Jump to content

[Carrier] Vodafone Blackberry Service


Jimm1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι, στην βόντα δεν σε χρεώνει, απλά σου καταλαώνει ντάτα από το BIS, ενώ στη WIND σε χρεώνει έξτρα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οταν λέμε εκτός bis δεν εννοούμε και εκτός δωρεάν όγκου δεδομένων (data plan). Απλά χάνεις την συμπίεση που σου προσφέρει.

 

Τώρα για τις χρεώσεις τις wind ποτέ δεν ξέρεις τι θα σε βρει. Η vodafone από την άλλη έχει bundle apn οπότε όλα δρομολογούνται μέσα από το data plan.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Δεν ξέρω αν είμαι ο πιο άτυχος χρήστης ΒΒ+Surf&Mail 150 αλλά έχω πάνω από 2 μήνες που παιδεύομαι με την Vodafone και τις λάθος χρεώσεις στους λογαριασμούς μου!

 

Όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο post τον ιούνιο μου χε έρθει ένα υπέρογκο ποσό για internet (περίπου 56€ + φπα) αφού με χρεώναν ανα ΚΒ. Το αμφισβήτησα και εγκρίθηκε μια επιστροφή 60 ευρώ πίσω που δεν την πήρα ακόμα ....

Τώρα μου ΞΑΝΑΡΘΕ ένα 33άρι (χωρίς ΦΠΑ) ακόμα .... που είναι οι υπόλοιπες ιντερνετικές κινήσεις μέχρι τις 23/6 όπου διεύθετησαν το λάθος ;όπως μου παν (κοινώς ενεργοποίησαν ξανά το surf&mail...)!!! Και φυσικά στο λογαριασμό πλήρωσα και Surf&Mail για την μετα τις 23/6 περίοδο!!!

 

Τελικώς μου παν το εξής ΚΑΛΟ: Από την αρχή του συμβολαίου μου (2/2/2009) δεν μου χαν λέει χρεώσει Surf&Mail και μέχρι τις 23/6 με χρεώναν ανα ΚΒ...., και συμψηφίζουν τώρα το ποσό. Εγώ βέβαια μετά τους δύο πρώτους μήνες πλήρωσα κανονικά 8,5 + ΦΠΑ για ένα μήνα και μετά μου ρθε η κεραμίδα. ΒΕΒΑΙΑ στον συμψηφισμό "ξέχασαν τους δύο μήνες promo...." και άντε πάλι από την αρχή! Κοινώς μπάχαλο!!!

 

Δηλαδή από τις 2/2 μέχρι τις 23/6 (4 μήνες + 20 μέρες) έχω πληρώσει 97,5 + ΦΠΑ = 116€ για BIS, ενώ συμπεριλαμβανομένου του promo θά πρεπέ να χω δώσει μόλις 27.......!

 

Δεν λέω ότι δεν θα τα πάρω, λογικά μέχρι τον Οκτώβρη-Νοέμβρη θα τα χω πάρει!

Τα συμπεράσματα δικά σας...

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:) Καλημέρα σε όλους. Θα ηθελα τη βοηθειά σας παρακαλώ καθως είμαι εντελώς καινούρια στο ολο θεμα...

Εχω μπει σε προγραμμα Σ&Τ 500 με 1 γιγα δεδομένα... (για να βλεπω ταχυδρομειο με πολλα κβ συνημμένα αρχεια κ ενημερώσεις) ....εχουμε και λέμε:

1. όταν ενεργοποιώ το ΒΒ στην αρχή δείχνει ΕΤΖΕ, επειτα Τζι πι αρ ες και μετα πάλι με κεφαλαία...τι σημαινει αυτό;

2. δεν το χρησιμοποιώ τόσο για ιντερνετ (απο το οποίο παρατήρησα πως μπορεί καποιος μονο απο Βοδιαφον λαιβ να μπει...δηλαδή αν εγω θελω να μπω σε άλλες σελίδες, μη προτεινόμενες απο εκεινους μετα απο το σχετικό σημείο χρεώνομαι δεδομένα η χρήμα;;;

3. Απενεργοποιησα τους χαρτες και εμποδίζω το Τζι πι ες να ψάχνει -για τη μπαταρία περισσότερο- αλλα παλι δεν ξερω αν με χρεώνουν με δεδομενα αν το αλλάξω....

4. Είδα σε παλαιότερη απαντηση (Φεβ. 09) πως είχαν προβλημα με το σύστημα, πόσους αιώνες κραταει αυτή η κολονια;;;; ;)

Αυτά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Π.Σ. Το ΒΒ είναι καταπληκτικό!!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Έχει να κάνει με την κάλυψη δικτύου στην περιοχή που είσαι. Μπορεί να έχεις gprs, edge ή 3G στην Ελλάδα για να έχεις data services. Όταν είναι κεφαλαία τα GPRS και EDGE και όταν έχει το βατόμουρο δίπλα στο 3G σημαίνει ότι είσαι συνδεδεμένη με το BIS. Όταν είναι μικρά τα γράμματα ή χωρίς βατόμουρο στο 3G σημαίνει ότι είσαι εκτός BIS. Πάντως edge μία μόνο φορά έχω δει κάπου στην πειραιώς αν θυμάμαι καλά.

2. Αυτό που σου γράφει εμφανίζεται όταν εσύ κάνεις search από το shortcut του google που έχει ο browser. Είναι απλή προειδοποίηση και την παρακάμπτεις - έχεις data plan οπότε δε χρεώνεσαι έξτρα. Καλύτερα να μπαίνεις στο google χειροκίνητα πάντως για να μη σου βγάζει τέτοια ειδοποίηση.

3. Δε σε χρεώνουν.

4. Το "πρόβλημα με το σύστημα" θα υπάρχει για πάντα ως πολύ καλή δικαιολογία για τυχόν μ@λακίες :D

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις σελίδες μπαίνεις κανονικά και απλώς καταναλώνεις ΜΒ από τον όγκο που έχεις διαθέσιμο. Είναι απεριόριστο το δικό σου γιατί τα ΒΒ έχουν 70χ συμπίεση. Σε όλες τις χρήσεις.

Ποιο πρόβλημα εννοείς στο σύστημα???

 

ΥΓ: Όντως!!!!

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντησεις σας. Το γλίτωσα το εγκεφαλικό! :p

Καλό μεσημέρι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μήπως ξέρει κανείς αν δουλεύει το BIS σε roaming? θα διαβάζω εμαιλ κανονικά?

πρέπει να ζητήσω ειδική ενεργοποίηση από την voda?

 

από χρεώσεις φαντάζομαι θα έχει κάτι.... extra

(στο τελευταίο ταξίδι μου στο εξωτερικό, χωρίς bb, είχα πληρώσει ένα 80ευρώ, μόνο για email, και μέσα σε 3 ημέρες..κλαψ!)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδία,

 

είμαι κάτοχος του 9000 Bold στο πρόγραμμα της vodafone με τα 150ΜΒ το μήνα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχω ανοιχτή συνέχεια την εφαρμογή του facebook και του MSN θα την παλέψω με τα 150MB; Τα e-mails που κατεβάζω είναι καμιά 50αρία την ημέρα αλλά συνημμένα δεν κατεβάζω σχεδόν ποτέ και με το browsing ασχολούμαι λίγο.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρει κανείς αν δουλεύει το BIS σε roaming? θα διαβάζω εμαιλ κανονικά?

πρέπει να ζητήσω ειδική ενεργοποίηση από την voda?

 

από χρεώσεις φαντάζομαι θα έχει κάτι.... extra

(στο τελευταίο ταξίδι μου στο εξωτερικό, χωρίς bb, είχα πληρώσει ένα 80ευρώ, μόνο για email, και μέσα σε 3 ημέρες..κλαψ!)

 

αφού δεν απάντησε κάποιος, να ενημερώσω εγώ ότι η υπηρεσία δουλεύει κανονικότατα και άψογα σε roaming, όταν συνδέεσαι με δίκτυο vodafone (πχ vodafone de)

 

όσο για την χρέωση? όταν έρθει ο λογαριασμός!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
αφού δεν απάντησε κάποιος, να ενημερώσω εγώ ότι η υπηρεσία δουλεύει κανονικότατα και άψογα σε roaming, όταν συνδέεσαι με δίκτυο vodafone (πχ vodafone de)

 

όσο για την χρέωση? όταν έρθει ο λογαριασμός!!

Οχι μόνο σε δίκτυο Vodafone αλλά σε οποιοδήποτε δίκτυο έχει συμφωνία περιαγωγής με Voda. Εγώ το χρησιμοποίησα σε Ταυλάνδη, Κίνα, Ντουμπάι και έπαιρνα email κανονικά.

 

ΥΓ. Δεν ξέρω αν προυποθέτει το δίκτυο με το οποίο κάνεις περιαγωγή να υποστηρίζει υπηρεσία BΒ.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρει κανείς αν το BIS της Vodafone συνδέεται μόνο στο Surf & Mail150 ή και στο πιο οικονομικό πακέτο των 40ΜΒ? Εγώ το ΄χω εδώ και ένα περίπου χρόνο στο S&M150, αλλά απέχω πολύ από το χρειάζομαι 150ΜΒ,και σκεφτόμουνα ότι ελιναι αρκετά πιο οικονομικό το 40άρι
One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας. Ενδιαφερομαι να αγοράσω ένα blackberry και να κάνω σύνδεση στο προγραμμα surf & talk 100 lite της vodafone (http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=5921). Η απορία μου είναι αν εκτός από το πάγιο της σύνδεσης χρειάζεται να πληρώνω επιπλέον 10€ που απαιτούνται για την υπηρεσία BIS κάθε μήνα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον. Είναι μέσα στο πρόγραμμα σου το BIS.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν πληρώνεις τίποτα επιπλέον. Είναι μέσα στο πρόγραμμα σου το BIS.

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φαντάζομαι ότι η υπηρεσία BIS της vodafone είναι η πιο αξιόπιστη σε σχέση με την αντίστοιχη των υπολοίπων παροχών..

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει αποδειχτεί ναι. Γενικώς τα data σε vodafone είναι καλύτερα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει αποδειχτεί ναι. Γενικώς τα data σε vodafone είναι καλύτερα.

 

ευχαριστώ και πάλι.. Το μόνο που μένει πλέον είναι να επιλέξω και την κατάλληλη συσκευή!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα. σημερα που εβαλα την sim στο 9700 μου ηρθε το εξης μηνυμα απο το blackberry:

 

subject: Registration

Your handheld has been registered with the wireless network

 

στην οθονη μου δειχνει 3G και το σηματακι του blackberry (λογοτυπακι). αυτο σημαινει οτι ειμαι οκ? χρειαζεται κατι αλλο? γιατι στο http://mobileemail.vodafone.gr/ που μπηκα να κανω εγγραφη μου εβγαλε το παρακατω μηνυμα

 

Δεν μπορώ να δημιουργήσω λογαριασμό:

 

Αυτή η συσκευή BlackBerry® δεν έχει καταχωρηθεί στην υπηρεσία παροχής ασύρματων

υπηρεσιών. Καταχωρήστε αυτή τη συσκευή και επαληθεύστε ότι η διεύθυνση URL της τρέχουσας

διαδικτυακής τοποθεσίας αντιστοιχεί με αυτή που παρέχεται από την υπηρεσία παροχής

ασύρματων υπηρεσιών.

 

Για να εγγραφείτε:

 

1. Στο στοιχείο Λίστα εφαρμογών της συσκευής σας, κάντε κλικ στο Επιλογές ή στο Επιλογές

ρυθμίσεων.

 

2. Κάντε κλικ στο Επιλογές για προχωρημένους > Πίνακας δρομολόγησης κεντρικού υπολογιστή.

 

3. Κάντε κλικ στο πλήκτρο Μενού και στο Εγγραφή τώρα.

 

Αν το σφάλμα παραμένει, επικοινωνήστε με την υπηρεσία παροχής ασύρματων υπηρεσιών.

 

γνωριζει κανεις να μου πει για το παραπανω? δεν εχω κανει set up καποιο email ακομα μη τυχον και χρεωθω εκτος BIS...

thanks!

 

γυρισα την γλωσσα στα ελληνικα για να καταλαβω τι εννοει ο ποιητης και εκανα αυτο που λεει. παλι ομως υπαρχει προβλημα. παω να κανω set up email και μου βγαζει μονο την επιλογη για enterprise server email. δεν μου βγαζει την επιλογη για να κανω set up email.

 

στον web browser με παει κατευθειαν στο vodafone live και μου βγαζει μηνυμα "Desktop Browser Not Supported"

 

HELP!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να περιμένεις να περάσουν δυο με τρεις μέρες για να ενεργοποιηθεί το BIS από την ημερομηνία αιτήματος. Μετά θα σου εμφανιστεί και το email setup.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ομως εχει το 3G & GPRS με κεφαλαια και το logo του blackberry δεν σημαινει οτι εχει ενεργοποιηθει το BIS? αυτο αναφερθηκε ως δεδομενο σε αυτο το thead. αρα δηλαδη σημερα που παλευα να το κανω να δουλεψει θα χρεωθω data? παντως απο vodafone μου ηρθε εχτες μια γενικη ειδοποιηση που ελεγε οτι η αναβαθμιση προγραμματος ενεργοποιηθηκε χωρις να διευκρινιζει αν εννοουσε το BIS ή την ομιλια.

 

τεσπα θα παρω τηλ να τους ρωτησω

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειχε οντως ενεργοποιηθει απο την vodafone αλλα οχι και απο την rim. μου ειπανε οτι σε μιση ωρα θα ηταν οκ και ετσι εγινε. τωρα ολα καλα
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπέρα,

 

Υπάρχει κανένα προβλημα τις τελευταιες 2 ημέρες με την προόθηση των email στις συσκευές σας; Μπορώ να στείλω κανονικά email αλλά κανένα από τα εισερχόμενα στον email server μου (POP) δεν προωθείτε στο ΒΒ. Εχώ στείλε κανονικα τα service books τόσο απο την συσκευή μου όσο και απο την σελίδα του BIS.

22165330
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σαν νεος κατοχοσ ΒΒ 9500,και δεν γνωριζω πολλα,μπορω να λαμβανω και εγω Ε-ΜΑΙL μεσω του κινητου μου και αλλες υπηρεσιες...πρεπει να κανω καπου εγγραφη ο παροχεας μου ειναι WIND πρεπει να βαλω VODA oπως ειναι κ το τηλ μου ?
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Carrier] Vodafone Blackberry Service

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...