Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παληκάρια μια ερώτηση μιας και είστε αρκετοί ειδικοί, απ'όσο θυμάμαι εδώ.

Το είχα φλασάρει στην open german V10o σύμφωνα με τις οδηγίες. Λειτούργησε αρκετά καλά, αλλά τώρα τελευταία μου κάνει κάτι μυστήρια κόλπα.

1) Πάω να το κοιτάξω και έχει κοπανήσει επανεκκίνηση χωρίς να το πάρω πρέφα (και φυσικά περιμένει το pin.

2) Aρκετά σημαντικό ελάττωμα φυσικά είναι και το ότι τελευταία τα ξυπνητήρια που βάζω άλλοτε χτυπανε , άλλοτε όχι (μια random κατάσταση γενικώς). Παραλίγο να πάθω μεγάλη ζημιά με τα ξυπνητήρια.

 

Για το (1) είχα διαβάσει ότι τύχαινε κατά καιρούς σε κόσμο, αλλά το (2) έχει τύχει σε κανέναν;

 

Την ίδια έκδοση έχω κ γω απ' όταν το αγόρασα κ δεν αντιμετωπίζω κανένα απο τα παραπάνω προβλήματα! Δοκίμασες κανένα factory reset?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδια!χαιρετω το φορουμ.ειμαι προσφατος κατοχος του αρενα και παρατηρησα πως δεν εχει fm transmiter.(*δεν ειναι ωοδαφονε συσκευη) ξερει κανεις τι παιζει?η εκδοση του λογισμικου που εχει α:confused:πο τη μανα του ειναι η KM900AT_V10c

 

γεια σας παιδια!χαιρετω το φορουμ.ειμαι προσφατος κατοχος του αρενα και παρατηρησα πως δεν εχει fm transmiter.(*δεν ειναι ωοδαφονε συσκευη) ξερει κανεις τι παιζει?η εκδοση του λογισμικου που εχει α:confused:πο τη μανα του ειναι η KM900AT_V10c

και κατι ακομη..

 

ημουν μεταξυ του samsung jet και του arena.επελεξα το δευτερο για το fm transmiter και λογω εμφανισης και ποιοτητας κατασκευης.τα προβληματα που ανεφερα διορθωνονται με φλασαρισμα η οχι?αν οχι μηπως καλυτερα να το επιστρεψω και να παρω το jet?επισης τα βιντεο απο youtube υπαρχει τροπος να παιζουν fuul screen και με καλυτερη αναλυση?ευχριστω εκ των προτερων!

Edited by Spidey
Xρησιμοποίησε την "Τροποποίηση" όταν θες να προσθέσεις κάτι.
www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω μολις πηρα το Αρενα απο γερμανο με συνδεση Cosmote και δεν βρισκω το FM transmiter. Please ας μας απαντησει καποιος τι γινεται και αν μπορουμε να το βρουμε καπως!!!!
Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν θα εχειςεκτος και αν κανεις αναβαθμηση λογισμικου.Στην ελλαδα εχει απαγορευθει και θα πρεπει να βαλεις μια ξεωη εκδοση.
Link to comment
Share on other sites

εχει παρει κανεις μπαταρια μεγαλυτερης χωρητικοτητας για το αρενα?

Σε τοπικο καταστημα στη Λάρισα δε βρηκα τίποτα οσο και αν εψαξα ως προς τη μεγαλυτερη χωρητικοτητα.

 

Στην Τριπολη, καταστημα γερμανος [ειμαι φανταρος εκει] ρώτησα για ιδιας χωρητικοτητας [για εφεδρικη χρηση] και μου ειπε χοντρα-ψιλα, 50ευρω.

[Δε τη βαζει καλυτερα εκει που ξερει λεω 'γω;]

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αυθεντικη η μπαταρια :)

ειδα στο ebay 1930mAh και λεω μπας και φιλοτιμηθηκε κανεις και την δοκιμασε...

Link to comment
Share on other sites

Η διαρκεια με την εργοστασιακη μπαταρια ειναι μια μερα, μην πω μιση... αρα μετα 1930mAh ποσο λες να κραταει παραπανω θεωρητικα; Αξιζει αραγε; Η τιμη της να υποθεσω καπου στα 30 ευρω;

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν θα εχειςεκτος και αν κανεις αναβαθμηση λογισμικου.Στην ελλαδα εχει απαγορευθει και θα πρεπει να βαλεις μια ξεωη εκδοση.

Οκ, τοτε ποια εκδοση να βαλω,δεδομενου οτι μεχρι στιγμης ολα ειναι οκ και δεν εχω καποιο προβλημα?Α επισης κατεβασα τον Opera αλλα με αυτον δε μπορεσα να δω βιντεακια στο youtube

Link to comment
Share on other sites

πιο λιγο Dekoz. καπου στις 12-14 λιρες αγγλιας.

 

δεν την θελω για μενα. ενα φιλαρακι το πηρε και εχει αγανακτισει με την μπαταρια. ποσα mAh ειναι η εργοστασιακη?

Link to comment
Share on other sites

Ο τυπος μπαταριας που εχω [εργοστασιακος] ειναι στα 1000mAh ... τυπου LGIP-580A στα 3.7volt αρα με την 1900~ θα εχει σχεδον [θεωρητικα] διπλασια αυτονομια.

Η αυτονομια ειναι ηδη μικρη, αρα και η διαφορα εξισου μικρη.

Να εβαζα μια διπλασιας χωρητικοτητας σε ενα "μουφα" Nokia που εχω για προβλεπε καταστασεις στο στρατοπεδο το οποιο κραταει με μετρια χρηση 5 μερες, να γινουν διπλασιες η ξερω 'γω 8 - 9 , ναι ειναι αποδεκτο... αλλα τι να το κανεις το αν απο μιση κραταει μια μερα με ξεσκισμα;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια!χαιρετω το φορουμ.ειμαι προσφατος κατοχος του αρενα και παρατηρησα πως δεν εχει fm transmiter.(*δεν ειναι ωοδαφονε συσκευη) ξερει κανεις τι παιζει?η εκδοση του λογισμικου που εχει α:confused:πο τη μανα του ειναι η KM900AT_V10c

 

 

και κατι ακομη..

 

ημουν μεταξυ του samsung jet και του arena.επελεξα το δευτερο για το fm transmiter και λογω εμφανισης και ποιοτητας κατασκευης.τα προβληματα που ανεφερα διορθωνονται με φλασαρισμα η οχι?αν οχι μηπως καλυτερα να το επιστρεψω και να παρω το jet?επισης τα βιντεο απο youtube υπαρχει τροπος να παιζουν fuul screen και με καλυτερη αναλυση?ευχριστω εκ των προτερων!

 

επειδη δε μου απαντησε κανεις απανταω μονος μου.το ξερω οτι καποια απο αυτα που θα πω ισως εχουν ξαναειπωθει..το fm transmiter το εφτιαξα flasarontas το κινητο με μια εκδοση european.το κακο ειναι πως η εμβελεια του transmiter ειναι πολυ μικρη και ουσιαστικα ειναι σχεδον αχρηστο.κατα τα αλλα το κινητο <εκτος απο τα πτοβληματα που εχουν ηδη ειπωθει, απο θεμα browsing στι νετ ειναι πραγματικα για πεταμα!το we-travel <σερνεται> οπως και ο μινι οπερα που ετρεχε καλυτερα σε ενα κινεζικο κινητο που ειχα παλιοτερα!!! ( κ599).τελικα το επεστρεψα πισω στο καταστημα και εσκασα αλα 50 ευρο και πηρα το samsung jet και βρηκα την υγεια μου:)

www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει απο κατοχοσ nokia 5800 να γινω κατοχος lg arena??/ ειστε ευχαριστημενοι με το κινητακι??

 

ειναι πολυ φτηνο και με ενδιαφερει...

Link to comment
Share on other sites

επειδη δε μου απαντησε κανεις απανταω μονος μου.το ξερω οτι καποια απο αυτα που θα πω ισως εχουν ξαναειπωθει..το fm transmiter το εφτιαξα flasarontas το κινητο με μια εκδοση european.το κακο ειναι πως η εμβελεια του transmiter ειναι πολυ μικρη και ουσιαστικα ειναι σχεδον αχρηστο.κατα τα αλλα το κινητο <εκτος απο τα πτοβληματα που εχουν ηδη ειπωθει, απο θεμα browsing στι νετ ειναι πραγματικα για πεταμα!το we-travel <σερνεται> οπως και ο μινι οπερα που ετρεχε καλυτερα σε ενα κινεζικο κινητο που ειχα παλιοτερα!!! ( κ599).τελικα το επεστρεψα πισω στο καταστημα και εσκασα αλα 50 ευρο και πηρα το samsung jet και βρηκα την υγεια μου:)

 

Ποιο κατάστημα δέχεται πίσω ανοικτές συσκευές να πάω και την δική μου......?

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από 3 μήνες κατοχής του Arena, ένα έχω να πω: ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ!!!!

 

Μάντεψε, όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα έχω και εγώ την ίδια άποψη με σένα.... Θα συμπληρώσω βέβαια κάτι... ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΜΑΚΙΑ... Ας μείνουν στις τηλεοράσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μάντεψε, όπως και πολλοί άλλοι εδώ μέσα έχω και εγώ την ίδια άποψη με σένα.... Θα συμπληρώσω βέβαια κάτι... ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΜΑΚΙΑ... Ας μείνουν στις τηλεοράσεις...

 

μετά απο 377 σελίδες έρχεστε στο forum και κατηγορείτε το τηλέφωνο αγνοώντας ότι πολλές συσκευές παρουσιάζουν αστοχία υλικού,προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικό για τα λεφτά του δεν αντιπετώπισα κανένα πρόβλημα,όσο για την μπαταρία ρωτήστε έναν οποιονδήποτε κάτοχο κινητού οποιασδήποτε μάρκας εάν το χρησιμοποιεί συνέχεια εάν βγάζει έστω και 1 ημέρα.Εύχομαι το επόμενο που θα αγοράσετε να είναι τέλειο και να μην σας παρουσιάσει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

μετά απο 377 σελίδες έρχεστε στο forum και κατηγορείτε το τηλέφωνο αγνοώντας ότι πολλές συσκευές παρουσιάζουν αστοχία υλικού,προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικό για τα λεφτά του δεν αντιπετώπισα κανένα πρόβλημα,όσο για την μπαταρία ρωτήστε έναν οποιονδήποτε κάτοχο κινητού οποιασδήποτε μάρκας εάν το χρησιμοποιεί συνέχεια εάν βγάζει έστω και 1 ημέρα.Εύχομαι το επόμενο που θα αγοράσετε να είναι τέλειο και να μην σας παρουσιάσει κανένα πρόβλημα

 

Καλά ντε μην τρελαίνεσαι.. Δεν είναι και για τα σκουπίδια απλά αν το είχαν προσέξει λίγο παραπάνω θα ήταν κορυφή το τηλέφωνο.... Πιστεύω πάντως ότι εάν βγει arena 2 σε μεγάλο βαθμό θα καλύπτει πολλά από τα προβλήματα του πρώτου...

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει απο κατοχοσ nokia 5800 να γινω κατοχος lg arena??/ ειστε ευχαριστημενοι με το κινητακι??

 

ειναι πολυ φτηνο και με ενδιαφερει...

 

Όντως είναι σε πολύ καλή τιμή - αυτή τη στιγμή ξεκινάει στα 240€. Πρόσφατα άλλαξα κινητό. Το συγκεκριμένο ήταν μέσα σε αυτά που σκεπτόμουν. Το απέρριψα για δύο λόγους:

1. Έχει πολύ μικρή διάρκεια μπαταρίας. Σε αναμονή δίνουν 300 ώρες στις προδιαγραφές κι αν σκεφτείς ότι κινητά με 500-600 ώρες αναμονής με χρήση για ομιλία, internet κ.τ.λ. πάνε 2-3 μέρες το πολύ, φοβάμαι ότι θα μου κρατούσε μόνο μια μέρα.

2. Έχει κλειστό proprietary λειτουργικό σύστημα και περιορίζει την ελευθερία και τις επιλογές σου.

Κατά τα άλλα έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά για την τιμή του.

Προσωπικά δε θα άλλαζα το nokia 5800 με το Arena. Αποφεύγω τα Nokia και το Arena είναι νομίζω ελαφρώς καλύτερο, αλλά είναι περίπου ίδιων δυνατοτήτων. Αν άλλαζα κινητό, χωρίς να υπάρχει βλάβη της αρχικής συσκευής, που θα έκανε την αντικατάσταση υποχρεωτική, θα ήθελα κάτι καλύτερο όχι πάνω κάτω ίδιο.

 

Δεν το έχω στην κατοχή μου, για να σου πω κάτι παραπάνω, ούτε γνωρίζω κάποιον που να το έχει, ώστε να σου μεταφέρω την εμπειρία του. Απλώς σου γράφω την άποψή μου.

If it walks like a duck and quacks like a duck, it is a duck.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο κατάστημα δέχεται πίσω ανοικτές συσκευές να πάω και την δική μου......?

 

νομιζω ολα υποχρεουνται να τι κανουν βαση νομου μεσα σε 15 μερες απο την αγορα.εγω το πηρα απο mediamarkt;)

www.τσιγαρο-ηλεκτρονικο.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε μην τρελαίνεσαι.. Δεν είναι και για τα σκουπίδια απλά αν το είχαν προσέξει λίγο παραπάνω θα ήταν κορυφή το τηλέφωνο.... Πιστεύω πάντως ότι εάν βγει arena 2 σε μεγάλο βαθμό θα καλύπτει πολλά από τα προβλήματα του πρώτου...

 

..το ποιός τρελλένεται φαίνεται απο τα γραφόμενα του,απλά μίλησα για το λογικό του πράγματος.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δε μου απαντησε κανεις απανταω μονος μου.το ξερω οτι καποια απο αυτα που θα πω ισως εχουν ξαναειπωθει..το fm transmiter το εφτιαξα flasarontas το κινητο με μια εκδοση european.το κακο ειναι πως η εμβελεια του transmiter ειναι πολυ μικρη και ουσιαστικα ειναι σχεδον αχρηστο.κατα τα αλλα το κινητο <εκτος απο τα πτοβληματα που εχουν ηδη ειπωθει, απο θεμα browsing στι νετ ειναι πραγματικα για πεταμα!το we-travel <σερνεται> οπως και ο μινι οπερα που ετρεχε καλυτερα σε ενα κινεζικο κινητο που ειχα παλιοτερα!!! ( κ599).τελικα το επεστρεψα πισω στο καταστημα και εσκασα αλα 50 ευρο και πηρα το samsung jet και βρηκα την υγεια μου:)

Επειδη και εγω αναμεσα σε αυτα ημουν και μολις πηρα το Αρενα, για πες μας τη γνωμη σου-αντικειμενικα-για το Jet

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το αρένα, δεν παρουσίασε περισσότερα προβλήματα σε σχέση με άλλα κινητά, κάντε μια βόλτα στο φόρουμ και δείτε παράπονα μελών για άλλες συσκευές.Ταυτόχρονα αυτή τη στιγμή στα 240€ , είναι εξαιρετική επιλογή για κάποιον που δε θέλει ανοικτό λειτουργικό.Ναι έχει αδυναμίες , σαφέστατα, βλέπε πχ. GPS, αλλά είναι java , τι αξιόλογο μπορεί κάποιος να περιμένει; Θέλετε κι άλλα; Βλέπε αδυναμία να παίξει divx κατευθείαν, φρικτή κάμερα το βράδυ.Για μένα αυτά είναι τα 2 βασικά του μειονεκτήματα, εφόσον ξέρω πρωταρχικά ότι έχει κλειστό λειτουργικό.

Μιλήσατε για το jet samsung, αγνοείτε προφανώς την παντελή υποστήριξη αναβαθμίσεων της samsung, ενώ παράλληλα τη μεγάλη διαφορά τιμής που υπήρχε.

Μιλήσατε για το νόκια 5800, που σαφώς λόγω symbian μας δίνει πολλές πολλές δυνατότητες, αλλά υστερεί πάρα πάρα πολύ σε ποιότητα κατασκευής και οθόνη.Δεν έχει όμως κανένα νόημα να κάνουμε VS , γιατί εδώ μιλάμε για το αρένα.Υπάρχουν οι Διαξιφισμοί για αυτά. http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Όπως σε πολλούς εδώ μέσα, έτσι και σε μένα, δεν παρουσίασε απολύτως κανένα πρόβλημα, αλλά και να παρουσίαζε θα το πήγαινα σέρβις, γιατί απλά υπάρχει και η λεγόμενη αστοχία υλικού.

Βέβαια, το αρένα θα μπορούσε να πάει ψηλότερα, διότι παρά τις συνεχείς αναβαθμίσεις δεν είναι ενα 100% σταθερό τηλέφωνο, χωρίς βέβαια να σημαίνει τούτο ότι δεν είναι λειτουργικό τηλέφωνο.Είναι δεδομένο ότι η LG,θα μπορούσε να κάνει περισσότερα με αυτό το τηλέφωνο, αλλά ως συνήθως επέδειξε υπέρ το δέον εσωστρέφεια..

Θα σας παρακαλέσω να μην επεκταθείτε εδώ σε άλλες μάρκες τηλεφώνων, γιατί μιλάμε για το Αρένα. :)

Edited by Spidey
Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει απο κατοχοσ nokia 5800 να γινω κατοχος lg arena??/ ειστε ευχαριστημενοι με το κινητακι??

 

ειναι πολυ φτηνο και με ενδιαφερει...

 

ουτε να το σκεφτεσαι !! ενα μηνα το εχω.απελπισια σκετη ειναι το αρενα. οτι αρνητικο διαβάζεις τα περισσοτερα ισχυουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

Ζητησα το LG Arena και αυτος μου ειπε οτι μου προτεινει να παρω το LG GT505 ή το LG GT510 γιατι ειναι πιο καινουρια και πιο καλα απο το arena, και του ειπα θα το σκεφτω και θα ξαναπαω.Μετα απο 2 μερες ξαναπαω και του λεω οτι τελικα θελω το arena και μου ειπε οτι δεν κυκλοφορει πλεον και δεν μπορει να το παραγγειλει...

 

ΥΓ εσυ το πηρες πριν 2 εβδομαδες?

 

ετσι λενε στα περισσοτερα μαγαζια οτι σταματησε το αρενα. Πηρα την ιδια την lg και μου ειπαν οτι δεν συμβαινει κατι τετοιο. κυκλοφορεί κανονικα. και στο επισημο site πρωτη μουρη στο καβούρι το χουν. Και το αγορασα 2/2/2010 ...... μεχρι στιγμής κλαιω τα λεφτα μου. εχω βγάλει την μπαταρια πανω απο 10 φορες λογω κοληματος, κανει επανεκινηση μονο του, εχω χασει πανω σε κολημα ενα μεγαλο μηνυμα που εγραφα, εχω μετατρεψει ταινια σε divx με το cd που συνοδευεται και δεν μπορεις να το ριξεις μες το κινητο ξεκιναει να το μεταφερει και στα μισα λεει γεια σας αποτυχια.... κατι για register πρεπει να κανω πρωτα , το ψαχνω ακομα.. και πολλα αλλα ....

Link to comment
Share on other sites

Βρε παληκάρια μια ερώτηση μιας και είστε αρκετοί ειδικοί, απ'όσο θυμάμαι εδώ.

Το είχα φλασάρει στην open german V10o σύμφωνα με τις οδηγίες. Λειτούργησε αρκετά καλά, αλλά τώρα τελευταία μου κάνει κάτι μυστήρια κόλπα.

1) Πάω να το κοιτάξω και έχει κοπανήσει επανεκκίνηση χωρίς να το πάρω πρέφα (και φυσικά περιμένει το pin.

2) Aρκετά σημαντικό ελάττωμα φυσικά είναι και το ότι τελευταία τα ξυπνητήρια που βάζω άλλοτε χτυπανε , άλλοτε όχι (μια random κατάσταση γενικώς). Παραλίγο να πάθω μεγάλη ζημιά με τα ξυπνητήρια.

 

Για το (1) είχα διαβάσει ότι τύχαινε κατά καιρούς σε κόσμο, αλλά το (2) έχει τύχει σε κανέναν;

 

απο 2/2/2010 το εχω, λογισμικο απο τη μαμα του v10p, ακομα να το αναβαθμισω δεν τα εχω καταφερει νομιζω οτι το v10p ειναι η τελευταια εκδοση...... εμενα γιατι μου κανει επανεκινηση και μου ζηταει pin????? και ετσι οπως μαυριζει συνεχεια η οθονη που να το παρεις πρεφα οτι το τηλεφωνο σου ζηταει πιν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...