Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6710 Navigator


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, όντος βγήκε αναβάθμιση, την οποία κατεβάζω τώρα, μέσα από το ιντερνέτ κατευθείαν στο τηλέφωνο. Ας ελπίζουμε να λύνονται ορισμένα προβλήματα, όπως καθυστερήσεις σε άνοιγμα εφαρμογών και το τρελό Zoom in-out.

Η έκδοση που είχα ήταν η 022,013 από 27 Οκτωβρίου 2009 και η καινούργια είναι η 031,022 από 6 Απριλίου όπως γράφει και ο φίλος titos18.

Το μόνο που είδα διαφορετικό εκ πρώτης ώψεος είναι ότι έβαλαν, μέσα στο μενού ένα εικονίδιο που λέγεται κατάστημα Ovi :worry:

 

Φιλικά

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά και εγώ την πέρασα την αναβάθμιση και από ότι ειδα διορθώθηκε ότι μπορείς να γράφεις Τ9 και με κεφαλαία που δεν γινόταν και μου φάνηκε ελαφρώς πιο γρήγορο,επίσης μου πέρασε τους καινούργιους χάρτες που εγώ δεν τους είχα περάσει το είχα όπως το είχα αγοράσει,εγώ που το έχω από τον 10ο του 2009 δεν είχα ποτέ προβλήματα με το zoom in-out,μήπως οφείλεται στο ότι έχω αφήσει τη ζελατίνα της αγοράς ακόμη;
Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω την αναβαθμιση και αυτο που παρατηρω ειναι οτι εκτος που ειναι ελαφρως γρηγοροτερο εχει και καλυτερη διαχειριση RAM πραγμα που το θεωρω πολυ βασικο μιας και πριν επασχε καπως!

 

Την ενδιαμεση δεν την ειχα κανει μιας και δε το πολυχρησιμοποιω και ως εκ τουτου το θεμα με τα κεφαλαια στο Τ9 δε το ειχα οπως βεβαια δε το εχει και τωρα!

 

Οσο για το zoom bar να πω οτι εμενα δε μου ειχε κανει ποτε προβλημα(φτου φτου!)

 

Γενικα ειναι 1 πολυ καλο non touch κινητο με τα μεγαλυτερα συν του να ειναι ο all around χαρακτηρας του με καλη 2.6" οθονη,GPS(μαμισιο) που δουλευει απροβληματιστα,πολυ καλο Τ9 με search ακομα και στις επαφες στο στυλ των νεων επαγγελματικων σειρας Ε,οπως επισεις βασικο για μενα οταν γραφεις με Τ9 κειμενα εχει ελληνικο και αγγλικο λεξικο(σα τη σειρα Ε) χωρις να χρειαζετε να αλλαζεις συνεχεια οποτε θες να γραφεις 1 λεξη,επισεις καλο wifi και καμερουλα,και κυριως η οθονη του την ημερα σε απευθειας εκθεση στον ηλιο ειναι απ της πιο ευκρινεις κατι πολυ βασικο σε καθημερινες συνθηκες!!

 

Αν ειχε και μπαταρια σα το 995 μου θα το ειχα σα βασικο καθημερινο τηλεφωνο!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους..

Μόλις απέκτησα το 6710(λίγο καθυστερημένα αλλά τώρα έπεσε η τιμή του).

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει στο πως μπορώ να χρησιμοποιώ το gps του?

Εφ όσον έχει ενσωματωμένο το gps και τους χάρτες ovi περασμένους δωρεάν λογικά δεν θα πρέπει να δουλεύει σαν ένα gps χωρίς σύνδεση web και λοιπές χρεώσεις?

ας μου πει κάποιοσ τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ

GPS, A-GPS, Nokia Maps και η πρώτη χρήση

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις εγκατέστησα την 031.022 έκδοση που μόλις βγήκε.

 

Το πρώτο που πρόλαβα να δω, είναι ότι λύσανε το πρόβλημα με τα μηνύματα όταν γράφεις με Τ9 (κεφαλαία μετά από τελεία).

 

Για το sliding (zoom in/out) δεν το τσέκαρα ακόμα, αν και εγώ δεν είχα σοβαρό πρόβλημα με αυτό

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Μια αποροια.Ενω παιρναω τις ρυθμισεις του mail μου δεν τις εμφανιζει πουθενα.Ενω κανονικα επρεπε να φαινονται και στα μυνηματα ,αλλα και στην βασικη οθονη αναμονης.Στα αλλα μου νοκια ετσι γινοταν.Κανω λαθος κατι, η φταιει το τηλεφωνο?Αμα μπορει καποιος λεει μια γνωμη.Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε τι προβληματα διορθωνει το νεο firmware update???για να δω εαν αξιζει να το περασω!ευχαριστω εκ των προτερων
:superman:
Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε τι προβληματα διορθωνει το νεο firmware update???για να δω εαν αξιζει να το περασω!ευχαριστω εκ των προτερων

 

Λιγο καλυτερη ταχυτητα και λιγο καλυτερη διαχειρηση RAM(βασικο)

Επισεις αν ειχες την αμεσως προηγουμενη τοτε διορθωνη και το Τ9(κεφαλαιο το 1ο γραμμα).

Κατα τη γνωμη μου αξιζει!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το 6710 Navigator και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα.

Γιατι εξαφανιστηκε απο την αγορα? Ολες οι μεγαλες αλυσιδες κινητων και ηλεκτρονικων δεν το εχουν ακομα και το e-shop.Το βρηκα μονο σε ενα μεγαλο καταστημα και φανταζομαι θα ειναι στοκ ασε που εχει 350 ευρω.

Το εχω βρει απο site αγορων με λιγοτερο απο 300 ευρω ακομα και με 260 ευρω.Τι παιζει με αυτα? ειναι αμφιβολου ποιοτητας? εχουν καποια αλλα μειονεκτηματα?

Αν δεν αγοραζα παντως το 6710 θα αγοραζα καποιο απο τα series E.

Tι με συμβουλευεται?

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το 6710 Navigator και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα.

Γιατι εξαφανιστηκε απο την αγορα? Ολες οι μεγαλες αλυσιδες κινητων και ηλεκτρονικων δεν το εχουν ακομα και το e-shop.Το βρηκα μονο σε ενα μεγαλο καταστημα και φανταζομαι θα ειναι στοκ ασε που εχει 350 ευρω.

Το εχω βρει απο site αγορων με λιγοτερο απο 300 ευρω ακομα και με 260 ευρω.Τι παιζει με αυτα? ειναι αμφιβολου ποιοτητας? εχουν καποια αλλα μειονεκτηματα?

Αν δεν αγοραζα παντως το 6710 θα αγοραζα καποιο απο τα series E.

Tι με συμβουλευεται?

 

Μακρία από δαύτα όσο μπορείς,τα περισσότερα εχουν το πρόβλημα του zoom in and out...http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-Devices-and-S60/6710-Navigator-Zooming-in-and-out/m-p/543067/highlight/true#M167725.......και άντε να ξεμπερδέψεις μετά,ειδικά τώρα που η Alpha Copy έκλεισε κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα που απενεργοποιεί την προβληματική zoom bar. Το κινητάκι δεν είναι άσχημο, έχει και μεγάλη οθόνη μάλιστα. Δεν είναι πολύ δημοφιλές όμως και γιαυτό ίσως δεν το προωθούν τα καταστήματα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα που απενεργοποιεί την προβληματική zoom bar. Το κινητάκι δεν είναι άσχημο, έχει και μεγάλη οθόνη μάλιστα. Δεν είναι πολύ δημοφιλές όμως και γιαυτό ίσως δεν το προωθούν τα καταστήματα.

Αμα είναι να πάρει κανείς το 6710 και μετά να βάζει το Magigkeys και φουντούκια ή να το πηγαίνει για λύσιμο σε service κλπ. δεν νομίζω να έχει πολύ νόημα....της 1ης παρτίδας πάντως που το είχα πάρει εγώ 2 φορές δεν είχε ποτέ πρόβλημα αλλά τώρα πλέον διαβάζω πως αρκετές συσκευές εχουν πρόβλημα(μάλιστα πρόσφατα το διαπίστωσα και ΄γω-με 260 € τιμημα:mad:-έβαλα και το Magickeys αλλά είναι σαν να έχεις κάτι με ελλειπείς λειτουργίες αφού καλώς κακώς το βάλανε γιατί να μην το χρησιμοποείς αν δουλεύει σωστά όμως),γιαυτό μακριά και αλάργα-το κινητό κατα τ΄άλλα μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το 6710 Navigator και θελω να ρωτησω μερικα πραγματα.

Γιατι εξαφανιστηκε απο την αγορα? Ολες οι μεγαλες αλυσιδες κινητων και ηλεκτρονικων δεν το εχουν ακομα και το e-shop.Το βρηκα μονο σε ενα μεγαλο καταστημα και φανταζομαι θα ειναι στοκ ασε που εχει 350 ευρω.

Το εχω βρει απο site αγορων με λιγοτερο απο 300 ευρω ακομα και με 260 ευρω.Τι παιζει με αυτα? ειναι αμφιβολου ποιοτητας? εχουν καποια αλλα μειονεκτηματα?

Αν δεν αγοραζα παντως το 6710 θα αγοραζα καποιο απο τα series E.

Tι με συμβουλευεται?

Φιλε μου η δικια μου η γνωμη ειναι η εξης.Το κινητακι ειναι μια χαρα.Εγω το αποκτησα πριν μια εβδομαδα απο μεγαλο και γνωστο πολυκαταστημα στα 375 ευρω.Εχω αγορασει σχεδον ολα τα ακριβα τηλεφωνα της νοκια καθοτι φαν της ,αλλα και αλλων εταιρειων.Ολα μα ολα παρουσιαζουν διαφορα προβληματα,σε διαφορους τομεις.Αλλα τα λυνουν οι αναβαθμισεις και καποια αλλα μηδενικης αξιας προβληματα παραμενουν.Θα σου πω το αμεσως προηγουμενο παραδειγμα μου.Αγορασα 3 5800 γνησια ολα απο νοκια και διαφορετικων παρτιδων.Ολα ειχαν και εχουν διαφορα προβληματα.Επισεις και στα τρια αλλαξα της οθονες τους μετα απο διαφορες γραμμες που εμφανιζανε.Ευτυχως ειχα εγγυησεις οποτε το κοστος ηταν μηδενικο.Εγιναν αναβαθμισεις στα τηλεφωνα αλλα μετα παρουσιαζαν κατι καινουργια προβληματα.Στα ανοιχτα λογισμικα οι εταιρειες ακομα δεν εχουν αγγιξει την τελειοτητα.θελουν και αυτες τον χρονο τους.Αμα θες να μην εχεις προβληματα αγοραζεις ενα κινητο κλειστου λογισμικου και δεν θα εχεις κανενα προβλημα ποτε,αλλα και ουτε ομως και απαιτησεις.;) Ακομα χρησημοποιω και προηγουμενα μοντελα οπως το ν95.Το ειχα πληρωσει οταν προτοβγηκε 650 ευρω και ακομα ειναι φορες που εχει προβληματα.Ετσι ειναι το συστημα...

Για να γυρισω στην ερωτηση σου,εγω προτεινω το 6710 να το αγορασεις.Ειναι πολυ βολικο,αν εισαι λατρης του πληκτρολογιου.ΔΕΝ θα αντιμετωπισεις παραπανω προβληματα απο οτι σε αλλες συσκευες που μπορει να κανουν και 600-700 ευρω να σου σπανε τα νευρα καθε τρεις και μια.Εκτος αν πεσεις σε ελατωματικη συσκευη το οποιο και παλι αυτο μπορει να σου τυχει οπουδηποτε...

Απο κει και περα εδω ειμαστε αν κατι χρειαζεσε.;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω grepolemistis και τους υπολοιπους αν και με τρομαξατε λιγο αν και γνωριζω οτι στην εποχη μας οι λεξεις "ελαττωματικο" ή "αστοχια υλικου" ειναι πολυ συνηθισμενες για τα παντα.

Το θεμα ειναι να μην πεσω σε κατι ελαττωματικο,τα 350 ευρω μπορει να μην ακουγονται πολλα για ενα τετοιο κινητο αλλα ακουγονται πολλα για την τσεπη μου και βλεπω οτι το N73 που εχω δεν την παλευει,το μονο Nokia που ειχα και εχει προβλημα(μου το ειχαν χαρισει μεταχειρισμενο).Παντως ακουγοταν ωραιο 100 ευρω φθηνοτερο,αν παρουσιαζουν μονο προβλημα στη zoom bar καλα ειναι.

Επομενη σκεψη μου ειναι οπως ειπα καποιο απο E series (φιλος εχει E52)που θα αγοραζα απο κανονικο καταστημα φυσικα.

Ευχαριστω παντως! θα δω τι θα κανω,για την ωρα με βλεπω με αυτο που εχω.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει σχεδον τα παντα τοπ συμπιαν 3d edition και τα εδινα σχεδον αμεσως!Ε λοιπον το Navigator το εχω κοντα 7μηνο και ειναι το ΜΟΝΟ Νοκια που κρατησα τοσο καιρο!

Απλο πρακτικο με οθονη αστερι κατω απ το νταλα ηλιο(καμια σχεση με τις σκοτεινες στις ιδιες συνθηκες amoled) με ολες τις ευκολιες του συμπιαν και στα συν εχει search των επαφων και γραψιμο κειμενου με ταυτοχρονο Ελληνο Αγγλικο λεξικο οπως τα Ε Series!!

 

Σταθερο(δε μου εχει κοληση ΠΟΤΕ)αν και λιγο αργο σε σχεση με dump phones της SE με πολυ αξιοπιστο μαμισιο GPS και μονο προβλημα για μενα εκτος της πλαστικης κατασκευης τη RAM που ομως με το τελευταιο update εχει στρωσει αρκετα!!

 

Α και καθοτιν 1ης παρτιδας τα 2 που ειχα παρει(το 1ο ηταν 2ο χερι για δοκιμη κ το εδωσα) δεν εχει κανενα προβλημα με το zoom bar!!:)

 

To προτεινω σα κινητακι που τα κανει ολα και ειναι και πρακτικο καθ οτι εχει πληκτρολογειο και οχι μονο τζαμι(οθονη αφης)!!!:D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν το ξέρω το 6710, αλλά τώρα που η νοκια έβαλε τζάμπα και τους χάρτες στο Ε52 τι παραπάνω εκτός από το κλειστό πληκτρολόγιο έχει το 6710 (άσε που το Ε52 έχει γρηγορότερο επεξεργαστή και πολύ μεγαλύτερη μπαταρία)?
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν το ξέρω το 6710, αλλά τώρα που η νοκια έβαλε τζάμπα και τους χάρτες στο Ε52 τι παραπάνω εκτός από το κλειστό πληκτρολόγιο έχει το 6710 (άσε που το Ε52 έχει γρηγορότερο επεξεργαστή και πολύ μεγαλύτερη μπαταρία)?

 

Νομίζω ότι ο επεξεργαστής που φοράνε και τα 2 είναι ο ίδιος στα 600Mhz όσο για τη μπαταρία θα συμφωνήσω μαζί σου ότι στο Ε52 είναι πάρα πολύ καλή,το GPS όμως του 6710 δεν παίζεται σε 15-20sec έχει κλειδώσει που δεν το έχω δει σε κανένα κινητό άλλωστε δεν είναι τυχαίο και το όνομά του Navigator εγώ που το έχω από τις αρχές του Οκτωβρίου 2009 είμαι ενθουσιασμένος κανένα κόλλημα,κανένα πρόβλημα με zoom in-out εκτός ότι θα επιθυμούσα πιό μεγάλη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο επεξεργαστής που φοράνε και τα 2 είναι ο ίδιος στα 600Mhz όσο για τη μπαταρία θα συμφωνήσω μαζί σου ότι στο Ε52 είναι πάρα πολύ καλή,το GPS όμως του 6710 δεν παίζεται σε 15-20sec έχει κλειδώσει που δεν το έχω δει σε κανένα κινητό άλλωστε δεν είναι τυχαίο και το όνομά του Navigator εγώ που το έχω από τις αρχές του Οκτωβρίου 2009 είμαι ενθουσιασμένος κανένα κόλλημα,κανένα πρόβλημα με zoom in-out εκτός ότι θα επιθυμούσα πιό μεγάλη μπαταρία

Έχεις δίκιο και των δύο ο επεξεργαστής είναι 600ΜHz αλλά και στο Ε52 που έχω κλειδώνει και σ' αυτό σε μικρό χρονικό διάστημα δορυφόρους. Νομίζω όμως ότι είναι και πιο ακριβό από το Ε52 καθώς και "πιο παλιό". Να σου πω την αλήθεια μου αρέσει στο 6710 το slide στο πληκτρολόγιο αλλά είπαμε το Ε52 είναι και πιο καινούργιο και έχει και μαμάτη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν το ξέρω το 6710, αλλά τώρα που η νοκια έβαλε τζάμπα και τους χάρτες στο Ε52 τι παραπάνω εκτός από το κλειστό πληκτρολόγιο έχει το 6710 (άσε που το Ε52 έχει γρηγορότερο επεξεργαστή και πολύ μεγαλύτερη μπαταρία)?

 

To Navigator ειναι slide κατι πολυ πρακτικο στη καθημερινη χρηση και επισεις χαρη σε αυτο εχει και μεγαλυτερη οθονη(2.6) κατι που σε βοηθαει σε πολλα!

 

Επισεις ειναι εντελως απροβληματιστο απο κοληματα(1η παρτιδα) και για μενα καλυτερο απ τα απλα 3d edition καθως συνδιαζει και λειτουργιες που εχουν τα Ε οπως ειπα παραπανω(contact search και ταυτοχρονο Ελληνο Αγγλικο λεξικο σε Τ9) οπως αυτο που εχεις που στο μονο που υπερτερη ειναι στη μπαταρια!

Επισεις προσωπικα μου αρεσει πολυ που δεν εχει τις ενοχλητικες μπαρες πανω κατω στην οθονη αναμονης αλλα το wallpaper επεκτηνετε με fade out δινοντας 1 ωραιο αισθητικο αποτελεσμα!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Επισεις προσωπικα μου αρεσει πολυ που δεν εχει τις ενοχλητικες μπαρες πανω κατω στην οθονη αναμονης αλλα το wallpaper επεκτηνετε με fade out δινοντας 1 ωραιο αισθητικο αποτελεσμα!

Αυτό τι σημαίνει Μάνο γιατί δεν το κατάλαβα,εννοείς αν βάλεις μιά φωτογραφία στην οθόνη αναμονής μπορείς να την κάνεις zoom in,δεν ξέρω για πες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γενικά δεν πολυχρησιμοποιώ το κινητό πέραν από την χρήση του ως τηλεφωνο και αν και το 6710 το πήρα για το navigator δεν τρελαίνομαι (ίσως και επειδή δεν το έχω χρειαστεί ακόμα πραγματικά, απλά για πλάκα το ενεργοποιώ καμιά φορά για να μην πηγαίνω από εκεί που λέει και να τρελαίνεται). Εν τούτοις, μπαίνω στον πειρασμό να παρακολουθώ mails καμιά φορά εφόσων όλο και κάποιο free WiFi πετυχαίνεις κάπου. Παρατήρησα ότι υπάρχει ένα μικρό θέμα με sites που ανοίγει pop up window για να κάνεις login (για παράδειγμα) ή και για να τρέξει Real Radio. Ξέρει κανείς αν είναι αυτό δυνατό? Δλδ να ακούεις (καλό ε) online radio μεσω του κινητού browser? Thanks!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες το τσίμπησα κι εγώ.

Αν το βάλω στη USB κάθε 1η φορά η μπαταρία δε φορτίζεται, τη 2η κανονικά.

Σ'εσάς συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Να κλείσει μια για πάντα το τυφλάδικο και να μείνουν άνεργοι όλοι οι χαφιέδες που'χει για προσωπικό!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...