Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6720 Classic


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μισό διότι τα έχεις μπερδέψει λίγο...

Άλλο τα εγκατέστησες, όπου σε αυτή τη περίπτωση δεν μπορείς να τα δεις μέσω της Διαχείρισης Αρχείων και άλλο απλά πέρασες τα αρχεία εγκατάστασης (sis/sisx) των θεμάτων αυτών στη κάρτα μνήμης, όπου θα έπρεπε να μπορείς να τα βρεις μέσω της Διαχείρισης Αρχείων.

 

Τι από τα δύο έχεις κάνει;

 

Αν εννοείς το πρώτο, θα πρέπει πρώτα να τα διαγράψεις μέσω της Διαχείρισης Εφαρμογών και μετά να τα εγκαταστήσεις εκ νέου στη μνήμη της συσκευής.

 

Για να γινω πιο σαφης:

1. Θελω να διαγραψω το θεμα "monkey" ή και οποιοδηποτε αλλο θεμα προεγκατεστημενο απο τη Νοκια. Που τα βρισκω? Γιατι δεν υπαρχουν ουτε στη διαχειριση εφαρμογων (εγκατεστημενες εφαρμογες), ουτε στη διαχειριση αρχειων, ουτε στα εγκατεστημενα αρχεια, ουτε στη μνημη του τηλεφωνου, ουτε στην καρτα μνημης ασφαλως !!! Γενικως ειναι σαν να μην υπαρχουν.....

2. Κατεβασα καποια θεματα απο το zedge. Τα εγκατεστησα στην καρτα μνημης και τα χρησιμοποιω. Ελα ομως που οταν θελω να τα βρω για να στειλω με Bluetooth δεν τα βρισκω παρα μονο στη διαχειριση εφαρμογων χωρις δυνατοτητα αποστολης. Δηλαδη, τα βλεπω στο μενου εγκατεστημενες εφαρμογες μονο. Δε μου δινει τη δυνατοτητα για καμια λειτουργια, οπως μετονομασια αρχειου, αντιγραφη αρχειου, αποστολη αρχειου, κλπ.

Και τα δυο αυτα προβληματα μου φαινονται παραλογα......:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1) Τα προεγκαταστημένα είναι ενσωματωμένα στο λειτουργικό.

Δεν μπορείς να τα τροποποιήσει/διαγράψεις κλπ...

 

2) Για να μπορείς να έχεις τη δυνατότητα να στείλεις θέματα θα πρέπει να έχεις στο κινητό σου τα αρχεία εγκατάστασης των.

Άπαξ και εγκατασταθούν τα θέματα ή/και οι εφαρμογές δεν γίνεται να τα στείλεις.

Για να σου δώσω να καταλάβεις... είναι σαν τους υπολογιστές.

Δεν γίνεται να στείλεις σε κάποιον εφαρμογή ήδη εγκατεστημένη στο λειτουργικό. Θα πρέπει να έχεις το αρχείο εγκατάστασης (setup.exe) ώστε να το στείλεις και να το εγκαταστήσει ο άλλος.

Έτσι και εδώ. Θα πρέπει εκτός της εγκατάστασης να αντιγράφεις στο κινητό και το αρχείο εγκατάστασης (sis/sisx) ώστε να το στείλεις σε άλλον.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πληρως κατανοητο!

(θυμομουν οτι σε παλιοτερα s60 γινοταν να διαγραψει κανεις θεμα, αν δεν κανω λαθος, γι αυτο μου εκανε εντυπωση..)

Σ'ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παλιότερα (1η & 2η έκδοση της Series 60) γινόταν διαγραφή κατευθείαν από τη λίστα των θεμάτων στο ομώνυμο εικονίδιο.

Πλέον δεν γίνεται.

 

ΥΓ: Το αναφέρω και στο FAQ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για να γινω πιο σαφης:

1. Θελω να διαγραψω το θεμα "monkey" ή και οποιοδηποτε αλλο θεμα προεγκατεστημενο απο τη Νοκια. Που τα βρισκω? Γιατι δεν υπαρχουν ουτε στη διαχειριση εφαρμογων (εγκατεστημενες εφαρμογες), ουτε στη διαχειριση αρχειων, ουτε στα εγκατεστημενα αρχεια, ουτε στη μνημη του τηλεφωνου, ουτε στην καρτα μνημης ασφαλως !!! Γενικως ειναι σαν να μην υπαρχουν.....

2. Κατεβασα καποια θεματα απο το zedge. Τα εγκατεστησα στην καρτα μνημης και τα χρησιμοποιω. Ελα ομως που οταν θελω να τα βρω για να στειλω με Bluetooth δεν τα βρισκω παρα μονο στη διαχειριση εφαρμογων χωρις δυνατοτητα αποστολης. Δηλαδη, τα βλεπω στο μενου εγκατεστημενες εφαρμογες μονο. Δε μου δινει τη δυνατοτητα για καμια λειτουργια, οπως μετονομασια αρχειου, αντιγραφη αρχειου, αποστολη αρχειου, κλπ.

Και τα δυο αυτα προβληματα μου φαινονται παραλογα......:)

 

Αν στα θέματα βλέπεις το εικονίδιο της κάρτας μνήμης δίπλα πχ. στο Monkey ή στο Reef σημαίνει ότι και στο 6720 ομοίως με το 6710 Navigator τα θεματάκια αυτά στα έχει στην κάρτα μνήμης αλλά δεν τα βλέπεις στην διαχείρηση εφαρμογών απλά διότι έχουν κάνει autoinstall από την κάρτα μνήμης και εντοπίζονται στον φάκελο private>10207114(στο δικό μου 6710)>import>(βλ.screenshot),αυτά λοιπόν τα.....skn αρχεία είναι τα θέματα που θέλεις να διαγράψεις για να μην βλέπεις το monkey,reef κλπ.;),κάντα delete και ξεμπέρδεψες.;)

http://imageshack.gr/files/gqdxv3d7b5ckaux7jxqr.png http://imageshack.gr/files/i49ndxf4gmoul2srwmod.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά, είναι όντως παραμελημμένο αυτό το τηλέφωνο.. Δίκαια ή άδικα;;; :worry:

Σκέφτομαι να το τσιμπήσω, προς αντικατάσταση του (ανεκτίμητου..) 6233... Η πρώτη επαφή, μ' ένα dummy σε κατάστημα, ήταν ενθαρρυντική. Είδωμεν... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σαν τηλέφωνο φαίνεται αξιόλογο. Αν και θέλει λίγη συνήθεια, καθώς καμία σχέση με το 6233!!

ΑΛΛΑ, τι γίνεται με το ακουστικό; Ο ήχος του, σε συνομιλία, είναι πολύ χάλια! Πολύ "τσιριχτός"! Έτσι είναι;; Ας πει κανένας από αυτούς που το έχουν... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μα ενα απο τα κορυφαια ατου του, ειναι η ποιοτητα του ακουστικου του! Καθολου τσιριχτος ηχος!!! Αψογη πιστοτητα! Δυνατος και πεντακαθαρος. ( Και ειμαι πολυ ψειρας σ'αυτο το θεμα, σ'ολες τις συσκευες..)

Περιεργο αυτο που σου συμβαινει..

Πηγαινε ρυθμισεις -- ρυθμισεις -- τηλεφωνο -- κληση -- Εξουδετερωση θορυβου και ενεργοποιησε το!

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιημένο είναι. Καμία διαφορά όμως, αν και νομίζω πως αυτό είναι ρύθμιση για το μικρόφωνο και το πώς εσύ ακούγεσαι, κι όχι για το ακουστικό και το πώς εσύ ακούς!

Anyway, δυνατός είναι, αλλά όχι πεντακάθαρος. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πεντακαθαρος σ'εμενα. Ακους και το παραμικρο. Το καλυτερο σ'αυτον τον τομεα, απο πολλες 10δες συσκευες που ειχα και εχω.

Ισως να επεσες σε προβληματικη συσκευη φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να επεσες σε προβληματικη συσκευη φιλε.

 

Λες;;; :X

 

Κάνας άλλος ρε παιδιά, μια τρίτη άποψη κάτι..;; Κανένας δεν το έχει το ρημάδι :cry:

Link to comment
Share on other sites

....νομίζω πως αυτό είναι ρύθμιση για το μικρόφωνο και το πώς εσύ ακούγεσαι, κι όχι για το ακουστικό και το πώς εσύ ακούς.....

 

Οχι, ειναι και για το πως ακουγεσαι, αλλά, και για το πως ακους τον αλλον! Ειναι μια νεα καινοτομια της Νοκια στο 6720. Περισσοτερα, μπορεις να δεις στο manual..:)

Γι'αυτο σου λεω μου φαινεται περιεργο..

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειναι και για το πως ακουγεσαι, αλλά, και για το πως ακους τον αλλον! Ειναι μια νεα καινοτομια της Νοκια στο 6720. Περισσοτερα, μπορεις να δεις στο manual..:)

 

Σωστός, έτσι είναι. Η ρύθμιση για το μικρόφωνο είναι default ενεργοποιημένη, κι από το μενού ρυθμίζεις για το ακουστικό!!

 

Πάντως κάτι παίζει. Δεν κάνουν τ' αφτιά μου πουλάκια... το επιβεβαίωσα και μ' άλλο αφτί... :lol:

Ακούγεται σαν παραμορφωμένος ο ήχος, όχι τρελά αλλά τόσο αισθητά ώστε να "ακούς" διαφορά!! Κι όχι μόνο στη φωνή του συνομιλητή, αλλά είναι χαρακτηριστικό και στο "μπιπ-μπιπ" όταν καλεί.. καμιά σχέση!! :(

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, έτσι είναι. Η ρύθμιση για το μικρόφωνο είναι default ενεργοποιημένη, κι από το μενού ρυθμίζεις για το ακουστικό!!

 

Πάντως κάτι παίζει. Δεν κάνουν τ' αφτιά μου πουλάκια... το επιβεβαίωσα και μ' άλλο αφτί... :lol:

Ακούγεται σαν παραμορφωμένος ο ήχος, όχι τρελά αλλά τόσο αισθητά ώστε να "ακούς" διαφορά!! Κι όχι μόνο στη φωνή του συνομιλητή, αλλά είναι χαρακτηριστικό και στο "μπιπ-μπιπ" όταν καλεί.. καμιά σχέση!! :(

 

Αμεσότατη αντικατάσταση,μην το σκέφτεσαι καθόλου(αν δεν έχεισ παει ήδη δηλαδή);)

Link to comment
Share on other sites

Αμεσότατη αντικατάσταση,μην το σκέφτεσαι καθόλου(αν δεν έχεισ παει ήδη δηλαδή)

 

Έχω ήδη πάρει τηλέφωνο βεβαίως βεβαίως, κι έχω ενημερώσει... Δευτέρα πρωί-πρωί πάει για αντικατάσταση!!

Είναι η πρώτη συσκευή που παίρνω και βγαίνει (μάλλον..) προβληματική, κι έχω ξενερώσει ρπμ :mad:

Τελοσπάντων, θα δούμε... Θα ενημερώσω σχετικά...

 

 

Άσχετα με τα παραπάνω..

Φαίνεται κομπλέ σαν συσκευή. Απίστευτα γρήγορο σε μενού και τέτοια, αισθητά πιο γρήγορο ας πούμε από το Ν79... Ο φωτισμός των πλήκτρων δεν με ενθουσίασε, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό!

Περισσότερα αφού με το καλό πάρω το καινούριο..

Link to comment
Share on other sites

Ατυχος εισαι ρε φιλε... Παντως, θα σε αποζημιωσει σαν συσκευη ετσι και σου κανουν την αντικατασταση! :) Μην χαμπαριασεις.. πιεσε τους!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάρει το 6720 απο WIND πριν 2 εβδομάδες και παρουσίασε το εξής: βγαίνει εκτός σύνδεσης, χάνει τη δικτύωσή του. Οχι συνέχεια αλλά σε άσχετες φάσεις. Το πήγα πίσω μετά από μερικές ημέρες, μου δώσανε νέα συσκευή, και μετά από δύο ώρες πάλι τα ίδια. Εκτός σύνδεσης, κολλάει, το κλείνω οταν ξεκολλήσει, το ξανανοίγω και όλα καλά μέχρι την επόμενη φορά που θα είναι σε μία μέρα ή σε μία εβδομάδα, άγνωστο! Το ξαναπάω πίσω και ζητάω άλλη κάρτα sim μήπως τελικά φταιει η κάρτα και όχι η συσκευή. Αυτό έγινε το περασμένο Σάββατο, και μέχρι πριν λίγο πήγαιναν όλα καλά οποτε και υπέθεσα ότι έφταιγε η sim. Δυστυχώς όμως ξαναβγήκε εκτός σύνδεσης και μετά από λίγο ξεκόλλησε, το άνοιξα και όλα καλά. Δεν φταιει λοιπόν ούτε η συσκευή (εκτός αν και οι δύο είχαν πρόβλημα!!!!), δεν φταίει ούτε η sim. Εχει κανεις υποψη του τι μπορει να συμβαινει? Στη ΝΟΚΙΑ δεν μπαινω στον κόπο να ρωτήσω γιατι θα πάρουν την συσκευή θα την στείλουν Αθήνα (από Θεσσαλονικη) θα επιστρέψει σε κανα δυο εβδομάδες και θα μουν πουν ότι έκαναν αναβάθμιση!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά κάτι γίνεται με κάποια τηλέφωνα όταν έχου στο δίκτυο ενεργοποιημένη διπλή λειτουργία ( 3g + gsm ) και έχουν τέτοιου είδους προβλήματα. Eπέλεξε στις ρυθμίσεις στο δίκτυο μόνο gsm και δοκίμασε να δεις αν είναι ok.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dlad δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Μια ερώτηση δικιά μου, αν κάποιος το έχει χρησημοποιήσει με το garmin, να μας ενημερώσει εάν κατά την πλοήγηση τον πετά έξω από το πρόγραμα όπως στο 6710 navigator (πιθανόν από prereserved μνήμη για το ovi maps) ή δουλεύει ρολόι όπως το άψογο σε γενικές γραμμές 6220 classic.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη ρυθμίσει σε GSM από πριν. Δυστυχώς δεν έπαιξε κάποιο ρόλο αυτό. Καμμιά άλλη ιδέα?

 

Τελικά...?..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να κάνω κάτι, εδώ και περίπου δέκα μέρες δεν το έχει ξανακάνει! Άν ξαναγίνει, μου είπαν απο wind να το πάω σε Νοκια store για να κάνουν αναβάθμιση. Κάτι άλλο δεν γνωρίζει κανείς.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...