Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Θα ήθελα κάτι σταθερό, χωρίς προβλήματα και με αναλυτικό οδηγό εγκατάστασης, αφού είμαι άσχετος με τέτοια θέματα.

 

Είναι κρίμα πάντως να μην διαβάζουμε ούτε μία σελίδα και να ζητάμε τα πάντα στο χέρι. Δεν είναι αυτή η λογική των forum. Πρώτα διαβάζουμε και αν δεν βρούμε αυτό που ψάχνουμε, μετά ρωτάμε. Όπως είπε ο Βασίλης έχει απαντηθεί πολλάκις στα τελευταία post η συγκεκριμένη ερώτηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί σε προηγούμενα posts. Καλό είναι να διαβάσεις τις FAQs στο πρώτο post και να δεις τι γράφουμε στις προηγούμενες σελίδες. Αν θέλεις να βάλεις Froyo, τότε κατά την άποψή μου πρέπει να πας σε Cyanogen. Αυτά που πρέπει να κάνεις είναι τα εξής:

 

  1. Ξεκλείδωμα του perfected SPL 1.76.0009.
  2. Αλλαγή radio και SPL
  3. Εγκατάσταση της Cyanogen 6.1 (Το αρχείο της ROM μπορείς να το βρεις εδώ).

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :thanks:

 

 

Είναι κρίμα πάντως να μην διαβάζουμε ούτε μία σελίδα και να ζητάμε τα πάντα στο χέρι. Δεν είναι αυτή η λογική των forum. Πρώτα διαβάζουμε και αν δεν βρούμε αυτό που ψάχνουμε, μετά ρωτάμε. Όπως είπε ο Βασίλης έχει απαντηθεί πολλάκις στα τελευταία post η συγκεκριμένη ερώτηση.

 

:oops: Είσαι λίγο άδικος και κρίνεις πολύ αυστηρά. Όπως είπα είμαι άσχετος με το αντικείμενο και από αυτά που διάβασα δεν κατάλαβα και πολλά. (το αναφέρω σαφέστατα στο μήνυμα μου).

Αν το θέμα είχε λιγότερα μηνύματα θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου, αλλά μιλάμε για

316 σελίδες και & 4.728 μηνύματα !!!!!

 

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και ζητώ συγνώμη αν δημιούργησα κάποιο πρόβλημα.

 

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και ζητώ συγνώμη αν δημιούργησα κάποιο πρόβλημα.

 

Δεν υπάρχει λόγος να ζητάς συγνώμη, δεν είναι προσωπικό το θέμα. Απλά μετά εμείς οι ίδιοι συμπεριλαμβανομένου και εσένα... παραπονιόμαστε για την έκταση του thread.

 

Αν ρίξεις άλλη μία ματιά θα διαπιστώσεις ότι η απάντηση του vman δεν διαφέρει από τις υπόλοιπες απαντήσεις που έχει δώσει ήδη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Έχω την Cyanogen και όλα καλά αλλά τελευταία είδα ότι έχω πρόβλημα με το gps. Σε 2 εφαρμογές συγκεκριμένα, cardiotrainer και Runkeeper pro, που θέλουν gps για track, μόλις μου ζητήσει ενεργοποίηση gps η εφαρμογή, κατευθείαν fc. Κατα τ'άλλα το google maps λειτουργεί κανονικά όπως και το NDrive που χρησιμοποιώ. Σε προηγούμενα posts κάποιος πρότεινε μία λύση αλλά δεν έπιασε για μένα:(

Αν το έχετε δοκιμάσει και σεις και έχετε το ίδιο πρόβλημα τότε πάω πάσο, αλλά αν υπάρχει καμιά λύση, ευχαρίστως να την ακούσω:rolleyes:

Ευχαριστώ :thanks:

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχθές μου συνέβει κατι τρελό! Μου έπεσε το κινητό μέσα σε μια τεκίλα. Μετά την βουτιά ελάχιστων δευτερολέπτων το κινητό δουλεύει μια χαρά! Απλά το trackball δεν σβήνει με τπτ!!!!! Έχω gingerbread.. πως μπορώ να το κλείσω;; To heroled δεν το βρήκα στο market....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Έχω την Cyanogen και όλα καλά αλλά τελευταία είδα ότι έχω πρόβλημα με το gps. Σε 2 εφαρμογές συγκεκριμένα, cardiotrainer και Runkeeper pro, που θέλουν gps για track, μόλις μου ζητήσει ενεργοποίηση gps η εφαρμογή, κατευθείαν fc. Κατα τ'άλλα το google maps λειτουργεί κανονικά όπως και το NDrive που χρησιμοποιώ. Σε προηγούμενα posts κάποιος πρότεινε μία λύση αλλά δεν έπιασε για μένα:(

Αν το έχετε δοκιμάσει και σεις και έχετε το ίδιο πρόβλημα τότε πάω πάσο, αλλά αν υπάρχει καμιά λύση, ευχαρίστως να την ακούσω:rolleyes:

Ευχαριστώ :thanks:

 

Σ' εμένα δουλεύουν κανονικά και οι δύο εφαρμογές. Δοκίμασε να καθαρίσεις το cache τους από το αντίστοιχο μενού στις ρυθμίσεις. Εάν κι αυτό δε διορθώσει το πρόβλημα, μάλλον θα χρειαστεί κάποιο hard reset.

 

Εχθές μου συνέβει κατι τρελό! Μου έπεσε το κινητό μέσα σε μια τεκίλα. Μετά την βουτιά ελάχιστων δευτερολέπτων το κινητό δουλεύει μια χαρά! Απλά το trackball δεν σβήνει με τπτ!!!!! Έχω gingerbread.. πως μπορώ να το κλείσω;; To heroled δεν το βρήκα στο market....

 

Δεν αποκλείεται να στρώσει από μόνο του. Διαφορετικά θα χρειαστεί να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις. Έχε υπόψιν σου ότι κάτι τέτοιο θα θέσει το τηλέφωνό σου εκτός εγγύησης.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αφαιρέσεις άμεσα την μπαταρία, τη SIM και την SD card και να αφήσεις το τηλέφωνο να στεγνώσει ή να το καθαρίσεις (προτιμότερο) πριν το θέσεις σε λειτουργία. Διαφορετικά, κινδυνεύεις να το βραχυκυκλώσεις και να το καταστρέψεις.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν αποκλείεται να στρώσει από μόνο του. Διαφορετικά θα χρειαστεί να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις. Έχε υπόψιν σου ότι κάτι τέτοιο θα θέσει το τηλέφωνό σου εκτός εγγύησης.

 

Ούτως ή άλλως, αν στη συσκευή έχει εισέλθει υγρασία, βρίσκεται ήδη εκτός εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σ' εμένα δουλεύουν κανονικά και οι δύο εφαρμογές. Δοκίμασε να καθαρίσεις το cache τους από το αντίστοιχο μενού στις ρυθμίσεις. Εάν κι αυτό δε διορθώσει το πρόβλημα, μάλλον θα χρειαστεί κάποιο hard reset.

 

 

 

Δεν αποκλείεται να στρώσει από μόνο του. Διαφορετικά θα χρειαστεί να το ανοίξεις και να το καθαρίσεις. Έχε υπόψιν σου ότι κάτι τέτοιο θα θέσει το τηλέφωνό σου εκτός εγγύησης.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αφαιρέσεις άμεσα την μπαταρία, τη SIM και την SD card και να αφήσεις το τηλέφωνο να στεγνώσει ή να το καθαρίσεις (προτιμότερο) πριν το θέσεις σε λειτουργία. Διαφορετικά, κινδυνεύεις να το βραχυκυκλώσεις και να το καταστρέψεις.

Το έκανα αυτό που είπες, και το φύσιξα περίπου 15 λεπτα με μπιστολάκι πριν το ξανα ανοίξω... θα το πάω στην htc αύριο για να μου επιβεβαιώσουν ότι είναι εκτός εγγύησης για να το ανοίξω μόνος μου να το καθαρίσω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα HTC Magic το οποίο έφτασε κατά τύχη στα χέρια μου από Γερμανία και πρέπει να του περάσω ελληνικά μιας και ο κάτοχος του δεν ξέρει άλλη γλώσσα..Έχει android 1.5 και θέλω να του βάλω 2.2 ή 2.1..Υπάρχουν ελληνικές ROM για το Magic επίσημες... ??..Και πως μπορώ να τις περάσω?? Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων.. Edited by Barbaros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Έχω την Cyanogen και όλα καλά αλλά τελευταία είδα ότι έχω πρόβλημα με το gps. Σε 2 εφαρμογές συγκεκριμένα, cardiotrainer και Runkeeper pro, που θέλουν gps για track, μόλις μου ζητήσει ενεργοποίηση gps η εφαρμογή, κατευθείαν fc. Κατα τ'άλλα το google maps λειτουργεί κανονικά όπως και το NDrive που χρησιμοποιώ. Σε προηγούμενα posts κάποιος πρότεινε μία λύση αλλά δεν έπιασε για μένα:(

Αν το έχετε δοκιμάσει και σεις και έχετε το ίδιο πρόβλημα τότε πάω πάσο, αλλά αν υπάρχει καμιά λύση, ευχαρίστως να την ακούσω:rolleyes:

Ευχαριστώ :thanks:

 

Δοκίμασε να ανοίξεις το gps πριν ανοίξεις αυτές τις εφαρμογές. Η cyanogen σου επιτρέπει να έχεις το διακόπτη του gps στη notification bar μαζί με τους υπόλοιπους διακόπτες.

Με αυτό το τρόπο τουλάχιστον, το cardiotrainer δεν μου έχει πετάξει ποτέ fc. Με τον δικό σου δεν το έχω δοκιμάσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ανοίξεις το gps πριν ανοίξεις αυτές τις εφαρμογές. Η cyanogen σου επιτρέπει να έχεις το διακόπτη του gps στη notification bar μαζί με τους υπόλοιπους διακόπτες.

Με αυτό το τρόπο τουλάχιστον, το cardiotrainer δεν μου έχει πετάξει ποτέ fc. Με τον δικό σου δεν το έχω δοκιμάσει. :)

 

Ναι, πριν ποστάρω τα δοκίμασα όλα, οπότε μάλλον για hard reset θα πάω όπως είπε ο vman. Τώρα θα κοιτάξω μήπως να το ανοίξω αφού βρει δορυφόρο. Καλά το cardiorainer μόλις φορτώσει fc!!:lol:

Ευχαριστώ πάντως:)

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά έχω ένα HTC Magic το οποίο έφτασε κατά τύχη στα χέρια μου από Γερμανία και πρέπει να του περάσω ελληνικά μιας και ο κάτοχος του δεν ξέρει άλλη γλώσσα..Έχει android 1.5 και θέλω να του βάλω 2.2 ή 2.1..Υπάρχουν ελληνικές ROM για το Magic επίσημες... ??..Και πως μπορώ να τις περάσω?? Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα του ήμουν ευγνώμων..

 

Ρίξε μια ματιά στο πρώτο post.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν δεν διαβάσεις προσεχτικά τις οδηγίες και δεν ακολουθήσεις επακριβώς τα βήματα, όλα είναι δυνατά και η ευθύνη αποκλειστικά δικιά σου.

 

Αν όμως διαβάσεις με την ησυχία σου και κάνεις ότι λέει, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Ευτυχώς ο Βασίλης (vman) έχει κάνει φοβερή δουλειά με τους οδηγούς του.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μου συνέβει κατι τρελό! Μου έπεσε το κινητό μέσα σε μια τεκίλα. Μετά την βουτιά ελάχιστων δευτερολέπτων το κινητό δουλεύει μια χαρά! Απλά το trackball δεν σβήνει με τπτ!!!!! Έχω gingerbread.. πως μπορώ να το κλείσω;; To heroled δεν το βρήκα στο market....

 

Προφανώς το κινητό δεν είναι συνηθισμένο στην τεκίλα... και την άκουσε λίγο! άστο να ξενερώσει...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το κινητό δεν είναι συνηθισμένο στην τεκίλα... και την άκουσε λίγο! άστο να ξενερώσει...:lol:

ξενερωσε και τωρα ειναι μια χαρα!! το αγαπησα περισσοτερο τωρα το καλο μου!! ειναι το πιο αξιοπιστο κινητο που ειχα ποτε!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ξενερωσε και τωρα ειναι μια χαρα!! το αγαπησα περισσοτερο τωρα το καλο μου!! ειναι το πιο αξιοπιστο κινητο που ειχα ποτε!

 

Τώρα μπορεί να δουλεύει. Στη συσκευή σου ωστόσο έχει εισέλθει υγρασία (και αλκοόλη) και αργά ή γρήγορα θα οξειδώσει την πλακέτα με ότι δυσάρεστες συνέπειες αυτό συνεπάγεται, δυστυχώς.

 

Κανονικά θέλει άνοιγμά και ειδικό καθάρισμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν μπορουμε να βαλουμε ελληνικα στο gingerbread keyboard και να εχουμε 2 γλωσσες(αγγλικα-ελληνικα)???
212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ξερει κανεις αν μπορουμε να βαλουμε ελληνικα στο gingerbread keyboard και να εχουμε 2 γλωσσες(αγγλικα-ελληνικα)???

 

https://market.android.com/details?id=com.klye.ime.latin&feature=search_result

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
για σας παιδιά θέλω να σας κάνω μια ερώτηση ..έχω to magic έσπασα to lcd display ξερή κανείς πόσο κοστιζι το φτιάξιμο ? ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
H επισκευή στο επίσημο service είναι ασύμφορη. Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις τα ανταλλακτικά από το ebay και να σου κάνει την "εγχείρηση" κάποιος τεχνικός.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ξαναπώ για το θέμα μου με το gps στην C6. Το πρόβλημά μου είναι όταν ορισμένες εφαρμογές που θέλουν gps, όπως cardio trainer, ecomondo, Runkeeper κ.α., πάντα μα πάντα έχω fc. Το θέμα είναι ότι όποιον πλοηγό έχω δοκιμάσει, όλα είναι ok. Έχω κάνει hard reset και έχω δοκιμάσει κάθε δυνατό συνδυασμό ενεργοποίησης του gps (πριν, μετά, κατά την διάρκεια) αλλά τίποτα. Υπάρχει κάτι άλλο πιο δραστικό ή να παρατήσω αυτές τις εφαρμογές?

Ευχαριστώ

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ξαναπώ για το θέμα μου με το gps στην C6. Το πρόβλημά μου είναι όταν ορισμένες εφαρμογές που θέλουν gps, όπως cardio trainer, ecomondo, Runkeeper κ.α., πάντα μα πάντα έχω fc. Το θέμα είναι ότι όποιον πλοηγό έχω δοκιμάσει, όλα είναι ok. Έχω κάνει hard reset και έχω δοκιμάσει κάθε δυνατό συνδυασμό ενεργοποίησης του gps (πριν, μετά, κατά την διάρκεια) αλλά τίποτα. Υπάρχει κάτι άλλο πιο δραστικό ή να παρατήσω αυτές τις εφαρμογές?

Ευχαριστώ

 

αλλαγη kernel (δεν θυμαμαι τωρα, αν αφορα και το gps,) παιζει?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο προγραμματακι για το Magic που να μου επιτρεπει να συνδεθω με wifi και μετα να δωσω το internet στο pc μεσω usb?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο προγραμματακι για το Magic που να μου επιτρεπει να συνδεθω με wifi και μετα να δωσω το internet στο pc μεσω usb?

 

αν εχεις ρουτερ καποιες ρομ εχουν wifi tethering ( να δωσεις ιντερνετ απο κινητο σε pc μεσω wifi) αλλα το android απο μονο του δουλευει μονο με καλωδιο. αν καταλαβα ακριβως τι εννοεις...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...