Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο 2/2/2010 το εχω, λογισμικο απο τη μαμα του v10p, ακομα να το αναβαθμισω δεν τα εχω καταφερει νομιζω οτι το v10p ειναι η τελευταια εκδοση...... εμενα γιατι μου κανει επανεκινηση και μου ζηταει pin????? και ετσι οπως μαυριζει συνεχεια η οθονη που να το παρεις πρεφα οτι το τηλεφωνο σου ζηταει πιν

 

ακυρο δεν εχω την τελευταια εκδοση λογισμικου ελπιζω να διορθωθει μετα την αναβαθμιση.

 

Μετά απο μόλις 3ις μηνες χρησης του arena ειμαι πλήρως απογοητευμένος. Χωρίς να πέσει η να σπάσει τα κουμπία που βρίσκονται στο πάνω μέρος της οθόνης αφής δεν ανταποκρίνονται (πχ συντομευσης μυνημάτων ,εισερχόμενες κλήσεις κλπ) ενώ πολλές φορές οταν τηλεφωνώ απλά κολάει και δεν ανταποκρίνεται.

Έχει κανείς καμια ιδέα τι πρέπει να κάνω; ισως κάποιο update? πήγα στη σελίδα http://uk.lgmobile.com/web/web.support.retrieveSoftwareUpdate.laf κατέβασα το πρόγραμμα αλλά δε βρηκα πουθενά στη λίστα (του προγράμματος γιατί στο σιτε λεει οτι το υποστηρίζει) το arena ...καμια ιδέα;

 

uk.lgmobile.com ????

οδηγιες χρησης στο κουτι του αρενα στα αγγλικα (ελληνικες οδηγιες στο κουτι δεν βρηκα ) σελ.74 update γινετε στο http://update.lgmobile.com στα ελληνικα μου βγήκε η ιστοσελιδα κατεβάζεις το προγραμμα που σου λεει στον η/υ σου κανεις back up μεσω του pc suite, καλου κακου κανε και κανενα χειροκινητο back up μεταφέροντας οτι σπουδαιο εχεις , πληρη φορτιση της μπαταριας, απο την επιφανεια εργασιας σου εχει εγκαταστησει lg mobile update το ανοιγεις επιλέγεις το σωστο κινητο (αν ειναι vodafone cosmote μαλλον to greece οταν δεν ειναι κανενα απο τα δυο) ακολουθεις τις οδηγιές και ο θεος βοηθος.

Edited by Spidey
Χρησιμοποίησε την "Πολλαπλή παράθεση" ή "Τροποποίηση" όταν θες να απαντάς σε 1 ή περισσότερους ή να προσθέσεις κάτι στο μήνυμά σου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω το Arena KM900. Ενώ δούλευε κανονικά, κάποια στιγμή, που δεν θυμάμαι για ποιό λόγο (μπορει να φταίω και εγώ και να πάτησα κάποιον λάθος συνδιασμό), δεν δέχεται πλέον νέες επαφές μέσω bluetooth.

Συγκεκριμένα έχω ενεργο το bluetooth στο LG, στέλνω απο άλλο κινητό (απο το οποίο έχω στείλει πολλάκις παλαιότερα), και μου πετά στο LG "αποσυνδέθηκε" και στο Sony Ericsson "To αντικείμενο δεν έγινε δεκτό απο την άλλη συσκευή".

 

Το έχω δοκιμάσει με δύο συσκευές, με ένα K800 και ένα K750.

 

Εχω σαρώσει όλο το νήμα (338 σελίδες, ουφ), αλλά δεν βρήκα τίποτε σχετικό. Να πω ότι αντίστροφα, αποτο arena προς τα ericsson παίζει. Επίσης δεν ξέρω εαν έχει σχέση αυτό, απο το pc με το καλώδιο USB, ενώ παίζει σωστά η φόρτιση καθως και η Μαζική αποθήκευση (που βλέπω το LG σαν δίσκο), η εφαρμογή PC Suite δεν το βλέπει όταν το βάζω σε PC Suite mode.

 

Στο pc εχω windows XP Pro English, sp3, και η εφαρμογή PC Suite είναι έκδοση 3.1.19.20090301

Το κινητό έχει έκδοση λογισμικού ΚΜ900ΑΤ-00-V10b-202-01-MAY-07-2009

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ προκαταβολικά κατανόηση αν το πρόβλημα που θα αναφέρω έχει επισημανθεί ήδη.

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την touchscreen του arena που χρησιμοποιώ, συγκεκριμένα η τελευταία "σειρά" της οθόνης σταδιακά γίνεται όλο και πιο unresponsive μέχρι που δεν ανταποκρίνεται καθόλου. Το έχω στείλει στο service 2 φορές, και τις δύο ενημερώθηκα ότι έγινε αλλαγή στο τζαμάκι και calibration, αλλά και τις δυο φορές το πρόβλημα επανεμφανίστηκε μετά από 2 εβδομάδες περίπου. Έχει συμβεί σε κανέναν το ίδιο πρόβλημα, και αν ναι, τι έχει να προτείνει; (Πάντως όταν απευθυνθώ ξανά στο service σίγουρα δεν θα δεχτώ την ίδια διαδικασία, προφανώς δεν είναι το τζαμάκι το πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!! Πηρα το κινητο με εκδοση της Cosmote (V10e). Οχι οτι ειχα καποιο προβλημα,αλλα ηθελα να διαγραψω το μενου και να περασω το κανονικο. Οποτε πηγα χθες στο service και μου το εκαναν ( μου βαλαν την V10c), αλλα μετα δεν επαιζαν τα βιντεακια στο Youtube.Oποτε ειπα σημερα να κανω αναβαθμιση μονος μου αλλα,δεν ξερω πως, περαστηκε παλι το μενου της cosmote!!!Καμια ιδεα τι μπορω να κανω,ωστε να περασω το κανονικο μενου αλλα να μην εχω και το προβλημα με τα βιντεακια?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!! Πηρα το κινητο με εκδοση της Cosmote (V10e). Οχι οτι ειχα καποιο προβλημα,αλλα ηθελα να διαγραψω το μενου και να περασω το κανονικο. Οποτε πηγα χθες στο service και μου το εκαναν ( μου βαλαν την V10c), αλλα μετα δεν επαιζαν τα βιντεακια στο Youtube.Oποτε ειπα σημερα να κανω αναβαθμιση μονος μου αλλα,δεν ξερω πως, περαστηκε παλι το μενου της cosmote!!!Καμια ιδεα τι μπορω να κανω,ωστε να περασω το κανονικο μενου αλλα να μην εχω και το προβλημα με τα βιντεακια?

καλησπέρα παιδιά από εχθές έχω το arena το μονο πρόβλημα μέχρι στιγμής που έχω είναι ότι όταν περνώ τηλ. η με περνούν ενώ η άλλη με ακούνε μια χαρά εγώ δεν ακούω τίποτα

μήπως χρειάζεται να κάνω κάποιες "ριτμισις" ?αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά από εχθές έχω το arena το μονο πρόβλημα μέχρι στιγμής που έχω είναι ότι όταν περνώ τηλ. η με περνούν ενώ η άλλη με ακούνε μια χαρά εγώ δεν ακούω τίποτα

μήπως χρειάζεται να κάνω κάποιες "ριτμισις" ?αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά από εχθές έχω το arena το μονο πρόβλημα μέχρι στιγμής που έχω είναι ότι όταν περνώ τηλ. η με περνούν ενώ η άλλη με ακούνε μια χαρά εγώ δεν ακούω τίποτα

μήπως χρειάζεται να κάνω κάποιες "ριτμισις" ?αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει

 

Για βλάβη στο ακουστικό μου κάνει αυτό και όχι για ρύθμιση. Δοκίμασε να αυξήσεις την ένταση στο ακουστικό την ώρα της κλήσης, μήπως και την έχεις χαμηλώσει υπερβολικά.

If it walks like a duck and quacks like a duck, it is a duck.
Link to comment
Share on other sites

Για βλάβη στο ακουστικό μου κάνει αυτό και όχι για ρύθμιση. Δοκίμασε να αυξήσεις την ένταση στο ακουστικό την ώρα της κλήσης, μήπως και την έχεις χαμηλώσει υπερβολικά.

 

το έχω κάνει και αυτό αλλα πάλι τίποτα μάλλον θα το πάω πίσω να μου το αλλάξουν

Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει και αυτό αλλα πάλι τίποτα μάλλον θα το πάω πίσω να μου το αλλάξουν

 

 

Περίεργο μου φαίνεται. :confused:

Αν είχε πρόβλημα το ακουστικό, δεν θα άκουγες και τον ήχο κλήσης και γενικότερα δεν θα άκουγες τίποτα, μιας και όλα ακούγονται από το ίδιο μεγαφωνάκι. Δοκίμασε να βάλεις τα ακουστικά (HF) κατά την διάρκεια της κλήσης και δες αν ακούς, και αμέσως μετά βγάλε τα (ενώ ακόμα έχεις ερεργή την κλήση). Και πες μας τι είδες.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ξανα....παρατηρησα οτι ενω η γλωσσα ειναι στα ελληνικα η ωρα ειναι στα αγγλικα..πχ...2:34pm...το ιδιο συμβαινει και με το screensaver γραφει την ημερομηνια στα ελληνικα και την ωρα στα αγγλικα....και θελω να ρωτησω εαν αξιζει να γινει αναβαθμιση ή δουλευει το ιδιο...τι θα κερδισουμε με την αναβαθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται. :confused:

Αν είχε πρόβλημα το ακουστικό, δεν θα άκουγες και τον ήχο κλήσης και γενικότερα δεν θα άκουγες τίποτα, μιας και όλα ακούγονται από το ίδιο μεγαφωνάκι. Δοκίμασε να βάλεις τα ακουστικά (HF) κατά την διάρκεια της κλήσης και δες αν ακούς, και αμέσως μετά βγάλε τα (ενώ ακόμα έχεις ερεργή την κλήση). Και πες μας τι είδες.

 

 

έκανα αυτό που μου είπες με τα ακουστικά HF ακούω μια χαρά όμως όταν θα βγάλω δεν ακούω τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω ενα παράξενο πρόβλημα, δεν ξερω εαν έχει να κανει με την αναβάθμιση σε v10c.

Μετα απο 2-3 μέρες αφότου πέρασα την v10c, τα αρχεία .jar/jad που περνάω στην εσωτερική

μνήμη στο φάκελο others, μα να μη τα βλέπει με τίποτα!

 

Επαναφορά ρυθμίσεων, έκανα, όπως και factory reset."Απαλοιφή μνήμης" που διάβασα κάποιο φιλο να το αναφέρει ειναι κάποιο απο τα 2 παραπάνω;

 

Ευχαριστώ.

 

Edit: Το πρόβλημα λύθηκε.Μέσα στο φάκελο others είχα ήδη 5 java εφαρμογές και την εγκατάσταση του Wetravel, ευτυχώς που μου "έκοψε"

και έσυρα το ποντίκι πάνω απο τον φάκελο του, βρέθηκα προ εκπλήξεως όταν

τα windows ανέφεραν οτι ο φάκελος περιέχει 228GB!Φυσικά και δεν είχε

τέτοιο όγκο μέσα, (και να 'θελε..) τον διέγραψα και όλα καλά.Η αλαζονεία και η

δογματική επιλογή συσκευών SE τόσα χρόνια, επαληθεύτηκε και πρακτικά,χωρίς

αυτό να σημαίνει οτι βγάζω τους υπόλειπους κατασκευαστές σκάρτους, αλλα ποτέ

ξανά LG.Τα 3 μοναδικά του ατού imo πάντα, Η σχεδόν άψογη capacitive οθόνη του, η απίστευτη ανάλυση 720*480 σε αναπαραγωγή mp4, και η 8άρα εσωτερική μνήμη, αλλά με τόσο φθηνά mem sticks είναι η μια η άλλη.

 

http://img148.imageshack.us/img148/6071/228vmb.th.jpg

 

ΥΓ: Τα χριστούγεννα πήρα στη κοπέλα το W995 σε κόκκινο.Έπρεπε να το είχα κρατήσει για 'μένα, έστω και με αυτό το χρώμα!:p:lol:

Edited by Lacrymosa
Quote: Λοιπόν τα iPhone που έχουν 512 RAM είναι ποιο καλα και απο αλλα κινητά με 1 Gb RAM γιατί παίζει ρολο και η ποιότητα της μνήμης το υλικό.Η Apple δίνει στους πελάτες της το καλύτερο υλικό και θα είναι πάντα πρωτοπόρα. :clap:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι και εγώ κάτοχος ενός Lg arena απο προχθες.

Έχω μια απορία και ψάχνωντας στο forum δεν βρήκα κάτι σχετικό. Υπάρχει η δυνατότητα να ορίσω ώς απόρρητες καποιες απο τις σημειώσεις ?.'Οπως πχ. μπορούσα στο Cookie.

Το firmaware που έχω είναι το 10c open greek.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είναι και εγώ κάτοχος ενός Lg arena απο προχθες.

Έχω μια απορία και ψάχνωντας στο forum δεν βρήκα κάτι σχετικό. Υπάρχει η δυνατότητα να ορίσω ώς απόρρητες καποιες απο τις σημειώσεις ?.'Οπως πχ. μπορούσα στο Cookie.

Το firmaware που έχω είναι το 10c open greek.

 

νομίζω πως δεν γίνεται!

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

έκανα αυτό που μου είπες με τα ακουστικά HF ακούω μια χαρά όμως όταν θα βγάλω δεν ακούω τίποτα

 

 

Για να μην σε ταλαιπωρώ, είσαι σίγουρα για service. Απλά εφόσον ακούς ήχο από άλλα πράγματα (πχ ringtone ή MP3) τότε δεν φταίει το μεγάφωνο αλλά είναι κάπου πιο πίσω το πρόβλημα. Σου είπα για τα ακουστικά, μήπως και ήταν καμοιά κολημένη επαφή στο βίσμα των ακουστικών.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι..πια ειναι η τελευταια εκδοση λογισμικου για το lg arena...στις πληροφοριες του τηλεφωνου γραφει οτι εχω την v10c...υπαρχει καλυτερη εκδοση??
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι..πια ειναι η τελευταια εκδοση λογισμικου για το lg arena...στις πληροφοριες του τηλεφωνου γραφει οτι εχω την v10c...υπαρχει καλυτερη εκδοση??

 

σύνδεσετο σε PC Suite Mode και αν σου πει για update τότε δεν έχεις την τελευταία (ελληνική). Αν δεν σου πετάξει κανένα μήνυμα τότε είσαι οκ!

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

σύνδεσετο σε PC Suite Mode και αν σου πει για update τότε δεν έχεις την τελευταία (ελληνική). Αν δεν σου πετάξει κανένα μήνυμα τότε είσαι οκ!

 

το μηνυμα το βγαζει αμεσως? η μετα απο 10 λεπτα πχ?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις παρα να δοκιμασεις.

 

να σε ρωτησω κατι αλλο...την ημερομηνια την εχει στα ελληνικα αλλα την ωρα στα αγγλικα..πχ γραφει 34 pm...οπωσ και στο screensaver ..το ιδιο συμβαινει και σε σενα??

και ακομα τα αρχεια μουσικης δεν αναγνωριζει τα ελληνικα....βγαινουν κινεζικα....

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω κατι αλλο...την ημερομηνια την εχει στα ελληνικα αλλα την ωρα στα αγγλικα..πχ γραφει 34 pm...οπωσ και στο screensaver ..το ιδιο συμβαινει και σε σενα??

και ακομα τα αρχεια μουσικης δεν αναγνωριζει τα ελληνικα....βγαινουν κινεζικα....

 

 

Σε μένα πάντως είναι όπως τα λες.:(

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Παραγγειλα το τηλ πριν απο λιγο. Απο οτι διαβασα εδω πρεπει να το φορτισω 14 ωρες. Πρεπει πρωτα να "φαω" την λιγη μπαταρια που εχει πριν το βαλω στη μπριζα? Και επειδη ειμαι ασχετη.......υπαρχει τροπος να ειμαι 100% σιγουρη οτι μπαινω στο ιντερνετ μονο μεσω wifi χωρις να χρεωνομαι? Το τηλ θα ερθει απο vodafone οποτε θα εχει λογικα vodafone live. Θα ειναι το πρωτο τηλ που θα εχω που θα εχει αυτες τις δυνατοτητες και δεν ξερω που πανε τα τεσσερα. Ευχαριστω!!!!!! Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , να κανω μια ερωτηση ? η vodafone το εχει στα 189 ευρω, αξιζει σαν αγορα ?

 

το μενου του ειναι κλειδωμενο /πειραγμενο για λειτουργια μονο σε vodafone ?

γτ εγω εχω και χρησιμοποιω whatsup cosmote.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Παραγγειλα το τηλ πριν απο λιγο. Απο οτι διαβασα εδω πρεπει να το φορτισω 14 ωρες. Πρεπει πρωτα να "φαω" την λιγη μπαταρια που εχει πριν το βαλω στη μπριζα? Και επειδη ειμαι ασχετη.......υπαρχει τροπος να ειμαι 100% σιγουρη οτι μπαινω στο ιντερνετ μονο μεσω wifi χωρις να χρεωνομαι? Το τηλ θα ερθει απο vodafone οποτε θα εχει λογικα vodafone live. Θα ειναι το πρωτο τηλ που θα εχω που θα εχει αυτες τις δυνατοτητες και δεν ξερω που πανε τα τεσσερα. Ευχαριστω!!!!!!

 

θα το βαλεις να φορτισει αμεσως....εγω το εβαλα 14 ωρες..το αφηνεις μεχρι να τελειωσει εντελως η μπαταρια και μετα το φορτιζεις δευτερη φορα ξανα για πολλες ωρες..πχ αφησε το ολη την νυχτα να φορτιζει...ο μονος τροπος να μπαινεις σε ιντερνετ δωρεαν ειναι μεσω ασυρματου δυκτυου τα οποια δεν ειναι κλειδωμενα..πχ σε καφετερειες κτλ..(εδω στα γιαννενα υπαρχουν)...θα πηγαινεις στο μενου...ρυθμισεις....wifi...εκει θα ενεργοποιησεις το wifi.πανω δεξια πανω το wifi το κουμπι απο ο θα το πας στο ι....πατας ανανεωση και βρισκει δικτυα ασυρματα και συνδεεσαι με αυτο που ειναι ξεκλειδωτο....(χωρις να ζηταει κωδικο)...οι αλλοι τροποι νομιζω χρεωνονται εκτος εαν εχεις συμβολαιο κτλ...αλλα για δωρεαν ειναι μονο αυτος ο τροπος

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω. Γιατι ομως εχω την εντυπωση οτι δεν κανει να ξεφορτισει τελειως η μπαταρια?

Οσο για το ιντερνετ υποθετω οτι πρεπει να απενεργοποιησω το vodafone live?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...