Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond 2 (Topaz)


DaRkWeAvEr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν μου πεις που να ψαξω γιατι σε αυτη τη σελιδα που προανεφερα δεν καταλαβαινω και πολλα thanks παντωσ

 

Φιλε κατσε με τη ROM που εισαι. ;)

 

Μια χαρα παει.

 

Κατα την αποψη μου, η αλλαγη ROM ηταν επιβεβλημενη στα παλιοτερα PPC που ηταν με πολυ ασθενεστερους επεξεργαστες, και που επαιζε τεραστιο ρολο μια ελαφρυτερη ROM.

Αυτο το τηλεφωνακι ηδη πεταει. Ειδικα εφοσον δεν αισθανεσαι 100% σιγουρος για το τι να κανεις δε βλεπω λογο για πειραματα.

 

Απλα ψαξε και βρες ποια προγραμματακια θα μπορουσαν να σου φανουν χρησιμα, περασε τα και εισαι ΟΚ. :)

 

η εκδοση rom μου ειναι 1.40.482.2 (49069) ELL pantws

 

ο φιλος εγραψε για τισ ρυθμισεις τισ wind για ιντερνετ με 3g μηπωσ ξερει κανενασ για cosmote?

 

δεν υπαρχει χειροτερος browsner απο τον opera ειναι για να το πετασ στον τοιχο το κινιτο iphone kai pali iphone

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

Happy owner και εγω του Diamond Touch 2 αγγλική έκδοση και εχω το εξής θέμα....

1) Όταν με καλούνε επαφες δεν εμφανίζει το όνομά τους αλλά μου τους βγάζει σαν unknown dialer εκτός άμα τους έχω αποθηκεύσει με το +30 μπροστα. Πως μπορεί να φτιαχτεί αυτό μαζικά?

2) όταν μπένω Msn από το κινητό μου φορτώνει όλες τις επαφές στο κατάλογο. Μπορώ να το κόψω αυτο? Δεν τις θέλω τις επαφές του msn στις επαφές του κινητού.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κατσε με τη ROM που εισαι. ;)

 

Μια χαρα παει.

 

Κατα την αποψη μου, η αλλαγη ROM ηταν επιβεβλημενη στα παλιοτερα PPC που ηταν με πολυ ασθενεστερους επεξεργαστες, και που επαιζε τεραστιο ρολο μια ελαφρυτερη ROM.

Αυτο το τηλεφωνακι ηδη πεταει. Ειδικα εφοσον δεν αισθανεσαι 100% σιγουρος για το τι να κανεις δε βλεπω λογο για πειραματα.

 

Απλα ψαξε και βρες ποια προγραμματακια θα μπορουσαν να σου φανουν χρησιμα, περασε τα και εισαι ΟΚ. :)

 

Προφανώς δεν έχεις δοκιμάσει την Ελληνική TESS 2.2.1 γιατί αν την έβαζες στο κινητό σου θα καταλάβαινες ότι αυτό που βλέπεις τώρα σαν γρήγορο τηλέφωνο, είναι εκνευριστικά αργό! Επίσης η τελευταία Radio ROM κάνει το τηλέφωνο άψογο όσον αφορά τις διακοπές συνομιλιών λόγω αδύναμου δικτύου 3G της αρχικής Radio. Τώρα για κάποιον που δεν έχει την γνώση καλό είναι να υπάρχει κάποιος γνώστης κοντά, αλλά σίγουρα η μαμα ROM είναι τραγικά αργή σε σχέση με την Greek TESS 2.2.1

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει χειροτερος browsner απο τον opera ειναι για να το πετασ στον τοιχο το κινιτο iphone kai pali iphone

 

Ήθελα πολύ να ξέρω τι πρόβλημα έχεις με τον opera! Είναι άψογος και εχει μακραν καλύτερη υποστήριξη Flash από το iphone. Ειδικά σε γρήγορες πειραγμένες ROM δεν έχει να ζηλεψει και πολλά από ταχύτητα σε σχέση με το iphone, αν σκεφτείς ότι το Diamond 2 έχει 2πλάσιο αριθμό pixels στην οθόνη από το iphone τότε σίγουρα ο opera ειναι γρηγορος και ανοίγει τα πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις δοκιμάσει την Ελληνική TESS 2.F γιατί αν την έβαζες στο κινητό σου θα καταλάβαινες ότι αυτό που βλέπεις τώρα σαν γρήγορο τηλέφωνο, είναι εκνευριστικά αργό! Επίσης η τελευταία Radio ROM κάνει το τηλέφωνο άψογο όσον αφορά τις διακοπές συνομιλιών λόγω αδύναμου δικτύου 3G της αρχικής Radio. Τώρα για κάποιον που δεν έχει την γνώση καλό είναι να υπάρχει κάποιος γνώστης κοντά, αλλά σίγουρα η μαμα ROM είναι τραγικά αργή σε σχέση με την Greek TESS 2.F

 

Σε καποια φαση θα την δοκιμασω. :D

 

Ποια Radio ROM φοραει?

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια φαση θα την δοκιμασω. :D

 

Ποια Radio ROM φοραει?

 

Η Radio είναι ανεξάρτητη από την ROM που περιέγραψα. Η έκδοση Radio που έχω και δεν ξανακόπηκε συνομιλία ποτέ ξανά είναι η 4.48.25.13

Link to comment
Share on other sites

Η Radio είναι ανεξάρτητη από την ROM που περιέγραψα. Η έκδοση Radio που έχω και δεν ξανακόπηκε συνομιλία ποτέ ξανά είναι η 4.48.25.13

 

Α, OK.

 

Παιδια ειχα ρωτησει κατι και δεν απαντησε κανενας...

 

Εχει καταφερει κανενας να λαβει MMS πανω απο 200ΚΒ?

Αυτο που μας ειχε πει ενας φιλος για ανοδο του οριου στα 300ΚΒ τελικα ισχυει. ;)

 

Καταφερα να στειλω μια φωτο γυρω στα 250ΚΒ αλλα δεν καταφερα με τιποτα να λαβω αντιστοιχο μεγεθος ΜΜS.

Αρχιζω να λαμβανω, αλλα τελικα μου βγαζει μηνυμα λαθους οτι το μηνυμα ειναι μεγαλυτερο απο το μεγιστο μεγεθος εισερχομενου μηνυματος που εχω ορισει στη συσκευη.

 

Πηρα μεχρι και στην HTC τηλεφωνο και δεν ειχανε ιδεα. Καποιος τεχνικος τους μου ειπε να δοκιμασω να στειλω στον εαυτο μου για να δω αν λαμβανω, αλλα παλι το ιδιο αποτελεσμα. :(

Link to comment
Share on other sites

Α, OK.

 

Παιδια ειχα ρωτησει κατι και δεν απαντησε κανενας...

 

Εχει καταφερει κανενας να λαβει MMS πανω απο 200ΚΒ?

Αυτο που μας ειχε πει ενας φιλος για ανοδο του οριου στα 300ΚΒ τελικα ισχυει. ;)

 

Καταφερα να στειλω μια φωτο γυρω στα 250ΚΒ αλλα δεν καταφερα με τιποτα να λαβω αντιστοιχο μεγεθος ΜΜS.

Αρχιζω να λαμβανω, αλλα τελικα μου βγαζει μηνυμα λαθους οτι το μηνυμα ειναι μεγαλυτερο απο το μεγιστο μεγεθος εισερχομενου μηνυματος που εχω ορισει στη συσκευη.

 

Πηρα μεχρι και στην HTC τηλεφωνο και δεν ειχανε ιδεα. Καποιος τεχνικος τους μου ειπε να δοκιμασω να στειλω στον εαυτο μου για να δω αν λαμβανω, αλλα παλι το ιδιο αποτελεσμα. :(

 

Εγώ μόλις δοκίμασα να στείλω φωτο 279ΚΒ σε μένα με MMS και το εστειλε και το ελαβε κανονικοτατα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις δοκίμασα να στείλω φωτο 279ΚΒ σε μένα με MMS και το εστειλε και το ελαβε κανονικοτατα!

 

E, θα το σπασω το @#%^@&!*@()(#@ :p

 

Σε ποιο δικτυο εισαι φιλε?

 

Εγω ειμαι Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

E, θα το σπασω το @#%^@&!*@()(#@ :p

 

Σε ποιο δικτυο εισαι φιλε?

 

Εγω ειμαι Cosmote.

 

Vodafone δοκίμασε WAP 1.2 εγω σε αυτό ήταν σε αυτό το άφησα και άλλαξα μόνο το όριο

Link to comment
Share on other sites

Vodafone δοκίμασε WAP 1.2 εγω σε αυτό ήταν σε αυτό το άφησα και άλλαξα μόνο το όριο

 

για δοκιμασε να στειλεις βιντεο με το 1,2. εμενα ερχοταν gif εικομα μαζι με asf ήχο!!!

Τωρα... η μετατροπή γινόταν στο δίκτυο (wind) ή στην συσκευή!?!?!? ιδεα δεν εχω. με την 2,0 κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Vodafone δοκίμασε WAP 1.2 εγω σε αυτό ήταν σε αυτό το άφησα και άλλαξα μόνο το όριο

 

για δοκιμασε να στειλεις βιντεο με το 1,2. εμενα ερχοταν gif εικομα μαζι με asf ήχο!!!

Τωρα... η μετατροπή γινόταν στο δίκτυο (wind) ή στην συσκευή!?!?!? ιδεα δεν εχω. με την 2,0 κανενα προβλημα

 

Εμενα παντως δεν παιζει ουτε με 1.2 ουτε με 2. :mad:

 

Πιθανολογω να εχω κανει καποιο λαθακι στα Settings που χρειαζεται η Cosmote.

 

Παιζει κανενα .cab που να ειναι 100% ελεγμενο για Cosmote MMS και Cosmote GPRS? :O

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ τους αγαπητούς χρήστες του Διαμαντιού!!

 

Από σήμερα μπαίνω κι εγώ στην οικογένειά σας. :D :D

Μόλις παράγγειλα το Diamond 2 από Clove.uk στα 356€ + μεταφορικα.

 

Περιττό να πώ τι ψάξιμο και διάβασμα έπεσε.. Ήμουν ανάμεσα στα:

Samsung Omnia II (απορρίφθηκε λόγω κόστους, μεγέθους και TouchWiz)

HTC Hero (Android: θέλει δουλειά ακόμη, κόστος, αυτονομία και 'καμπούρα')

Nokia 5800 (Φτηνή κατασκευή, πολλά προβλήματα)

Nokia E52 (σχεδόν άψογο αλλά μια από τα ίδια αφού έχω το εξαιρετικό E51)

 

Εκτός από τηλέφωνο ήθελα να χρησιμοποιώ τη συσκευή σαν e-book reader (το έκανα και στο Ε51, διάβασα γύρω στα 10 βιβλία αλλά ήταν πίκρα σε οθόνη 2" :wacko: ) και για να έχω αποδεκτό web browsing.

 

Το μόνο που με προβλημάτιζε σε WM συσκευές ήταν τα WM :lol:

Βλέποντας όμως πόσο όμορφα έχει κρύψει η HTC τα δύσχρηστα μενού κάτω από το TouchFlo 3D, το πήρα απόφαση να πάρω το Διαμάντι που πιστεύω πως θα με καλύψει σε οτιδήποτε χρειαστώ με την πληθώρα των διαθέσιμων εφαρμογών.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια που ήδη μου δώσατε (χωρίς να την έχω ζητήσει μάλιστα.. :D )

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα το 3ο D2 στην οικογένεια πριν λίγες μέρες, με 330 ευρώ + μεταφορικά, το οποίο είχε μέσα και 8gb μνήμη και φορτιστή αυτοκινήτου.

 

βέβαια η expansys δεν είχε καταλάβει ότι είχε κάνει λάθος στην τιμή, και μόλις το πήρα άλλαξε μετά σε 430

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έχεις δοκιμάσει την Ελληνική TESS 2.2.1 γιατί αν την έβαζες στο κινητό σου θα καταλάβαινες ότι αυτό που βλέπεις τώρα σαν γρήγορο τηλέφωνο, είναι εκνευριστικά αργό! Επίσης η τελευταία Radio ROM κάνει το τηλέφωνο άψογο όσον αφορά τις διακοπές συνομιλιών λόγω αδύναμου δικτύου 3G της αρχικής Radio. Τώρα για κάποιον που δεν έχει την γνώση καλό είναι να υπάρχει κάποιος γνώστης κοντά, αλλά σίγουρα η μαμα ROM είναι τραγικά αργή σε σχέση με την Greek TESS 2.2.1

 

Δε με αφησες να αγιασω τελικα. :p

 

Με εβαλες στη διαδικασια να δοκιμασω τη ROM που ειπες.

 

Απο οτι ειδα ο !Αman! εχει βγαλει 2 διαφορετικες. (αν καταλαβα σωστα)

Η μια ειναι η RUU_Greek και η αλλη η RUU_Greek2.

Εσυ προτεινεις την Greek2? :confused:

 

Βασικα εγω την κατεβασα ηδη, αλλα απο οτι ειδα εχει μονο το .nbh αρχειακι μεσα.

Δε θα επρεπε να εχει και ενα CustomRUU.exe ωστε να το τρεξω και να ξεκινησει η διαδικασια?

 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει για να μην κανω καμια στραβη. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δε με αφησες να αγιασω τελικα. :p

 

Με εβαλες στη διαδικασια να δοκιμασω τη ROM που ειπες.

 

Απο οτι ειδα ο !Αman! εχει βγαλει 2 διαφορετικες. (αν καταλαβα σωστα)

Η μια ειναι η RUU_Greek και η αλλη η RUU_Greek2.

Εσυ προτεινεις την Greek2? :confused:

 

Βασικα εγω την κατεβασα ηδη, αλλα απο οτι ειδα εχει μονο το .nbh αρχειακι μεσα.

Δε θα επρεπε να εχει και ενα CustomRUU.exe ωστε να το τρεξω και να ξεκινησει η διαδικασια?

 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει για να μην κανω καμια στραβη. :cry:

 

Εγω παντως εχω περάσει την 2,2,1 δλδ Greek2.

Απλά μου άρσεσαν κανα δυο πραγματακια στο manila 2.1

 

Υποθέτω έχεις περάσει HardSPL οπότε συνεχίζω...!

 

1ος τροπος (Γρηγορότερος, ασφαλέστερος)

Αντιγράφεις το αρχείο nbh στο rood της καρτας SD και κανεις επανεκκίνηση κρατώντας το vol- πλήκτρο πατημένο. Θα πρέπει να το ονομάσεις TOPAIMG.nbh. Τα κεφαλαία παίζουν ρόλο. Αν όλα παν καλά θα δείς οδηγίες για να πατήσεις το power button για να ξεκινήσει η διαδικασία.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωρίζει το αρχείο nbh και να σε βγάλει σε μια εικόνα που στο κάτω μέρος σε ένα λευκό πλαίσιο γράφει serial. Οπότε πάμε στο δεύτερο τρόπο:

 

2ος Τρόπος

Όπως είσαι σε αυτήν την εικόνα που γράφει serial, συνδέεις το καλώδιο στο pc και περιμένεις να το αναγνωρίσει και το serial να γίνει usb.

Τότε βάζεις σε ένα κοινό φάκελο στο pc το CustomRUU και το αρχείο nbh (ασχέτου ονόματος αυτή την φορά) και το τρέχεις ακολουθόντας τις οδηγίες.

 

3ος Τρόπος.

Με το κινητό ανοιχτό και με συνδεμένο μέσω activesync τρέχεις το CustommRUU όπως και πιο πάνω. Απλά εδώ θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 50% μπαταρία ενώ στον 2o τρόπο δεν υπάρχει περιορισμός (μην το παρακάνεις όμως, ας έχεις κανα 20-30)

 

Good luck!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω περάσει την 2,2,1 δλδ Greek2.

Απλά μου άρσεσαν κανα δυο πραγματακια στο manila 2.1

 

Υποθέτω έχεις περάσει HardSPL οπότε συνεχίζω...!

 

1ος τροπος (Γρηγορότερος, ασφαλέστερος)

Αντιγράφεις το αρχείο nbh στο rood της καρτας SD και κανεις επανεκκίνηση κρατώντας το vol- πλήκτρο πατημένο. Θα πρέπει να το ονομάσεις TOPAIMG.nbh. Τα κεφαλαία παίζουν ρόλο. Αν όλα παν καλά θα δείς οδηγίες για να πατήσεις το power button για να ξεκινήσει η διαδικασία.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην αναγνωρίζει το αρχείο nbh και να σε βγάλει σε μια εικόνα που στο κάτω μέρος σε ένα λευκό πλαίσιο γράφει serial. Οπότε πάμε στο δεύτερο τρόπο:

 

2ος Τρόπος

Όπως είσαι σε αυτήν την εικόνα που γράφει serial, συνδέεις το καλώδιο στο pc και περιμένεις να το αναγνωρίσει και το serial να γίνει usb.

Τότε βάζεις σε ένα κοινό φάκελο στο pc το CustomRUU και το αρχείο nbh (ασχέτου ονόματος αυτή την φορά) και το τρέχεις ακολουθόντας τις οδηγίες.

 

3ος Τρόπος.

Με το κινητό ανοιχτό και με συνδεμένο μέσω activesync τρέχεις το CustommRUU όπως και πιο πάνω. Απλά εδώ θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 50% μπαταρία ενώ στον 2o τρόπο δεν υπάρχει περιορισμός (μην το παρακάνεις όμως, ας έχεις κανα 20-30)

 

Good luck!!!

 

 

Φιλε ευχαριστω.

 

Ακολουθησα την πρωτη λυση και επαθα πλακα με την ταχυτητα της εκγαταστασης.

Μου εβγαλε Update Complete, UPDATE SUCCESS οπου και εχει κολλησει εκει και με εχει φρικαρει εντελως.

 

Δεν πιανει τιποτα.

Ουτε το power ουτε τιποτα.

Τι να κανω?

Να κανω soft reset? :cry:

Να βγαλω τη μπαταρια? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχαριστω.

 

Ακολουθησα την πρωτη λυση και επαθα πλακα με την ταχυτητα της εκγαταστασης.

Μου εβγαλε Update Complete, UPDATE SUCCESS οπου και εχει κολλησει εκει και με εχει φρικαρει εντελως.

 

Δεν πιανει τιποτα.

Ουτε το power ουτε τιποτα.

Τι να κανω?

Να κανω soft reset? :cry:

Να βγαλω τη μπαταρια? :cry:

 

πατας το reset. cool!!!!!

αφου bootare καπιοι προτείνουν hardreset στο καπακι.

Link to comment
Share on other sites

πατας το reset. cool!!!!!

αφου bootare καπιοι προτείνουν hardreset στο καπακι.

 

Αφου αρχισε να bootarei τι ψυχη εχει ενα hard reset !!! :lol:

 

Thanks a lot. :)

 

Αυριο οι εντυπωσεις μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Happy owner και εγω του Diamond Touch 2 αγγλική έκδοση και εχω το εξής θέμα....

1) Όταν με καλούνε επαφες δεν εμφανίζει το όνομά τους αλλά μου τους βγάζει σαν unknown dialer εκτός άμα τους έχω αποθηκεύσει με το +30 μπροστα. Πως μπορεί να φτιαχτεί αυτό μαζικά?

2) όταν μπένω Msn από το κινητό μου φορτώνει όλες τις επαφές στο κατάλογο. Μπορώ να το κόψω αυτο? Δεν τις θέλω τις επαφές του msn στις επαφές του κινητού.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Guys, any help?

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα τη ROM και μεχρι στιγμης ολα καλα.

Ταχυτατη και σταθερη !!!

 

Απλα προσεξα κατι περιεργο...

Ειναι σχεδον συνεχεια ενεργο το εικονιδιο του active sync.

 

Βρηκα και ενα προγραμματακι που υποτιθεται οτι το κλεινει αυτοματα μετα το τραβηγμα του καλωδιου USB (πραγματι το κλεινει προς στιγμην) αλλα μετα απο λιγο... τσουπ... να το παλι το active sync. :mad:

 

Καμια ιδεα? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεας

χ500- htc cruise - htc diamond-htc hd-htc hd2-Htc one

destinator 7 & 8 - iGO PrimoAndroid

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο βοήθεια σε κάτι..

 

με πιο πρόγραμμα (που να μην χρειάζεται Internet), μπορώ να βρώ που είναι μια gps location?

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα τη ROM και μεχρι στιγμης ολα καλα.

Ταχυτατη και σταθερη !!!

 

Απλα προσεξα κατι περιεργο...

Ειναι σχεδον συνεχεια ενεργο το εικονιδιο του active sync.

 

Βρηκα και ενα προγραμματακι που υποτιθεται οτι το κλεινει αυτοματα μετα το τραβηγμα του καλωδιου USB (πραγματι το κλεινει προς στιγμην) αλλα μετα απο λιγο... τσουπ... να το παλι το active sync. :mad:

 

Καμια ιδεα? :confused:

 

Στην εργοστασιακή ROM αλλά και στις περισσότερες πειραγμένες, το activesync τρέχει συνεχώς στο παρασκήνιο χωρίς να φαίνεται. Α chef !aman! με ένα πείραγμα στην reg απλά το εμφάνισε ώστε να το κλείνουμε όποτε θέλουμε. Αρα δεν πρόκειται για κάποιο bug αλλά για προτέρημα. Ο τρόπος τώρα για αν το απενεργοποιήσεις είναι με το να δημιουργήσεις έναν ψεύτικο λογαριασμό exchange server και να πειρέξεις το χρονοδιάγραμμα του. αναλυτικές οδηγίες εδώ

Απλά να ξέρεις οτι μετά απο καθε reboot ή σύνδεση με το pc θα ξαναξενικάει. Οπότε.... kill it!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λίγο βοήθεια σε κάτι..

 

με πιο πρόγραμμα (που να μην χρειάζεται Internet), μπορώ να βρώ που είναι μια gps location?

 

χμμμμ....!!!

Τί ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής?

 

Να βρείς συντεταγμένες με το πού βρίσκεσαι? Με όλα τα προγράμματα πλοήγησης!

Αλλα δεν νομίζω να ρωτάς κάτι τέτοιο!!! Too easy...:what:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...