Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι συμβαινει, διαβασα καπου οτι οι επι πληρωμη εφαρμογες δεν ειναι διαθεσιμες στην χωρα μας. ισχυει αυτο?

 

Ισχύει. Η Google ανοίγει σταδιακά σε διάφορα κράτη το Market για εφαρμογές επί πληρωμή. Ωστόσο, δεν είναι γνωστό πότε θα γίνει αυτό για την Ελλάδα.

 

Υπάρχει τρόπος να αγοράσεις εφαρμογές επί πληρωμή. Εάν το κινητό σου είναι rooted, μπορείς να εγκαταστήσεις το Market Enabler. Αυτή η εφαρμογή κάνει το Market να αναγνωρίζει ότι βρίσκεσαι σε χώρες που μπορείς να αγοράσεις εφαρμογές κι έτσι μπορείς να δεις και να αποκτήσεις όσες εφαρμογές απαιτούν πληρωμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σου φιλε!!πηγα εκει που μου ειπες στις ρυθμισεις κτλ αλλα δεν υπαρχει κατι που να λεει για το trackball..η τελευταια επιλογη ειναι για τη διαρκεια φωτεινοτητας της οθονης και τιποτα παραπανω!μηπως δεν υπαρχει καμια ρυθμιση και υπαρχει καμια app?τι να πω δεν βρισκω τιποτα!διαβασα σε κατι αλλα σιτε οτι υπαρχει μια ρυθμιση flash notification αλλα μονο για το Hero..για το magic τιποτα!!αν ξερεις κατι παραπανω σχετικα με την απενεργοποιηση του trackball πες μου γιατι δεν παει αλλο κουραστηκα να ψαχνω και να μην βρισκω μια λυση!!να εισαι καλα για το ενδιαφερον παντως!!:ninja:

 

Στη ROM της HTC είναι εκεί που είπα. Τώρα σε τρίτες ROM ή στη ROM της Vodafone... :what:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς υπάρχει κάποιο bug ή ιδιορρυθμία στην κωδικοποίηση PDU για non-Unicode χαρακτήρες (αν στέλνεις non-Unicode SMS τότε το κινητό υποχρεώνετε από το GSM να συμπιέσει το SMS σε μια ειδική μορφή δεδομένων ονόματι PDU -σε κάθε άλλη περίπτωση το PDU δημιουργείται ασυμπίεστο με τους χαρακτήρες σε μορφή 8BIT ASCII αλλά τότε χάνεις τα 160 Chars per SMS) οπότε δεδομένου ότι το SMSC δέχεται το SMS σε μορφή PDU και απλά το προωθεί στην συσκευή του παραλήπτη είναι θέμα εκείνης της συσκευής να καταφέρει να αποκωδικοποιήσει σωστά το κακογραμμένο PDU/SMS από το κινητό σου. Πιθανολογώ μάλιστα ότι η ζημία γίνεται από κάποιον ή κάποιους χαρακτήρες που περιλαμβάνεις σε ορισμένα μηνύματα σου προς άλλες συσκευές αφού η κωδικοποίηση PDU είναι tricky όσον αφορά την διαχείριση επεκταμένων (Extended) GSM Alphabet 7BIT χαρακτήρων (συγκεκριμένα στον υπολογισμό του PDU Length & PDU Multipart). Αν είχα διαθέσιμο ένα τέτοιο κινητό/firmware θα το έψαχνα περισσότερο αφού κάπου εκεί είναι μάλλον το πρόβλημα. Επίσης το ότι είναι 152 χαρακτήρες αντί για 160 σημαίνει ότι κάποιοι χαρακτήρες μεταφράζονται ως Extended GSM ASCIIs οπότε κοστίζουν 2 Bytes στην παρουσίαση τους πχ. το σύμβολο του € (ή το {, }, ^ και ορισμένα άλλα) ακόμα και σε non-Unicode κοστίζει 2 Bytes αλλά τα περισσότερα τηλέφωνα το αποκρύπτουν από τον μετρητή τους διότι λογίζεται ως 1 Byte καθώς δεν υπολογίζουν το Extended prefix (0×1B) που χρησιμοποιείται από το 7BIT αλφάβητο για να σηματοδοτήσει ότι ακολουθεί ένας επεκταμένος GSM 7BIT Alphabet χαρακτήρας. Κάποια άλλα όμως το υπολογίζουν και στον μετρητή χαρακτήρων SMS (σωστό κατά την γνώμη μου).

 

Υ.Γ.

1. Όταν στέλνεις Unicode SMS η κωδικοποίηση PDU δεν απαιτεί συμπίεση των 7-BIT (Septets) σε 8-BIT (Octets) οπότε το πρόβλημα λογικά δεν παρουσιάζεται (αν φυσικά το σφάλμα προέρχεται από κάποιο λάθος στον αλγόριθμο συμπίεσης 7BIT PDUs του Android ή του software της HTC που κάνει την εργασία -αν παρουσιάζεται και εκεί τότε "οι προγραμματιστές του συστήματος θέλουν φάπες :D"). Αν αποφύγεις αυτούς τους extended χαρακτήρες (και περιορίζεσε το μαξ σε 150-60 χαρακτήρες μην οθώντας το σύστημα με πολλαπλούς κυκλούς συμπίεσης 7BIT->8BIT) μπορεί να δεις κάποια βελτίωση αν το πρόβλημα είναι εκεί φυσικά.

 

2. Λυπάμαι για την τεχνική ορολογία (και την εικοτολογία) αλλά η υπόθεση είναι από την φύση της περίπλοκη και το λέω από πρώτο χέρι καθώς πρόσφατα έγραψα ένα PDU Encoder και είδα από κοντά το θέμα.

 

 

Μα για να επιβεβαιωσω οτι ειναι 152 χαρακτηρες, εγραψα μονο νουμερα, αριθμους! Και εκει ειναι που κολλησα γιατι δεν ειναι 160 χαρακτηρες το μηνυμα. Απο την αλλη, τα μηνυματα που μεχρι στιγμης εχουν παρουσιασει προβληματα, ειχαν αλφαριθμητικους χαρακτηρες, τελειες και κομματα μονο. Βεβαια, ειχαν κ ελληνικους χαρακτηρες, που μαλλον ειναι και η αιτια του προβληματος. Όπως και να έχει, σε ευχαριστω για την πολύ κατατοπιστική απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κινητό σου είναι rooted, μπορείς να εγκαταστήσεις το Market Enabler.

 

Με πιανεις αδιαβαστο. το εχω μονο 2 μερες.

τι εννοεις αν ειναι rooted???? :!:

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με πιανεις αδιαβαστο. το εχω μονο 2 μερες.

τι εννοεις αν ειναι rooted???? :!:

 

Διάβασε τις FAQs στο πρώτο post. Εκεί θα βρεις την απάντηση σχετικά με το τι σημαίνει να είναι το κινητό rooted. Το δικό σου δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εχω το magic εδω και κανα μηνα ,περασα custom rom Rav 1.6 ,ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο το κινητο αν εξαιρεσεις τη φωτογραφικη του. Επειδι ακομα δε εχω βρει κατι που να μην κανει αυτο το κινητο και δε με πολυενδιαφερει HD,και video στο κιν, θα θελα να ξερα τι παραπανω κανουν τα καινουρια κινητα οπως Nexus ,Hero κτλ.. (αν εξαιρεσουμε τις φωτογραφικες δυνατοτητες).. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

θα θελα να ξερα τι παραπανω κανουν τα καινουρια κινητα οπως Nexus ,Hero κτλ.. (αν εξαιρεσουμε τις φωτογραφικες δυνατοτητες).. ευχαριστω

 

Αν και μάλλον βγαίνω off topic, το Hero είναι, από άποψη hardware και δυνατοτήτων, σχεδόν ταυτόσημο με το Magic. Το Nexus έχει μεγαλύτερη μνήμη και ταχύτερο επεξεργαστή με καλύτερες επιδόσεις σε κάποιες περιπτώσεις. Για 'μένα η ουσιαστική διαφορά του είναι η μεγαλύτερη (3,7") και πολύ καλύτερη AMOLED οθόνη του.

 

Το Magic είναι πολύ καλό κινητό και με την αναμενόμενη αναβάθμιση σε 2.1 θα βελτιωθεί σημαντικά. Άποψή μου είναι ότι, εφόσον μια συσκευή (κινητό, PC κλπ) κάνει τη δουλειά για την οποία τη χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις απαιτήσεις σου, δεν υπάρχει λόγος να την αντικαταστήσεις.

 

Για περισσότερα ρίξε μια ματιά στα thread των Hero, Nexus κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τις FAQs στο πρώτο post. Εκεί θα βρεις την απάντηση σχετικά με το τι σημαίνει να είναι το κινητό rooted. Το δικό σου δεν είναι.

 

διαβασα μερικα πραγματα. ειδα για custom roms klp klp.

για να μην σε μπερδευω, μιλησα με τον κατασκευαστη της εφαρμογης που θελω,

μου ειπε οτι υπαρχει trial free εκδοση, αλλα χρειαζομαι 1.6 rom. εμενα ειναι περασμενη η 1.5.

 

Ερωτηση1 αν περασω την 1.6 θα χαθει οτι εχω περασει στο κινητο ως τωρα, εφαρμογες κλπ?

Ερωτηση2 που βρισκω αυτην την 1.6 rom? καποιο link ισως?

εχω μπει και στο http://www.imobile.gr αλλα δεν εχω βρει ακρη, ειμαι και ολη μερα δουλεια, και δεν εχω τον απαιτουμενο χρονο να ψαξω.

αν μπορεις να με βοηθησεις στις δυο ερωτησεις θα ημουν ευγνώμων. :!:

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.θα ηθελα μια παρα πολυ μεγαλη εξυπηρετηση.να μου πειτε ενα τηλεφωνο ή μια σελιδα στην οποια θα μπορουσα να ενημερωθω πληρως για το τηλεφωνο μου και καποια σοβαρα προβληματα που εχω.ενα τηλεφωνο της htc στην ελλαδα υπαρχει?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.θα ηθελα μια παρα πολυ μεγαλη εξυπηρετηση.να μου πειτε ενα τηλεφωνο ή μια σελιδα στην οποια θα μπορουσα να ενημερωθω πληρως για το τηλεφωνο μου και καποια σοβαρα προβληματα που εχω.ενα τηλεφωνο της htc στην ελλαδα υπαρχει?

 

Μια μικρη ερευνα στο google παντα αποδιδει...

http://www.htc.com.gr/customercare.html

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση1 αν περασω την 1.6 θα χαθει οτι εχω περασει στο κινητο ως τωρα, εφαρμογες κλπ?

Ερωτηση2 που βρισκω αυτην την 1.6 rom? καποιο link ισως?

εχω μπει και στο www.imobile.gr αλλα δεν εχω βρει ακρη, ειμαι και ολη μερα δουλεια, και δεν εχω τον απαιτουμενο χρονο να ψαξω.

αν μπορεις να με βοηθησεις στις δυο ερωτησεις θα ημουν ευγνώμων. :!:

 

Εάν βάλεις 1.6 ROM, θα διαγραφούν όσα έχεις στο κινητό σου. Μπορείς να βάλεις τη ROM του Amon_RA και θα τη βρεις εδώ μαζί με οδηγίες, για να την εγκαταστήσεις. Θα πρέπει το κινητό σου να μην έχει το perfected SPL 1.76.0009, για να μπορέσεις να κάνεις την εγκατάσταση. Για περισσότερες λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά στις FAQs στο πρώτο post.

Link to comment
Share on other sites

Αγορες απο market γινοντε και μεσω paypal????????

 

Νομίζω μόνο μέσω Google Checkout, εκτός κι αν ο developer δίνει τη δυνατότητα για αγορά από το site του.

Link to comment
Share on other sites

γεια και παλι!οσον αφορα την απενεργοποιηση του φωτισμου του trackball δεν μπορεσα να κανω κατι..τωρα αντιμετωπιζω ενα αλλο προβληματακι!εχω κατεβασει κατι ηχους για ειδοποιηση μηνυματων...ως ηχο κλησης μπορω να τους βαλω αλλα ως ηχο μηνυματων οχι...δεν μου τους βγαζει εκει που ειναι ολοι οι ηχοι μηνυματων..μηπως ξερει κανεις τιποτα με αυτο??
Link to comment
Share on other sites

δεν μου τους βγαζει εκει που ειναι ολοι οι ηχοι μηνυματων..μηπως ξερει κανεις τιποτα με αυτο??

 

Το έχω αναφέρει ξανά στο παρόν thread. Φτιάξε ένα φάκελο audio στην κάρτα σου. Εκεί φτιάξε άλλους τρεις φακέλους με τα εξής ονόματα:

  • ringtones
  • notifications
  • alarms

Τους ήχους των μηνυμάτων τους βάζεις στο notifications, τους ήχους για ringtones στον ομώνυμο φάκελο και για το ξυπνητήρι στο φάκελο alarms.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά μια ερώτηση.

Η τελευταία ενημέρωση είναι με android 1.5? γιατι το αγορασα και ειχε 1.5...

Εδω μιλανε για 2.0 2.1 κ δεν εχει καν 1.6?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Εδω μιλανε για 2.0 2.1 κ δεν εχει καν 1.6?

 

Καλωσήρθες στο forum. Πράγματι το κινητό έχει την έκδοση 1.5. Φημολογείται ότι θα υπάρξει αναβάθμιση στην έκδοση 2.1 μέσα στον Ιούνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Σχετικά καινούργιος χρήστης android (από windows mobile και symbian) και μπορώ να πω ευχαριστημένος!

 

Μία απορία έχω μόνο: Εγκατέστησα επιτυχώς τη CursorSense32A-1.2.6.1 αλλά τα μηνύματα έχουν ακόμα τον περιορισμό των 70 χαρακτήρων...

Ξέρει κανείς τι μπορώ να δοκιμάσω;

 

Ευχαριστώ πολύ....:)

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα επιτυχώς τη CursorSense32A-1.2.6.1 αλλά τα μηνύματα έχουν ακόμα τον περιορισμό των 70 χαρακτήρων...

Ξέρει κανείς τι μπορώ να δοκιμάσω;

 

Καλωσήρθες στο forum.

 

Εάν κοιτάξεις στο thread, είσαι μάλλον ο 4ος ή 5ος που έχει το συγκεκριμένο θέμα. Το πρόβλημα δε λύνεται ούτε με την επίσημη ελληνική αναβάθμιση (της οποίας άλλωστε η CursorSense είναι παράγωγο), αλλά ούτε με το Greek Input Method. Άποψή μου είναι ότι πρόκειται για κάποιο hardware θέμα, αφού στους περισσότερους με την επίσημη ελληνική αναβάθμιση λύθηκε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα,

 

Είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα με το Diamond που είχα και εγκατέστησα κάποιο άλλο πληκτρολόγιο για να λυθεί.

Το θέμα είναι πως μου φαίνεται λίγο παράξενο για να είναι πρόβλημα hardware. Είναι θέμα κωδικοποίησης γραμματοσειράς.

 

Τι να πω... Θα προσπαθήσω να δω αλλιώς όπως ΕΙΧΕ παρόμοιο πρόβλημα ας γράψει να μας πει....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως μου φαίνεται λίγο παράξενο για να είναι πρόβλημα hardware. Είναι θέμα κωδικοποίησης γραμματοσειράς.

 

Κι εγώ αυτό έλεγα, αλλά μετά από μπόλικες software προσπάθειες (με άλλες ROM ή με επανεγκατάσταση των ίδιων μετά από hard reset και με τελετουργική προσοχή στις λεπτομέρειες, αφού οι ίδιες ROM δουλεύουν άψογα (σε σχέση με τα SMS) στην πλειοψηφία των Magic, κατέληξα να πιστεύω ότι ίσως είναι θέμα hardware.

Link to comment
Share on other sites

αφού στους περισσότερους με την επίσημη ελληνική αναβάθμιση λύθηκε το πρόβλημα.

 

 

οταν λες επισημη ελληνικη εκδοση τι εννοεις?

εκανα μια αποπειρα να τηλεφωνησω στην ace hellas, και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει επισημα καποια εκδοση 1.6 .

δλδ για να καταλαβω η 1.6 που βαζετε πολλοι στα κινητα σας ειναι custom που την εχει φτιαξει ενα ατομο.

τι πιθανοτητες υπαρχουν να συμβει κατι "κακο" στο τηλεφωνο με 1.6? υπαρχουν μειονεκτηματα?

 

προς vman, διαβασα τις οδηγιες του Amon_ra , και πραγματικα ζαλιστικα εκει μεσα. δεν παιζει να καταφερω να τα κανω ολα αυτα μονος και θα το χαλασω το κινητο.

μπορεις εσυ ή καποιος αλλος εδω που να τον επισκεφτω στο χωρο του να βαλουμε αυτην την ριμαδα 1.6 firmware?

Edited by breakdancer
http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

οταν λες επισημη ελληνικη εκδοση τι εννοεις?

εκανα μια αποπειρα να τηλεφωνησω στην ace hellas, και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει επισημα καποια εκδοση 1.6 .

δλδ για να καταλαβω η 1.6 που βαζετε πολλοι στα κινητα σας ειναι custom που την εχει φτιαξει ενα ατομο.

τι πιθανοτητες υπαρχουν να συμβει κατι "κακο" στο τηλεφωνο με 1.6? υπαρχουν μειονεκτηματα?

 

προς vman, διαβασα τις οδηγιες του Amon_ra , και πραγματικα ζαλιστικα εκει μεσα. δεν παιζει να καταφερω να τα κανω ολα αυτα μονος και θα το χαλασω το κινητο.

μπορεις εσυ ή καποιος αλλος εδω που να τον επισκεφτω στο χωρο του να βαλουμε αυτην την ριμαδα 1.6 firmware?

 

Επειδή πολλά εξαρτώνται από το SPL που έχει το κινητό σου (όπως σου είπα παραπάνω, εάν είναι το 1.76.0009 δεν μπορείς να κάνεις τίποτα), καλό θα ήταν να μας γράψεις τα στοιχεία του τηλεφώνου σου. Εάν το Magic σου έχει ελληνικό μενού, χωρίς να έχεις κάνει κάτι εσύ και δεν το έχεις αγοράσει από τη Vodafone, δεν μπορείς να περάσεις 1.6 ROM (αλλά και καμία custom, γιατί έχεις το SPL που ανέφερα προηγουμένως).

 

Οι 1.6 εκδόσεις είναι πράγματι custom build. Κίνδυνοι από τις ROM αυτές καθ' ευατές δεν υπάρχει. Απλά, εάν κάποια πράγματα δε γίνουν με προσοχή κατά την εγκατάσταση (αναφέρομαι στην περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις SPL), υπάρχει κίνδυνος να χαλάσεις το κινητό σου. Εάν ακολουθήσεις προσεκτικά και βήμα βήμα τις οδηγίες στο blog μου, ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, ποιοι κίνδυνοι υπάρχουν όταν φλασάρεις μια ΡΟΜ, ή ένα SPL?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...