Jump to content

Samsung GT-i8910 HD


spazoklabanias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά επειδή έλειψα καιρό από τα νέα του τηλεφώνου ήθελα να ρωτήσω το browsing στο internet βελτιώθηκε θυμάμαι ήταν πολύ αργό το σερφάρισμα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανάθμιση δεν έχουμε ακόμα οπότε δεν υπάρχει και βελτίωση.

 

Εννοείς επίσημη αναβάθμιση, γιατί... αναβάθμιση και μάλιστα γερή έχει γίνει και όσοι την πέρασαν στα κινητά τους (αγγλικά μενού αλλά πλήρης ελληνική υποστήριξη σε μηνήματα, πληκτρολόγια και αναζήτηση επαφών) έχουν δει... ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ σε browser χωρίς κολλήματα και μάλιστα με kinetic scrolling στις σελίδες. :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς επίσημη αναβάθμιση, γιατί... αναβάθμιση και μάλιστα γερή έχει γίνει και όσοι την πέρασαν στα κινητά τους (αγγλικά μενού αλλά πλήρης ελληνική υποστήριξη σε μηνήματα, πληκτρολόγια και αναζήτηση επαφών) έχουν δει... ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΟΔΟ σε browser χωρίς κολλήματα και μάλιστα με kinetic scrolling στις σελίδες. :)

 

Δεν έχω λόγους να αμφιβάλλω φίλε μου.

Αλλά εγώ θα περιμένω επίσημη αναβάθμιση. Ας ελπίσουμε ότι θα τη δούμε κάποτε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Δεν υπάρχει τρόπος να δείξουμε στην μαμά Samsung πως αυτή την αναβάθμιση την περιμένουμε καιρό....??? :(:(:(

Έχει κάποιος, τυχόν επίσημη απάντηση από την μαμά για αυτό το θέμα??

Θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε στην Κορέα μαμά για ερώτηση-απάντηση???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Δεν υπάρχει τρόπος να δείξουμε στην μαμά Samsung πως αυτή την αναβάθμιση την περιμένουμε καιρό....??? :(:(:(

Έχει κάποιος, τυχόν επίσημη απάντηση από την μαμά για αυτό το θέμα??

Θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε στην Κορέα μαμά για ερώτηση-απάντηση???

 

Δεν θα ήταν καθόλου άσχημη ιδέα, αλλά απ' ό,τι έχω καταλάβει, μιας και βγαίνουν συνέχεια αναβαθμίσεις με όλο και περισσότερα και καλύτερα καλούδια για το συγκεκριμένο κινητό (πχ. 3D task manager, kinetic scrolling κλπ.) είναι σχεδόν συνειδητή η απόφαση της εταιρίας (μάλλον σταθερή πολιτική θα έλεγα) να μην ασχολείται με το θέμα της υποστήριξης λογισμικού - αλλά μόνο του service - για τις χώρες μικρού πληθυσμιακού εύρους με χαμηλά ποσοστά πωλήσεων. Όπως η Ελλάδα. Η SAMSUNG το συγκεκριμένο στυλ το εφαρμόζει για τα εν Ελλάδι κινητά της εδώ και αρκετά χρόνια.

 

Ακόμη κι αν υπήρχε παράθυρο για κάτι τέτοιο, ταφόπλακα στο ζήτημα των αναβαθμίσεων θα έλεγα ότι υπήρξε η αποκλειστικότητα που απέσπασε η εταιρία κινητής τηλεφωνίας vodafone, αντί της ευρείας πώλησης της συσκευής μέσω της επίσημης ελληνικής αντιπροσωπείας (όπως κάνει η ΝΟΚΙΑ).

 

ΙΜΟ, ανεξάρτητα πάντως από την άρνηση να βγει νεώτερο firmware ελληνικό, το ζήτημα της αναβάθμισης ικανοποιείται (με το όποιο ρίσκο από πλευράς του χρήστη) με τη δυνατότητα αυτόνομης αναβάθμισης. Ακομη και αυτή η εγγύηση δεν χάνεται αφού υπάρχει πάντα η δυνατότητα επανα-φλασαρίσματος στην version που είχε το κινητό όταν αγοράστηκε.

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ, ανεξάρτητα πάντως από την άρνηση να βγει νεώτερο firmware ελληνικό, το ζήτημα της αναβάθμισης ικανοποιείται (με το όποιο ρίσκο από πλευράς του χρήστη) με τη δυνατότητα αυτόνομης αναβάθμισης. Ακομη και αυτή η εγγύηση δεν χάνεται αφού υπάρχει πάντα η δυνατότητα επανα-φλασαρίσματος στην version που είχε το κινητό όταν αγοράστηκε.

 

Και εγώ με μαγειρεμένη rom την παλεύω αν και πάντα υπάρχουν bugs...

Όσο για αυτό που είπες για επαναφορά στην προηγούμενη version εγώ είχα την rom του "πλαισιου" (FB) η οποία δεν υπάρχει πουθενά!

 

Η μόνη που υπάρχει είναι η (IE9) η οποία από ότι διάβασα είναι πολύ κατώτερη του πλαισίου...

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δοκίμασα την ROM που υπάρχει ΕΔΩ.

Βγήκε χθες.

Μου φαίνεται πολυ γρήγορη και καλή.

Έχει έκδοση ειδικά για ελληνική γλώσσα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δοκίμασα την ROM που υπάρχει ΕΔΩ.

Βγήκε χθες.

Μου φαίνεται πολυ γρήγορη και καλή.

Έχει έκδοση ειδικά για ελληνική γλώσσα.

 

Τρομερο firmware!

Αληθεια, το firmware αυτο εχει amr η aac ηχο?:worry:

Link to comment
Share on other sites

ειναι γρήγορη αλλα εχει ενα σοβαρό πρόβλημα στον ηχο του βίντεο που κάνει σαν να ρολάρει κασέτα και μετά καθόλου ηχο. κρίμα..... ελπιζω να βρεθεί κάποα λυση.
Link to comment
Share on other sites

Σπερα !!

Μου εβγαλε στον φάκελο με τις εικόνιδια αχρηστα και δεν διαγράφονται, τι πρέπει να κάνω για να φύγουν.??? Έχει αναφερθεί το θέμα ξανά αλλά δεν θυμαμε.... θα μου διαγραφούν τα αρχεια ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς στη gallery, μπορείς να δημιουργήσεις έναν νέο φάκελο εκεί μέσα και να μεταφέρεις όσα αρχεία δεν θέλεις να τα βλέπεις μόλις ανοίγει η έκθεση. Οι εφαρμογές που τα χρησιμοποιούν δεν επηρεάζονται.

 

Επίσης θα ήθελα να πω δύο κουβέντες για το κινητό για όσους ενδιαφέρονται, καθώς δέχτηκα κάποια ΡΜ με ανδιαφέρον για το συγκεκριμένο κινητό.

 

Οι φωτό του για μένα άψογες την ημέρα, λίγο αδικαιολόγητα μειωμένης ποιότητας το βράδυ (αλλά και πάλι πολύ καλές βάσει του γενικότερου ανταγωνισμού). Βίντεο με ήχο AAC (με τα τελευταία firmwares) και 720p λήψη.

 

Το κινητό έχει δυνατό επεξεργαστή και με τα "πειραγμένα" firmwares δείχνει ταχύτατο.

 

Το GPS δουλεύει μια χαρά και λοκάρει αρκετά γρήγορα. Φυσικά και δεν χρειάζεται επιπλέον χρέωση για τη χρήση του. Με την αγορά από το ΠΛΑΙΣΙΟ ε΄γω πήρα μαζί δώρο και το NDrive που τα πάει μια χαρά, ενώ εξάλλου μέσα στη συσκευή υπάρχει το Route66 ή Mobile9 εγκαταστημένο (ή προς εγκατάσταση στο φάκελο SAMSUNG της μαζικής μνήμης (κάτι σαν σκληρός δίσκος 8GB) του κινητού.

 

Εφαρμογές... τα πάντα όλα, είτε symbian είτε java, ό,τι περνιέται και στο Ν97 perni;etai kai sto i8910 !!! Ιδίως τώρα με το ΗΧ1.5 firmware του hyperx υπάρχει πλήρης η δυνατότητα χρήσης του OVI STORE της ΝΟΚΙΑ μέσω του browser του κινητού (το αναγνωρίζει ως Ν97).

 

Ένα σωρό άλλα καλούδια με τα τελευταία "ανεπίσημα" firmwares όπως 3D Task Manager, Kastor effects, kinetic scrolling κλπ. Και φυσικά τα πάντα όσα προσφέρει το Ν97 (πλην του πληκτρολογίου φυσικά).

 

Όσο για τη συσκευή, αυτή καθαυτή, μεγαλο ύψος (λόγω της τεράστιας amoled capactive οθόνης) αλλά πιο λεπτό από Ν97, μπαίνει καλύτερα backpocket και όχι στο τσεπάκι του πουκαμίσου λόγω αρκετού βάρους.

 

Τμόνο μείον για μένα... η έλλειψη υποστήριξης σε επίπεδο αναβαθμισης firmware. Λες και η Ελλάδα δεν υπάρχει.... Ευτυχώς που υπάρχει μεγάλη ενεργή κοινότητα και μάλιστα με έντονο ελληνικό ενδιαφέρον και έτσι βλέπουμε φως.

 

Γενικά πρόκειται για κορυφαία συσκευή.

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια παροιμία λέει: "Γατάκι που δεν κλαίει, δεν το ταΐζει η μάνα του" ;), είμαστε μικρή σαν χώρα αλλά μπορούμε να μιλήσουμε στην μαμά, για τον καημό μας :(

Ίσως και καθυστερημένα μας ακούσει.....:happy::happy:

Ας μην ξεχνάμε πως το συγκεκριμένο κινητό το πλαίσ.. το βγάζει δεύτερο στα top seller, δεν είναι και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς στη gallery, μπορείς να δημιουργήσεις έναν νέο φάκελο εκεί μέσα και να μεταφέρεις όσα αρχεία δεν θέλεις να τα βλέπεις μόλις ανοίγει η έκθεση.

 

Oχι δεν εννοώ gallery έχει βγάλει κάτι εικονίδια που είναι " σπασμένα" στο κέντρο..

Και το ίδιο ακριβός μου βγάζει στην ιχογράφηση....

Είχα διαβάσει θέλει reset απλά δεν θυμάμαι τι είδους και εαν διαγράφονται τα αρχεία που έχω στο κινητό....

 

 

Τελικά ήθελε hard reset το βρήκα

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία...

Αφού το κινητό έχει επεξεργαστή στα 600 MHz γιατί όλα τα προγράμματα γράφουν 550 MHz;

screenshots

 

Τα ίδια προγράμματα σε εσάς τι εμφανίζουν;

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

που βρισκει κανείς κάποιο tutorial για να περάσει μαγειρεμένη rom???

 

http://www.bytheway.gr/portal2/forum/showthread.php?t=12487

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει σημερα διορθωμενη η ελληνική ρομ HX1.5 που ειχε προβλημα στον ηχο του βιντεο! μπορειτε να την παρετε απο τον παρακάτω συνδεσμο:

http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-custom-roms-cooked-roms/6100-custom_hx1-5_big_language_pack_ii-11-10-09-a.html

Link to comment
Share on other sites

αν αλλαξουμε ρομ τα αρχεια του τηλεφωνου τι γινονται? θελει να κανουμε backup?

οσα ειναι στην καρτα μνημης δεν παθαινουν κατι ,αφου μπορουμε να την αφαιρεσουμε.

Link to comment
Share on other sites

αν αλλαξουμε ρομ τα αρχεια του τηλεφωνου τι γινονται? θελει να κανουμε backup?

οσα ειναι στην καρτα μνημης δεν παθαινουν κατι ,αφου μπορουμε να την αφαιρεσουμε.

 

καλημερα. οσα ειναι στην 8αρα (μαζικη μνημη) δεν σβηνονται με αλλαγη ρομ :)

Link to comment
Share on other sites

Τα προσωπικά σου δεδομένα θα τα κάνεις back-up, εννοείται (επαφές, ημερολόγιο, σημειώσεις, σελιδοδείκτες).
Link to comment
Share on other sites

για όσους έχουν vista στο pc μπορούν να αλλάξουν rom. Αρκέι να τρέξουν "εικονικα" τα windows xp στο pc τους. Με το virtual pc το πρόγραμμα...

Το μόνο μου χρειάζεται είναι να έχεις ένα cd τον xp !!!

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει σημερα διορθωμενη η ελληνική ρομ HX1.5 που ειχε προβλημα στον ηχο του βιντεο! μπορειτε να την παρετε απο τον παρακάτω συνδεσμο:

http://forums.samsungi8910omnia.com/samsung-i8910-omnia-hd-custom-roms-cooked-roms/6100-custom_hx1-5_big_language_pack_ii-11-10-09-a.html

 

Επειδή σκέφτομαι να την περάσω και εγώ (έχω αυτήν του πλαισίου) ας μας πει κάποιος που την πέρασε κάποιες πρώτες εντυπώσεις....

Το μενού έχει ελληνικά ή αυτά αφορούν μόνο τα sms ;

 

Ευχαριστώ

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung GT-i8910 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...