Jump to content

[Symbian^1 (ex. S60 5th Ed.)] Hacks & Patches


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε καλύτερα υπέγραψέ το με το πιστοποιητικό που έρχεται μαζί με το HelloOX στο οδηγό που δίνω, για να είσαι 100% σίγουρος.

 

Πως ακριβως το κανουμε αυτο? :O :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 978
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οταν κατεβασεις το HeloOX 1.03 μεσα στο φακελο Leftup_CertKey θα βρεις ακομη 2 αρχεια .cer και .key που ειναι το πιστοποιητικο που θα πρεπει να χρησιμοποιησεις για να υπογραψεις το HeloOX.

 

Ο οδηγος για το πως θα τα χρησιμοποιησεις υπαρχει στο επισημο θεμα: Πιστοποιητικα - Διαδικασια Symbian Signed εκει που λεει Οδηγιες υπογραφης των εφαρμογων. Εαν δεν μπορει να κανει εγκατασταση ακολουθησε τον οδηγο του Balantis7[/member] για να παρεις κανονικο πιστοποιητικο για την συσκευη σου και να μπορεις να κανεις εγκατασταση unsigned εφαρμογες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από αναβάθμιση λογισμικού / firmware update πρέπει να ξανακάνουμε τη hackia φαντάζομαι..

Σωστά?

Αυτό ισχύει και σε αναβάθμιση μέσω FOTA..?

 

6. Install Modo (optional)

Αυτό που είναι optional τι κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται γιατι το 5800 οταν κανει αναβαθμιση δεν χανει τα δεδομενα του αρα και το hack
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι optional τι κάνει?

 

Ενας απλος explorer ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κατεβασεις το HeloOX 1.03 μεσα στο φακελο Leftup_CertKey θα βρεις ακομη 2 αρχεια .cer και .key που ειναι το πιστοποιητικο που θα πρεπει να χρησιμοποιησεις για να υπογραψεις το HeloOX.

 

Ο οδηγος για το πως θα τα χρησιμοποιησεις υπαρχει στο επισημο θεμα: Πιστοποιητικα - Διαδικασια Symbian Signed εκει που λεει Οδηγιες υπογραφης των εφαρμογων. Εαν δεν μπορει να κανει εγκατασταση ακολουθησε τον οδηγο του Balantis7[/member] για να παρεις κανονικο πιστοποιητικο για την συσκευη σου και να μπορεις να κανεις εγκατασταση unsigned εφαρμογες.

 

Παιδιά έχω μπερδευτεί με τα πιστοποιητικά και όλα αυτά και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις:

Βρίσκω και εγώ χρήσιμο το χακάρισμα της συσκευής. Για να γίνει αυτό απο ότι κατάλαβα πρέπει να πάρουμε τον αριθμό πιστοποιητικού που δίνεται από το forum (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=227176) αλλά βλέπω πως είναι απαραίτητο οι χρήστες να δίνουν τον ιμει αριθμό της συσκευής τους είτε στο forum (είτε στα διάφορα sites που είδα από τους οδηγούς ότι το ζητάνε). Κάτι τέτοιο είναι ασφαλές ;; καθώς ο αριθμός εμει είναι μοναδική "ταυτότητα" του κινητού επομένως να τοποθετείται στο διαδίκτυο είναι λίγο τρομακτικό.

 

Έπειτα επειδή έχουν τοποθετηθεί διάφοροι οδηγοί σε αυτό το topic ποιος είναι αυτός ο οποίος είναι τελικά 100% εγγυημένος;

 

Δεν ξέρω αν η ερώτησή μου μοιάζει τελείως ανόητη :P αλλά (όπως άλλωστε φαίνεται και από τις ερωτήσεις μου) είμαι άσχετος :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα πάρεις πρώτα πιστοποιητικό από το αντίστοιχο site ώστε να υπογράψεις το αρχείο HelloOX του τρόπου που περιγράφεται στη πρώτη σελίδα του παρόντος στο δεύτερο post.

 

Μέχρι στιγμής έχουν δώσει το imei τους εκατοντάδες μέλη του φόρουμ μας, και χιλιάδες γενικότερα.

Δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Moλις εκανα το hack.

Κανενα προβλημα, μου εμφανιστηκαν και οι φακελοι.Μετα τη πρωτη εγκατασταση,

ετρεξα το εικονιδιο του HelloOX και εκανε εγκατασταση αυτοματα ολα τα υπολοιπα.

Εγκατεστησα και ενα προγραμμα που ρωτηθηκα αν θελω να εγκατασταθει.

Νομιζω Modo λεγοταν, καλα εκανα?

Μετα εμφανιστηκε μηνυμα που ελεγε οτι εγκατασταθηκε και οτι μπορω να κανω unistall τωρα.

Εννοει να κανω Unistall το HelloOX επειδη το θελαμε μονο για να μας εγκαταστησει τα αρχεια αυτοματα?

Επισης διπλα στο εικονιδιο μετα απο ολες τις εγκαταστασεις μου εμφανιστηκε αλλο ενα το οποιο λεγεται RomPatcher.

Τι ειναι ακριβως?

Εχει μεσα δυο επιλογες.

1. ChangesWIpolicypath

2. open4all.

 

 

Χρειαζεται καποια αλλη κινηση για να εχω Unsigned εφαρμογες να εγκαθιστουνται αυτοματα η να εχω πληρη λειτουργικοτητα του hack?

Xρειαζεται και το patch για τις unsigned εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Το Modo είναι απλά ένας file explorer, όπως και ο X-plore.

 

Ναι, αν θέλεις μπορείς να απεγκαταστήσεις το HelloOX, δεν το χρειάζεσαι πλέον.

 

Αυτό το RomPatcher κάνει όλη τη δουλειά.

Ουσιαστικά είναι η εφαρμογή που ενεργοποιεί τα διάφορα patches.

Για αρχή, για να μπορείς να περνάς unsigned εφαρμογές θα πρέπει να περάσεις και ενεργοποιήσεις το αρχείο/patch Installserver.rmp που αναφέρεται ακριβώς από κάτω από τις οδηγίες μου στη πρώτη σελίδα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη αμεση απαντηση.

Οκ εγιναν ολα οκ.

Η ενεργοποιηση γινεται απο την επιλογη ''επιλογες----patch---apply''

και οχι add to auto σωστα?

 

edit: Αυτο ειναι, χωρις λογο φοβομουν να το κανω αφου δε γινεται Install αλλα απλα ενεργοποιηση.

Τα αλλα δυο patch που υπαρχουν ηδη μηπως ξερουμε τι κανουν?

Link to comment
Share on other sites

Το apply to auto ειναι για να ενεργοποιει το patche μολις ανοιγει το κινητο..

Το ChangesWIpolicypath βοηθαει να εγκατεστηθουν μερικες εφαρμογες που δεν μπαινουν αλλιως...προσωπικα με το installserver δεν το εχω χρειαστει ποτε...

Το open4all εμφανιζει/εξαφανιζει τα κρυφα αρχεια και φακελους..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Aρα πρεπει να εχουμε και αυτα ενεργοποιημενα?

Γιατι το open4all δεν το εχω και παρολαυτα τους φακελους private και system τους βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά και εγώ με την σειρά μου να σας ευχαριστήσω για την βοήθειά σας!!! όλα ΟΚ.

 

Απλώς όταν το HeloOX τελείωσε με το install κατά λάθος το ξαναπάτησα και τα ξαναπέρασε προσπάθησα να το σταματήσω αλλά δεν σταμάταγε. Μετά το ξαναπάτησα χωρίς να προσπαθήσω να το σταματήσω μήπως είχε περάσει ελλειπές κάτι. Με λίγα λόγια πρέπει να έγιναν install μέσω του heloOX 3 φορές :P Θα μου προκαλέσει κάποιο πρόβλημα αυτό?? (χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει δείχνει να είναι ok)

 

Επίσης να ρωτήσω πως χρησιμοποιείται? Όταν θέλουμε να βάλουμε μία εφαρμογή ενεργοποιούμε το installserver και το changeSWIpolicyPath? κάποιο από τα δύο? Και τα δύο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aρα πρεπει να εχουμε και αυτα ενεργοποιημενα?

Γιατι το open4all δεν το εχω και παρολαυτα τους φακελους private και system τους βλεπω.

 

Ενεργοποιεις το installserver με apply (εγω το εχω στο aplly to auto γιατι βαριεμαι καθε φορα να ανοιγω το rompatcher και να κανω συνεχεια την διαδικασια) και εγκαθηστας την εφαρμογη που θες! τοσο απλα!

Μηπως χρησιμοποιεις τον MODO? αν ναι αυτος τα δειχνει ουτως η αλλως..

 

παιδιά και εγώ με την σειρά μου να σας ευχαριστήσω για την βοήθειά σας!!! όλα ΟΚ.

 

Απλώς όταν το HeloOX τελείωσε με το install κατά λάθος το ξαναπάτησα και τα ξαναπέρασε προσπάθησα να το σταματήσω αλλά δεν σταμάταγε. Μετά το ξαναπάτησα χωρίς να προσπαθήσω να το σταματήσω μήπως είχε περάσει ελλειπές κάτι. Με λίγα λόγια πρέπει να έγιναν install μέσω του heloOX 3 φορές :P Θα μου προκαλέσει κάποιο πρόβλημα αυτό?? (χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει δείχνει να είναι ok)

 

Επίσης να ρωτήσω πως χρησιμοποιείται? Όταν θέλουμε να βάλουμε μία εφαρμογή ενεργοποιούμε το installserver και το changeSWIpolicyPath? κάποιο από τα δύο? Και τα δύο?

 

Ευχαριστώ

 

Ενεργοποιεις το Installserver και τελειωσε η υποθεση! διαβασε και αυτο που εγραψα πανω..Το hellox δεν παιζει ρολο..μπορεις να το σβησεις! Αλλωστε τωρα ειναι αχρηστο! το rompatcher κανει ολη τη δουλεια!

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ johnsour :) Λες να μου δημιουργήσει πρόβλημα αυτό που έκανα (πολλές φορές εγκατάσταση μέσω του helloOX κατά λάθος - το περιγράφω στο προηγούμενό μου post) ?

 

Επίσης σε ευχαριστώ και για το pm !! :)

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μια λιγο ποιο ειδικη συζητηση....

Οκ, εχουμε προσβαση στους κρυφους φακελους.

Αλλα δεν υπαρχει λογος για αυτο, αν δεν καταλαβαινουμε τι εχουν μεσα.

 

Με ενα ψαξιμο που εκανα, ειδα μονο 1-2 αρχικους φακελους με γνωστα ονοματα εφαρμογων και ολοι οι υπολοιποι ηταν αγνωστοι με υπο-υπο-υπο-υπο φακελους, μερικοι αδειοι, μερικοι με καποια αρχειακια αγνωστα στο pc.

Και η ερωτηση...Καλη η προσβαση αλλα πως τη χρησιμοποιουμε? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μια λιγο ποιο ειδικη συζητηση....

Οκ, εχουμε προσβαση στους κρυφους φακελους.

Αλλα δεν υπαρχει λογος για αυτο, αν δεν καταλαβαινουμε τι εχουν μεσα.

 

Με ενα ψαξιμο που εκανα, ειδα μονο 1-2 αρχικους φακελους με γνωστα ονοματα εφαρμογων και ολοι οι υπολοιποι ηταν αγνωστοι με υπο-υπο-υπο-υπο φακελους, μερικοι αδειοι, μερικοι με καποια αρχειακια αγνωστα στο pc.

Και η ερωτηση...Καλη η προσβαση αλλα πως τη χρησιμοποιουμε? :lol:

 

Όταν χρειαστεί.

Κάποια στιγμή θα σου χρειαστεί.

Να, π.χ. εγώ προχθές ήθελα να εγκαταστήσω κάτι στο φάκελο Python της C:/ και δε μου τον έβγαζε. Τελικά, αν και δε το είχα χακάρει (ξανά μετά από φορμάτ), τα κατάφερα βάζοντας search = Python στην Εξερεύνηση των Windows, αλλά μερικές φορές σου σπάει τα νεύρα γιατί δεν μπορείς να κάνεις αυτό που θες.

 

Για όταν χρειαστεί λοιπόν.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σε ενα site που εξηγει τους φακελους αυτους..Οταν το δω θα το postaρω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σε ενα site που εξηγει τους φακελους αυτους..Οταν το δω θα το postaρω!

 

Ωχ!

Άντε πάλι να μου κολλήσεις κάνα μικρόβιο και ν' αρχίσω το σκάλισμα! :p

 

Αν το βρεις θα έχει ενδιαφέρον πάντως. Θα προσπαθήσω να συγκρατηθώ. :lol:

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Με προσοχη ομως γιατι προχθες που το σκαλιζα κατεληξα να κανω hard format!

 

Οριστε και μερικα παρακατω μιας και δεν μπορω να θυμηθω την σελιδα ακομα..

 

Inside C:\Private folder there are some sub folders :

 

\1000295\

DBS_100065FF_Contacts.cdb - Contacts Database

DBS_100069CC_btregistry - Bluetooth device List

DBS_10207216_SWinsLog.db - Instalation log of Softwares

 

for OS9.1 phones ( N73-1), some of the folders are different. For example, the

C:\Private\100012a5\DBS_100065FF_Contacts.cdb - Contacts Database

C:\Private\100012a5\DBS_100069CC_btregistry - Bluetooth device List

C:\Private\100012a5\DBS_10207216_SWinsLog.db - Instalation log of Softwares

C:\Private\10003a5b\Calendar - Calendar File

 

10005A3E\mediaplayer.dat - This is list of Recent clips in Real Player. Those who want to hide what videos they have seen, can just delete it

 

\10003A73\Cntmodel.ini - Speed dial Numbers

\1000484b\Mail\ - Mail Folder (SMS)

\101F413C\SIPprofiles.dat - SIP (Session Initiation Protocol) Profiles

\101F4668\UnitConverter.ini - Stored Exchange Rates in the Converter

\101F8530\Cookies - Browser Cookies

\101875a\Startup\ - Startup Files ?

\102072CC\SIMLanguage.dat - Current selected language of the SIM

\20003252\Menuketserver.ini - (This File is in the Startup List)

\10003A3F\import\apps\ - All your shortcuts to installed applications are saved in here in .RSC format, simply rename the .RSC to .RSCX to temporarily remove them from Menu, you can rename .RSCX back to .RSC later on.

\101f401d\Logdbu.dat is the log file.

\101F4CD2\Applications.dat is the file that holds the settings and locations of icons and custom folders located on your phone's MENU.

 

C:\resource\apps - The MIF files (Icon Files) Of the Softwares Installed in the phone,

 

C:\sys\data\mmcstore - This file has the Memory Card Password, Open with a text editor to view the current memory card password.

 

Some interesting facts. not yet tested

 

1. C:\private\10000850\

contains the mbm file of operator logos

 

2. C:\private\100059c9\start.dat

some kind of autorun trigger. I couldnt decode this file, but it is it, I'm sure.. Why I think so? Because only after renaming or moving this file, autorun doesnt work. In all other cases apps start.

 

3. C:\private\10202be9\20001079.txt

this location.. in this text file there is code, and a line which says :

 

0x00040006 string "clockspeed" 0 
0x00040007 int 332 0

on line 41 and 42 of the file.. overclocking possibility maybe?

 

also in this file is loads of settings with the graphics processor too

 

0x00A00000 string "/hardware/graphics/displays/0/ngageorientations" 0 
0x00A00001 int 0x00090000 0 
0x00A00002 string "ngageorientationscount" 0 
0x00A00003 int 3 0 
0x00A00004 string "defaultngageorientation" 0 
0x00A00005 int 0x08 0 
0x00A00006 string "useroptions" 0 
0x00A00007 int 0x0B 0 
0x00A00008 string "wsinimodes" 0 
0x00A00009 string "0x01, 0x02, 0x08" 0

ngage stuff there

 

0x00090000 string "/hardware/graphics/displays/0" 0 
0x00090001 int 0x00080000 0 
0x00090002 string "nativewidth" 0 
0x00090003 int 240 0 
0x00090004 string "nativeheight" 0 
0x00090005 int 320 0 
0x00090006 string "pixelsperinchx" 0 
0x00090007 int 154 0 
0x00090008 string "pixelsperinchy" 0 
0x00090009 int 154 0 
0x0009000A string "nativecolorformats" 0 
0x0009000B int 0x00050000 0 
0x0009000C string "brightnessadjustable" 0 
0x0009000D int 0 0 
0x0009000E string "contrastadjustable" 0 
0x0009000F int 0 0 
0x00090010 string "gammaadjustable" 0 
0x00090011 int 0 0

graphics settings there..

 

4. In Z/private/101f51f2/PKI/96b7db19a4d...../

 

it has files in called

 

devicecert.der 
deviceprivatekey.der 
signningcert00.der 
signningcert01.der
or in Z/private/10203636/security/trustroots/device/certificates/ 

 

nokia content signing

 

nokiaonlineca.cer 
PCA3ss_v4.der 
thawtepremium.cer 
UTI_Root.der

click on any of them it says save certificate.

then when you click save it says new cert might be unsecure save anyway? i ant got round to clicking save yet lol

 

5. C:\PRIVATE\101F4CD2\Content\appshelldata.xml

this file contains the whole menu layout (N82)

 

6. I found some huge file in phone, c:/private/102072c4/reserved.bin, 4.5 Mb size of plain 0xff.

 

Deleted it and free up phone memory check if your phone has one.

the files are for FOTA (firmware over the air) coz when i remove it, and go to the device mgr. app it reapears, so its safe to remove it, we wont need it as we never get any FOTA updates.

 

Your access points are stored in C:\Private\10202be9\persists\cccccc00.cre

 

Your bluetooth name is in C:\Private\10202be9\persists\10204dac.cre, your paired devices are in C:\Private\100012a5\DBS_100069CC_btregistry

 

The bookmarks of Symbian's built-in web browser are stored in C:\Private\100012a5\DBS_101FD685_BrowserBookmarks. db.

 

Calendar entries are stored in C:\Private\10003a5b\Calendar.

 

The cookies of Symbian's built-in web browser are in C:\Private\101f8530\cookies.dat

 

Your SMSs and mails from Symbian's built-in messaging application are stored in C:\Private\1000484b

 

The notes you write in Symbian's Notes application are stored in C:\Private\100012a5\DBS_101F8878_Notepad.dat.

 

Your profiles are stored in C:\Private\10202be9\persists\101f8798.cre

 

Your frequently used words in SMS and email are stored in C:\Predic\101F8615_F.dat

 

C:\Private\10005A3E\mediaplayer.dat - This is list of Recent clips in Real Player. Those who want to hide what videos they have seen, can just delete it

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη κατεβασα μερικα θεματα και κανα 2 εφαρμογες στο γνωστο μερος υπαροχυν υπογεγραμμενες εφαρμογες και ειναι πολυ βολικες. Παντως βρε παιδια στην οθονη αανμονης γιατι δεν μπορουμε με τιποτα να βαλουμε widgets? Εχω το notes on the phone που ειναι πολυ καλο και παροτι λεει να το στειλω στο background δεν γινεται τιποτα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για το πρόγραμμα που δε χρειάζεται να κάνω sign εφαρμογές...Δεν έχω φάκελο "patches" στην κάρτα, τον δημιουργώ εγώ;

Τι είναι το ROMPatcher? :(

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα πρεπει να ακολουθησεις την διαδικασια που εχει γραψει ο @Itchrist86 οταν κανεις εγκατασταση το HelloOX 1.03 θα κανει απευθειας εγκατασταση και το ROMPatcher και μετα εαν δεν δημιουργηθει ο φακελος patches θα τον δημιουργησεις μονος σου!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα όπως λες...Το έβαλα στο patches, άνοικα το Rom Patcher, και το έκανα apply στο Installserver. Το εικονίδιο του μου έγινε ένα Χ μέσα σε ένα κόκκινο κύκλο.

Όλα σωστά τα έκανα;

Τώρα μπορώ να περνάω unsinged εφαρμογές; :)

 

PS. Μετά έκανα unistall το HelloOX.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...