Jump to content

[Carrier] Cosmote Blackberry Service


fwnakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δε θυμάμαι καλά...

 

πάντως πριν ανέφερες ότι αν το μηνυμα είναι κάτω από 70 χαρακτήρες τα στέλνει μικρα?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Yeap!!! :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα σας! Να ρωτησω κατι? Μπαινω στο ζου από το κινητο και μου γραφει ότι για να εχω πλυρη προσβαση πρεπει να ενεργοποιησω το javascript. Μηπως ξερει κανεισ πως θα το κανω αυτο? Ευχαριστω! Εχω το ΒΒ 9105.
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το data plan (BIS) του BB με iPhone 3G για internet κλπ; (ξέρω ότι δεν θα έχω push mail)
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το data plan (BIS) του BB με iPhone 3G για internet κλπ; (ξέρω ότι δεν θα έχω push mail)

 

Όχι δεν μπορείς. Το λέει και η ίδια η λέξη... Blackberry Internet Service

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς. Το λέει και η ίδια η λέξη... Blackberry Internet Service

 

http://forums.*****berry.com/f99/how-get-iphone-os-3-0-3-1-run-bb-data-plan-348311/ Εδώ κάποιος τα κατάφερε..!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατάφερε αυτός είναι γνωστό, το να χρησιμοποιεί συνδρομή με BIS ενεργό σε iphone. Στην ουσία το BIS είναι ένα καπέλο που μπαίνει πάνω σε υπάρχον (τυπικό) πρόγραμμα δεδομένων. Φυσικά απλά "τρως" τα ΜΒ, δεν υπάρχει συμπίεση όταν είσαι με το iphone. Και στην Ελλάδα γίνεται σε vodafone σίγουρα, λόγω μη περιορισμού στο apn, για τις άλλες εταιρείες όμως δε γνωρίζω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

 

Όπως πολύ σωστά γράφει ο thief δεν κατάφερε να χρησιμοποιεί το BIS. Κατάφερε απλά να χρησιμοποιεί τα MB που έχει το εκάστοτε πακέτο. Το BIS είναι υπηρεσία του Blackberry που συμπιέζει τα δεδομένα. Αυτό δεν μπορεί να λειτουργείσει χωρίς BB συσκευή.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια εχει κανεις κανενα προβλημα με το σημα στις σησκευες 9700? το 9105 που εχω δεν πιανει καλα παντου με αποτελεσμα να συνομιλω με διακοπες. (ρυθμηση 2g οχι 3g).
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση παιδια:

 

Το BIS με το πρόγραμμα Cosmote Aπεριόριστα 35 συνδυάζεται?

Έχω ήδη την χρέωση για τα 100mb του Cosmote internet on th phone (€5 δηλαδή), οπότε πλέον η χρέωση μου θα είναι:

 

€35 πάγιο + €... τα τέλη, ΦΠΑ κλπ + €7 η χρέωση BIS των 100mb

χωρίς να πληρώνω τα €5 του Cosmote i-o-t phone εεε?

 

Ευχαριστώ...

 

ΥΓ: Ερώτηση 2η

 

Απο το site της Cosmote:

"Για την υπηρεσία BlackΒerry Internet Solution τα δωρεάν ΜΒ είναι για την αποστολή και λήψη e-mail και πλοήγηση στο internet. Μετά την κατανάλωση των δωρεάν Mbytesχρέωση ανά Kbyte(1 MByte = 1.024 Kbytes).Σε περίπτωση περιαγωγής οι προαναφερόμενες χρεώσεις δεν ισχύουν. Για να πληροφορηθείτε σχετικά με τις χρεώσεις σε περίπτωση περιαγωγής μπορείτε να καλέσετε στο Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της COSMOTE."

 

Δηλαδή η λήψη αρχείων χρεώνεται χωριστά ή ειναι στο data plan? Με λίγα λόγια το data plan περιαμβάνει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το εύρος χρήσης του ιντερνετ ή μονο email και browsing (π.χ. περιλαμβάνει χρήση net από εφαρμογές? download? κλπ.?)

 

Ευχαριστώ...

Edited by zamponaki

expose yourself before your peers...

Δίκτυο: Cosmote (Απεριόριστα προς όλους 65)

Σε χρήση: Sony Xperia L (Stock - 4.2.2) || Google Nexus 7 (Stock - 4.3)

Παλιά: Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX v31 - 2.3) || HTC Desire Z (Andromadeus 5 - 4.0)

Link to comment
Share on other sites

εχω το storm απο vodafone.

καποια στιγμη εκοψα την συνδεση και τωρα εχω στο ΒΒ την watch up .

εχει καποια προσφορα η cosmote με 3 ευρο σου δινει 100 ΜΒ αν θυμαμαι καλα.

αν το βαλω θα μπορω να εχω κανονικα ιντερνετ η παιζει καποιο προβλημα επειδη ειναι vodafone???

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Zamponaki, προσωπικά δεν ξέρω αν συνδυάζονται γιατί δεν έχω ασχοληθεί με τα προγράμματα της cosmote, αλλά λογικά θα γίνει όπως το περιγράφεις (φεύγει i.o.t.p. και μπαίνει bis).

 

Από κει και πέρα, τα MB που ανακοινώνουν είναι για κάθε χρήση στο blackberry σου. Περιλαμβάνει χρήση net εφαρμογών και downloads, εκτός από συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν είναι "συμβατές" με BIS, χρησιμοποιούν διαφορετικό apn και τελικά ίσως να χρεώνουν, αν δε μπορείς χειροκίνητα να εισάγεις το ορθό apn.

 

 

ccinderella, με την προσφορά θα μπορέσεις να έχεις κάποια πρόσβαση στο ίντερνετ, με τους γνωστούς περιορισμούς που έχουμε συζητήσει τόσες φορές σχετικά με BB και έλλειψη BIS. Υπάρχει και συγκεκριμένο θέμα για τα καρτοκινητά, όπου μπορείς να πάρεις πληροφορίες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και απο μένα

Πρόσφατα απόκτησα το bb μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Θα ήθελα όμως αν είναι δυνατό μια επισήμανση ως προς τις ρυθμίσεις για μην τυχόν χρεώσεις wap.

Έχω το πρόγραμμα BIS ενεργοποιημένο απλά θέλω να ξέρω τι ρυθμίσεις πρέπει να έχω στο browser μου.Έχω και τις 2 ρυθμίσεις του browser στο ιντερνετ browser και όχι στο cosmote wap.Είναι σωστό αυτό??

 

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

thnx για την διευκρίνιση.

Ακομα κατι οι επιλογές στο browser push και συγκεκριμένα η επιλογη enable wap push πρεπει να ειναι επιλεγμενη????

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εδώ και χρόνια το έχω επιλεγμένο. Ας κάνουμε και cross check με κάποιον που έχει cosmote για σιγουριά!!!

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Όπως πολύ σωστά γράφει ο thief δεν κατάφερε να χρησιμοποιεί το BIS. Κατάφερε απλά να χρησιμοποιεί τα MB που έχει το εκάστοτε πακέτο. Το BIS είναι υπηρεσία του Blackberry που συμπιέζει τα δεδομένα. Αυτό δεν μπορεί να λειτουργείσει χωρίς BB συσκευή.

 

Γνωρίζετε αν μπορεί να γίνει αυτό και στην Ελλάδα; Να χρησιμοποιήσω δηλαδή τον όγκο δεδομένων που έχω με το iPhone μου;

Link to comment
Share on other sites

Για vodafone που χρησιμοποιώ λειτουργεί κανονικά, χωρίς τη συμπίεση του BIS βέβαια. Για τις υπόλοιπες εταιρείες δε γνωρίζω.

 

Επίσης επειδή αυτά ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξουν (κάπου στα ψιλά γράμματα αναφέρει ότι ο όγκος είναι για χρήση δεδομένων του τηλεφώνου και ίσως εννοεί μόνο για BB) δεν αναλαμβάνω ευθύνη αν τυχόν υπάρξει κάποια χρέωση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδια. Είμαι νέος κάτοχος του καινουργιου bold 9780 και την προηγουμενη πεμπτη πηγα στην cosmote να ενεργοποιησω το bis. μου ειπαν στο μαγαζί ότι θα ενεργοποιηθεί την ιδια μέρα η υπηρεσια αλλα έχει παει δευτερα και ακομα τιποτα. Δεν εχει εμφανιστει το συμβολο της blackberry διπλα στο 3G. Eπειδη ειναι η πρωτη μου επαφη με blackberry και δεν γνωριζω πολλα μηπως πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις πρωτα?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε. Έπρεπε να λειτουργεί η υπηρεσία μετά από τόσες μέρες, συνήθως 1-2 εργάσιμες το πολύ χρειάζεται. Δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία και να την ξαναβάλεις (το λεγόμενο battery pull). Αν πάλι δε γίνει τίποτα, πάρε ένα τηλεφωνάκι στην Cosmote.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εκανα αιτηση Cosmote για το BIS Πεμπτη προπαραμονη Χριστουγεννων και ακομα δεν εχω κατι. Βεβαια ειναι και περιεργες μερες οποτε υποθετω απο Δευτερα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εκανα αιτηση Cosmote για το BIS Πεμπτη προπαραμονη Χριστουγεννων και ακομα δεν εχω κατι. Βεβαια ειναι και περιεργες μερες οποτε υποθετω απο Δευτερα.

 

Μολις ενεργοποιηθηκε. Καθυστερησε λογω του οτι εκανα και μεταβιβαση γραμμης αλλιως ειναι σχετικα αμεσο. Αν δεν σου εχει ενεργοποιηθει ακομα φιλε μου καλο θα ειναι να τους καλεσεις γιατι καποιο κωλυμα θα υπαρχει.

 

Προσπαθησα να κανω καινουριο account στο Cosmote Blackberry site και για καποιο λογο δεν με αφηνει. Αφου βαλω το ΠΙΝ κ το ΙΜΕΙ της συσκευης μου βγαζει μηνυμα οτι πρεπει να μπω στο σαιτ απο την συσκευη. Κανοντας το ιδιο με το browser του τηλεφωνου μου βγαζει το ιδιο μηνυμα... :S

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Carrier] Cosmote Blackberry Service

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...