Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμιά ιδέα ;

 

Μπορείς να δοκιμάσεις και εκκαθάριση του cache των εφαρμογών (market και gmail) μέσα από το αντίστοιχο μενού (εφαρμογές) στις ρυθμίσεις. Εάν αυτό δε λύσει το πρόβλημα, κάνε hard reset.

 

Παιδιά, δεν έχω καταφέρω να κάνω ακόμη το magic (cyanogen 6.1) να συνδέεται αυτόματα στο οικιακό router (συνδέεται 5 στις 10 φορές). Πάντα το πρόβλημα λύνεται με επανεκκίνηση του router. Υπάρχει κανένα πρόγραμμα ή καμιά ρύθμιση που μου διαφεύγει;

 

Δοκίμασες να δεις εάν υπάρχει το ίδιο θέμα, έχοντας το δίκτυο ξεκλείδωτο; Δοκίμασε να βάλεις μικρότερο password στην περίπτωση που χρησιμοποιείς WPA2.

 

το ξερω οτι δεν εχω κλειδωμενο spl αλλα υπεθεσα οτι θα χρειαστω αλλαγη για να περασω ρομ χωρις να χρειαζομαι το htc sync.αλλος τροπος τωρα υπαρχει;:worry:

 

Το htc sync χρειάζεται μόνο για να εγκαταστήσεις τους drivers. Δεν καταλαβαίνω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου.

 

Τις οδηγίες εγκατάστασης μιας custom ROM μπορείς να τις δεις εδώ. Απλά, στο σημείο που χρειάζεται να εγκαταστήσεις τη ROM χρησιμοποιείς το αρχείο αυτής που σ' ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καμιά ιδέα ;

 

Μπορεί να σου φανεί χαζό, αλλά επειδή μου είχε τύχει αρκετές φορές αυτό το πρόβλημα με το magic (όταν άλλαζα rom) η λύση για μένα ήταν να έχω το κινητό στην πρίζα (να φορτίζει) και συνήθως να είμαι με 3G. Δοκίμασε και με wifi αν δεν τα καταφέρεις με 3G. Μην τα παρατήσεις με την πρώτη. Δοκίμασε 5-6 φορές...

Ελπίζω να διορθωθεί.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και εκκαθάριση του cache των εφαρμογών (market και gmail) μέσα από το αντίστοιχο μενού (εφαρμογές) στις ρυθμίσεις. Εάν αυτό δε λύσει το πρόβλημα, κάνε hard reset.

 

Για την ακρίβεια αυτό είχα κάνει πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα και τελικά αναρωτιέμαι αν έπρεπε...το hard reset πως το κανεις ? Εχει καποια τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις του κινητού και δεν την έχω δεί ?

 

Μπορεί να σου φανεί χαζό, αλλά επειδή μου είχε τύχει αρκετές φορές αυτό το πρόβλημα με το magic (όταν άλλαζα rom) η λύση για μένα ήταν να έχω το κινητό στην πρίζα (να φορτίζει) και συνήθως να είμαι με 3G. Δοκίμασε και με wifi αν δεν τα καταφέρεις με 3G. Μην τα παρατήσεις με την πρώτη. Δοκίμασε 5-6 φορές...

Ελπίζω να διορθωθεί.

 

Με 3G δεν χρεώνομαι απο τον πάροχο ? με wi-fi, πάντως συνδέομαι κανονικά, απλά δεν μπορώ μα συγχρονίσω το κινητό με gmail και να μπώ απο την προεγκατεστημένη εφαρμογή στο market.

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια αυτό είχα κάνει πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα και τελικά αναρωτιέμαι αν έπρεπε...το hard reset πως το κανεις ? Εχει καποια τέτοια επιλογή στις ρυθμίσεις του κινητού και δεν την έχω δεί ?

 

Το θέμα είναι ότι όταν το έκανες την πρώτη φορά κάτι δεν πήγε καλά. Με την ενέργεια που έκανες δε θα έπρεπε να μείνουν οι εφαρμογές που είπες παραπάνω. Θα έπρεπε το κινητό να βρεθεί στην εργοστασιακή κατάσταση. Για soft ή hard reset ρίξε μια ματιά εδώ. Ωστόσο, όπως σου είπα και προηγουμένως, δοκίμασε πρώτα να κάνεις εκκαθάριση του cache.

Link to comment
Share on other sites

ποια θεωρειτε την καλυτερη custom με 2.2;φιλος εχει το magic με RCMagic v7(2.1).αξιζει να αλλαξει σε 2.2;
Link to comment
Share on other sites

ποια θεωρειτε την καλυτερη custom με 2.2;φιλος εχει το magic με RCMagic v7(2.1).αξιζει να αλλαξει σε 2.2;

 

Αξίζει η μετάβαση. Θεωρείται σημαντική η αναβάθμιση σε froyo κυρίως λόγω της σημαντικής αύξησης της ταχύτητας και των επιδόσεων. Κάτι που γίνεται απο την πρώτη στιγμή αισθητό. Εγώ έχω την Cyanogen 6.1. Αντίστοιχη είναι και της T-mobile.

HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η μετάβαση. Θεωρείται σημαντική η αναβάθμιση σε froyo κυρίως λόγω της σημαντικής αύξησης της ταχύτητας και των επιδόσεων. Κάτι που γίνεται απο την πρώτη στιγμή αισθητό. Εγώ έχω την Cyanogen 6.1. Αντίστοιχη είναι και της T-mobile.

η cyanogen εχει ελληνικα;η Τ-mobile ξερω οτι δεν εχει.

Link to comment
Share on other sites

η cyanogen εχει ελληνικα;η Τ-mobile ξερω οτι δεν εχει.

 

Ναι, έχει ελληνικά.

HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από που κατεβάζω την τελευταία stable του cyanogen? Ψάχνω αλλά δεν βλέπω πουθενά για 32Α ή 32Β και φοβάμαι να το δοκιμάσω. Επίσης θα χρειαστεί να φλασάρω google addon και port file? Αν ναι από που τα βρίσκω? Σε προηγούμενες σελίδες βρήκα links του Βασίλη αλλά μου έβγαζε error..έχω την T-mobile οπότε τα πράγματα είναι πολύ απλά για μένα να πάω στην c6 ε?

Ευχαριστώ

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από που κατεβάζω την τελευταία stable του cyanogen? Ψάχνω αλλά δεν βλέπω πουθενά για 32Α ή 32Β και φοβάμαι να το δοκιμάσω. Επίσης θα χρειαστεί να φλασάρω google addon και port file? Αν ναι από που τα βρίσκω? Σε προηγούμενες σελίδες βρήκα links του Βασίλη αλλά μου έβγαζε error..έχω την T-mobile οπότε τα πράγματα είναι πολύ απλά για μένα να πάω στην c6 ε?

Ευχαριστώ

 

Cyanogen 6.1 final

 

Χρειάζεται να κάνεις wipe και στη συνέχεια να εγκαταστήσεις τη ROM του Cyanogen. Ακολούθησε τις οδηγίες που βρήκες στο παραπάνω post.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ Βασίλη έχω πλέον την C6 αλλά δεν έχω το google addon. Μπορείς να μου δώσεις ένα link γιατι το link στην σελίδα 291 για μένα είναι dead. Μπορώ να το φλασάρω εκ των υστέρων έτσι? Σε ευχαριστώ για όλα :thanks:

 

Επίσης απότι κατάλαβα ο stock launcher είναι ο adw? Αυτό δεν είναι λίγο battery drain??

 

Κατέβασα το google addon από εδώ http://goo-inside.me/google-apps/ αλλά η έκδοση του market είναι παλιά. Υπάρχει κάποιο άλλο link για την πιο καινούργια έκδοση του market? Αν ναι, πως μπορώ να το αντικαταστήσω (το φλάσαρα ήδη)?

ΤΕΡΜΑ τα edit..

Edited by Antwny
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες παρακολουθω το φορουμ σχεδον ενα χρονο αλλα δεν ειχα μπει στη διαδικασια να αλλαξω τη rom,πρωτον επειδη το τηλεφωνο δεν συνδεεται με τιποτε με το sync και λιγο απο φοβο μηπως το χαλασω....τελικα προχτες εκανα την προσπαθεια και εβαλα την 6,1 cyannogen συμφονα με τις οδηγιες ποιου αλλου?του vman φυσικα.....Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι το τηλ δεν χρειαζεται να ειναι συνδεμενο με το htc sync αλλα αρκει να το βλεπει ο υπολογιστης και να συνδεεται με το android sdk και ολα γινονται κανονικα....Μια και ειχα το παλιο radio ολα ηταν παιχνιδακι και απ"οτι βλεπω το τηλ δεν εχει καμμια σχεση με παλια.Πραγματικα καινουριο τηλεφωνο....Βασιλη εισαι αρχηγος και συνεχισε την καλη δουλεια που κανεις....οσο για αυτους που δε συνδεεται το sync γιατι φανταζομαι θα εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα ολα δουλευουν κανονικα και χωρις να ειναι συνδεμενο...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Βασιλη εισαι αρχηγος και συνεχισε την καλη δουλεια που κανεις....

 

Έχει βάλει σε αγγελία το magic του αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα σταματήσει να βοηθάει. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει τη t-mobile 2.2 και όλα καλά. Μόνο που σχετικά συχνά μου βγαίνει ένα Notification για system update. Αν δεν το κάνω το notification δεν λέει να φύγει. Όταν το κάνω, επανεκκινεί το κινητό και στη συνέχεια βγάζει ένα εικονίδιο με τριγωνάκι κ θαυμαστικό. Για να το επαναφέρω, βγάζω μπαταρία και οκ. Μετά από λίγες μέρες πάλι system update με notification και τα ίδια. Καμία ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Επίσης απότι κατάλαβα ο stock launcher είναι ο adw? Αυτό δεν είναι λίγο battery drain??

 

Κατέβασα το google addon από εδώ http://goo-inside.me/google-apps/ αλλά η έκδοση του market είναι παλιά. Υπάρχει κάποιο άλλο link για την πιο καινούργια έκδοση του market? Αν ναι, πως μπορώ να το αντικαταστήσω (το φλάσαρα ήδη)?

ΤΕΡΜΑ τα edit..

 

Για τον adw δεν έχω καταλάβει να είναι battery drain, όπως λες. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιον άλλο θέλεις.

 

Το καινούριο market μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ και να το εγκαταστήσεις μέσω recovery. Κάνε nandroid backup προηγουμένως.

 

....οσο για αυτους που δε συνδεεται το sync γιατι φανταζομαι θα εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα ολα δουλευουν κανονικα και χωρις να ειναι συνδεμενο...

 

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

 

Έχω αναφέρει σε παλιότερο post ότι το htc sync πρέπει να δουλεύει, μόνο όταν προσπαθούμε να τρέξουμε κάποιο RUU. Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις το εγκαθιστούμε μόνο γιατί μαζί με αυτό εγκαθίστανται οι διάφοροι drivers που χρειάζονται για το κινητό.

 

Έχει βάλει σε αγγελία το magic του αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα σταματήσει να βοηθάει. :rolleyes:

 

Δεν είναι το δικό μου.

 

Έχω βάλει τη t-mobile 2.2 και όλα καλά. Μόνο που σχετικά συχνά μου βγαίνει ένα Notification για system update. Αν δεν το κάνω το notification δεν λέει να φύγει. Όταν το κάνω, επανεκκινεί το κινητό και στη συνέχεια βγάζει ένα εικονίδιο με τριγωνάκι κ θαυμαστικό. Για να το επαναφέρω, βγάζω μπαταρία και οκ. Μετά από λίγες μέρες πάλι system update με notification και τα ίδια. Καμία ιδέα?

 

Με τη λογική ότι οποιαδήποτε αναβάθμιση μπορείς να την κάνεις επιλέγοντας την αναβάθμιση της ROM που έχεις πχ από το xda, θα έλεγα να απεργοποιήσεις τον αυτόματο έλεγχο για αναβαθμίσεις από το μενού των ρυθμίσεων. Στην προκειμένη περίπτωση εάν δεν έχεις ήδη το καινούριο market, πιθανολογώ ότι η συγκεκριμένη αναβάθμιση αφορά αυτήν την εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σχετικη με το android sdk,το εγκατεστησα,εκανα μετονομασια σε AndroidSDK οπως αναφερει ο vman στον οδηγο του κ εκανα virtual device.εκει μου δινει τον αριθμο της συσκευης μου αλλα πως μπορω να δωσω κ την εντολη

"cd c:\androidsdk\tools adb devices";αμα παω απο τα βοηθηματα των windows μου εμφανιζει στην γραμμη εντολων το μηνυμα 'το συστημα δεν ειναι σε θεση να εντοπισει την καθορισμενη διαδρομη δισκου'

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση σχετικη με το android sdk,το εγκατεστησα,εκανα μετονομασια σε AndroidSDK οπως αναφερει ο vman στον οδηγο του κ εκανα virtual device.εκει μου δινει τον αριθμο της συσκευης μου αλλα πως μπορω να δωσω κ την εντολη

"cd c:\androidsdk\tools adb devices";αμα παω απο τα βοηθηματα των windows μου εμφανιζει στην γραμμη εντολων το μηνυμα 'το συστημα δεν ειναι σε θεση να εντοπισει την καθορισμενη διαδρομη δισκου'

αν το εγραψες ολο μια γραμμη ειναι λαθος.μετα το tools πατας enter και μετα γραφεις adb devices

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ερωτηση σχετικη με το android sdk,το εγκατεστησα,εκανα μετονομασια σε AndroidSDK οπως αναφερει ο vman στον οδηγο του κ εκανα virtual device.εκει μου δινει τον αριθμο της συσκευης μου αλλα πως μπορω να δωσω κ την εντολη

"cd c:\androidsdk\tools adb devices";αμα παω απο τα βοηθηματα των windows μου εμφανιζει στην γραμμη εντολων το μηνυμα 'το συστημα δεν ειναι σε θεση να εντοπισει την καθορισμενη διαδρομη δισκου'

 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ρίξει τον φάκελο androidsdk χύμα στον δίσκο C;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τη λογική ότι οποιαδήποτε αναβάθμιση μπορείς να την κάνεις επιλέγοντας την αναβάθμιση της ROM που έχεις πχ από το xda, θα έλεγα να απεργοποιήσεις τον αυτόματο έλεγχο για αναβαθμίσεις από το μενού των ρυθμίσεων. Στην προκειμένη περίπτωση εάν δεν έχεις ήδη το καινούριο market, πιθανολογώ ότι η συγκεκριμένη αναβάθμιση αφορά αυτήν την εφαρμογή.

 

Ευχαριστώ vman, αλλά μπορείς να μου πεις που βρίσκω τη ρύθμιση για απενεργοποίηση των αυτόματων updates?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ vman, αλλά μπορείς να μου πεις που βρίσκω τη ρύθμιση για απενεργοποίηση των αυτόματων updates?

 

menu>settings>About phone>System software updates> ξετικάρεις την επιλογή που έχει.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι,σημερα εγινε μια στραβη στο flashαρισμα με αποτελεσμα το magic να κανει συνεχως bootloop και δεν μπαινει καν recovery,δυσκολα τα πραγματα μηπως εχει καποιος κατι να προτεινει?

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι,σημερα εγινε μια στραβη στο flashαρισμα με αποτελεσμα το magic να κανει συνεχως bootloop και δεν μπαινει καν recovery,δυσκολα τα πραγματα μηπως εχει καποιος κατι να προτεινει?

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες. Τι SPL έχεις (S-ON ή S-OFF); Τι προσπάθησες να κάνεις; Το κινητό μπαίνει σε fastboot;

Link to comment
Share on other sites

s-off ειναι spl νομιζω 1,76 radio 6.35 αν θυμαμαι καλα μαλλον εκανα μλ@# και φλασαρα c/w/recovery για να αλλαξω ρομ του ξαδερφου μου που με εχει πρηξει ενω ειχα ηδη την RA(το ειχα ξεχασει),τη rogers φορουσε,και ενω πηγα να φλασαρω μεσω του c/w απο τοτε βρισκεται συνεχως bootloop δεν μπαινει recovery ουτε εχω προσβαση fastboot,adb κτλ..μολις παει να ανοιξει η recovery ξανα restart.

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

αν το εγραψες ολο μια γραμμη ειναι λαθος.μετα το tools πατας enter και μετα γραφεις adb devices

 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ρίξει τον φάκελο androidsdk χύμα στον δίσκο C;

 

πηγαινοντας στο c: βλεπω τον φακελο AndroidSDK,εκανα κι αυτο που λεει ο themob (το εβαζα απλα απο κατω το adb devices χωρις να εχω πατησει enter πιο πριν)και γραφει 'adb' δεν αναγνωριζεται ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη,εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειο δεσμης ενεργειων.

 

στον φακελο tools εχει ενα αρχειο "adb_has_moved.txt" δεν ξερω εαν πρεπει να ειναι ετσι.:confused:

 

edit:γραφει οτι το adb βρισκεται στον φακελο androidsdk/platform-tools/adb.εδωσα αυτην την εντολη και μου εμφανισε το s/n του κινητου μου!

Edited by jnr
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΟ GALAXY ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΠΟ ΤΗΝ Q ΒΑΖΩ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ, ΕΒΑΛΑ Κ ΤΟ APN DROID Κ ΤΙΠΟΤΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...