Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγω περιμενω την v2 να βγει και μετα θα την δοκιμασω. Επιπλεον σε λιγη ωρα μαλλον θα βγει port για htc magic με htc sence και android 2.1 απο το droid eris.

 

Αν δε δοθούν από την HTC τα sources για τον kernel του καινούριου radio, δεν πρόκειται να δούμε απολύτως λειτουργικό port. Μέχρι τώρα όλοι χρησιμοποιούν τον kernel της Sanpei για τις εκδόσεις 2.1, ο οποίος ναι μεν δουλεύει, όχι όμως όπως πρέπει.

 

Μία παρατήρηση: γιατί αφαίρεσες το Twitter;

 

Επίσης ένας λόγος που το δοκίμασα είναι για να δω αν δουλεύει ο Smart Dialer (το να ψάχνει ο dialer στις επαφές με T9) ...μάλλον κάπως αλλιώς λέγεται.

 

Το Peep όπως και το stock και κάποια άλλα widgets, τα αφαίρεσα για δύο λόγους. Για να έχει νόημα το root εγκατέστησα το busybox. Αφαίρεσα εφαρμογές, για να παραμείνει το μέγεθος της ROM σε λογικά πλαίσια. Επιπλέον, υπάρχουν πολύ καλύτερες εφαρμογές στο Market που μπορούν να αντικαταστήσουν αυτές που αφαίρεσα. Ωστόσο, εάν τις θέλεις, μπορείς να τις πάρεις από την original ROM και να τις εγκαταστήσεις.

 

Για τον dialer δεν μπορώ να κάνω κάτι. Είναι θέμα της HTC.

 

για ποιό λόγω να κάνουμε τα partition στην κάρτα? ξέρει κανείς?

 

Για να αυξήσεις τις επιδόσεις της ROM και κατ' επέκταση και του κινητού φτιάχνεις SWAP partition. Είναι αντίστοιχο του swap file των Windows.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να αυξήσεις τις επιδόσεις της ROM και κατ' επέκταση και του κινητού φτιάχνεις SWAP partition. Είναι αντίστοιχο του swap file των Windows.

 

Πιστεύεις ότι Αξίζει?

Πάντως αυτή η 2.1 με sense πήγαινε πάρα πολύ γρήγορα! Ίσως ποιο γρήγορα από την Cursorsense!

 

Αν δε δοθούν από την HTC τα sources για τον kernel του καινούριου radio, δεν πρόκειται να δούμε απολύτως λειτουργικό port. Μέχρι τώρα όλοι χρησιμοποιούν τον kernel της Sanpei για τις εκδόσεις 2.1, ο οποίος ναι μεν δουλεύει, όχι όμως όπως πρέπει.

 

αυτό είναι το νεο port?

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι ακριβώς θέλεις να κάνεις με το κινητό σου. Τι νομίζεις ότι θα κερδίσεις, εάν αυξήσεις (αμφίβολο κατά πόσο θα συμβεί αυτό) την ταχύτητα του κινητού;

 

Εγώ είμαι ικανοποιημένος με την 1.5 κι εκτιμώ τη σταθερότητα και την ταχύτητά της. Δοκίμασα 2.1 ROMs οι οποίες, σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια, δεν είναι ακόμα έτοιμες. Από την άλλη δε βρίσκω νόημα στο να δοκιμάζω κάθε τρεις και λίγο καινούριες ROM. Έφτασα το κινητό μου στο σημείο που ήθελα και κάνει αυτά που θέλω, όπως τα θέλω. Θα κάνω την αλλαγή, όταν υπάρξει κάτι σημαντικά καλύτερο. Για 'μένα αυτό σημαίνει διαφορές, όπως ανάμεσα στην stock ROM και την Cursorsense που ήταν η πρώτη που πραγματικά ξεχώρισε.

Edited by vman
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας. Με τη 2.1 κρατάει περισσότερο το magic μου...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας. Με τη 2.1 κρατάει περισσότερο το magic μου...

 

Ποια rom με 2.1 χρησιμοποιησες ?

 

Βγηκε το πρωτο port απο droid eris φυσικα με αρκετα bugs αλλα λενε οτι ειναι γρηγορο.

 

LINK:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=642125

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

καποια βοη8εια ρε παιδια, ενω με το xp εβλεπα το magic και του περναγα τις rom τωρα με τα windows 7 δεν μπορω να κανω fastboot???????????? δν εχω τους driver μου λεει ? που τους βρισκω
koKVod
Link to comment
Share on other sites

Ποια rom με 2.1 χρησιμοποιησες ?

 

AME2.1 v2Fst. Δοκίμασα και την καινούρια αλλά μου έκανε νερά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Λοιπόν, μόλις μου γύρισε το Magic από Service, και δυστυχώς μου ήρθε με Android 1.5, κάτι που δεν ήθελα.

 

Επειδή δε θέλω να το κάνω Brick or something, υπάρχει κάποιος οδηγός που θα ακολουθήσω για να του περάσω 1,6 ή 2,1 χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα; Δε γίνεται να το ξαναπάω Service.

 

 

Επίσης, το έχω από τη Cosmote με τα 288MB ram.

Στο Fastboot όμως λέει 32Α. Της Cosmote δεν είναι το 32B;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στο πρώτο post αν θέλεις. Θα λύσεις όλες τις απορίες σου.

 

Ευχαριστώ!

 

Απλά είμαι πολύ επιφυλακτικός, διότι δεύτερη φορά Service απλά δε παίζει.

 

Λέει για Recovery Rom του Amon Ra.

 

Να κατεβάσω από εδώ την 1,5,2;

 

 

Επίσης, ποια Rom μου προτείνεται να βάλω;

 

παιδες να κανω μια χαζη ερωτηση;το media player εκτος απο 3gp τι αλλη μορφη υποστηριζει;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Λοιπόν, μόλις μου γύρισε το Magic από Service, και δυστυχώς μου ήρθε με Android 1.5, κάτι που δεν ήθελα.

 

Επειδή δε θέλω να το κάνω Brick or something, υπάρχει κάποιος οδηγός που θα ακολουθήσω για να του περάσω 1,6 ή 2,1 χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα; Δε γίνεται να το ξαναπάω Service.

 

 

Επίσης, το έχω από τη Cosmote με τα 288MB ram.

Στο Fastboot όμως λέει 32Α. Της Cosmote δεν είναι το 32B;

 

Πολύ φοβάμαι ότι, αφού γύρισε από service, σου έβαλαν το τελευταίο SPL 1.76.0009 το οποίο είναι κλειδωμένο. Αν ισχύει αυτό (μπορείς να το δεις μπαίνοντας σε fastboot), δε θα μπορείς να βάλεις καμία ROM πέρα από αυτή που έχεις ήδη.

 

παιδες να κανω μια χαζη ερωτηση;το media player εκτος απο 3gp τι αλλη μορφη υποστηριζει;

 

Παίζει και mp4.

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom με 2.1 χρησιμοποιησες ?

 

Βγηκε το πρωτο port απο droid eris φυσικα με αρκετα bugs αλλα λενε οτι ειναι γρηγορο.

 

LINK:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=642125

 

αυτή έχω τώρα πάνω! είναι πολύ καλή, δεν έχω βρεί κάποιο πρόβλημα. δεν έχει περασμένη την εφαρμογή "gallery" την δίνουν αλλα δεν κατάφερα να την εγκαταστήσω με τον τρόπο που λένε όπως και το να την κάνω root! αν και δοκίμασα!

ξέρει κανεις πως μπορώ να πάρω screenshots?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω λίγο που κοίταξα τίποτα.

λοιπόν sorry για την ποιότητα αλλα το k770 μέχρι εκεί μπορεί!!!

εικόνα 1

εικόνα 2

εικόνα 3

εικόνα 4

video

 

Αν μπορεί κάποιος ας φτιάξει να φαίνονται καλά! δεν ξέρω πως να το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Μολις κυκλοφορησε η super hero απο ahmgsk βασισμενη σε hero 2.1.

 

link:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=642393

 

Eγκαθιστω τωρα και θα ενημερωσω αργοτερα αν αξιζει να την δοκιμασεται.

www.androidgreece.gr

TWITTER: http://twitter.com/manom18x

Link to comment
Share on other sites

Μολις κυκλοφορησε η super hero απο ahmgsk βασισμενη σε hero 2.1.

 

link:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=642393

 

Eγκαθιστω τωρα και θα ενημερωσω αργοτερα αν αξιζει να την δοκιμασεται.

 

απο οτι έχω δεί ο ahmgsk ξεκινάει πολλές Rom, αλλά δεν βλέπω καμμία να έχει ολοκληρωθεί. θα την δοκιμάσω. απο ότι είδα είναι ίδια με αυτή που έχω τώρα αλλά root. κάτι είναι και αυτό!

δοκίμασε κανείς να βάλει 3D Gallery?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι, αφού γύρισε από service, σου έβαλαν το τελευταίο SPL 1.76.0009 το οποίο είναι κλειδωμένο. Αν ισχύει αυτό (μπορείς να το δεις μπαίνοντας σε fastboot), δε θα μπορείς να βάλεις καμία ROM πέρα από αυτή που έχεις ήδη.

 

Πωωω :(

 

Αυτή είναι.

 

Τώρα πρέπει να περιμένω έως ότου να σπάσει;

 

Χμμ, μπορώ τουλάχιστον να περάσω μία κανονική ROM αλλά 1,6;

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα παραπάνω, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα περιμένεις να ξεκλειδώσει (αν ξεκλειδώσει:()
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα παραπάνω, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Θα περιμένεις να ξεκλειδώσει (αν ξεκλειδώσει:()

 

Ίσως να μη ξεκλειδώσει;;;; :(:(:(

 

Δηλαδή, ούτε Official μπορώ να περάσω;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι μπορείς να περάσεις επίσημες ROM (για Magic και οι οποίες θα έχουν βγει στο επίσημο site από την HTC). Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις custom ROMs.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι μπορείς να περάσεις επίσημες ROM. Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις custom ROMs.

 

Επειδή είπα παραπάνω

Χμμ, μπορώ τουλάχιστον να περάσω μία κανονική ROM αλλά 1,6;
, και μετά μου είπες ότι πρέπει να περιμένω, για αυτό ξαναρώτησα. :)

 

 

Ποια Rom θα μπορούσα να περάσω; Συγγνώμη που γίνομαι ενοχλητικός =P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις. Ελπίζω τώρα να γίνω κατανοητός. Αν κι όταν η HTC βγάλει επίσημα κάποια αναβάθμιση για το Magic, θα μπορέσεις να την εγκαταστήσεις. Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις καμία custom ROM, τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί τρόπος να ξεκλειδώσει το perfected SPL 1.76.0009.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...