Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η καμερα του magic δεν κανει ζουμ ρε παιδια?

 

Έχει ζουμ. Αρκεί, όταν είσαι στη λειτουργία της κάμερας, να πατήσεις το μενού και θα δεις την μπάρα για το ζουμ.

 

Update

 

Είναι έτοιμη η test4 έκδοση του Cyanogen και το απαραίτητο port για Magic 32A.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσπαθω απο χθες να στειλω ενα αρχειο μεσω bt αλλα δεν θελει με τιποτα.

τι παιζει?

ειναι δυνατον να ειναι κλειδωμενο?

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις μια αναζήτηση στο thread του Magic, θα δεις ότι το bluetooth δε δουλεύει στην έκδοση 1.5 του Android. Για να δουλέψει, θα πρέπει να δοκιμάσεις την 1.6 ROM του Amon_RA ή την πολύ πιο πρόσφατη v5.0.7-DS-test4 ROM του Cyanogen.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....εχω ενα προβλημα.....εχω το htc magic και δεν μπορω να στειλω πολλα αρχεια μαζι......εχω δυο προγραμματα το ES File Explorer kai Bluetooth File Transfer....με το ES File Explorer που δοκιμασα να στειλω 3 τραγουδια μεσο bluetooth εστειλε μονο 1.....επισης απο αλλα κηνιτα δεν με βρισκουν στα bluetooth ...τα εχω ανοιχτα και δεν με βρισκουν.....τι φταιει???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια....εχω ενα προβλημα.....εχω το htc magic και δεν μπορω να στειλω πολλα αρχεια μαζι......εχω δυο προγραμματα το ES File Explorer kai Bluetooth File Transfer....με το ES File Explorer που δοκιμασα να στειλω 3 τραγουδια μεσο bluetooth εστειλε μονο 1.....επισης απο αλλα κηνιτα δεν με βρισκουν στα bluetooth ...τα εχω ανοιχτα και δεν με βρισκουν.....τι φταιει???

Kανε τον κοπο να διαβασεις το προηγουμενο μηνυμα...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί κάποιος να δώσει screenshots απο την Rom του cyanogen.

ψήνομαι να την βάλω αλλά το σκέφτομαι ακόμα λόγω αλλαγής spl και radio.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μπορεί κάποιος να δώσει screenshots απο την Rom του cyanogen.

ψήνομαι να την βάλω αλλά το σκέφτομαι ακόμα λόγω αλλαγής spl και radio.

 

δεν εχει κατι καινουργιο να δεις φιλε μου.Αν ειχες βαλει παλιοτερα καποια ρομ του cyan ειναι ακριβως το ιδιο οσον αφορα την εμφανιση του home.To θεμα με αυτη τη ρομ ειναι οτι ειναι η πιο πληρης eclair rom και μετα το σημερινο update εχει ακομα λιγοτερα bugs.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα update από το Cyanogen, το οποίο φτάνει την έκδοση της ROM του στο test5. Διορθώνει και σ' αυτό κάποια bugs με σπουδαιότερο τη μη λήψη ορισμένων SMS.

 

Εάν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα, μπορείτε να αφήσετε την προηγούμενη έκδοση, αν και είμαι της άποψης ότι πρέπει να μπαίνουν οι αναβαθμίσεις. Είμαι σίγουρος ότι το θέμα με τις δοκιμαστικές εκδόσεις θα τελειώσει σύντομα. Επιπλέον, όταν δοθεί ο κώδικας της 2.2 έκδοσης (Froyo - κατά πάσα πιθανότητα στο τρίτο δεκαήμερο του Μάη) ο Cyanogen θα ενσωματώσει τον κώδικα στη ROM του. Βέβαια, προτεραιότητα θα έχει το Nexus one, αλλά στη συνέχεια θα προχωρήσει και στα Dream και Magic (εφόσον σηκώνει την καινούρια έκδοση το hardware των κινητών).

 

παιδιά μπορεί κάποιος να δώσει screenshots απο την Rom του cyanogen.

ψήνομαι να την βάλω αλλά το σκέφτομαι ακόμα λόγω αλλαγής spl και radio.

 

Δες ένα video:

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=tWR_0dlGnSo]Cyanogen v5.0.7-DS-test σε MyTouch 3G[/ame]

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

χαιραιτω το forum

ειμαι χρηστης του απλος χρηστης του magic

εχω κανει την εληνικη επισημη αναβαθμιση

 

βλεπω οτι η rom cyanogen κανει τα πανταν ολα!!!

 

αλλα δεν ξερω τιποτα απο ολα αυτα που θελει να αλαξεις πωσ και τι

 

μπορει ενασ καλος σαμαριτης να με βοηθησei τον αρχαριο???

Edited by ferrarakias
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαβάσεις τις FAQs στο πρώτο post, για να καταλάβεις κάποια από τα πράγματα που θα χρειαστεί να κάνεις.

 

Αρχικά θα πρέπει να ξεκλειδώσεις το 1.76.0009 SPL που έχεις. Στη συνέχεια θα πρέπει να εγκαταστήσεις το 1.33.2009 SPL και το 3.22.xx.xx radio. Αφού κάνεις τα παραπάνω, θα μπορέσεις να εγκαταστήσεις τη ROM του Cyanogen.

 

Αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τους οδηγούς, θα δεις ότι δεν είναι δύσκολο να εγκαταστήσεις τη ROM. Αν στην πορεία υπάρξει κάποια δυσκολία, μπορείς να την αναφέρεις και θα σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Περασα το πρωι την 5.0.7 Τ5 .... αλλα δεν την βλεπω σοι !! ... :( ...

- Η πρωτη εγκατασταση μετα απο wipe/all data reset ,καθαρη οπως παντα , ειχε καποια κολληματα στην πληκτρολογηση και αργουσε να μπει στο wifi ,συγκριτικα με τις προηγουμενες εκδοσεις.

- Ετσι εκανα απανωτα 2 wipe all data και την ξαναπερασα και φαινεται να εστρωσε ,αλλα και παλι ,εχω την αισθηση πως αργει να μπει στο wifi ,απο την στιγμη που το ενεργοποιω , ..... εκτος αυτου βλεπω και μια καθυστερηση στο φορτωμα των σελιδων στον browser .... καθως και οτι ο browser κραταει δεδομενα εκτος cache , !! ... π.χ. ενω στην Τ4 εκτος του οτι φορτωνε πιο γρηγορα, οταν εσβηνα την cache , εμενε η εφαρμογη με 750 ΚΒ ,ενω τωρα εφτασε τα 2,5 ΜΒ ,εκτος τα δεδομενα της cache που σβηνω ... :confused:

- Στην Gallery παλι καθυστερει να φορτωσει τις φωτος και ενα φακελο δεν τον βλεπει καθολου ,αλλα εμφανιζει μονο την ονομασια του, ... οπως στην Τ1,Τ2

- Γενικα εχω την εντυπωση πως κατι δεν παει καλα στην Τ5 ... ενω στην Τ4 το μονο που παρατηρησα ,περα απο τα γνωστα θεματα, ηταν πως ενω ελαμβανα ειδοποιηση για ενα μειλ ,μολις το ανοιγα ερχοταν και δευτερη ειδοποιηση για το ιδιο !! ...

 

Εχει περασει αλλος την Τ5 , να γινει μια συγκριση;; ... Να την ξαναπερασω παλι μηπως κατι δε πηγε καλα;;

- Απ'οτι βλεπω το σαιτ του Cyanogen εδω και ωρα ειναι κατω !!! ....

 

Η εγκατασταση εγινε με την σειρα :cm 5.0.7 t5 ,Gapps, bc 5.0.7 t5 ebi1

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συναντω τα προβληματα που αναφερεις. Όλα δουλευουν μια χαρα μέχρι στιγμής. Δεν έκανα wipe, την εγκατέστησα πάνω στην 4. Αυτό που παρατηρώ τώρα που σας γράφω είναι πως όταν πληκτρολογώ και εχω ενεργοπιημενο το text prediction δεν μπορώ να κουνησω τον κερσορα αριστερα-δεξια με το trackball... Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι πως γραφω 160 χαρακτήρες στα sms ακόμη και μέσω του handcent. Δοκιμάστε το.
Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Περασα το πρωι την 5.0.7 Τ5 .... αλλα δεν την βλεπω σοι !! ... :( ...

- Η πρωτη εγκατασταση μετα απο wipe/all data reset ,καθαρη οπως παντα , ειχε καποια κολληματα στην πληκτρολογηση και αργουσε να μπει στο wifi ,συγκριτικα με τις προηγουμενες εκδοσεις.

- Ετσι εκανα απανωτα 2 wipe all data και την ξαναπερασα και φαινεται να εστρωσε ,αλλα και παλι ,εχω την αισθηση πως αργει να μπει στο wifi ,απο την στιγμη που το ενεργοποιω , ..... εκτος αυτου βλεπω και μια καθυστερηση στο φορτωμα των σελιδων στον browser .... καθως και οτι ο browser κραταει δεδομενα εκτος cache , !! ... π.χ. ενω στην Τ4 εκτος του οτι φορτωνε πιο γρηγορα, οταν εσβηνα την cache , εμενε η εφαρμογη με 750 ΚΒ ,ενω τωρα εφτασε τα 2,5 ΜΒ ,εκτος τα δεδομενα της cache που σβηνω ... :confused:

- Στην Gallery παλι καθυστερει να φορτωσει τις φωτος και ενα φακελο δεν τον βλεπει καθολου ,αλλα εμφανιζει μονο την ονομασια του, ... οπως στην Τ1,Τ2

- Γενικα εχω την εντυπωση πως κατι δεν παει καλα στην Τ5 ... ενω στην Τ4 το μονο που παρατηρησα ,περα απο τα γνωστα θεματα, ηταν πως ενω ελαμβανα ειδοποιηση για ενα μειλ ,μολις το ανοιγα ερχοταν και δευτερη ειδοποιηση για το ιδιο !! ...

 

Εχει περασει αλλος την Τ5 , να γινει μια συγκριση;; ... Να την ξαναπερασω παλι μηπως κατι δε πηγε καλα;;

- Απ'οτι βλεπω το σαιτ του Cyanogen εδω και ωρα ειναι κατω !!! ....

 

Η εγκατασταση εγινε με την σειρα :cm 5.0.7 t5 ,Gapps, bc 5.0.7 t5 ebi1

 

ουτε εγω εχω παρατηρησει στο g1 φιλε,ειδικα δε στο gallery υπαρχει μεγαλη βελτιωση και στην ταχυτητα και στο rotation.Aυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το γιατι εκανες wipe αφου ο ανθρωπος λεει κατηγορηματικα οτι δεν χρειαζεται οταν περνας καποιο update

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Παμε παλι. Μιλαμε εχω γινει μανα μοναχη, ..... κανω εγκατασταση εν κινηση ,... ξανα φορμαρω και ξαναμανα, ... τωρα ειμαι με Τ4 ,.... λετε να περασω απο πανω την Τ5;; .... για να δουμε .... ,παντως καθαρη εγκατασταση η Τ5 ειναι μπαζο ..... :O
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνονται έτσι αυτά τα πράγματα. Θα πρέπει να γίνει port από κάποιον, ώστε να δουλέψει στο Magic. Βέβαια, ήδη υπάρχουν ports 2.1 ROM (Legend, Eris). Το πρόβλημα δεν είναι τα ports, αλλά η έλλειψη kernel. Δηλαδή, ακόμα και να γίνει port η ROM του Hero, δε θα διαφέρει σημαντικά από τα υπάρχοντα ports, γιατί όλα στηρίζονται στον kernel του Sanpei. Οπότε υπομονή είτε μέχρι να βγει επίσημη 2.1 ROM για το Magic είτε μέχρι να δώσει τον κώδικα για τον kernel. Υποψιάζομαι ότι το δεύτερο θα έπεται του πρώτου.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εχω την cyanogen και παρατηρησα και στο gmail στις επαφες οπως και στηcyanogen οτι υπαρχει επιλογη για συζητηση με καποιον μεσω live messenger αλλα οταν παταω να μιλησω μαζι του βγαζει δεν υπαρχει καποια εφαρμογη για να μπορεσω να μιλησω.

 

ξερετε αν υπαρχει καποια εφαρμογη που να συνεργαζεται με τις επαφες η απλα υπαρχει στις επαφες αυτο και καλα για να εχουμε ολες τις πληροφοριες μαζι?

 

ευχαριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το πιο σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την cyanogen ειναι το εξής:

Ενώ ειμαι κανονικά συνδεδεμένος σε 3G, όταν ανοίγω τους χάρτες και ανοίγει το gps χάνει τη σύνδεση 3G και ότι και αν κάνω, δεν επανέρχεται αν δεν κάνω reboot το τηλέφωνο. Αυτό το πρόβλημα ουσιαστικά καθιστά τους χάρτες μη λειτουργικούς αφού ναι μεν κλειδώνει το gps, αλλά χωρις 3g δεν φορτώνουν οι χάρτες. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό?

Να σημειώσω πως αν είμαι συνδεδεμένος με wifi δεν έχει πρόβλημα.

Στους υπόλοιπους δεν συμβαίνει αυτό?

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το πιο σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την cyanogen ειναι το εξής:

Ενώ ειμαι κανονικά συνδεδεμένος σε 3G, όταν ανοίγω τους χάρτες και ανοίγει το gps χάνει τη σύνδεση 3G και ότι και αν κάνω, δεν επανέρχεται αν δεν κάνω reboot το τηλέφωνο. Αυτό το πρόβλημα ουσιαστικά καθιστά τους χάρτες μη λειτουργικούς αφού ναι μεν κλειδώνει το gps, αλλά χωρις 3g δεν φορτώνουν οι χάρτες. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό?

Να σημειώσω πως αν είμαι συνδεδεμένος με wifi δεν έχει πρόβλημα.

Στους υπόλοιπους δεν συμβαίνει αυτό?

 

σε εμενα δεν συμβαινει αυτο φιλε,αλλα για πες μου κατι:οταν εισαι συνδεδεμενος με wifi και αφου το απενεργοποιησεις,ενεργοποιησεις το 3g,αυτο δουλευει κανονικα?

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα δεν συμβαινει αυτο φιλε,αλλα για πες μου κατι:οταν εισαι συνδεδεμενος με wifi και αφου το απενεργοποιησεις,ενεργοποιησεις το 3g,αυτο δουλευει κανονικα?

 

Δεν έχω πρόβλημα ούτε με το wifi. Όσες φορές και να το απενεργοποιήσω/ενεργοποιήσω όλα είναι οκ. Ακόμη και αν το έχω ανοιχτό το wifi και το κινητό σε κατάσταση αναμονής (όπου απενεργοποιείται το wifi για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας) το 3g δουλεύει κανονικά. Όταν ξαναχρησιμοποιώ το κινητό το wifi συνδέεται πάλι σχεδόν αμέσως.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα ούτε με το wifi. Όσες φορές και να το απενεργοποιήσω/ενεργοποιήσω όλα είναι οκ. Ακόμη και αν το έχω ανοιχτό το wifi και το κινητό σε κατάσταση αναμονής (όπου απενεργοποιείται το wifi για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας) το 3g δουλεύει κανονικά. Όταν ξαναχρησιμοποιώ το κινητό το wifi συνδέεται πάλι σχεδόν αμέσως.

 

τοτε δεν φταιει αυτο που φανταστηκα-εριξα μια ματια και στο bug tracker αλλα δεν βρηκα κατι παρομοιο με το προβλημα σου,αν θες κοιταξε κι εσυ μηπως βρεις κατι

http://code.google.com/p/cyanogenmod/issues/list

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το πιο σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την cyanogen ειναι το εξής:

Ενώ ειμαι κανονικά συνδεδεμένος σε 3G, όταν ανοίγω τους χάρτες και ανοίγει το gps χάνει τη σύνδεση 3G .....

Στους υπόλοιπους δεν συμβαίνει αυτό?

 

Καλησπερα.

Σε μενα δεν συμβαινει. Περασα την Τ5 απο πανω :cry: .... ,(αν δεν κανω καθαρη εγκατασταση , δεν θα ησυχασω .... ) ... κανονικα και με το νομο κατεβαζει ... και με την Τ4 κατεβαζε ...

- Εγω αλλο παρατηρω :ninja: .... ο browser δεν ανοιγει τις σελιδες με την ταχυτητα που ειχε στις Τ2-3 ,.... ιδιως στην 1,5 sense ui ,που ηταν ,τουλαχιστον με wifi, αλλα και με HSPA ,ταχυτατος .... και φοβαμαι μηπως το 3G δεν δινει μεγαλη παροχη data ,( οπως και αλλος παρατηρησε στο φορουμ του cyanogen ... αν και οπως εξηγειται ,δεν εχει αλλαξει κατι εκτος της ενδειξης) ... αλλα και το wifi ?? ,γιατι δεν κατεβαζει οπως πρωτα;; .... εχω την εντυπωση πως εχει μια μικρη καθυστερηση στο φορτωμα της σελιδας , .... υπαρχει περιπτωση να φταιει κατι στην εφαρμογη του browser?? ...

 

 

- Ενα αλλο που βρηκα ( αγνωστο για μενα ) ,ειναι το γιατι κρατουσε η εφαρμογη του browser δεδομενα εκτος cashe .... οταν ανοιγω σε ξεχωριστα παραθυρα σελιδες, αυτα τα παραθυρα κρατιουνται στα δεδομενα της εφαρμογης και οχι στην προσωρινη μνημη του browser ,.... ετσι οταν εφτανε η εφαρμογη 4,5ΜΒ ( απο 450ΚΒ περιπου ) και ενω αδειαζα την προσωρινη μνημη ,η εφαρμογη ειχε ακομα 1,8 - 2ΜΒ ,αν ομως διεγραφα τα δεδομενα της εφαρμογης ,διαγραφονταν και ολα τα bookmarks .... και φτου κι απ' την αρχη ... αγανακτησα .... ωσπου κατα τυχη ,απο τα μενου του browser ,σε μια σελιδα ,πατησα στην επιλογη "windows" και ειδα ενα κατεβατω παραθυρα που ειχα ανοιξει και τα οποια δεν διαγραφονταν με το αδειασμα της cashe .... οποτε πλεον πραττω αναλογα .... χειρονακτικα .... :cool:

Ειναι γνωστο αυτο και απλα εγω το αγνοουσα;; ....

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρείτε την καλύτερη ROM και πώς μπορώ να βάλω υποστήριξη για ελληνικό keyb?

Έχω κι εγώ blog!

http://archlinux.me/gtklocker/

Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρείτε την καλύτερη ROM και πώς μπορώ να βάλω υποστήριξη για ελληνικό keyb?

 

Ακόμη και αν η rom που θα βάλεις δεν έχει ελληνικό keyboard, υπάρχει πάντα διαθέσιμο δωρεάν στο μάρκετ το greek input method, οπότε μην το σκέφτεσαι αυτό.

Κατά τα άλλα πρέπει να δεις εσύ τι θες. Το βασικότερο ερώτημα είναι αν θες sense ui ή όχι. Κατά τη γνώμη μου αν θες sense ui πήγαινε για τη vmasense. Αν όχι πήγαινε για cyanogen 5.0.7.

Aν είσαι καινούριος χρήστης διάβασε τους οδηγούς της πρώτης σελίδας :)

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...