπαθησα να το κανω και εγω αλλα μου γραφει οτι THE CONNECTED DEVICE IS CURRENTLY IN GLOBAL ROAMING MODE AND BLACKBERRY DESKTOP MANAGER CANNOT START AN IP CONNECTION......... (currently in global roaming mode :what::what::what::what: wtf is this ?)

μαλλον πρεπει να αλλαξω το connection profile , αλλα δεν ξερω τι να βαλω;

εχω vodafone με datta plan 500. Καμια ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα σήμερα σύνδεση στο Surf&Talk lite, με πάγιο 35 ευρώ. Ήθελα το unlimited αλλά δε γινόταν.

Το θέμα είναι πως, δεν ενεργοποίησα την BIS, επειδή δε πήρα συσκευή και δε το έβγαζε στο σύστημα σαν επιλογή. Μου είπε η υπάλληλος εκεί να περάσω την Τρίτη πάλι για να κάνουμε "αλλαγή προγράμματος". Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα; Το νούμερο ενεργοποιήθηκε κανονικά, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα σύνδεση στο Surf&Talk lite, με πάγιο 35 ευρώ. Ήθελα το unlimited αλλά δε γινόταν.

Το θέμα είναι πως, δεν ενεργοποίησα την BIS, επειδή δε πήρα συσκευή και δε το έβγαζε στο σύστημα σαν επιλογή. Μου είπε η υπάλληλος εκεί να περάσω την Τρίτη πάλι για να κάνουμε "αλλαγή προγράμματος". Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα; Το νούμερο ενεργοποιήθηκε κανονικά, πάντως.

 

οντως η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη απο το συστημα χωρις την επιλογη της συσκευης.μπορουσες να επιλεξεις οποιο unlimited ηθελες και να ενεργοποιησεις την υπηρεσια blackberry surf and mail 150 η 250 απο το 13830.αλλαγη προγραμματος μονο μετα απο ενα μηνα απο την ενεργοποιηση εσυ εχεις το surf and talk 100 lite οποτε μπορεις να πας σε οποιο unlimited θες απο τα 20 και πανω και να ενεργοποιησεις την υπηρεσια του ιντερνετ.κανονικα αυτο το προγραμμα ειναι εμπορικα μη διαθεσιμο οποτε δε μπορουν και να στο προσφερουν.

Link to comment
Share on other sites

OK, να πω την αλήθεια δεν έχω πρόβλημα, 100+150 για εμένα είναι πολύ καλά.

Μια ερώτηση ακόμα. Χθες ήταν Σάββατο. Άρα, μου ενεργοποιήθηκε μόνο η φωνή, από data τίποτα. Έχω 500ΜΒ όγκο. Μπορώ να πάρω τηλέφωνο την Τρίτη να μου τα γυρίσουν σε BIS τα 500ΜΒ και να ΜΗΝ βάλω κάποιο πρόσθετο πακέτο, έτσι; Εννοώ, το πάγιο μου να είναι 35 ευρώ, να μην είναι 35+13,22 π.χ. κάποιο BIS.

 

EDIT: Λοιπόν, δε θα πιστέψετε τι έγινε.

Κάλεσα την εξυπηρέτηση και μέσα σε 3 λεπτά μου ενεργοποιήθηκαν ΟΛΑ!! Απίστευτο; Και όμως, έκανα και εγγραφή στη σελίδα της Vodafone! Και πήρα και δεύτερη φορά να το επιβεβαιώσω. Δε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα, έτσι;

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δελτίο Τύπου:

Η εταιρεία VODAFONE-ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ (Vodafone) ανακοινώνει την από 08/06/2010 μείωση των χρεώσεων περιαγωγής δεδομένων στα παρακάτω προγράμματα χρήσης:

 

1. Για το Ημερήσιο Πρόγραμμα περιαγωγής δεδομένων για συνδρομητές συμβολαίου που διαθέτουν συσκευές Vodafone 360, Smartphones, i phone & blackberry θα ισχύουν τα ακόλουθα:

 

* Μείωση κατά 18,7% της χρέωσης του Ημερήσιου Προγράμματος, από 6,05 ευρώ /24ωρο σε 4,92 ευρώ /24ωρο. Το Ημερήσιο Πρόγραμμα παρέχει 5ΜΒ ενσωματωμένη χρήση το 24ωρο για περιαγωγή δεδομένων στην Ευρωπαϊκή Ζώνη*. Σημειωτέον ότι κατά τη χρήση έως και του πρώτου ΜΒ εντός του Ημερήσιου Προγράμματος, ο συνδρομητής χρεώνεται ανά 10ΚΒ με χρέωση 0,0094/10KB ενώ η υπόλοιπη χρέωση του Ημερήσιου Προγράμματος εφαρμόζεται μετά την κατανάλωση του πρώτου ΜΒ.

 

* Μείωση κατά 88,4% της χρέωσης για χρήση μετά τον ενσωματωμένο όγκο δεδομένων, από 8,4751 ευρώ/MB σε 0,9849 ευρώ/MB, με βήμα χρέωσης 10ΚΒ, για περιαγωγή δεδομένων στην Ευρωπαϊκή Ζώνη*.

 

* Μείωση κατά 60,9% της χρέωσης από 18,5856 ευρώ/MB σε 7,26 ευρώ/MB, με βήμα χρέωσης 10ΚΒ, για περιαγωγή δεδομένων στον υπόλοιπο κόσμο.

 

 

2. Για τις χρεώσεις περιαγωγής δεδομένων των προγραμμάτων Vodafone Mobile Broadband για συνδρομητές συμβολαίου θα ισχύουν τα ακόλουθα:

 

* Μείωση κατά 89,1% της χρέωσης, από 9,0747 ευρώ/MB σε 0,9849 ευρώ/MB, με βήμα χρέωσης 100ΚΒ, για περιαγωγή δεδομένων στην Ευρωπαϊκή Ζώνη*. Ισχύει για χρήση α) μετά τον ενσωματωμένο όγκο δεδομένων σε περίπτωση που ο συνδρομητής έχει εγγραφεί σε κάποιο πρόγραμμα ημερήσιας ή μηνιαίας χρήσης καθώς και β) στην περίπτωση που ο συνδρομητής δεν έχει επιλέξει κάποιο πρόγραμμα με ενσωματωμένη χρήση δεδομένων.

 

* Μείωση κατά 60% της χρέωσης, από 18,1507 ευρώ/MB σε 7,26 ευρώ/MB, με βήμα χρέωσης 100ΚΒ, για περιαγωγή δεδομένων στον υπόλοιπο κόσμο. Ισχύει για χρήση α) μετά τον ενσωματωμένο όγκο δεδομένων σε περίπτωση που ο συνδρομητής έχει εγγραφεί σε κάποιο πρόγραμμα ημερήσιας ή μηνιαίας χρήσης καθώς και β) στην περίπτωση που ο συνδρομητής δεν έχει επιλέξει κάποιο πρόγραμμα με ενσωματωμένη χρήση δεδομένων.

 

 

Οι παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 21%

 

*Ευρωπαϊκή Ζώνη - (Βασικά Δίκτυα)

Τα δίκτυα των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης: Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Γαλλία, Γερμανία, Γιβλαρταρ, Γουαδελούπη, Δανία, Εσθονία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Κύπρος, Λετονία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Μαρτινίκα, Ολλανδία, Ουγγαρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρεγιουνιον, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Σουηδία, Τσεχία, Φινλανδία

Τα δίκτυα των χωρών: Ελβετία, Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Νορβηγία

Τα δίκτυα Vodafone σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο και συγκεκριμένα σε: Αίγυπτος, Αλβανία, Αυστραλία, Νεα Ζηλανδία, Τουρκία

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά επειδή από Δευτέρα-Τρίτη θα πάω στην Vodafone να υπογράψω το συμβόλαιό μου και να πάρω το BlackBerry, ένα τελευταίο τσεκ:

-Επέλεξα Unlimited 35 + Surf&Mail 250 (Που δίνει 500ΜΒ/μήνα για τον πρώτο χρόνο. Το 150 μου παν ότι καταργήθηκε).

- Την BIS θα την ενεργοποιήσουν αυτοί έτσι? Και θα περιμένω να μου στείλει mail και η RIM? Θα τους το πω κι εγώ, απλά για να μην το ξεχάσουν.

- Το Surf&Mail 250 είναι Blackberry Data Plan. Σωστά? Θα έχω ενεργοποιημένες όλες τις Blackberry υπηρεσίες?

Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο έτσι?

Ευχαριστώ

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κανεις κάτι άλλο,το surf and mail ειναι BIS ναι,θα τα ενεργοποιήσει η voda/RIM και θα σου έρθει ένα message "Your handheld has been registered with the mobile network"
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Δηλαδη για να μπορεσεις να χρησιμοποιησεις το BBM , facebook , yahoo θα πρεπει να εχεις ενα internet προγραμμα της Vodafone? δεν εχω πολυ καταλαβει....
Link to comment
Share on other sites

Όχι, θα πρέπει να έχεις συνδρομή BIS από τον πάροχό σου, όποιος κι αν είναι. Ρίξε μια ματιά στο FAQ για να καταλάβεις τι γίνεται.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυριο να παω στην vodafone εφοσον εχω vodafone και να τους πω τι? θελω ενα ΒIS? η μια internet συνδεση για το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξες το FAQ, έτσι; Οπότε υποθέτω έχεις συμβόλαιο και όχι καρτοκινητό. Ποιο πρόγραμμα έχεις; Με ενδιαφέρει αν περιέχει και πακέτο δεδομένων, όχι τα δωρεάν λεπτά και σμς.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

καρτοκινητο εχω... πρεπει να κανς συνδεση? η μπορω να εχω το καρτοκινητο και ταυτοχρονος να εχω αυτο το ΒΙS?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, προσπαθώ να σε βοηθήσω αλλά δε δίνεις σημασία σ'αυτά που λέω. Στο θέμα που άνοιξες νωρίτερα, απάντησα αναλυτικά για το τι πρέπει να κάνεις.

 

Από τη στιγμή που έχεις καρτοκινητό, δε μπορείς να κάνεις πάρα πολλά. Ρίξε μια ματιά στο BlackΒerry με καρτοκινητή ή δίχως Data Plan για να δεις τι γίνεται.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παρατηρώ τελευταία στο λογαριασμό μου "χρεώσεις WAP" και σχετικά λίγες χρεώσεις με την ένδειξη "blackberry.net" στην αναλυτική κίνηση.

 

Αναρωτιέμαι αν οι κινήσεις που εμφανίζονται με χρεώσεις WAP περνούν απ τη συμπίεση της RIM γιατι έχω παρατηρήσει οτι τελειώνουν σχετικά γρήγορα τα 100ΜΒ που έχει το πακέτο.

 

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις wap δεν περνάνε από τη συμπίεση. Κάποιο πρόγραμμα από αυτά που χρησιμοποιείς κάνει χρήση "ξένου" apn. Το ερώτημα όμως είναι πόσα ΜΒ σου τρώνε αυτές οι χρεώσεις wap, αφού στην ανάλυση γράφει και το μέγεθος.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είναι το UberSocial (πρώην UberTwitter) και η χρέωση στην αναλυτική κίνηση είναι 0,0010€ αλλά είναι πολλές σε αριθμό, μάλλον είναι τα refresh στο timeline.

 

Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι πράγματι αυτό

 

Καμία συμβουλή;

 

PS

Ανέβασα και μία ανάλυση κλήσεων data. Παρατηρείστε ότι έχει μία κίνηση ανά ημέρα που τη χαρακτηρίζει "blackberry.net" και είναι αυτή με τη μεγαλύτερη κατανάλωση σε όγκο. Κάτι δεν πάει καλά

Edited by Nightcrawler
Link to comment
Share on other sites

Με "blackberry.net" βλέπεις χρεώσεις που περνάνε από τη rim - χρεώνονται σωρευτικά, δε θα μπορούσε να σου χρεώνει κάθε email ή κάθε refresh στο facebook.

 

Στα options-> advanced options -> TCP του ubersocial τι ρυθμίσεις έχει; είναι κενό το ΑΡΝ;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη εφαρμογή έχει network options στα οποία είναι επιλεγμένος σαν τρόπος σύνδεσης το BIS και τικαρισμένο "use WiFi if avilable".

Τώρα αν εννοείς στης συσκευής τα options το APN είναι κενό ναι.

 

Πήρα τηλέφωνο και στη vodafone επέμεναν οτι χρησιμοποιώ το vodafone live, τους εξήγησα ότι το έχω κάνει και hide το εικονίδιο στο μενού άρα είναι λίγο απίθανο να μπαίνω έστω και κατά λάθος, αλλά και κατά λάθος να ήταν δεν δικαιολογούνται τόσες χρεώσεις.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά, νόμιζα ότι όλα περνούν μέσω blackberry.net

 

Επίσης τσέκαρα να MB που έχω διαθέσιμα μέχρι τέλος του μήνα και είναι 27 απ τα 100 του πακέτου, και ο μήνας έχει 18, με βλέπω να φτάνω τα 200 MB μέχρι τέλος του μήνα

Edited by Nightcrawler
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπαινεις Youtube απο το κινητο;; Γιατι εκει το video περναει μεσω wap.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ποτέ streaming video απ το blackberry. Γίνεται; γιατί νόμιζα ότι η RIM δεν επιτρέπει streaming.

Παίζει να έχω κάνει καμία λάθος ρύθμιση στον browser; Μήπως να κατέβαζα κάποιον άλλον browser δοκιμαστικά να δω αν θα συνεχίσει να χρεώνει WAP;

 

Σπάω το κεφάλι μου τι μπορεί να φταίει καθώς δεν γινόταν παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο θέμα RIM, είναι κυρίως θέμα vodafone αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Χρησιμοποιείς opera mini?? Στον BlackBerry Browser τι έχεις ως home page???

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Home Page Address: http://www.blackberry.com/mobile/vodagr/

 

Και στην επιλογή Start Page -> Start Page

 

Όχι δεν χρησιμοποιώ opera mini

Edited by Nightcrawler
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Vodagr στο τέλος με προβληματίζει λίγο. Δοκιμασε να βαλεις σαν home page το go to η κατι αλλο. Μπορεις να μας παραθεσεις και ποιες εφαρμογες χρησιμοποιεις;;;

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Το GoTo είναι σαν start page γιατί αυτό έχω στην επιλογή start page.

Θα το σβήσω όμως.

 

Εφαρμογές:

Appworld

Google Maps

Google Sync

Blackberry Protect

Facebook

Foursquare

Navita Translator

Windows Live Messenger

PingChat

IM+

Twitter for Blackberry

UberSocial

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αυτο που σου γραφει Πλοήγηση WAP στον λογαριασμο μου το εχει εμφανισει 5-6 φορες. Υποπτευομαι ισως μερικες φορες που ειδα κανα video του youtube χωρις WIFI. Αλλα ειναι οντως περιεργο. εχω τα 250mb της vodafone και τον προηγουμενο μηνα χτυπησα στα 174. Μονιμα ανοιχτο Ubersocial, Windows Live Messenger, Social Feeds, Weather Bug, 6 λογαριασμους emails και τωρα τελευταια μια Beta εκδοση του Facebook. Παρολαυτα ειμαι ικανοποιημενος με τα mb που μου καταναλωνει! Και μου βγαζει μονο "blackberry.net" εκτος απο τα 5-6 που ανεφερα!

Xiaomi Mi9 & Blackberry Passport User!

http://mowned.com/sig/panagiotischq.smart.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Carrier] Vodafone Blackberry Service

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...