Jump to content

[Carrier] Cosmote Blackberry Service


fwnakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, θα αγοράσω ένα 9500 από γνωστό... Μπορώ να βάλω το BIS;;; Εχω το Cosmote i35...

 

Για να έχεις BIS:

Θα πεις στον γνωστό σου να ξεγραφτεί από το BIS.

Θα σταματήσεις το Cosmote i35, γιατί δυστυχώς τα προγράμματα i και το BIS δεν πάνε μαζί.

Αν θέλεις να παραμείνεις στην Cosmote, θα αγοράσεις 3 ξεχωριστά προγράμματα: φωνή+SMS+BIS.

 

Ακόμα μια ερώτηση και παρακαλώ να μη γίνει merge με την προηγούμενή μου...

Χωρίς ΒΙΣ, από το i35 μπορώ να έχω πρόσβαση στο ιντερνετ?

 

Ναι, κατεβάζεις το Opera mini και χρεώνεσαι κανονικά από το i35. Έβαλα το Opera Mini πριν μία βδομάδα, και αρχές του επόμενου μήνα που θα έρθει ο λογαριασμός θα δω πόσο χρεώθηκα. Έχω το i35 με 1,5 ΜΒ προσφορά, οπότε θα πρέπει να μην έχω πρόβλημα. Επέλεξα να μην καταργήσω το i35, γιατί οι πωλητές στο κατάστημα λέγανε να το κάνω τηλεφωνικά από το τμήμα data της Cosmote, και το τμήμα data μου είπε ότι δεν γίνεται τηλεφωνικά αλλά από το κατάστημα.

 

Ελπίζω να έχεις παίξει λίγο με το ίντερνετ στο Blackberry για να μην απογοητευτείς, θα δεις ότι δεν λέει πολλά.

Οι ρυθμίσεις στην συσκευή σου θα είναι Options-Advanced-TCP-APN:internet. Αφήνεις κενό το Username και Password. Και βέβαια στο Options-Mobile Networks-Data Services:On.

WM 5.0 -> WM 6.0 -> Symbian s60v3 -> UIQ3 -> Android 1.5 -> BB 4.5 -> Palm 5.4.9-> iPhone 3.1.2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακόμα μια ερώτηση και παρακαλώ να μη γίνει merge με την προηγούμενή μου...

Χωρίς ΒΙΣ, από το i35 μπορώ να έχω πρόσβαση στο ιντερνετ?

 

Eίχα ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, i35.

Σήμερα το πρωί έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για BIS και προς μεγάλη μου έκπληξη,

ενεργοποιήθηκε σε 10 λεπτά.

Είχα την εντύπωση ότι ήθελε 2-3 μέρες, σύμφωνα με εμπειρίες παιδιών.

 

Πρέπει να αλλάξεις πρόγραμμα οπωσδήποτε. Το BIS συνδυάζεται με όλα τα προγράμματα εκτός από:

 

-cosmote "μηδενικό πάγιο"

-cosmote "i & business i''

-cosmote "my way"

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, προσπάθησα να βάλω το apn internet για cosmote συμβόλαιο, αλλά μετά πηγαίνω στο εικονίδιο Cosmote WAP αλλά δε μπαίνει... Έκανα και ένα battery pull..

Σημειωτέον θα βάλω BIS, απλά το θέλω για την ώρα απλά για browsing...

Link to comment
Share on other sites

ρε, παιδιά, ο browser moy έχει ένα προφίλ που λέει COSMOTE WAP... Δε μπαίνει, βεβαια, αφού δεν έχω BIS, έχω βάλει apn internet και έχω πρόσβαση από 3rd party... Δε πιστεύω να μπαίνω με WAP, ε? Αφού έχω apn internet...

 

edit: Θα μπορούσε κάποιος, παρακαλώ πολύ, με Cosmote, να ανεβάσει εδώ τα Service Books του?:)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να κανω τροποποιηση το προηγουμενο μηνυμα μου, ζητω συγγνωμη...

egoeimai, με myway δε γίνεται? Δε θέλω παραπάνω πάγιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να έχεις τις υπηρεσίες της rim χωρίς bis, στην Ελλάδα τουλάχιστον. Δυστυχώς αν θέλεις να κάνεις σωστή χρήση του ΒΒ πρέπει να την ενεργοποιήσεις. Δεν επιβαρύνεσαι τίποτα παραπάνω απο ένα απλό data plan του παρόχου σου.
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω, επιβαρύνομαι. Έχω 12μηνη δέσμευση και αλλαγή γίνεται μόνο σε μεγαλύτερο πρόγραμμα, δηλαδή μεγαλύτερο πάγιο...

Θα ήθελα, πάντως, να δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να κανω τροποποιηση το προηγουμενο μηνυμα μου, ζητω συγγνωμη...

egoeimai, με myway δε γίνεται? Δε θέλω παραπάνω πάγιο

 

Όχι, δε γίνεται. Ρώτησα πριν λίγες μέρες και για εμένα...

Όσο για τη δέσμευσή σου σε κάποιο πρόγραμμα, το έπαθα κι εγώ.

Μπορούσα να πάω μόνο σε ακριβότερο ώστε να βάλω και BIS...

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι γίνεται, τώρα τι ισχύει...

Μπορείς να ανεβάσεις σε παρακαλώ τα service books σου να τα δοκιμάσω, μπας και?

Αν και με βλέπω να παραμένω έτσι με μισό Blackberry...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κριμα να μενεις με μισο ΒΒ , ειδικα οταν το τηλεφωνο εχει τοσες πολλες δυνατοτητες , αν ειναι να το εχεις μισο καλυτερα να εχεις ενα αλλο τηλεφωνο.Δεν πιστευω οτι ειναι απογορευτικο το παγιο για ενα απλο BIS , εκτος αν καποιος θελει να εχει καρτοτηλεφωνο..
Link to comment
Share on other sites

Και 35 ευρώ που έχω πάγιο, είναι αρκετά, πίστεψέ με, από τη στιγμή που πληρώνει άλλος...

Θα ήθελα, πάντως, να δοκιμάσω, αν μπορεί κάποιος ας ανεβάσει τα SB του.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι γίνεται, τώρα τι ισχύει...

Μπορείς να ανεβάσεις σε παρακαλώ τα service books σου να τα δοκιμάσω, μπας και?

Αν και με βλέπω να παραμένω έτσι με μισό Blackberry...

 

 

Aυτό για το My Way + BIS θα πάρω πάλι τηλ να ενημερωθώ.

Αν ξέρει κανείς ας μας πεί.

Είναι κρίμα να εχεις ΒΒ χωρίς BIS, εγώ δίνω 7€ για 100ΜΒ ανα μηνα.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα σήμερα με Cosmote και μου είπαν πάλι ότι BIS + My Way δε συνδυάζεται. Κρίμα.... :(
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Eμένα, ρε ****το γιατί μου είπαν ότι συνδυάζεται...

Και το άλλο... Χθες, υπάλληλος μου είπε πως συνδυάζεται ΚΑΙ με το i35, απλά δε θα χρησιμοποιείται ο όγκος που έχω και πρέπει να βάλω κάποιο πρόγραμμα BIS...

Link to comment
Share on other sites

Eμένα, ρε ****το γιατί μου είπαν ότι συνδυάζεται...

Και το άλλο... Χθες, υπάλληλος μου είπε πως συνδυάζεται ΚΑΙ με το i35, απλά δε θα χρησιμοποιείται ο όγκος που έχω και πρέπει να βάλω κάποιο πρόγραμμα BIS...

 

Λοιπόν...

Με πήραν κανα μισάωρο μετά και μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο "παράθυρο" για να μπορώ να χρησιμοποιήσω το My Way.

Και αυτό είναι η επιλογή browser, κάτι τέτοιο.

Μου είπαν ότι αύριο θα με καλέσουν από το τεχνικό τμήμα για διευκρινίσεις.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσέ με αν μάθεις, please...!

Δεν αντέχω άλλο χωρίς BIS, θέλω να δοκιμάσω το Windows Live Messenger που έχει το BB Storm... Και φαίνεται πολύ καλό και είναι μπροστά στα μάτια μου και δε μπορώ...!! >:/

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσέ με αν μάθεις, please...!

Δεν αντέχω άλλο χωρίς BIS, θέλω να δοκιμάσω το Windows Live Messenger που έχει το BB Storm... Και φαίνεται πολύ καλό και είναι μπροστά στα μάτια μου και δε μπορώ...!! >:/

 

Ειλικρινά, με την υπηρεσία BIS ανακαλύπτεις το υπόλοιπο μισό Bold :happy::happy:

Aύριο θα με ειδοποιήσουν από Cosmote και θα σου πώ.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επικοινώνησαν πριν λίγο μαζί μου και μου είπαν ότι -εν τέλει- το BIS συνδυάζεται με τα "My Way". Θα καταναλώνουμε MB από την υπηρεσία Blackberry και κλήσεις/μηνύματα από το πρόγραμμα. Τέλεια.

 

 

*Eκεί που υπάρχει ασυνέχεια είναι με τα προγράμματα "Cosmote i"

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δε κατάλαβα.

Για να έχω την υπηρεσία, πρέπει να ενεργοποιήσω απλά το BIS, η να βάλω και πχ το πρόγραμμα με τα 7 ευρώ?? Δε θα καταναλώνονται τα ΜΒ από το πρόγραμμα My Way??

Εγώ αυτό θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δε κατάλαβα.

Για να έχω την υπηρεσία, πρέπει να ενεργοποιήσω απλά το BIS, η να βάλω και πχ το πρόγραμμα με τα 7 ευρώ?? Δε θα καταναλώνονται τα ΜΒ από το πρόγραμμα My Way??

Εγώ αυτό θέλω...

 

Πρέπει να βάλεις υποχρεωτικά υπηρεσία Blackberry των 0, 7, ή 15 ευρώ

 

Κοίτα, το BIS σε συμφέρει για πλοήγηση/mail κτλ, γιατί γίνεται συμπίεση δεδομένων.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Με 0 ευρώ, δε θα χρησιμοποιείται από το myway?
Link to comment
Share on other sites

Με 0 ευρώ, δε θα χρησιμοποιείται από το myway?

 

OXI! :wacko:

 

Για να έχεις internet/mail με blackberry συσκευή, θέλει οπωσδήποτε υπηρεσία BIS ή BES.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα.

μολις σήμερα μου έφτασε το 9000 και έκανα την απαραίτητη αλλαγή προγράμματος από πρόγραμμα cosmote-i σε κανονικό πρόγραμμα για να ενεργοποιήσω την υπηρεσία BIS. Πήρα τηλέφωνο στην cosmote και μου είπαν ότι πρέπει να πάω από κατάστημα!!!! Δυστυχώς, εδώ στην Αλόννησο δεν έχουμε κανένα κατάστημα του ομίλου (cosmote, ote, γερμανο) οπότε μετά από 5 λεπτά στην αναμονή μου είπε να στείλω ένα φαξ με το αίτημα μου!!!!

Έστειλα το φαξ στο νούμερο που μου έδωσε και τώρα περιμένω.

Είναι όντως έτσι; Πρέπει δηλαδή κανονικά να γίνει η αίτηση για αυτήν την υπηρεσία από κατάστημα;;;

Τώρα δηλαδή θα πρέπει να περιμένω μέεεεεεεεεερες για να δουν το φαξ και να το ενεργοποιήσουν ε; :lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]...μα πως να μην ξεχάσεις την αυλή σου και την παλιά τη γνώμη καθενός όσους κρυφά περπάτησαν μαζί σου να σημαδεύουν πάλι τη ζωή σου και να 'σαι το πουλί κι ο κυνηγός στις μαύρες λαγκαδιές του παραδείσου...

Μάνος Ελευθερίου Ακούστε το

Link to comment
Share on other sites

Όντως για την υπηρεσία του blackberry πρέπει να πας σε κατάστημα. Γενικά η ενεργοποίηση θέλει τρεις μέρες. Κάνε απλώς ένα τηλέφωνο για επιβεβαίωση.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Carrier] Cosmote Blackberry Service

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...