Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα... Θυμίζω οτι έχω magic από Vodafone (Ελληνικό) και με 2 rom 2.1 αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα: Δεν έρχονται τα sms! Αυτό συμβαίνει τυχαία κάποιες στιγμές, όχι πάντα σαν να μην έχει το κινητό σήμα. Αν τύχει να κάνω κάποια κλήση, τότε έρχονται τα sms. Στο κινητό έχω κάρτα What's up...

 

Edit: Με τη ROM της Sanpei παρατήρησα οτι έχανε το σήμα... Δεν ξέρω αν φταίει η ROM ή κάτι άλλο, πάντως την άλλαξα. Ελπίζω μόνο να μην έχει πρόβλημα το Magic. Μπορώ να κατεβάσω Radio σε περίπτωση που χρειαστεί να το πάω για εγγύηση?

Edited by KostasSTi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ένα πρόβλημα... Θυμίζω οτι έχω magic από Vodafone (Ελληνικό) και με 2 rom 2.1 αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα: Δεν έρχονται τα sms! Αυτό συμβαίνει τυχαία κάποιες στιγμές, όχι πάντα σαν να μην έχει το κινητό σήμα. Αν τύχει να κάνω κάποια κλήση, τότε έρχονται τα sms. Στο κινητό έχω κάρτα What's up...

 

Σε αυτο φταει η cosmote οχι το κινητο.... ειχω κατα καιρους και εγω παρομοιο προβλημα, με το magic καθως και το Ν82 μου.... επισης, οταν δεν σου ερχεται ενα SmS σαν να μην έχει το κινητό σήμα αν σε καλεσει καποιος θα λεει οτι ειναι κλειστο η εκτος δικτυου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο φταει η cosmote οχι το κινητο.... ειχω κατα καιρους και εγω παρομοιο προβλημα, με το magic καθως και το Ν82 μου.... επισης, οταν δεν σου ερχεται ενα SmS σαν να μην έχει το κινητό σήμα αν σε καλεσει καποιος θα λεει οτι ειναι κλειστο η εκτος δικτυου...

 

έχει σήμα......... σήμα καμπάνα!!!!!!!!!!!!

:blink::blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

έχει σήμα......... σήμα καμπάνα!!!!!!!!!!!!

:blink::blink::blink:

 

Δεν εχει να κανει με το σημα... με full σημα μου εδειχνε οτι ειναι κλειστο και προφανως δεν δεχοταν sms ουτε κλεισεις... κατα κυριο λογο αυτο γινεται στις ωρες αιχμης που μπουκωνει το δικτυο... μου φαινεται απιθανο να στο κανα πχ στις 11 το βραδυ... συνηθως γινεται απο 12-3 το πρωι και απο 7-10 το απογευμα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με το σημα... με full σημα μου εδειχνε οτι ειναι κλειστο και προφανως δεν δεχοταν sms ουτε κλεισεις...

 

Τότε είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει τπτ άλλο... Αν δεις στο edit που έκανα πιο πάνω, κάποια στιγμή που είχα το κινητό στα χέρια μου, είδα οτι έχασε το σήμα για δευτερόλεπτα. Και η κλασική χαζομάρα της cosmote, είναι οτι αν έχει έρθει ένα sms ή μια κλήση εκείνη την ώρα, δε θα σου το στείλει μόλις βρείς σήμα, αλλά μόλις κάνεις κλήση.

 

EDIT: Πάλι το ίδιο συνέβη με άλλη ROM... Κάτι δεν πάει καλά κι ελπίζω να φταίει το δίκτυο... Radio έχω 6.35.10.18 και απ'όσο θυμάμαι πριν από αυτό δεν είχα πρόβλημα, να παίζει ρόλο αυτό?

 

Θα κάνω πάλι την ερώτηση: Μπορώ να επαναφέρω το κινητό στην αρχική κατάσταση για να το στείλω για εγγύηση αν χρειαστεί?

Edited by KostasSTi
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω πάλι την ερώτηση: Μπορώ να επαναφέρω το κινητό στην αρχική κατάσταση για να το στείλω για εγγύηση αν χρειαστεί?

 

Ναι μπορεις με ενα downgrade στα αρχικα spl , radio και ρομ που το πηρες.

 

οδηγος για downgrade σε radio: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=605239

 

οδηγος για αλλαγη του spl : http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=4003349&postcount=1 (σε αυτο τον οδηγο πρεπει να εχεις βαλει old radio πρωτα)

 

ΦΥΣΙΚΑ δεν παιζουμε με το downgrade και το upgrade ολη την ωρα αλλα μονο οταν το χρειαστουμε πραγματικα. Τελος τους οδηγους πρεπει να τους διαβασουμε πολυ καλα πριν καθε μας κινηση. Αυτο το λεω διοτι δεν ειναι λιγοι αυτοι που καναν λαθος και αποκτησαν ενα ωραιο τουβλο στα χερια τους.

 

 

Αν ξεχασα κατι διορθωστε με.

Edited by manom18x

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει τπτ άλλο... Αν δεις στο edit που έκανα πιο πάνω, κάποια στιγμή που είχα το κινητό στα χέρια μου, είδα οτι έχασε το σήμα για δευτερόλεπτα. Και η κλασική χαζομάρα της cosmote, είναι οτι αν έχει έρθει ένα sms ή μια κλήση εκείνη την ώρα, δε θα σου το στείλει μόλις βρείς σήμα, αλλά μόλις κάνεις κλήση.

 

EDIT: Πάλι το ίδιο συνέβη με άλλη ROM... Κάτι δεν πάει καλά κι ελπίζω να φταίει το δίκτυο... Radio έχω 6.35.10.18 και απ'όσο θυμάμαι πριν από αυτό δεν είχα πρόβλημα, να παίζει ρόλο

 

Αν σκεφτεις οτι εμενα οπως ανεφερα μου το εκανε και το ν82... δεν φταει το magic...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

EDIT: Πάλι το ίδιο συνέβη με άλλη ROM... Κάτι δεν πάει καλά κι ελπίζω να φταίει το δίκτυο... Radio έχω 6.35.10.18 και απ'όσο θυμάμαι πριν από αυτό δεν είχα πρόβλημα, να παίζει ρόλο αυτό?

 

Θα κάνω πάλι την ερώτηση: Μπορώ να επαναφέρω το κινητό στην αρχική κατάσταση για να το στείλω για εγγύηση αν χρειαστεί?

 

Κάνε καθαρή εγκατάσταση μιας ROM (πχ της original 3.05.401.3), αφού προηγουμένως έχεις κάνει format στην κάρτα SD και σε fastboot mode έχεις δώσει την εντολή:

fastboot erase system -w

 

Όσο για το downgrade έχω γράψει οδηγό εδώ.

 

EDIT

@manom18x

Πάντα εγκαθιστούμε πρώτα το radio και μετά το SPL. Διαφορετικά μπορεί να έχουμε εκπλήξεις.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Θα δοκιμάσω αρχικά με μια original rom και βλέπουμε... Με τη rom αυτή vman, μπορώ να το στείλω για εγγύηση? Ή πρέπει να βάλω κάποια άλλη μετά το downgrade?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Θα δοκιμάσω αρχικά με μια original rom και βλέπουμε... Με τη rom αυτή vman, μπορώ να το στείλω για εγγύηση? Ή πρέπει να βάλω κάποια άλλη μετά το downgrade?

 

Από τη στιγμή που έχεις πάρει το κινητό σου από τη Vodafone, θα πρέπει να βάλεις τη ROM της Vodafone. Διαφορετικά θα φανεί ότι έχεις πειράξει το κινητό και δεν πρόκειται να στο καλύψει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

@manom18x

Πάντα εγκαθιστούμε πρώτα το radio και μετά το SPL. Διαφορετικά μπορεί να έχουμε εκπλήξεις.

 

Το ξερω για αυτο τα εβαλα με αυτην την σειρα.. :):).

 

Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω ενα οδηγο για port απο rom του hero στο magic?

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω για αυτο τα εβαλα με αυτην την σειρα.. :):).

 

Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω ενα οδηγο για port απο rom του hero στο magic?

 

Αυτά τα πράγματα είναι εξαιρετικά σύνθετα και γι' αυτό δε νομίζω ότι θα βρεις οδηγούς. Δεν είναι ότι θα ακολουθήσεις 5-10 βήματα και θα γίνει το port. Απαιτούν εξειδικευμένες γνώσεις (ειδικά για debugging) και πολύ ψάξιμο. Εξάλλου, αυτό που θέλεις να κάνεις, πιθανότατα έχει γίνει ήδη στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το downgrade έχω γράψει οδηγό εδώ.

Αφου επαναφερεται στην αρχικη κατασταση, ξεκλειδωνει και το spl? ονειρα κανω ε?:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνε καθαρή εγκατάσταση μιας ROM (πχ της original 3.05.401.3)

 

Done... Ας ελπίσουμε οτι είναι ok τώρα. Μέχρι στιγμής δε δείχνει να έχει πρόβλημα. Radio δεν έχω αλλάξει ακόμα, λεώ να τα κάνω ένα ένα για να καταλάβω και τι φταίει σε περίπτωση που είναι κάτι από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αφου επαναφερεται στην αρχικη κατασταση, ξεκλειδωνει και το spl? ονειρα κανω ε?:lol::lol:

 

Αυτό είναι για όσους έχουν ήδη ξεκλείδωτο SPL ή SPL το οποίο μπορεί να ξεκλειδώσει. Δυστυχώς, δεν ισχύει κάτι τέτοιο για το 1.76.0009.

 

Done... Ας ελπίσουμε οτι είναι ok τώρα. Μέχρι στιγμής δε δείχνει να έχει πρόβλημα. Radio δεν έχω αλλάξει ακόμα, λεώ να τα κάνω ένα ένα για να καταλάβω και τι φταίει σε περίπτωση που είναι κάτι από αυτά.

 

Δε νομίζω ότι είναι θέμα radio. Εάν δεν είναι θέμα δικτύου (εάν ήταν, φαντάζομαι θα είχε αναφερθεί και από άλλους μέχρι τώρα), είναι πιθανότατα αποτέλεσμα κάποιων υπολειμμάτων της 2.1 ROM που έβαλες.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα είναι εξαιρετικά σύνθετα και γι' αυτό δε νομίζω ότι θα βρεις οδηγούς. Δεν είναι ότι θα ακολουθήσεις 5-10 βήματα και θα γίνει το port. Απαιτούν εξειδικευμένες γνώσεις (ειδικά για debugging) και πολύ ψάξιμο. Εξάλλου, αυτό που θέλεις να κάνεις, πιθανότατα έχει γίνει ήδη στο xda.

 

Το γνωριζω οτι δεν ειναι μονο 10 βηματα απλως στην φαση που βρισκομαι τωρα εχω αρκετο χρονο και θα ηθελα να ασχοληθω. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν είναι θέμα δικτύου (εάν ήταν, φαντάζομαι θα είχε αναφερθεί και από άλλους μέχρι τώρα), είναι πιθανότατα αποτέλεσμα κάποιων υπολειμμάτων της 2.1 ROM που έβαλες.

 

Μέχρι πριν λίγες μέρες δούλευε άψογα. Ελπίζω να είναι κάτι τέτοιο. Η αλήθεια είναι οτι έκανα πολλά πειράματα με διάφορες 2.1 και μετα πάλι restore σε πολλές περιπτώσεις και πάει λέγοντας.

 

Είχα την εντύπωση οτι κάνοντας wipe πριν από κάθε εγκατάσταση, το σύστημα καθαρίζει και οτι επόμενη rom "πατάει" σε καθαρό έδαφος. Ίσως γι'αυτό να είχα κάποια προβλήματα σε 2 roms που δεν είχε κανείς άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω οτι δεν ειναι μονο 10 βηματα απλως στην φαση που βρισκομαι τωρα εχω αρκετο χρονο και θα ηθελα να ασχοληθω. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ξερω απο που να ξεκινησω.

 

Το πρόβλημά σου είναι μικρό:lol:. Πίστεψέ με, ακόμα κι αν ξεκινήσεις, τα προβλήματα που θα συναντήσεις παρακάτω θα είναι πολύ μεγαλύτερα.

 

Εάν θέλεις πράγματι να ασχοληθείς, ξεκίνησε με ROM cooking, για να εξοικειωθείς με πράγματα, όπως το signing, να δεις πως γράφεται κάθε κομμάτι στο nand κλπ.

 

Είχα την εντύπωση οτι κάνοντας wipe πριν από κάθε εγκατάσταση, το σύστημα καθαρίζει και οτι επόμενη rom "πατάει" σε καθαρό έδαφος. Ίσως γι'αυτό να είχα κάποια προβλήματα σε 2 roms που δεν είχε κανείς άλλος...

 

Το wipe από τη recovery σβήνει μόνο το system partition. Eίχα γράψει παλιότερα στο forum, ότι ο καλύτερος τρόπος, για να βάλεις μια καινούρια ROM, είναι προηγουμένως να γράψεις την εντολή "fastboot erase system -w" που πέρα από το system partition, σβήνει και το cache και το user data partition.

Link to comment
Share on other sites

Να τι μαθαίνει κανείς... Διάβασα από την αρχή το thread αλλά ήταν ακόμα στην αρχή που δεν πολυκαταλάβαινα τι γίνεται, οπότε πέρασε έτσι...

 

Υ.Γ. Πολύ μ'αρέσει ο κόσμος του Android... Βλέπω το iPhone μου να την κάνει με ελαφρά και να παίρνει τη θέση του ένα άλλο android... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου είναι μικρό:lol:. Πίστεψέ με, ακόμα κι αν ξεκινήσεις, τα προβλήματα που θα συναντήσεις παρακάτω θα είναι πολύ μεγαλύτερα.

 

Εάν θέλεις πράγματι να ασχοληθείς, ξεκίνησε με ROM cooking, για να εξοικειωθείς με πράγματα, όπως το signing, να δεις πως γράφεται κάθε κομμάτι στο nand κλπ.

 

ΟΚ θα ξεκινισω και οτι γινει. Μονο κερδισμενος νομιζω καποιος βγαινει απο εδω αρα δεν εχω τπτ να χασω.

 

Υ.Γ. Πολύ μ'αρέσει ο κόσμος του Android... Βλέπω το iPhone μου να την κάνει με ελαφρά και να παίρνει τη θέση του ένα άλλο android... :) :)

 

+10000000 :):)

Edited by Muck Smith

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα και εγω χθες το htc magic και ένω όλα καλά και ωραια ανακάλυψα το εξής θεματάκι. Οταν μιλαω κανονικά χωρις bluetooth, handsfree ακουγεται σχεδόν πάντα ενας ενοχλητικος θόρυβος από το ακουστικο που μοιαζει με παράσιτο ραδιοφωνικής συχνότητας ( buzz ). Eχει συμβεί κατι αντιστοιχο σε κάποιον από εσάς? Τι με συμβουλεύετε να κάνω? service ή doa επιστροφή (που αν θυμάμαι κα΄λα είχαν ένα ακόμη μόνο σε εκδοση vodafone? (σημειωτέον ότι συνδεση vodafone έχω)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εμφανίστηκε πάλι... Οπότε έκανα ένα downgrade και περνάω πάλι την original 3.05.401.3 μήπως αλλάξει κάτι... Βλέπω να πάμε για εγγύηση στο τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εμφανίστηκε πάλι... Οπότε έκανα ένα downgrade και περνάω πάλι την original 3.05.401.3 μήπως αλλάξει κάτι... Βλέπω να πάμε για εγγύηση στο τέλος.

 

Εάν έκανες downgrade σε radio 3.22.xx.xx, δεν μπορείς να βάλεις την 3.05.401.3.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, μόλις το κατάλαβα :-)

 

Μπορείς να βάλεις την τελευταία ROM της Vodafone (χωρίς φυσικά να κολλήσεις στο 1.33.0014 SPL) ακολουθώντας τον οδηγό μου. Φυσικά, δεν μπορείς να το στείλεις για service έτσι. Θα πρέπει να εγκαταστήσεις και το perfected SPL, για να μη φανεί ότι την πείραξες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...