Jump to content

[Carrier] Vodafone Blackberry Service


Jimm1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είναι απαραίτητο να βάλεις vodafone, πρέπει όμως να ενεργοποιήσεις πακέτο δεδομένων BIS στη γραμμή σου, κάτι που έχει πάγιο μηνιαίο κόστος.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδες καλησπέρα,

 

Υπάρχει κανένα προβλημα τις τελευταιες 2 ημέρες με την προόθηση των email στις συσκευές σας; Μπορώ να στείλω κανονικά email αλλά κανένα από τα εισερχόμενα στον email server μου (POP) δεν προωθείτε στο ΒΒ. Εχώ στείλε κανονικα τα service books τόσο απο την συσκευή μου όσο και απο την σελίδα του BIS.

 

 

Το πρόβλημα λύθηκε με ενα wipe :dance:

22165330
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Σημερα εγινα κατοχος ενος bb 8520... στο προγραμμα με τα 250Mb.

ηθελα να ρωτησω αν πραγματικα ειναι αρκετα για σερφαρισμα ΟΧΙ download φιατι δεν κανω.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Οχι μόνο σε δίκτυο Vodafone αλλά σε οποιοδήποτε δίκτυο έχει συμφωνία περιαγωγής με Voda. Εγώ το χρησιμοποίησα σε Ταυλάνδη, Κίνα, Ντουμπάι και έπαιρνα email κανονικά.

 

ΥΓ. Δεν ξέρω αν προυποθέτει το δίκτυο με το οποίο κάνεις περιαγωγή να υποστηρίζει υπηρεσία BΒ.

 

επειδη αυριο ταξιδευω στην Ιταλια ειπα να δω τι παιζει με τις χρεωσεις για data... δυστυχως στο προγραμμα Blackberry surf & Email 250 που εχω υπαρχει χρεωση 5,95€ την ΗΜΕΡΑ και αυτο για 5MB μονο!!! μετα εχει επιπλεον χρεωση!!! ανεξαρτητα με το δικτυο που θα συνδεθει θα δουλεψει αλλα η χρεωση αυτου του τυπου ειναι μεγαλη κλεψια την στιγμη που ενεργοποιειται μονη της με το που θα ερθει καποιο email ή ανοιξει ο browser!!! μπραβο Vodafone και εις ανωτερα!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Όλες έτσι σου λένε γιατί εξαρτάται με ποιο δίκτυο συνεργάζονται.. Πάντωα 5,95 τη μέρα είναι πολλά! Και τα 50 δεν τα φτάνεις με τίποτα ούτε το μήνα που λέει ο λόγος.. Νομίζω πάντως η Βόντα πρώτη έβγαλε πακετο roaming με πάγιο.. Ψάξε το λίγο...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα εταιρικό ΒΒ, με ενεργοποιημένο BIS, αλλά στο πρόγραμμα Pay as you go. Δυστυχώς από την δουλειά μου δεν με είχαν ενημερώσει για το πρόγραμμα και αφού έφαγα κάτι 250 € στο κεφάλι για 2 μήνες, ανακάλυψα ότι πληρώνω από το πρώτο bite.

Από την voda δεν έχουν πρόβλημα να με βάλουν στο πρόγραμμα με τη χρέωση των 10€, έχουν όμως από την δουλειά μου, καθώς έχουν κολλήσει και για λόγους "πολιτικής" δεν θέλουν να το ενεργοποιήσουν (ούτε καν να πληρώνω extra τα 10 € τον μήνα).

Γνωρίζει κανείς εάν μπορώ να κάνω κάτι μέσω της vodafone και έστω να πληρώνω εγώ extra τα € 10 ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε άλλη συνδεση.. :P Αφού δεν σε αφήνει η εταιρεία σου, εμείς τι μπορούμε να κάνουμε?
Link to comment
Share on other sites

Κάνε άλλη συνδεση.. :P Αφού δεν σε αφήνει η εταιρεία σου, εμείς τι μπορούμε να κάνουμε?

Σύντεκνε δεν είπα εάν μπορείτε, είπα εάν ξέρετε...έχει διαφορά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!!

εχω προγραμμα vodafone 250mb και ειχε δωρο 1,5gb

αμα παρω bb και ενεργοποιησω το bis υπαρχει περιπτωση

να χρεωθω ξεχωριστα??

(χωρις εννοειται βεβαια να περασω το ογκο μου.)

αμα εχω το σημα 3G υπαρχει περιπτωση μετα να εχω

3g καπου που δεν θα πιανει??

δηλ.οσο και να σερφαρω/email/facebook

θα εχω φοβο??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχεις φόβο. Το κινητό θα λειτουργεί μόνο εφόσον καλύπτεσαι από bis. Σε μία περίπτωση που δε θα λειτουργεί το bis (και που είναι δύσκολο να συμβεί αφού είναι ενεργό στη γραμμή σου - αφού θα έχεις σήμα, θα έχεις κα bis), δε θα έχεις πρόσβαση σε data από το blackberry παρά μόνο αν κάνεις ειδική ρύθμιση στο τηλέφωνο. Δηλαδή απλά δε θα κατεβάζει τίποτα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά μπορείς με εξωτερικό πρόγραμμα (που πρέπει να πληρώσεις).. Η Βόντα όμως νομίζω προσφέρει δυνατότητα ενημέρωσης καταναλωσης μέσω τηλεφώνου...
Link to comment
Share on other sites

Όλες έτσι σου λένε γιατί εξαρτάται με ποιο δίκτυο συνεργάζονται.. Πάντωα 5,95 τη μέρα είναι πολλά! Και τα 50 δεν τα φτάνεις με τίποτα ούτε το μήνα που λέει ο λόγος.. Νομίζω πάντως η Βόντα πρώτη έβγαλε πακετο roaming με πάγιο.. Ψάξε το λίγο...

 

βασικα το ειχα ψαξει στο site τους και μετα πηρα και τηλ. ουτε βρηκα ουτε μου ειπαν κατι διαφορετικο. τελικα απενεργοποιησα τα "data while roaming" και τελειωσε η χαρα...

α, και τα 5,95 την ημερα ειναι για 5MB οχι 50! ξεφτιλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα με έχε μπερδέψει αρκετά η Voda και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Είμαι κάτοχος του iPhone (πριν είχα το Bold και αν εξερέσω το μέγεθος του είμουν 100% ικανοποιημένος) τώρα που έχω ειποδότηση γλυκοκοιτάζω το curve 8900.

 

 

Δυστυχώς τις απορίες μου δεν μπόρεσε να μου τις λύσει ο υπάλληλος.

 

Πληρώνω στη Voda στάνταρ πάγιο 45€ με μόνο 100λεπτά χρόνο ομιλίας και κάμποσα SMS + 500MB μπορεί και παραπάνω για τον ιντεργουεμπ.

 

Εγώ δεν κάνω χρήση του iphone και τα 500MB του εκτός απο τα email του πανεπιστημιού και το IM (MSN). άρα φαντάζεσται πόσο άχρηστα μου είναι όλα αυτά.

 

Μπορώ να φύγω απο αυτό το πρόγραμμα? Να πάρω ένα προγραμμα χωρίς ιντερνετ ώστε να έχω περισσότερο χρόνο ομιλιας και SMS και να βάλω αν υπάρχει ένα πακετάκι 100-200MB για τα mail και το IM?

 

Ο υπάληλος με ενημέρωσε πως η δευτερη λύση είναι και πιο ακριβή.

 

 

ιδέα δεν έχω.

Edited by Werra
Link to comment
Share on other sites

Το BIS για 150ΜΒ (απεριόριστα για blackberry ) κοστίζει 10€. Βάλε και ένα unlimited 30 και είσαι καλυμμένος.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Το BIS για 150ΜΒ (απεριόριστα για blackberry ) κοστίζει 10€. Βάλε και ένα unlimited 30 και είσαι καλυμμένος.

 

καλημέρα, με ενδιαφέρει και εμένα αυτό,

 

άρα το βασικό είναι το BIS 150MB και μπορούμε να επιλέξουμε οτιδήποτε άλλο πρόγραμμα ομιλίας θέλουμε? Σωστά κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, με ενδιαφέρει και εμένα αυτό,

 

άρα το βασικό είναι το BIS 150MB και μπορούμε να επιλέξουμε οτιδήποτε άλλο πρόγραμμα ομιλίας θέλουμε? Σωστά κατάλαβα?

 

100% σωστά. Το bis είναι η βάση και διαλέγεις 150/250/500 Mb:)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας. Ενδιαφερομαι να αγοράσω ένα blackberry και να κάνω σύνδεση στο προγραμμα surf & talk 100 lite της vodafone (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5921). Η απορία μου είναι αν εκτός από το πάγιο της σύνδεσης χρειάζεται να πληρώνω επιπλέον 10€ που απαιτούνται για την υπηρεσία BIS κάθε μήνα. Ευχαριστώ.

 

Είχα την ίδια απορία η οποία από ότι βλέπω έχει απαντηθεί εδώ. Ποια είναι η διαφορά όμως μεταξύ του Surf&Talk και του Surf&Email; Δηλαδή τί διαφορά (πέρα από το οικονομικό) έχει το Surf&Talk από ένα συμβόλαιο τύπου Vodafone Unlimited + Surf&Email 150;

Δυστυχώς μετά από 3 ώρες σε 2 καταστήματα Vodafone σήμερα, ακόμα δεν έχω σαφή εικόνα.

Παρεμπιπτόντως, επειδή είδα σχετική απορία, σήμερα μου είπαν ότι τα προγράμματα Vodafone Unlimited δεν είναι συμβατά με το BB Surf&Email, καθώς και ότι το surf&email 150 καταργήθηκε για νέες συνδέσεις!

Link to comment
Share on other sites

Θέμα εμπορικής ονομασίας καθαρά. Τα Surf & Talk είναι combo από ομιλία και data.

Μπορείς να έχεις unlimited με όποιο πακέτο internet θες. Απλά τα "unlimited με internet" είναι συγκεκριμένοι συνδυασμοί. Πώς πας mcdonalds και παίρνεις combo Burger πατάτες σαλάτα;;

Κάτι τέτοιο :lol: :lol:

Edited by moment_v

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Θέμα εμπορικής ονομασίας καθαρά. Τα Surf & Talk είναι combo από ομιλία και data.

Μπορείς να έχεις unlimited με όποιο πακέτο internet θες. Απλά τα "unlimited με internet" είναι συγκεκριμένοι συνδυασμοί. Πώς πας mcdonalds και παίρνεις combo Burger πατάτες σαλάτα;;

Κάτι τέτοιο :lol: :lol:

 

Φαίνεται αστείο αλλά όταν διάλεξα Unlimited 30 σε συνδυασμό με Surf&Email 150, ο υπάλληλος μου είπε "δε γίνεται".

Τουλάχιστον στα ΜcDonalds, άμα θες αναψυκτικό αντί για τη σαλάτα δε σου λένε "δε γίνεται" επειδή προωθούν αποκλειστικά το combo. :D

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση πάντως.

Και sorry για τη γκρίνια, όταν ξεμπερδέψω θα φαίνονται όλα πιο απλά. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειμαι Βραζιλια για επαγγελματικο ταξιδι, το πρωτο που κανω μετα απο την αλλαγη απο cosmote σε vodafone. Πρωτη κρυαδα την πηρα οταν εφτασα στο Ριο και βρεθηκα ...χωρις τηλεφωνο. Καλυτερα να βρεθεις στην μεση της ερημου, χωρις νερό. Οι συμβεβλημενες CLARO και VIVO (συμφωνα με το site της vodafone) μου επιστρεφανε ενα μεγαλοπρεπο SOS. Αργοτερα και μετα απο περιπλάνηση σε 3-4 πολεις μου πηρα σημα απο την ΒRA BrTCelurar, η οποια δεν αναφερεται στο site της vodafone, οχι οτι θα με πηραζε αν ειχα και υπηρεσια ΒΒ.

Για ολα αυτα θα εχομε να πουμε 2 κουβεντουλες με την Vodafone οταν επιστρεψω Ελλαδα, και πιστεψτε με θα με ακουσουν, διοτι εχω "εμμεσο" ελεγχο και σε αλλα 10 τηλεφωνα με 100.000 χιλιαδες ευρω λογαριασμους το χρονο.

Στο κυριως θεμα μας τωρα. Για να καλυψω τις αναγκες μου προμηθευτηκα μια ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗ καρτα sim απο την TIM Βραζιλιας.την οποια τοποθετησα στο 2ο ΒΒ που κουβαλαω μαζι μου.

Μολις την τοποθετησα λαμβανω το εξης μυνημα απο BB: Your handheld has been registered with the wireles network.

Με παραξενεψε το μυνημα αλλα δεν εδωσα σημασια, αλλα μετα απο λιγο ειδα ενα μεγαλοπρεπεστατο EDGE στην οθονη μου. Παω στο service status και βλεπω:

Connection: Mobile network

BB Internet servise Connection: Mobile network

BB Enterprise Server Connection: not connected

 

Τι συμερασμα βγαινει παιδια?

Εγω νομιζω οτι εδω διατίθεται πακετο - εστω και με προπληρωμενη καρτα -η υπηρεσια ΒIS, ανεξαρτητα αν θες να την χρησιμοποιησεις η οχι.

Δεν τολμω να κανω e-mail setting γιατι φοβαμαι οτι θα δεσμευσω την συσκευη μου και μετα δεν θα ξερω πως να την ξεμπλοκαρω. (αν δεν εχει αυτοδεσμευτει ιδη)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι κάτοχος Vodafone BB Storm 2 και νομίζω ότι έχω ανακαλύψει κάποιες πρακτικές της Vodafone που ο συνήγορος του καταναλωτή θα ήταν πολύ πρόθυμος να διερευνήσει.

 

1) Ο Web browser της Vodafone που υπάρχει στο μηχάνημα δεν χρησιμοποιεί ποτέ το WiFi δίκτυο παρά μόνο το 3G ή GPRS.

 

2) Ο Web browser του BB χρησιμοποιεί κανονικά WiFi κατά προτεραιότητα αν το βρεί, αλλά αν πάτε στη σελίδα "Μετάβαση σε..." και δώσετε κάτι για αναζήτηση απ'το Google πάλι χρησιμοποιείται το 3G ή GPRS και αγνοείται εντελώς η ύπαρξη WiFi.

 

Γνώμες παρακαλώ, πριν προβώ σε επίσημες καταγκελίες παντού...

PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

1) Έχω την εντύπωση ότι είναι εντελώς φυσιολογικό ο browser της Vodafone να λειτουργεί με το δίκτυο της Vodafone μόνο... Γι'αυτό και είναι απλά ένα extra και όχι βασικός browser της συσκευής. Επίσης δε βρίσκω λόγο να τον χρησιμοποιείς όταν υπάρχει ο default, δεν προσφέρει κάτι και μπορείς με 2 κλικ να τον κάνεις hide ώστε να μη μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά λάθος.

 

2) Εδώ έχεις δίκιο, αλλά δε δίνεις κάτι εκεί για αναζήτηση από το Google, αφού δίπλα γράφει καθαρά "Enhanced by Google" και όχι Google Search. Είναι όμως branded το τηλέφωνο και προσωπικά δεν είδα ποτέ branded συσκευή από οποιονδήποτε πάροχο που να μην υποστηρίζει/προωθεί τις υπηρεσίες του ιδίου (πχ i-mode από cosmote ή AT&T που είχα 2 συσκευές από εξωτερικό - τα πάντα AT&T έγραφαν σ'αυτά τα τηλέφωνα!). Δυστυχώς δεν έχω κάποιο blackberry που να είναι branded από άλλο πάροχο για να σου πω αν ισχύει το ίδιο και με τις άλλες εταιρείες στο συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε αν θα το βρεί "εντελώς φυσιολογικό" ο Συνήγορος του Καταναλωτή και η ΕΚΠΟΙΖΟ.
PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Carrier] Vodafone Blackberry Service

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...