Jump to content

LG Arena (KM900)


chris7_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει πολύ συνοπτικά τα μειονεκτήματα του arena;

Τα μονα για 'μενα ειναι

1) "κλειστο" λειτουργικο - ελαχιστες δηλαδη εφαρμογες "χαζο-java"

2) Μουφα φωτογραφικη κάμερα

3) "Αργος" browser που θελει zoom για να μην βγαλεις τα ματια σου.

4) Μπαταρια, μεγιστο 4 μερες [ελαχιστα μηνυματα, 10 λεπτα κλησεις] ελαχιστο 1 μερα [φουλ ξεσκισμα τα παντα ολα]

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει πολύ συνοπτικά τα μειονεκτήματα του arena;

 

Τα μονα για 'μενα ειναι

1) "κλειστο" λειτουργικο - ελαχιστες δηλαδη εφαρμογες "χαζο-java"

2) Μουφα φωτογραφικη κάμερα

3) "Αργος" browser που θελει zoom για να μην βγαλεις τα ματια σου.

4) Μπαταρια, μεγιστο 4 μερες [ελαχιστα μηνυματα, 10 λεπτα κλησεις] ελαχιστο 1 μερα [φουλ ξεσκισμα τα παντα ολα]

 

5) GPS μονο στα "χαρτια" λογω λειτουργικου

6) Το FM Transimitter (δεδομενου οτι καποια στιγμη θα βαλεις ξενο FW) ειναι μονο για εφε...

Απλώς....Κωστας
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και πάλι. Μια μικρή βοήθεια γιατι έχω πελαγώσει. Εχω βάλει κανονικά ελληνικό μενου. Το πρωί με το που το άνοιξα το κινητο για πρωτη φορά έστειλα κανονικότατα sms στα ελληνικά. Τώρα που πάω να γράψω δε μου τα εμφανίζει ως επιλογή. Σημ: Κάποια στιγμή νομίζω στην αναζήτηση επαφών, πάτησα την υδρόγειο και επέλεξα αγγλικά για να κάνω αναζήτηση με λατινικούς χαρακτήρες. Τώρα οταν ειμαι στα Sms και πατάω την υδρόγειο, δεν εμφανίζονται τα ελληνικά. Γιατι άραγε;

 

Αλλη ερώτηση. Εμφανιζει qwerty?

 

Χαίρετε και πάλι. Μια μικρή βοήθεια γιατι έχω πελαγώσει. Εχω βάλει κανονικά ελληνικό μενου. Το πρωί με το που το άνοιξα το κινητο για πρωτη φορά έστειλα κανονικότατα sms στα ελληνικά. Τώρα που πάω να γράψω δε μου τα εμφανίζει ως επιλογή. Σημ: Κάποια στιγμή νομίζω στην αναζήτηση επαφών, πάτησα την υδρόγειο και επέλεξα αγγλικά για να κάνω αναζήτηση με λατινικούς χαρακτήρες. Τώρα οταν ειμαι στα Sms και πατάω την υδρόγειο, δεν εμφανίζονται τα ελληνικά. Γιατι άραγε;

 

Αλλη ερώτηση. Εμφανιζει qwerty?

 

Ακυρο το βρήκα!

 

Η ερώτηση για το querty ισχύει!

Edited by Spidey
Xρησιμοποίησε την "Τροποποίηση" όταν θες να προσθέσεις κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Ακυρο το βρήκα!

 

Η ερώτηση για το querty ισχύει!

 

Γύρισε το τηλέφωνο στο πλάι:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γύρισε το τηλέφωνο στο πλάι:)

 

Αϊ μπεγκ γιορ πάρντον;

 

Κάτι πάτησα και μου βγηκαν τα εικονιδια landscape. Μετα ξανα κανονικά. Τι πάτησα ρε παιδιά; :lol::lol::lol:

Edited by Spidey
Xρησιμοποίησε την "Τροποποίηση" όταν θες να προσθέσεις κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Αϊ μπεγκ γιορ πάρντον;

Γυρισε το τηλεφωνο δεξια κατα 90 μοιρες, ετσι ωστε τα κουμπια εντασης ηχου και ληψης φωτογραφιας να κοιταζουν το κατα δυναμην, ταβανι.

Θα εμφανιστει πληκτρολογιο qwerty.

[η λεγομενη landscape προβολη.]

 

Περιττο να αναφερω οτι μερικες φορες ειναι καλο να διαβαζουμε ΚΑΙ τις οδηγιες χρησης μιας συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Γυρισε το τηλεφωνο δεξια κατα 90 μοιρες, ετσι ωστε τα κουμπια εντασης ηχου και ληψης φωτογραφιας να κοιταζουν το κατα δυναμην, ταβανι.

Θα εμφανιστει πληκτρολογιο qwerty.

[η λεγομενη landscape προβολη.]

 

Περιττο να αναφερω οτι μερικες φορες ειναι καλο να διαβαζουμε ΚΑΙ τις οδηγιες χρησης μιας συσκευης.

 

RTFM, το ξέρω. Αλλά έχω την εντύπωση οτι στο ελληνικό δεν αναφερει κάτι σχετικό. Thanxs anyway

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια... Θα ηθελα να ρωτησω εαν κανει η μπαταρια του gt500 στο δικο μας κινητο...

Το εχει παρει ενας φιλος και εχει πολυ μεγαλη διαρκεια, σχεδον 6 μερες με μετρια χρηση! Ενω το αρενα μου με μετρια χρηση κραταει το πολυ 3 μερες...

Εχει να κανει με την καταλανωση του κινητου αυτη η διαφορα ή η μπαταρια του gt500 ειναι καλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι...μια ερωτηση αν μπορει καποιος να μ απαντησει γτ δν βγαζω ακρη...στο wetravel στο σταδιο που πρεπει να ταξινομισουμε τα αρχεια τι ακριβως πρεπει να κανουμε,να βαλουμε τον καθε φακελο μεσα στον αλλο οπως μας λεει η απλα ολα μαζι με αυτη την σειρα..?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι...μια ερωτηση αν μπορει καποιος να μ απαντησει γτ δν βγαζω ακρη...στο wetravel στο σταδιο που πρεπει να ταξινομισουμε τα αρχεια τι ακριβως πρεπει να κανουμε,να βαλουμε τον καθε φακελο μεσα στον αλλο οπως μας λεει η απλα ολα μαζι με αυτη την σειρα..?

Yπαρχει αντιστοιχο τοπικ για αυτο που ψαχνεις, εκει να ρωτησεις :/

Link to comment
Share on other sites

Here we are again - Να μαστε πάλι μαζί που έλεγε και ο Πουλικάκος στο "Λούφα και παραλαγή".

 

Αφού τονίσω οτι εχω διαβάσει

 

α) τουλάχιστον τις 340 απο τις 362 σελίδες

β) το ελληνικό manual του LG

 

εξακολουθώ να έχω τις ακόλουθες απορίες. Και ελπίζω να γίνω κατανοητός στην περιγραφη μου

 

1) Το ARENA εχει τις 4 βασικές οθόνες του κυβου. Επαφες - Πολυμέσα - Συντομευση - Χρήσιμες Εφαρμογές. Εάν δεν έχεις διαμορφώσει μια απο αυτές, σου βγάζει ένα μαύρο κουτι στη μέση και σου λεει "πατα παρατεταμενα το αντικειμενο για να διαμορφώσεις". Εάν όμως είναι ήδη διαμορφωμένη, πως την τροποποιείς; πχ στην οθόνη "Συντόμευση" θέλω να προσθεσω συντομεύσεις. Πως το κάνω; Πατάω μέσα στην οθόνη, με όλους τους τρόπους, αλλα δε γινεται τίποτα. Ομοίως και στις "χρήσιμες εφαρμογές".

2) Εχω προβλημα με την συνδεση PC - LG. Καταρχήν έχει σημασία η σειρά που τα συνδέω; Πρώτα ξεκινώ το suite και μετά συνδέω το USB ή τούμπαλιν; Ποια είναι η σωστή σειρά εάν υπάρχει; Ενώ λοιπόν κάποια στιγμή καταφέρνω και συνδέομαι, μου γράφει οτι έχει γίνει σύνδεση κανονικά, πατάω το κουμπάκι "Αρχεία" για να μεταφέρω πχ εικόνες, τότε το suite ελαχιστοποιείται. Και αντί να ανοίξει το παραθυρο για την μεταφορά αρχείων ανοίγει πάλι το κεντρικο menu αλλά με τα εικονίδια αχνα και απενεργοποιημένα. Σας έχει συμβεί; Επισης στο ίδιο θέμα, όταν συνδέω το USB μου γραφει στο κινητο να διαλέξω μεταξύ "PC suite", "Isychr", "πολυμεταφορά αρχείων - νομίζω έτσι το λέει". Εάν πατήσω αυτό για τη μεταφορά, λογικα δε θα επρεπε να το δει ως σκληρό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

1) Το ARENA εχει τις 4 βασικές οθόνες του κυβου. Επαφες - Πολυμέσα - Συντομευση - Χρήσιμες Εφαρμογές. Εάν δεν έχεις διαμορφώσει μια απο αυτές, σου βγάζει ένα μαύρο κουτι στη μέση και σου λεει "πατα παρατεταμενα το αντικειμενο για να διαμορφώσεις". Εάν όμως είναι ήδη διαμορφωμένη, πως την τροποποιείς; πχ στην οθόνη "Συντόμευση" θέλω να προσθεσω συντομεύσεις. Πως το κάνω; Πατάω μέσα στην οθόνη, με όλους τους τρόπους, αλλα δε γινεται τίποτα. Ομοίως και στις "χρήσιμες εφαρμογές".

2) Εχω προβλημα με την συνδεση PC - LG. Καταρχήν έχει σημασία η σειρά που τα συνδέω; Πρώτα ξεκινώ το suite και μετά συνδέω το USB ή τούμπαλιν; Ποια είναι η σωστή σειρά εάν υπάρχει; Ενώ λοιπόν κάποια στιγμή καταφέρνω και συνδέομαι, μου γράφει οτι έχει γίνει σύνδεση κανονικά, πατάω το κουμπάκι "Αρχεία" για να μεταφέρω πχ εικόνες, τότε το suite ελαχιστοποιείται. Και αντί να ανοίξει το παραθυρο για την μεταφορά αρχείων ανοίγει πάλι το κεντρικο menu αλλά με τα εικονίδια αχνα και απενεργοποιημένα. Σας έχει συμβεί; Επισης στο ίδιο θέμα, όταν συνδέω το USB μου γραφει στο κινητο να διαλέξω μεταξύ "PC suite", "Isychr", "πολυμεταφορά αρχείων - νομίζω έτσι το λέει". Εάν πατήσω αυτό για τη μεταφορά, λογικα δε θα επρεπε να το δει ως σκληρό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

1) πάτησε σε καποιο κουμπι, favourite που προσθεσες ή οτιδηποτε απο τα εικονιδια παρατεταμενα και θα σου εμφανισει επιλογες με "[Χ]" και κατω κατω να προσθεσεις νεα. Επισης με drag/n/drop τα αλλαζεις σειρα η τα μετακινεις.

 

2) Εγω συνδεω πρωτα το κινητο, διαλεγω απο το κινητο τι θελω να κανω [usb mass storage, sync κλπ]. Επειτα [εκτος και αν εχω διαλεξει mass strorage] ανοιγω το Suite.

Link to comment
Share on other sites

1) πάτησε σε καποιο κουμπι, favourite που προσθεσες ή οτιδηποτε απο τα εικονιδια παρατεταμενα και θα σου εμφανισει επιλογες με "[Χ]" και κατω κατω να προσθεσεις νεα. Επισης με drag/n/drop τα αλλαζεις σειρα η τα μετακινεις.

 

Σορυ αλλα με μπερδεψες. Ειμαι στην οθονη "συντομευσεισ". Εχει 3 μονο εικονιδια, "Δημιουργια μην", "Αφυπνηση" και "μουσικη". Εάν πατήσω ένα απο αυτά απλά θα ανοίξει. Δε μου εμφανιζει πουθενα [χ]. Επίσης εαν προσπαθησω να αλλαξω τη σειρα, δεν αλλαζει η σειρα των εικονιδίων, αλλά αλλαζει η βασικη οθονη και παει στην επόμενη

Link to comment
Share on other sites

στο κειμενο που εγραψα ειπα "πιεσε παρατεταμενα" καποιο απο αυτα τα εικονιδια... :/

 

α, οκ τωρα το ειδα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι αναμεσα σε 3 κινητα( CRYSTAL-VIEWTY-ARENA)

Και τα 3 ειναι πανω κατω τα ιδια με μικρες διαφορες Εκτος απο την μπαταρια του ΑΡΕΝΑ η οποια παντου βλεπω και διαβαζω οτι ειναι πολυ κατωτερη απο τον αλλων 2..

Απ ολα κλινω προς το ARENA πιο πολυ αλλα με προβληματιζει παρα παρα πολυ η αυτονομια του..

Εσεις που το εχετε παιδια τι λετε?

Απο μπαταρια πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι αναμεσα σε 3 κινητα( CRYSTAL-VIEWTY-ARENA)

Και τα 3 ειναι πανω κατω τα ιδια με μικρες διαφορες Εκτος απο την μπαταρια του ΑΡΕΝΑ η οποια παντου βλεπω και διαβαζω οτι ειναι πολυ κατωτερη απο τον αλλων 2..

Απ ολα κλινω προς το ARENA πιο πολυ αλλα με προβληματιζει παρα παρα πολυ η αυτονομια του..

Εσεις που το εχετε παιδια τι λετε?

Απο μπαταρια πως παει?

3 μερες με συνολικα:

30 λεπτα σε 2G δικτυο κλησεις.

καμια 15 - 25 μηνυματα sms

μουσικη μεσω ηχειου η ακουστικα 30 λεπτα

καθολου wifi, εξοικονομηση ενεργειας ανοιχτη [και χαμηλη φωτεινοτητα οθονης]

καθολου bluetooth

καθολου "κωλοβαρεμα" στα μενου με φωτο, βιντεο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι αναμεσα σε 3 κινητα( CRYSTAL-VIEWTY-ARENA)

Και τα 3 ειναι πανω κατω τα ιδια με μικρες διαφορες Εκτος απο την μπαταρια του ΑΡΕΝΑ η οποια παντου βλεπω και διαβαζω οτι ειναι πολυ κατωτερη απο τον αλλων 2..

Απ ολα κλινω προς το ARENA πιο πολυ αλλα με προβληματιζει παρα παρα πολυ η αυτονομια του..

Εσεις που το εχετε παιδια τι λετε?

Απο μπαταρια πως παει?

 

 

Ναι, όντως η αυτονομία του είναι πολύ μέτρια. Ουσιαστικά κάθε μέρα θέλει μπρίζα.

Με βαριά χρήση (ομιλία 2 - 2.5 ώρες σε 3G, δεν την βγάζει ούτε την μέρα). Για το crystal δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι και το viewty στα ίδια επίπεδα είναι (πάνω-κάτω).

 

PS: Σε 2G βελτιώνονται τα πράγματα. Με την ιδια χρήση (βαριά) θα πας στην 1.5 μέρα στάνταρ.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Δημιούργησα έναν οδηγό για την εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις του προγράμματος Mobile GMaps offline gps δηλαδη με δοριφορικη καλληψη της αττικης (για το arena αλλα δουλευει και σε ολλα τα java κινητα)

Κατεβαστέ από εδώ τον οδηγό και το πρόγραμμα

Και από το σίτε του jimdem τους χάρτες

Edited by arkoulikosta
Link to comment
Share on other sites

η "πραγματικη" οθονη του αρενα ποσες ιντες ειναι?ενοω χωρις το μαυρο πλαισιο απο κατω...

 

3ων ιντσων ειναι..........στις ιντσες δεν μετριεται και το πλαισιο...

Απλώς....Κωστας
Link to comment
Share on other sites

παιδια δουλεψα το κινητο σημερα , αργει καπως να αποκρηθεί η οθόνη του η αυτό π ε΄χε στον γερμανό ήταν ταλαιπωρημένο?toy gt500 μου φανηκε πως είχε καλύτερη απόκριση
Link to comment
Share on other sites

Πηρα την προηγουμενη εβδομαδα το συγκεκριμενο κινητο και μου κανει κατι επανεκκινησεις μονο του... κολλησε κανα δυο φορες και αλλα τετοια!τι προτεινεται να κανω?να το παω για service?να κανω factory reset ή να του κανω αναβαθμιση μονος μου?(εχω την εκδοση V10e)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...