Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6710 Navigator


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά πέρασα το PhoNetInfo_2.4.0

αυτό το πρόγραμμα υπάρχει και ελληνικό γιατί δε το βρήκα κάπου;ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω και άλλες εφαρμογές στην οθόνη αναμονής για να ανοίγουν πιό εύκολα χωρίς να μπαίνω στο μενού,βρήκα ένα πρόγραμμα αλλά οι γνώμες είναι αντιφατικές,δηλαδή ότι τρώει πολύ μνήμη ram κλπ,εκτός από τη σύνδεση στο internet μεσω wi-fi στο σπίτι μου,όταν είμαι έξω και δε βρίσκω αν βάλω Wind plus "NON STOP" με 4€ το μήνα εξυπηρετεί για internet όταν ζητάει να συνδέεται το κινητό; ή αυτή η υπηρεσία δεν θα κάνει τη δουλειά της δηλαδή δε θα συνδέεται στο ιντερνετ το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά...! Χθές πήρα απο ένα φίλο αυτό το κινητό για να του περάσω κάποια τηλέφωνα - εικόνες κλπ και ένα πρόγραμμα για Navigation. Το πρόβλημα άρχισε πριν καν εγκαταστήσω τίποτα! Το τηλέφωνο είναι ολοκαίνουριο με την ζελατίνα στην οθόνη να καταλάβετε... Εκεί που πατούσα δεξία ξαφνικά κολλάει και πατάει συνεχως το δεξιά και σταματάει να δουλεύει το πληκτρολόγιο (πάνω - κατω - δεξιά -αριστερά - κέντρο)...

 

Δοκιμάζω Soft Reset (*#7370#) δούλευε κανονικά αλλά μετά απο λίγα δευτερόλεπτα κόλλησε το πληκτρολόγιο....Δοκιμάζω ύστερα Hard Reset τύπου (Πράσσινο κουμπί, 3 αστερίσκο και power on... Δουλεύει κανονικά...Δεν το πειράζω...το αφήνω στην άκρη και πάλι τα ίδια.... Δοκιμάζω να βγάλω την memory card την κάνω ένα Format....τίποτα.. τα ίδια κόλπα...! Με τα χίλια ζόρια κάνω Software Update....δουλεύει κανονικά απο χθές το απόγευμα....μέχρι σήμερα το βράδυ...όπου χωρίς SIM παθαίνει πάλι το ίδιο... Βγάζεις μπαταρία για λίγο και όλα Ok...

 

Με λιγα λόγια στα καλά του καθουμένου όποτε θέλει αυτό το πιάνουν κρίσεις...! Το τηλέφωνο είναι ενός φίλου μου και μόλις το πήρε..... :( Και το κακό είναι ότι συνέβη στα δικά μου τα χέρια... Τι να κάνω; Τι προτείνετε; Αν είχα την απόδειξη στα χέρια μου (την έχει το φιλαράκι) και ήταν και δικό μου είχα φύγει τώρα κιόλας για Nokia Center...!:( Αναγκαστικά με βλέπω για Nokia Service Center...

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Άσχημο να παίρνεις να φτιάξεις ξένο κινητό και να παρουσιάζει πρόβλημα ενώ είναι στα χέρια σου. Έτσι όπως τα περιγράφεις, πρόκειται για πρόβλημα hardware και δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Προτείνω να το γυρίσει γρήγορα πίσω και να ζητήσει άμεση αντικατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

παιδία σκέφτομαι να πάρω το navigator!αλλα δε μου κάνει αισθηση το ασημί(titanium)!μήπως το εχει δει κανείς σε καφέ?τι μου προτείνετε???
Link to comment
Share on other sites

Ειχα περασει κατι εικονες των 10-50kb και τις ειχα κανει asign σε κατι επαφες.Μετα απο format ομως ξαναπερασα τις επαφες αλλα στην εκθεση πλεον μου εμφανιζει μικρογραφιες των εικονων μαυρες ομως χωρις να φαινετε τιποτα και φυσικα ουτε στις επαφες εμφανιζοντε.

Δε θα με πειραζε αυτο ομως θα τις διεγραφα και θα τις ξαναπερνουσα αλλα ελα ντε που οταν παω να τις διαγραψω απ την εκθεση ΔΕ με αφηνη λεγοντας μου σφαλμα συστηματος και οταν παω να τις σβησω απ το file explorer η το resco ΔΕ μου τις εμφανιζει στο φκελο προσωπα που τις ειχα τοποθετηση!

Καμια ιδεα κανεις??

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την κάρτα από την συσκευή, και βάλε την σε card reader να ανοίξεις τους φακέλους της από τον υπολογιστή. Από εκεί δοκίμασε να τις διαγράψεις ή να τις μετακινήσεις σε άλλον φάκελο της κάρτας (το τελευταίο πολλές φορές πιάνει).

 

Από τον X-plore δεν είναι λογικό να μην τις βλέπεις καθόλου. Έχεις ορίσει από τις ρυθμίσεις να βλέπεις αρχεία συστήματος και κρυφά αρχεία;

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε την κάρτα από την συσκευή, και βάλε την σε card reader να ανοίξεις τους φακέλους της από τον υπολογιστή. Από εκεί δοκίμασε να τις διαγράψεις ή να τις μετακινήσεις σε άλλον φάκελο της κάρτας (το τελευταίο πολλές φορές πιάνει).

 

Από τον X-plore δεν είναι λογικό να μην τις βλέπεις καθόλου. Έχεις ορίσει από τις ρυθμίσεις να βλέπεις αρχεία συστήματος και κρυφά αρχεία;

 

Τον ειχα ξεχασει τον xplore!!:rolleyes:

Εσβησα το φακελο τελικα με xplore αλλα δυστυχως παλι εμφανιζονταν,μετα εβαλα τη καρτα σε card reder επιβεβαιωσα οτι τον ειχα σβηση το φακελο και ειπα να δω αν τις δειχνει στην εκθεση χωρις τη καρτα πανω και δυστυχως ειχαν μεινει αυτες οι 15 μαυρες μικρογραφιες και χωρις να μπορω να τις σβησω απ την εκθεση..μαλλον δε το γλιτωνω το hard reset αλλα τι μπορει να φταιει??

 

σσ

Γιωργο ευχαριστω για την βοηθεια..:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής,στην επιλογή μέθοδοι εντοπισμού θέσης έχει τις εξής επιλογές:Βluetooth GPS,Assisted GPS,Integrated GPS,Βάσει Δικτύου,εγώ έχω κλικάρει την επιλογή Integrated GPS όμως έτσι αργεί ή θα έλεγα ότι δεν κλειδώνει στους δορυφόρους,όταν όμως κλικάρω και την επιλογή Assisted GPS τότε το πολύ σε 1 λεπτό έχει κλειδώσει αλλά μου ζητάει σύνδεση με τον διακομιστή που όπως καταλαβαίνω συνδέεται με την εταιρία μου κινητής τηλεφωνίας,εγώ όμως έχω καρτοκινητό αν είναι να μου τελειώνει την κάρτα τότε δεν γίνεται ή μάλλον δε ξέρω πόσο χρεώνομαι,αυτό είναι λογικό και σε άλλους ότι με το integrated δεν κλειδώνει σχεδόν ποτέ;τι άλλο θα μπορούσα να κάνω
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησέ τα όλα εκτός του Βluetooth GPS. Έτσι θα βρίσκει ταχύτατα την θέση σου. Το Υποβoηθούμενο GPS κατεβάζει πολύ λίγα δεδομένα μόνο κατά την εκkίνηση του προγράμματος (μόνο κατά την αρχική ενεργοποίηση δηλαδή του δέκτη GPS).

 

Πήγαινε στο Μητρώο, επέλεξε την δεξιά καρτέλα με το αναλυτικό μητρώο και δες πόσα δεδομένα σου κατέβασε. Συνήθως είναι ~4ΚΒ. Μπες στην σελίδα χρέωσης του παρόχου σου και δες αυτά τα ΚΒ που κατεβάζει κάθε φορά, πόσο αντιστοιχούν σε ευρώ. Είναι μηδαμινό το ποσό και αξίζει. Αλλιώς, πρέπει να έχεις υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

ok καταλαβα τα ενεργοποιώ όλα πλην του bluetooth και όταν με ρωτήσει αν πρέπει να συνδεθεί με το διακομιστή δικτύου να το αφήνω,θα ελέγξω τις χρεώσεις,η απορία μου είναι γιατί τα GPS του αυτοκινήτου κλικάρουν σχεδόν αμέσως τους δορυφόρους και δεν συνδέονται σε κανένα δίκτυο που είναι και της πλάκας τα περισσότερα
Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχουν καλύτερης ποιότητας και ευαισθησίας δέκτη GPS (πχ Sirf Star III). Το αρνητικό με τα κινητά, ακόμα και τα νεότερα όπως το 6710, είναι ότι έχουν τους ίδιους δέκτες με τα πρώτα που παρουσιάστηκαν και η χρήση του υποβοηθούμενου, είναι αναγκαία για να βρεις γρήγορα στίγμα. Το θετικό είναι ότι κάνουν καλή δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Τον ειχα ξεχασει τον xplore!!:rolleyes:

Εσβησα το φακελο τελικα με xplore αλλα δυστυχως παλι εμφανιζονταν,μετα εβαλα τη καρτα σε card reder επιβεβαιωσα οτι τον ειχα σβηση το φακελο και ειπα να δω αν τις δειχνει στην εκθεση χωρις τη καρτα πανω και δυστυχως ειχαν μεινει αυτες οι 15 μαυρες μικρογραφιες και χωρις να μπορω να τις σβησω απ την εκθεση..μαλλον δε το γλιτωνω το hard reset αλλα τι μπορει να φταιει??

 

 

 

Τελικα μονο με Format εστρωσε..:confused:

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

άλλαξα κάρτα μνήμης και έβαλα μιά μεγαλύτερη,έκανα την αντιγραφή όπως μου είπατε εδώ ενεργοποιώντας και τους κρυφούς φακέλλους,όλα οκ θα ήθελα όμως να αλλάξω το όνομα γιατί μου βγάζει ΝΟ ΝΑΜΕ ενώ η παλιά έγραφε κάρτα μνήμης,δοκίμασα με τον Η/Υ αλλά δεν τα κατάφερα από το κινητό γίνεται μέσω κάποιας επιλογής να κάνω τη μετονομασία
Link to comment
Share on other sites

άλλαξα κάρτα μνήμης και έβαλα μιά μεγαλύτερη,έκανα την αντιγραφή όπως μου είπατε εδώ ενεργοποιώντας και τους κρυφούς φακέλλους,όλα οκ θα ήθελα όμως να αλλάξω το όνομα γιατί μου βγάζει ΝΟ ΝΑΜΕ ενώ η παλιά έγραφε κάρτα μνήμης,δοκίμασα με τον Η/Υ αλλά δεν τα κατάφερα από το κινητό γίνεται μέσω κάποιας επιλογής να κάνω τη μετονομασία

 

Γίνεται από το κινητό. Θα βρεις την εφαρμογή "Μνήμη".

Συνήθως βρίσκεται στη διαδρομή: Μενού > Εργαλεία > Βοηθήματα > Μνήμη.

Από τη στιγμή που βρεις την εφαρμογή Μνήμη, θα πατήσεις "Επιλογές" και θα βρεις την επιλογή "Όνομα κάρτας μνήμης".

Θα δώσεις το όνομα που θέλεις και μετά πατάς "Εντάξει". :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται από το κινητό. Θα βρεις την εφαρμογή "Μνήμη".

Συνήθως βρίσκεται στη διαδρομή: Μενού > Εργαλεία > Βοηθήματα > Μνήμη.

Από τη στιγμή που βρεις την εφαρμογή Μνήμη, θα πατήσεις "Επιλογές" και θα βρεις την επιλογή "Όνομα κάρτας μνήμης".

Θα δώσεις το όνομα που θέλεις και μετά πατάς "Εντάξει". :)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,όμως αυτή η διαδρομή δεν υπάρχει στο κινητό μου,δηλαδή μετά το μενού δεν έχει πουθενά εργαλεία και δεν μπορώ να βρώ την κάρτα μνήμης για να τη διαχειριστώ,καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση και απο μενα...

γιατι οταν μπαινω στους χαρτες και μετα παω στο μητρωο λεει web vodafone?αυτο τι σημαινει?με εχει χρεωσει?το εβαλα vl live! prepay αλλα παλι γραφεται στο μητροω σαν να με χρεωνει..

και καθε φορα που παω να μπω λεει απαιτειται συνδεση.(τωρα που το εβαλα prepay)-να το αφησω οπως ηταν πριν?web vodafone?

pls help.

και μη μου πειτε να το ψαξω απο αλλου.δεν νομιζω οτι θα ειναι τοσο δυσκολο σε καποιον να μου γραψει 2 γραμμουλες..:O

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Σου γράφει αυτά τα 2 σημεία πρόσβασης γιατί έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS και συνδέεται στα σημεία πρόσβασης που ορίζεις κάθε φορά.

Αν θες να το απενεργοποιήσεις ακολούθησε την παρακάτω διαδρομή Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Γενικές > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπισμού θέσης και απενεργοποιώντας την επιλογή «Υποβοηθούμενο GPS».

 

Διάβασε και το GPS, A-GPS, Nokia Maps και η πρώτη χρήση, θα σε βοηθήσει.

 

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να προτρέχεις πριν σου απαντήσει κάποιος, ούτε να χρησιμοποιείς τέτοιο ύφος. Αν χρειάζεται να διαβάσεις κάποια πράγματα και από αλλού δεν είναι κακό να το κάνεις. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφει αυτά τα 2 σημεία πρόσβασης γιατί έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS και συνδέεται στα σημεία πρόσβασης που ορίζεις κάθε φορά.

Αν θες να το απενεργοποιήσεις ακολούθησε την παρακάτω διαδρομή Μενού > Εργαλεία > Ρυθμίσεις > Γενικές > Εντοπισμός θέσης > Μέθοδοι εντοπισμού θέσης και απενεργοποιώντας την επιλογή «Υποβοηθούμενο GPS».

 

Διάβασε και το GPS, A-GPS, Nokia Maps και η πρώτη χρήση, θα σε βοηθήσει.

 

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να προτρέχεις πριν σου απαντήσει κάποιος, ούτε να χρησιμοποιείς τέτοιο ύφος. Αν χρειάζεται να διαβάσεις κάποια πράγματα και από αλλού δεν είναι κακό να το κάνεις. :)

δηλ απενεργοποιω το assisted gps? αλλα αφηνω το integrated?

δηλ μεχρι τωρα οντως χρεωθηκα ετσι?

απο δω κ περα με την συμβουλη σου δεν θα με χρεωνει πια ε?

σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για την απαντηση!!

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

δηλ απενεργοποιω το assisted gps? αλλα αφηνω το integrated?

δηλ μεχρι τωρα οντως χρεωθηκα ετσι?

απο δω κ περα με την συμβουλη σου δεν θα με χρεωνει πια ε?

σε ευχαριστω παρα παρα πολυ για την απαντηση!!

Αν δεν θες να σε χρεώνει έστω και αυτό το μηδαμινό τότε απενεργοποιείς το Assisted-GPS και αφήνεις επιλεγμένο μόνο το ενσωματωμένο.

 

Δεν σε χρέωνε πολύ, το πολύ 1cent του Ευρώ ίσως και λιγότερο. Το A-GPS κατεβάσει περίπου 4-5kb.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

και στο σημειο προσβασης τι να αφησω?

Από την στιγμή που απαενεργοποιείς το A-GPS δεν συνδέεται σε κανένα σημείο πρόσβασης. Και όταν σε ρωτάει αν θες να συνδεθείς εσύ θα πατήσεις ποτέ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

@gnomonas Την κάρτα μνήμης θα την βρεις μέσα στην διαχρείριση αρχείων. Από εκεί θα κάνεις φορμάτ στην κάρτα.

Διάβασε και από τον οδηγό Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ την ερώτηση Πως κάνω format στο κινητό και στη κάρτα μνήμης; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253385#post2253385

αν κάνω format στην κάρτα μνήμης θα μπορώ να αλλάξω και το όνομα που ρωτούσα πιό πάνω; αλλιώς γιατί να κάνω format αφού δεν έχω άλλο πρόβλημα με την κάρτα μνήμης

 

 

 

και στο σημειο προσβασης τι να αφησω?

Αν το κάνεις όμως για να μη σε χρεώνει έστω και αυτό το ελάχιστο ποσό που σου λένε πιό πάνω,θα έχεις πρόβλημα γιατί και εγώ αυτό είχα κάνει και για να συνδεθεί μπορεί να έκανε και 1 ώρα ίσως και περισσότερο ενώ από τη στιγμή που έβαλα και την επιλογή assisted GPS συνδέεται αμέσως,εσύ θα το ρυθμίσεις τι θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε gnomonas εγώ έκανα λάθος με τις οδηγίες. Για να αλλάξεις όνομα στην κάρτα θα πας Διαχείριση αρχείων > Κάρτα μνήμης > Επιλογές > Επιλογές κάρτας μνήμης > Μετονομασία.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε gnomonas εγώ έκανα λάθος με τις οδηγίες. Για να αλλάξεις όνομα στην κάρτα θα πας Διαχείριση αρχείων > Κάρτα μνήμης > Επιλογές > Επιλογές κάρτας μνήμης > Μετονομασία.

σε ευχαριστώ φίλε stendor για τις πληροφορίες σου όμως όταν πάω διαχείριση αρχείων μου δείχνει 2 επιλογές η πρώτη έχει σύμβολο ένα τηλέφωνο και γράφει μνήμη τηλεφώνου και η δεύτερη έχει σύμβολο μιά κάρτα μνήμης και γράφει NO NAME,πατώντας επιλογές εκεί μου λέει :άνοιγμα,αφαιρ.κάρτας μνημης,αντιγ.μνήμης τηλ.,εύρεση,απομακ.μονάδες δίσκου,βοήθεια,έξοδος και τίποτα άλλο που να μπορώ να μετονομάσω το NO NAME σε ότι θέλω εγώ,δεν ξέρω αλλά έχω λίγο μπερδευτεί

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...