Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6720 Classic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν σου δίνει όλο το πόσο της RAM για εφαρμογές. Σου δίνει το κομμάτι που μένει ελεύθερο και δεν την χρησιμοποιεί το λειτουργικό. Από τα 123ΜΒ που είναι διαθέσιμα από την RAM, το λειτουργικό για τις διεργασίες του συστήματος χρειάζεται 70-80ΜΒ και τα υπόλοιπα μένουν για τις διεργασίες του χρήστη.

 

Δεν είναι περίεργο. Π.χ. το Ε66 που είχα μου έδινε ελεύθερη RAM ~70MB, το Ν95 μου έδινε ~28ΜΒ, το 5800 μου έδινε ~55ΜΒ. Είναι ανάλογα τις ανάγκες του κάθε συστήματος και τις διεργασίες του.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σωστός. Και το Ν79 έδινε 60μβ ελεύθερα.

 

Αλλά και το 6710 Navi δίνει (απ' ο,τι διάβασα) γύρω στα 28, και όλοι λένε ότι είναι λίγα... :confused:

 

Anyway, το δοκιμάζω λίγο ακόμα, και θα επανέλθω με ο,τι προκύψει!:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου ότι είναι λίγα, απλά στο εξήγησα επειδή σου φάνηκε χαμηλό.

 

Είναι λίγα, γιατί αν θελήσεις να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα το οποίο είναι "βαρύ" δηλαδή θα χρειαστεί αρκετή RAM θα έχεις πρόβλημα π.χ. κάποιο πρόγραμμα για πλοήγηση ή για να περιηγηθείς στο ίντερνετ.

 

Πάντως δεν θα έχεις γενικά πρόβλημα με την RAM. Θ' αντιμετωπίσεις πρόβλημα μόνο στις περιπτώσεις που σου είπα παραπάνω.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Anyway, το δοκιμάζω λίγο ακόμα, και θα επανέλθω με ο,τι προκύψει!:)

 

Επανέρχομαι λοιπόν..

Το τηλέφωνο είναι ταχύτατο λέμε!!! Μενού, εφαρμογές, ο,τι παίζει γενικότερα πάει ψιλοσφαίρα!! :D

Εντάξει, από εργονομικής άποψης το ήξερα ότι με βολεύει, κι έτσι είναι.

Σε σχέση με τη ram που είπαμε και πιο πάνω, προς το παρόν όλα καλά. Ύστερα από ένα ακόμα (τελευταίο) πλήρες format, όλα καλά!!

http://img294.imageshack.us/img294/8089/screenshot0003z.th.jpg

 

Βέβαια ακόμα δεν έχει μπει Garmin... :rolleyes:

 

Το usb είναι και φορτιστής ταυτόχρονα. Μέχρι στιγμής δεν έχει κολλήσει καθόλου, και αλήθεια είναι ότι το έχω ταλαιπωρήσει λίγο :cool:

Το Powermp3 γιατί δεν παίζει wav και amr αρχεία; :confused:

Μια καλή επιλογή για λήψη με το screenshot είναι το πλήκτρο της κάμερας (για μένα). Αυτό στο 6720 δεν παίζει, γιατί ενεργοποιείται κατευθείαν η κάμερα και δεν τραβάει screenshot. (αλλάζει εύκολα βέβαια, αλλά δεν έχει shift...)

 

Τελοσπάντων, η δεύτερη πρώτη εντύπωση είναι αρκετά ενθαρρυντική. Μου αρέσει.

Έβαλα αυτή την κάρτα και από χώρο μια χαρά. Στα συν η πολύ γρήγορη μεταφορά δεδομένων μεταξύ τηλεφώνου και υπολογιστή.

 

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Το usb είναι και φορτιστής ταυτόχρονα.

 

Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί αυτό; Να μην φορτίζει με το usb δηλαδή... Δεν έχω βρει καμία τέτοια ρύθμιση...

Αλήθεια, είναι, και αν ναι πόσο, πρόβλημα για την μπαταρία, αυτό το να φορτίζει σε κάθε σύνδεση με το pc;; Κάθε φορά βάλε βγάλε το usb, φορτίζει για 1,2,5 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία δεν παθαίνει απολύτως τίποτα. Η φόρτιση μέσω usb είναι πολύ πιο αργή σε σχέση με αυτή που γίνεται από τον οικιακό φορτιστή. Ουσιαστικά, όσο το έχεις συνδεδεμένο και μεταφέρει δεδομένα, αναπληρώνει το χαμένο φορτίο της μπαταρίας που καταναλώνεται κατά την πραγματοποίηση της μεταφοράς δεδομένων . Το καλό είναι ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να μείνεις από μπαταρία κατά την διάρκεια μιας διαδικασίας (το έχω πάθει αρετές φορές με παλιότερες συσκευές).
Link to comment
Share on other sites

@ petaloudas

 

Τυπικά δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Ωστόσο δοκίμασε να το συνδέσεις με usb hub αν έχεις.

Ίσως καταφέρεις να το κάνεις να μην φορτίζει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εφόσων δεν τραβάει ζόρια η μπαταρία μ' αυτές τις ολιγόλεπτες και στο άσχετο φορτίσεις, τότε no problem!! Ίσα ίσα που κι εγώ τη θεωρώ χρήσιμη λειτουργία.. απλά "ανησύχησα" για την μπαταρία. Οπότε όλα καλά!!

Thanks anyway!! :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή συσκευή!!ξέρετε αν θα πέσει η τιμή καθόλου κατα τα χριστούγεννα;
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κι αλλο? Ποσο να παει? 263 ευρω μονο εχει...

απο που έχει 263??εγώ στο e-shop 300 και στο plaisio 320 το βλέπω!άμα είναι απο εταιρία που δεν έχω σιγουριά δεν μπορώ να αγοράσω έτσι...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

αξιζει η μεταφορα απο το ν82 στο 6720?

Δες τα χαρακτηριστικά του 6720, δες τις διαφορές με το τωρινό σου κινητό και δες αν είναι καλύτερο ή όχι. Επίσης μπορείς να πας σε κάποιο κατάστημα και να το δεις από κοντά ώστε να το χειριστείς κιόλας.

 

Για πιο πολύ βοήθεια μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα στην ενότητα Διαξιφισμοί ώστε να πάρεις γνώμες και από άλλου χρήστες.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

απο που έχει 263??εγώ στο e-shop 300 και στο plaisio 320 το βλέπω!άμα είναι απο εταιρία που δεν έχω σιγουριά δεν μπορώ να αγοράσω έτσι...

 

http://www.skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε μπορώ να πω ότι το έχω φορτώσει με βαριά προγράμματα αλλά σχετικά με το gps το βρήκα ΟΚ. Με το Garmin από Τρίπολη Αθήνα (με πλοήγηση και μέσα στην Αθήνα και συνεχείς αλαγές κατεύθηνσης ώστε να επανυπολογίζει) δε με πέταξε ποτέ έξω ούτε είχε το παραμικρό κόλημα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δε μπορώ να πω ότι το έχω φορτώσει με βαριά προγράμματα αλλά σχετικά με το gps το βρήκα ΟΚ. Με το Garmin από Τρίπολη Αθήνα (με πλοήγηση και μέσα στην Αθήνα και συνεχείς αλαγές κατεύθηνσης ώστε να επανυπολογίζει) δε με πέταξε ποτέ έξω ούτε είχε το παραμικρό κόλημα.

 

Ωχ, σοβαρά μιλάς;; :confused:

Εμένα παγώνει η οθόνη συνέχεια, και ορισμένες φορές παγώνει όλο το κινητό και επανέρχεται μόνο του μετά από λίγο, αφού έχει κλείσει το garmin.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλ. λειτουργεί μια χαρά κατά την πλοήγηση. Όχι μόνο δε παγώνει αλλά δεν έχει κάνει το παραμικρό , ούτε με έχει πετάξει έξω. Σκόπιμα άλαζα πορεία για να επανυπολογίζει μέσα στημ Αθήνα και τα έβγαλε πέρα παντού. Αν το έχει κάποιος άλλος και το χρησιμοποιεί σαν πλοηγό ας μας πει τις εντυπώσεις του.
Link to comment
Share on other sites

3, σχεδον 4 μηνες τωρα που το δουλευω, ουτε ενα κολλημα, ουτε μια επανεκινηση.

Δεν ξερω αλλο τετοιο κινητο..

Link to comment
Share on other sites

Δε βγαίνει σε μαύρο.

 

και αυτό τι χρώμα είναι;

http://www.youtube.com/watch?v=guwZMqELys8

http://www.nokia.gr/products/phones/nokia-6720-classic

το μεσαίο τι είναι;

 

μπορεί κάποιος να ανεβάσει καμία φωτογραφία τραβηγμένη απο το κινητό; αν γίνεται και την ημέρα αλλά και βραδινή λήψη..

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

3, σχεδον 4 μηνες τωρα που το δουλευω, ουτε ενα κολλημα, ουτε μια επανεκινηση.

Δεν ξερω αλλο τετοιο κινητο..

 

Antonio, δε μιλάω για γενική χρήση. Κι εφαρμογές και χρήση και τα πάντα όλα μέχρι στιγμής, και του κάνω και πολλά γιατί μου είναι φρέσκο ακόμα και παίζω συνέχεια μαζί του..!! Μιλάω όμως συγκεκριμένα για το Garmin, το οποίο απ' την αρχή που το έβαλα, δεν... Ανήγει, δουλεύει, και μετά από λίγο κολλάει η οθόνη. Μόνο με το κόκκινο πλήκτρο βγαίνει στην αναμονή, όπου μέσω handy taskman μου δείχνει ότι τρέχει background, χωρίς όμως να ξαναμπαίνει αν το επιλέξω, ώσπου μετά από λίγο να κλείσει τελείως μόνο του.!! Τι να πω, δε ξέρω...

 

και αυτό τι χρώμα είναι;

http://www.youtube.com/watch?v=guwZMqELys8

http://www.nokia.gr/products/phones/nokia-6720-classic

το μεσαίο τι είναι;

 

μπορεί κάποιος να ανεβάσει καμία φωτογραφία τραβηγμένη απο το κινητό; αν γίνεται και την ημέρα αλλά και βραδινή λήψη..

 

Σίγουρα πάντως δεν είναι μαύρο... Ομολογώ πως φέρνει λίγο στο βιντεάκι, αλλά δεν.. Είναι το καφέ-κόκκινο, που κυρίως κυκλοφορεί εδώ. Διάβασε λίγο και στις προδιαγραφές, δίπλα από αυτή που έβαλες της Nokia...

 

Και πάρε και μια φωτογραφία...

http://img88.imageshack.us/img88/7822/6720c081109.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άλλα 60ρια, δεν ειναι ουτε για ..γενικη χρηση φιλε μου. Δεν ξερεις ποτε θα σε ''αφησουν'' και θα σε ''κρεμασουν'' με τα τσαλιμακια τους - σκερτσακια τους, κολληματα τους, restart, κλπ, και μαλιστα σε μια κρισιμη κατασταση. Ας μην ξεχναμε οτι πρωτα ειναι τηλεφωνο, κ'υστερα ολα τ'άλλα.

Και γι'αυτους τους λογους, ειχα εμπιστοσυνη μονο στα 40ρια.

Το 6720 ειναι το μοναδικο 60 που εχω κρατησει τοσο καιρο, γιατι ειναι απροβληματιστο και εμπιστοσυνης. + η αξιοπρεπεστατη cam που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Άλλα 60ρια, δεν ειναι ουτε για ..γενικη χρηση φιλε μου. Δεν ξερεις ποτε θα σε ''αφησουν'' και θα σε ''κρεμασουν'' με τα τσαλιμακια τους - σκερτσακια τους, κολληματα τους, restart, κλπ, και μαλιστα σε μια κρισιμη κατασταση. Ας μην ξεχναμε οτι πρωτα ειναι τηλεφωνο, κ'υστερα ολα τ'άλλα.

Και γι'αυτους τους λογους, ειχα εμπιστοσυνη μονο στα 40ρια.

Το 6720 ειναι το μοναδικο 60 που εχω κρατησει τοσο καιρο, γιατι ειναι απροβληματιστο και εμπιστοσυνης. + η αξιοπρεπεστατη cam που εχει.

 

Από τα 60ρια και με το 6720 που έχω τώρα αλλά και με το 6220 που είχα πριν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το 6720 δεν το έχω ταλαιπωρήσει πολύ με εφαρμογές αλλά σε ότι αφορά το Garmin είναι ΟΚ (έχω αναφέρει πιο πάνω). Το 6220 που το είχα καιρό δε με είχε προδώσει ποτέ παρόλο που είχε μικρότερο επεξεργαστή. Το μόνο μείον εκτός από αυτό ήταν η μικρής διάρκειας μπαταρία του. Κατά τα άλλα είναι και τα 2 άριστα (κατά τη γνώμη μου) για τη δουλειά που είναι να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...