Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεύασα το αρχείο απο το xda, και μετά με ένα usb stick, έκανα βόλτα στα pc.

 

γιατί? κάνει generate αρχείο?

 

τρελανέ με τώρα.....

 

μπα, κατεύασα και νέο αρχείο τίποτα

 

Για να τρέξει το πρόγραμμα χρειάζεται πρόσβαση στο ιντερνετ.

Απο εκει τσεκάρει αν και πόσες φορές έχει ξεκλειδωθεί καποιο τηλέφωνο με το συγκεκριμένο αρχείο.

Το ότι το έτρεξες σε ολα τα pc μπορεί να σημαίνει οτι ίσως έβαλε μια καταχώριση σε καποιο temp ή log file κάπου στο pc ή ακόμα και μια καταχώριση στην registry.

Αν στείλεις ένα mail να του ζητήσεις μια άδεια παραπάνω δεν νομίζω να το αρνηθεί. Άλλωστε το λέει και ο ίδιος:

each user gets 1 license, or perhaps 2-3 on request if needed

 

Εναλλακτικά βρές και 4ο pc και δοκίμασε το με νέα αρχεία (ακόμα και διαφορετικό username στο forum λέω γω τώρα...!!! :D)

 

Goodluck!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια ειχα μια υπονοια πως κατι δεν παει καλα ωρες ωρες, αλλα σημερα επιβεβαιωθηκε... :mad:

 

Εβλεπα μερικες φορες, να αναβει η οθονη του κινητου μου, και σκεφτομουνα οτι "να το τωρα θα χτυπησει..." και τελικα δε χτυπουσε και αναρωτιομουνα τι παιχτηκε.

 

Σημερα λοιπον, ετυχε να εχω το bluetooth στο αυτι μου οταν εγινε αυτο το σκηνικο και πραγματι ενω το τηλεφωνο δε χτυπουσε, το bluetooth χτυπουσε. Προσπαθησα να μιλησω πατωντας το κουμπακι του bluetooth οπως παντα, αλλα δεν ξεκινησε η συνομιλια.

 

Επειτα το τηλεφωνο ειχε ψιλοκολησει και δε μπορουσα να καλεσω ουτε εγω. Εστρωσε μονο με επανεκκινηση. Τελικα με ξαναπηρε αμεσως μετα το ατομο που προσπαθουσε πριν και μου ειπε οτι του εδειχνε πως χτυπαει κανονικα.

 

Φοραω την Tess_Greek αν παιζει καποιο ρολο.:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν είναι φυσιολογικό, ίσως είναι πρόβλημα την συγκεκριμένης ROM. Πρέπει να κάνεις τις δοκιμές σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποια λύση στη πρόβλημά σου, αν και εμένα κάτι παρόμοιο μου έκανε εχτές το πρωί (άσχετο με αυτό που γράφω στο προηγούμενό μου μήνυμα για τη θήκη, γιατί τότε δεν το είχα σε θήκη).

Ποια είναι η Tess_Greek;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Για να τρέξει το πρόγραμμα χρειάζεται πρόσβαση στο ιντερνετ.

Απο εκει τσεκάρει αν και πόσες φορές έχει ξεκλειδωθεί καποιο τηλέφωνο με το συγκεκριμένο αρχείο.

Το ότι το έτρεξες σε ολα τα pc μπορεί να σημαίνει οτι ίσως έβαλε μια καταχώριση σε καποιο temp ή log file κάπου στο pc ή ακόμα και μια καταχώριση στην registry.

Αν στείλεις ένα mail να του ζητήσεις μια άδεια παραπάνω δεν νομίζω να το αρνηθεί. Άλλωστε το λέει και ο ίδιος:

each user gets 1 license, or perhaps 2-3 on request if needed

 

Εναλλακτικά βρές και 4ο pc και δοκίμασε το με νέα αρχεία (ακόμα και διαφορετικό username στο forum λέω γω τώρα...!!! :D)

 

Goodluck!!! ;)

 

εννοείτε πως το έχω στο internet. δεν είμαι κανας νέος :)

 

έστειλα email να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα μια υπονοια πως κατι δεν παει καλα ωρες ωρες, αλλα σημερα επιβεβαιωθηκε... :mad:

 

Εβλεπα μερικες φορες, να αναβει η οθονη του κινητου μου, και σκεφτομουνα οτι "να το τωρα θα χτυπησει..." και τελικα δε χτυπουσε και αναρωτιομουνα τι παιχτηκε.

 

Σημερα λοιπον, ετυχε να εχω το bluetooth στο αυτι μου οταν εγινε αυτο το σκηνικο και πραγματι ενω το τηλεφωνο δε χτυπουσε, το bluetooth χτυπουσε. Προσπαθησα να μιλησω πατωντας το κουμπακι του bluetooth οπως παντα, αλλα δεν ξεκινησε η συνομιλια.

 

Επειτα το τηλεφωνο ειχε ψιλοκολησει και δε μπορουσα να καλεσω ουτε εγω. Εστρωσε μονο με επανεκκινηση. Τελικα με ξαναπηρε αμεσως μετα το ατομο που προσπαθουσε πριν και μου ειπε οτι του εδειχνε πως χτυπαει κανονικα.

 

Φοραω την Tess_Greek αν παιζει καποιο ρολο.:confused:

 

Μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές στο παρελθόν.

Κατηγόρησα την ROM και την άλλαξα!!! (tess greek,tess wwe, R8, tess3.9 κλπ κλπ)

Κατηγόρησα την RADIO και την άλλαξα!!! (πάνω απο 3)

Κατηγόρησα ότι προγράμματα τρέχαν στο παρασκήνιο και τα έβγαλα!!!

Κατηγόρησα ότι προγράμματα απλά είχα εγκαταστήσει ακόμα και αν δεν έτρεχαν στο παρασκήνιο και τα έβγαλα!!!

 

Αποτέλεσμα.... κανένα!!! Μια στο τόσο μου το έκανε!!!

 

Συμπέρασμα... απο τότε που σταμάτησα να το βάζω σε αναμονή με το ζόρι με το power button, "αμέσως μετά" απο διάφορες εντολές (πχ κλείσιμο bt, wifi, opera) σταμάτησε να το κάνει.

Τώρα, ή το αφήνω να σβήσει μόνο του, ή πατάω το Power button αφού το έχω αφήσει σε αδράνεια για μερικά δευτερόλεπτα.

 

Ίσως να φαίνεται λίγο κουλή η επεξήγηση ή ακόμα και η λύση αλλα εμένα έτσι μόνο διορθώθηκε:p

 

εννοείτε πως το έχω στο internet. δεν είμαι κανας νέος :)

 

μα δεν το έγραψα ως οδηγία... :D

το έγραψα ως επεξήγηση της διαδικασίας "μπλοκαρίσματος":rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές στο παρελθόν.

Κατηγόρησα την ROM και την άλλαξα!!! (tess greek,tess wwe, R8, tess3.9 κλπ κλπ)

Κατηγόρησα την RADIO και την άλλαξα!!! (πάνω απο 3)

Κατηγόρησα ότι προγράμματα τρέχαν στο παρασκήνιο και τα έβγαλα!!!

Κατηγόρησα ότι προγράμματα απλά είχα εγκαταστήσει ακόμα και αν δεν έτρεχαν στο παρασκήνιο και τα έβγαλα!!!

 

Αποτέλεσμα.... κανένα!!! Μια στο τόσο μου το έκανε!!!

 

Ρε φιλε τα σκεφτηκα ολα αυτα που ειπες και απο αυριο θα ξεκινουσα να τα δοκιμαζω ενα προς ενα μπας και βρω καμια λυση... :cry:

 

 

Συμπέρασμα... απο τότε που σταμάτησα να το βάζω σε αναμονή με το ζόρι με το power button, "αμέσως μετά" απο διάφορες εντολές (πχ κλείσιμο bt, wifi, opera) σταμάτησε να το κάνει.

Τώρα, ή το αφήνω να σβήσει μόνο του, ή πατάω το Power button αφού το έχω αφήσει σε αδράνεια για μερικά δευτερόλεπτα.

 

Ίσως να φαίνεται λίγο κουλή η επεξήγηση ή ακόμα και η λύση αλλα εμένα έτσι μόνο διορθώθηκε:p

 

Αλλα αυτο, πραγματικα δεν το σκεφτηκα ΚΑΘΟΛΟΥ.

Μιλαμε αν εχεις κανει τετοια διαπιστωση και ισχυει, σου βγαζω το καπελο.

Θα με εχεις γλυτωσει απο 10αδες ωρες περιτου ψαξιματος. Kαι μαλιστα με αμφιβολη τη λυση του προβληματος, γιατι σκεφτομουνα σε πιο λογικες κατευθυνσεις σαν τις πρωτες που αναφερεις. :p

 

Το μονο που σκεφτηκα και πλησιαζε καπως στη λυση που δινεις, ειναι οτι εχει να κανει με τη συνδεση στο PC γιατι ειχα προσεξει οτι μαλλον μετα απο συνδεση με το PC γινεται συχνοτερα αυτο το bug.

Aλλα εχει μεγαλη λογικη σχετικα με αυτο που ειπες, γιατι οταν ηταν συνδεδεμενο με το PC, πατουσα το Power Button για να σβησω την οθονη και να μην "καιει" τσαμπα. ;)

 

Παντως αν πραγματι ισχυει το συμπερασμα σου, μιλαμε για ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΛΑΚΩΔΕΣ BUG ΤΗΣ HTC.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες μιλώντας με τον κουμπάρο μου που έχει Omnia , μου είπε ότι είχε ανάλογα προβλήματα και διάβασε στους Omniacs ότι έφταιγε η φόρτιση με USB και εδώ και μία βδομάδα

που το φορτίζει με τον επιτοίχειο έχει στρώσει.

!?!?!?

Xiaomi Mi2S
Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες μιλώντας με τον κουμπάρο μου που έχει Omnia , μου είπε ότι είχε ανάλογα προβλήματα και διάβασε στους Omniacs ότι έφταιγε η φόρτιση με USB και εδώ και μία βδομάδα

που το φορτίζει με τον επιτοίχειο έχει στρώσει.

!?!?!?

 

Μα φιλε μου, αυτο δεν ειναι λυση. :O

 

Γιατι οταν λεμε USB, δεν εννοουμε μονο φορτιση.

 

Τη συνδεση USB τη χρησιμοποιουμε ολοι μας πολυ συχνα, για τιποτα παρε-δωσε δεδομενων με το PC. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει κάνει κανείς hard reset μετά από αναβάθμιση σε 6.5 (official Greek HTC wm6.5 ROM)?

Εχθές έκανα hard reset με το συνδυασμό Vol Up&Down & Power button, εμφάνισε στην οθόνη ότι ολοκληρώθηκε το Reset σε ποσοστό 100%, έκανε restart η συσκευή και έμεινε για πάντα κολλημένη στην αρχική οθόνη που γράφει Touch Diamond 2, Radio ..... Περίμενα κανένα 10λεπτο-15λεπτο, χωρίς αποτέλεσμα. Εκανα soft reset, τα ίδια. Έκανα πάλι hard reset χωρίς αποτέλεσμα. Εν τέλει έβαλα τη συσκευή σε bootloader και πέρασα εκ νέου τη Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει κάνει κανείς hard reset μετά από αναβάθμιση σε 6.5 (official Greek HTC wm6.5 ROM)?

Εχθές έκανα hard reset με το συνδυασμό Vol Up&Down & Power button, εμφάνισε στην οθόνη ότι ολοκληρώθηκε το Reset σε ποσοστό 100%, έκανε restart η συσκευή και έμεινε για πάντα κολλημένη στην αρχική οθόνη που γράφει Touch Diamond 2, Radio ..... Περίμενα κανένα 10λεπτο-15λεπτο, χωρίς αποτέλεσμα. Εκανα soft reset, τα ίδια. Έκανα πάλι hard reset χωρίς αποτέλεσμα. Εν τέλει έβαλα τη συσκευή σε bootloader και πέρασα εκ νέου τη Rom

 

Αν δεν κανω λαθος, ηθελε βγαλσιμο η μπαταρια και μετα ξανα στη θεση της...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος, ηθελε βγαλσιμο η μπαταρια και μετα ξανα στη θεση της...:worry:

 

Το έκανα και αυτό!

Έβγαλα και τη sim, μπας και, έβγαλα και την κάρτα μνήμης, λέω μήπως.

Απλά τα wm θέλουν το hard reset τους 1 φορά το μήνα, όλο και κάτι θα κολλήσει ή δεν θα λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει κάνει κανείς hard reset μετά από αναβάθμιση σε 6.5 (official Greek HTC wm6.5 ROM)?

Εχθές έκανα hard reset με το συνδυασμό Vol Up&Down & Power button, εμφάνισε στην οθόνη ότι ολοκληρώθηκε το Reset σε ποσοστό 100%, έκανε restart η συσκευή και έμεινε για πάντα κολλημένη στην αρχική οθόνη που γράφει Touch Diamond 2, Radio ..... Περίμενα κανένα 10λεπτο-15λεπτο, χωρίς αποτέλεσμα. Εκανα soft reset, τα ίδια. Έκανα πάλι hard reset χωρίς αποτέλεσμα. Εν τέλει έβαλα τη συσκευή σε bootloader και πέρασα εκ νέου τη Rom

 

hardspl έχεις το 1,83?

Link to comment
Share on other sites

TOPA100 32M

SPL-1.83.0000

 

Είχα ένα θέμα με την αναβάθμιση στα 6.5 , πάγωνε συνεχώς στο 8% αν θυμάμαι καλά, δεν γινόταν με τίποτα και διάβασα στο xda τι έπρεπε να κάνω. Μετά όμως έτρεξα το Hard-SPL Unlocker για λόγους εγγύησης και από ότι αντιλαμβάνομαι τώρα μάλλον δεν το έκανα σωστά. Μπορεί να επηρέασε αυτό το οτι δεν μπορεσα να κάνω hard reset?

Link to comment
Share on other sites

έχω εγκαταστήσει το ελληνικό πρόγραμμα μετρητή κλήσεων το koundaski.

 

χθες ήθελα να μάθω πόσο χρόνο έχω φάει από το πρόγραμμα που έχω από την wind και το πρόγρμα μου έδειξε ότι όχι μόνο ότι είχα φάει το λεπτά ομιλίας αλλά και ότι πρέπει να πουλήσω ότι έχω και δεν έχω για να ξοφλήσω τον λογαριασμό (χρόνος ομιλίας 35556252:30)από την κατάσταση που τύπωσα μου έδειξε ότι αυτά τα λεπτά έγιναν κατά τη διάρκεια ενός τηλεφώνο. φυσικά και έγινε λάθος μέτρηση πως μπορούμε να το διορθώσω έστω να σβήσω αυτή τη λάθος μέτρηση

 

 

 

έξτρα ερώτημα εάν κάνω αναβάθμιση στα 6.5 χάνονται όλα τα data και τα προγράμματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
έξτρα ερώτημα εάν κάνω αναβάθμιση στα 6.5 χάνονται όλα τα data και τα προγράμματα;

 

Φυσικά. Το τηλέφωνο γυρίζει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Εντούτοις, μπορείς να πάρεις ένα backup των επαφών σου, sms, calendar και τα λοιπά και να τα επαναφέρεις με το PIM Backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το spb mobile shell και θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να το κλείνω κατά βούληση και να ενεργοποιήσω το manila 2.5; Έχω σβήσει το αρχείο του από το /Windows/Startup, αλλά όταν το εκκινώ χειροκίνητα δεν έχω βρει τρόπο να το κλείνω χωρίς επανεκκίνηση.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το spb mobile shell και θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορώ να το κλείνω κατά βούληση και να ενεργοποιήσω το manila 2.5; Έχω σβήσει το αρχείο του από το /Windows/Startup, αλλά όταν το εκκινώ χειροκίνητα δεν έχω βρει τρόπο να το κλείνω χωρίς επανεκκίνηση.

 

τι εννοείς δεν κλείνει?

 

και γιατί χρειάζεσαι και τα 2?

 

 

επειδή βλέπω ότι το θέμα στο Diamond 2 έχει ηρεμήσει πολύ, θα σας φτιάξω ένα νέο οδηγό για το πως να στήσετε (κατα την γνώμη μου) μια γρήγορη 6.5 ρομ με manilla 2.5.

 

ίσως και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω και τα δύο, δεν εννοώ να τα χρησιμοποιώ και τα δύο ταυτόχρονα (έτσι κι αλλιώς με το που εγκαταστήσεις το mobile shell, αυτό ξετσεκάρει το manila από το today), αλλά να χρησιμοποιώ το κάθε shell, ανάλογα με τη διάθεση. Θέλω να πω ότι όταν βαριέμαι το ένα να χρησιμοποιώ το άλλο. Με το manila είναι εύκολα τα πράγματα (ξε)τσεκάροντας το από το today. Αλλά το mobile shell δημιουργεί ένα αρχείο στο φάκελο εκκίνησης των Windows. Σβήνοντάς το αυτό το αρχείο, στην επανεκκίνηση δεν ξεκινάει το mobile shell, οπότε μπορώ να χρησιμοποιήσω το manila για παράδειγμα.

Αν, στην υποθετική περίπτωση, θέλω να κλείσω το mobile shell το οποίο έχω εκκινήσει χειροκίνητα (αφού έχω σβήσει το αρχείο από το /windows/startup), ε τότε δε βρίσκω τρόπο πώς να το κλείσω. Δεν εννοώ να εμφανιστεί το today screen, αλλά να μην εκτελείται το mobile shell. Δοκίμασα και με το advanced task manager να κλείσω τη διεργασία του mobile shell, αλλά τη δημιουργεί ξανά.

 

Τώρα που γύρισα εγώ στην tess 2.2.1 (greek) από την dutty R3 Holy Grail θα κάνεις τον οδηγό; Αν αναρωτιέσαι γιατί αυτό το πισωγύρισμα, έτσι για αλλαγή γιατί διάβασα ότι είναι πολύ γρήγορη.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενώ πήγα να αναβαθμίσω απο την HG R1 του Dutty στην R3 συνεβη το εξής παράξενο. Ενώ ολοκληρώθηκε σωστά μέχρι τέλος το update το κινητο δεν μπορεί να μπουτάρει παρά μόνο εαν φλασάρω επίσημη ρομ! Φτάνει μέχρι το logo της htc και κάνει αυτόματα επανεκίνηση. Δοκίμασα να βάλω ξανά την R3 μετά την επίσημη ρομ αλλα τίποτα. Καμία ιδέα τί μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο μου έκανε και εμένα από την R2 στην R3. Έστρωσε με hard reset.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενώ πήγα να αναβαθμίσω απο την HG R1 του Dutty στην R3 συνεβη το εξής παράξενο. Ενώ ολοκληρώθηκε σωστά μέχρι τέλος το update το κινητο δεν μπορεί να μπουτάρει παρά μόνο εαν φλασάρω επίσημη ρομ! Φτάνει μέχρι το logo της htc και κάνει αυτόματα επανεκίνηση. Δοκίμασα να βάλω ξανά την R3 μετά την επίσημη ρομ αλλα τίποτα. Καμία ιδέα τί μπορεί να φταίει?

 

hard spl 1.83 έχεις?

 

ο οδηγός θα περιέχει την Cheetah (larva) ρομ η οποία είναι και η γρηγορότερη και μάλλον η πιο σταθερή εφόσον την χρησιμοποιώ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά την 1.83 έχει από τη στιγμή που είχε την R1
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...