Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Nokia Maps (ex. Ovi Maps)


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ειναι για τοσο λιγο ενταξει οκ να ενεργοποιηθει μην δουμε λογαριασμους ομως αλλους και τρεχουμε

 

Πρόσεχε γιατί χωρίς να έχεις κάποιο πακέτο δεδομένων, κατά πάσα πιθανότητα να χρεώνεσαι 1€ την ημέρα από το πρώτο kb που θα κατεβάσεις.

 

Δηλαδή αν ανοίγεις το πρόγραμμα πλοήγησης κάθε μέρα, η χρέωση θα είναι 30€ όσο λίγα kb κι αν έχει χρησιμοποιήσει.

 

Καλύτερα να βρεις κανά πακέτο οικονομικό και να χεις το a-gps πάντα ανοικτό.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 752
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια αγορασα προσφατα ενα nokia c5 03, και εχω ενα προβληματακι, πηρα μια καρτα sd 8gb,αντεγραψα ολα τα αρχεια απο την προηγουμενη καρτα που ειχε το κινητο οταν το αγορασα σε αυτην, αλλα δεν ανοιγει τους χαρτες, μπηκα και στο ovi suite αλλα τιποτα μπορει καποιος να βοηθησει? ευχαριστω προκαταβολικα ..
Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν έκανες αντιγραφή και τα κρυφά αρχεία και σου δημιούργησε πρόβλημα;
Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις να σε κανει πλοηγηση παντως σε καποια οδο μπορεις να βαλεις να σε παει στην διασταυρωση με την ταδε οδο και οχι σε καποιο συγκεκριμενο νουμερο...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήγα στη Ρώμη και είχα προετιμαστεί κατάλληλα με τους χάρτες και τα αγαπημένα σημεία περασμένα, στο κινητό μου.Αφού δε το έσπασα ,ήταν τυχερό. Μόνο 1 φορά κλείδωσε το gps .Από εκεί και πέρα , τίποτα.Ούτε στο ίδιο σημείο της πρώτης φοράς δε βρήκε δορυφόρους.:mad:

Και το καλό ήταν στο αεροδρόμιο της Ελλάδας.Μόλις έφτασα, το άνοιξα να ψάξει και σε 2 λεπτά το πολύ, είχα σήμα στο gps.Τ ο σπας ή σεν το σπας.Ιδού η απορροία.:mad::mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα πήγα στη Ρώμη και είχα προετιμαστεί κατάλληλα με τους χάρτες και τα αγαπημένα σημεία περασμένα, στο κινητό μου.Αφού δε το έσπασα ,ήταν τυχερό. Μόνο 1 φορά κλείδωσε το gps .Από εκεί και πέρα , τίποτα.Ούτε στο ίδιο σημείο της πρώτης φοράς δε βρήκε δορυφόρους.:mad:

Και το καλό ήταν στο αεροδρόμιο της Ελλάδας.Μόλις έφτασα, το άνοιξα να ψάξει και σε 2 λεπτά το πολύ, είχα σήμα στο gps.Τ ο σπας ή σεν το σπας.Ιδού η απορροία.:mad::mad::mad::mad:

 

Αν δεν μπορεί να κατεβάσει τα data για το a-gps από internet, αργεί να κλειδώσει. Σε κάποιες περιοχές μου έχει τύχει να περιμένω και 15 λεπτά.

Αν βέβαια ενεργοποιήσω το a-gps και κατεβάσει τα data που θέλει, το κλείδωμα γίνετε στο λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί να κατεβάσει τα data για το a-gps από internet, αργεί να κλειδώσει. Σε κάποιες περιοχές μου έχει τύχει να περιμένω και 15 λεπτά.

Αν βέβαια ενεργοποιήσω το a-gps και κατεβάσει τα data που θέλει, το κλείδωμα γίνετε στο λεπτό.

 

Μόνο το bluetooth gps δεν έχω ενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

παιδεια γεια εβαλα το τελευταιο ovi maps και χαρτες και δεν ανοιγουν οι χαρτες τι να κανω?ασε που ειναι με χρεωση,μπορω να γυρισω στο προηγουμενο,με επανεγκατασταση firmware,η να κανω κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

παιδεια γεια εβαλα το τελευταιο ovi maps και χαρτες και δεν ανοιγουν οι χαρτες τι να κανω?ασε που ειναι με χρεωση,μπορω να γυρισω στο προηγουμενο,με επανεγκατασταση firmware,η να κανω κατι αλλο?

 

Αν μιλάς για το 5800 αποκλείεται να είναι με χρέωση οι χάρτες.

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για να βοηθήσουμε..

Τι εννοείς δεν ανοίγουν οι χάρτες?

Δεν ανοίγει η εφαρμογή καθόλου ή απλά μπαίνεις στην εφαρμογή και δεν σου δείχνει τους χάρτες του σημείου που βρίσκεσαι?

Με ποιον τρόπο έβαλες το ovi maps? Έκανες αναβάθμιση μέσα από τη συσκευή ή με κάποιο άλλο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κουκλοι και κουκλες!Αν θελω να βγαλω τον χαρτη μιας χωρας απο το ν97μινι ,τι κανω?Εχω δει στο μαπ λοντερ να λεει στις φωνες ,Ελληνικη πχ γυναικια φωνη και απο κατω με λιγοτερα μπαιτς να λεει γυναικια φωνη με ονοματα δρομων.Τι πρεπει να κανει κανεις για να εχει τα ονοματα δρομων ,πρεπει να εχει βαλει πρωτα την γυναικια φωνη και μετα να φορτωσει και την γυν.φ.με τα ονοματα ?η' να φορτωσει μονο αυτην με τα ονοματα δρομων?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ!!!!!!:O:*
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κουκλοι και κουκλες!Αν θελω να βγαλω τον χαρτη μιας χωρας απο το ν97μινι ,τι κανω?Εχω δει στο μαπ λοντερ να λεει στις φωνες ,Ελληνικη πχ γυναικια φωνη και απο κατω με λιγοτερα μπαιτς να λεει γυναικια φωνη με ονοματα δρομων.Τι πρεπει να κανει κανεις για να εχει τα ονοματα δρομων ,πρεπει να εχει βαλει πρωτα την γυναικια φωνη και μετα να φορτωσει και την γυν.φ.με τα ονοματα ?η' να φορτωσει μονο αυτην με τα ονοματα δρομων?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩ!!!!!!:O:*

 

Αν θέλεις να σβήσεις κάποιο χάρτη μπορείς εύκολα να το κάνεις από το Ovi Suite. Πας στο tab χάρτες, επιλέγεις να σου δείξει τους χάρτες που υπάρχουν στην συσκευή και μετά διαλέγεις τον χάρτη που δεν θέλεις και κάνεις delete.

Οι "φωνές" είναι ανεξάρτητες και δεν χρειάζεται η μια την άλλη. Οπότε βάζεις όποια θέλεις ή κατεβάζεις και τις 2 και διαλέγεις μετά μέσα από το Maps της συσκευής πηγαίνοντας:

Ρυθμίσεις -> Πλοήγηση -> Καθοδήγηση κατά την οδήγηση/ πεζοπορία και διαλέγεις τη φωνή που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Χαιρετώ το αξιολογο φορουμ........Εχω το Ν86 και προσφατα εχω κατεβασει απο nokia ovi suite3.1.1.90 τον χαρτη για ελλαδα καθως και την φωνη..........ανοιγω την εφαρμογη Χαρτες-η θεση μου και μου δειχνει απο ψηλα την ελλαδα(500χιλ) ζουμαρω με το πληκτρο αστερακι και........ολα ειναι λευκα.....δεν δειχνει τιποτα (πολεις-δρομους-κλπ) ενω απο το ovi suite μου δειχνει οτι ειναι (on device) γνωριζει κατι καποιος?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εκανα χαρντ ρεσετ στο ν97 μινι και φυσικα μου εβγαλε το παλιο προγραμμα χαρτων,φορτονω την τελευταια εκδοση προγραμματος οβι μαπς που μου δουλευε κανονικα ,συνδεομαι στην σουιτα να κατεβασω Ελλαδα και η σουιτα μου δειχνει οτι εχω την Ελλαδα ενω στο τηλ.δεν την εχω.η πλακα ειναι οτι ουτε απο το τηλ με γουαι φαι μπορω να κατεβασω Ελλαδα,φθανει μεχρι καποια μπαιτς και μετα λεει ανεπιτυχης προσπαθεια κλπ. τι κανω ρε παιδια τωρα?απο την σουιτα οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ δεν μπορω να σβησω χαρτη στο τηλ.,δεν ξερω τι δεν παει καλα. τι κανουμε τωρα? φιλακια :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δοκίμασες να σβήσεις τον φάκελο CITIES από την κάρτα μνήμης ή την εσωτερική μνήμη flash και να δοκιμάσεις ξανά να περάσεις τους χάρτες?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δοκίμασες να σβήσεις τον φάκελο CITIES από την κάρτα μνήμης ή την εσωτερική μνήμη flash και να δοκιμάσεις ξανά να περάσεις τους χάρτες?

 

+ να ανοιξει μια φορα το προγραμμα πριν κατεβασει τους ελληνικους χαρτες

Link to comment
Share on other sites

+ να ανοιξει μια φορα το προγραμμα πριν κατεβασει τους ελληνικους χαρτες

 

Ευχαριστω πολυ........ακολουθησα τα βηματα που εγραψες και ολα λυθηκαν...............:up::thanks:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καινούρια έκδοση χαρτών: 00.02.45.109 (30/11/2011)

 

Θα πεθάνω με το 5800 αγκαλιά μόνο και μόνο για τους χάρτες. :p

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς διαφορετικές φωνές να βάλουμε για τους nokia maps;;;Καναν διάσημο κτλ. ;
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς διαφορετικές φωνές να βάλουμε για τους nokia maps;;;Καναν διάσημο κτλ. ;

 

Κάποτε υπήρχε το own voice που μπορούσες να βάλεις τη δική σου φωνή ή διάφορα πακέτα που είχαν φτιάξει άλλοι

https://ownvoice.comms.ovi.com/ovi/#/what-is-own-voice

http://europe.nokia.com/support/product-support/own-voice

 

Το είχα δοκιμάσει και ήταν καλό.

Δεν ξέρω αν συνεχίζει να δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ένας γνωστός μου έχει το C5-03 και θέλω να ανανεώσω τους χάρτες. Ποια είναι η τελευταία έκδοση της εφαρμογής και ποια των χαρτών που είναι συμβατές με τη συγκεκριμένη συσκευή;

Ευχαριστώ. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα και χρόνια πολλά στο forum.

εχω ένα 5800 και δεν λεει με τίποτα να αναβαθμίσει το πρόγραμμα των χαρτων, παρόλο που με ενημερώνει ότι υπάρχει ενημέρωση.

δοκίμασα και ΟΤΑ και μεσω PC αλλα τζιφος.

μήπως βρίσκεται σε κανέναν σας το sis ή έστω κάποιο link????

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες ενα hard format? Δεν γνωριζω αν υπαρχει σε sis αρχειο απευθειας η εφαρμογη με τους χαρτες, αλλα δεν χανεις κ τπτ να δοκιμασεις ενα reset...

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ενα hard reset θα μου αδειάσει το τηλέφωνο, και θέλω να αποφύγω την όλη διαδικασία. Γι αυτό χρειάζομαι το sis ώστε να δω αν θα τους περάσει από πάνω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...