Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αχ αυτη η καρτα μνημης, δεν φτανει που ειναι αργη.... θα το δοκιμασω τωρα, ευχαριστω :)

 

edit. Εβαλα και εβγαλα την καρτα μνημης και εμφανιστηκαν κανονικα. Μαλλον πρεπει να την φορμαρω επιγοντως ή να αγορασω μια καινουργια μεγαλυτερης ταχυτητας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με ένα φορματ πιστεύω θα επανέλθει. Αλλά, πρέπει οπωσδήποτε κάποια στιγμή να κοιτάξεις για μία άλλη. Αργά ή γρήγορα θα σου ξαναδημιουργήσει προβλήματα. Να προτιμήσεις Sandisk class 4 ή 6.
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ ποια είναι η διαφορά τους.

 

Απο το μενού Διαχείριση Αρχείων θα κάνεις φορματ στην κάρτα μνήμης. Επιλογές καρτας μνήμης - μορφοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

 

Δεν καταλαβαινω το εξης στο hard reset. "Χάνονται όλα τα δεδομένα από τη μνήμη του κινητού". Δηλαδη περα απο τα sms και τις επαφες που θα χαθουν και οτι αλλο προγραμμα εβαλα εγω, δεν θα δω το κλασικο μενου που ειδα οταν πηρα το κινητο στα χερια μου? Ισως να ειναι λιγο κουτη ερωτηση αλλα δεν το εχω ξεκαθαρισει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

 

Δεν καταλαβαινω το εξης στο hard reset. "Χάνονται όλα τα δεδομένα από τη μνήμη του κινητού". Δηλαδη περα απο τα sms και τις επαφες που θα χαθουν και οτι αλλο προγραμμα εβαλα εγω, δεν θα δω το κλασικο μενου που ειδα οταν πηρα το κινητο στα χερια μου? Ισως να ειναι λιγο κουτη ερωτηση αλλα δεν το εχω ξεκαθαρισει.

 

Μετα απο hard reset η συσκευη θα ειναι οπως αρχικα την παρελαβες ..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Με ένα φορματ πιστεύω θα επανέλθει. Αλλά, πρέπει οπωσδήποτε κάποια στιγμή να κοιτάξεις για μία άλλη. Αργά ή γρήγορα θα σου ξαναδημιουργήσει προβλήματα. Να προτιμήσεις Sandisk class 4 ή 6.
Πρέπει βέβαια να την έχουμε πάρει backup πρώτα έτσι ώστε να επαναφέρουμε τα προγράμματα που περιέχει, σωστά τα λέω ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά.

Μια απλή αντιγραφή-επικόλληση όλων των αρχείων/φακέλων αρκεί.

 

ΥΓ: Για τη πλήρη αντιγραφή των αρχείων επιβάλλεται η ενεργοποίηση εμφάνισης των κρυφών αρχείων και φακέλων στο PC.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλό είναι να μην γίνει αυτό. Κρατάμε αντίγραφο μόνο των δεδομένων μας (εικόνες, βίντεο, μουσική, κλπ) και όχι των φακέλων συστήματος και μετά τα περνάμε όλα απο την αρχή.

 

Με το back-up, σκοπό έχουμε να καθαρίσουμε την συσκευή μας. Αν σώζουμε ρυθμίσεις και φακέλους συστήματος (private, sys, resource, system), δεν καταφέρνουμε τίποτα με το φορματ. Φυσικά, όλα τα παραπάνω ισχύουν σε περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε φορματ σε τηλέφωνο και κάρτα. Αν θέλουμε απλά να φρεσκάρουμε την κάρτα με μια μορφοποίηση, μπορούμε κάλλιστα να τα αντιγράψουμε όλα.

 

Το να περάσεις πάλι τις αναγκαίες εφαρμογές, είναι πάρα πολύ εύκολη υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κινητό το πήρε μόλις προχθές. Τι ρυθμίσεις και κατάλοιπα έχει η κάρτα τα οποία κρατώντας τα να δημιουργήσουν πιθανό πρόβλημα στο μέλλον...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα μιλούσα και όχι συγκεκριμένα για την περίπτωση του Κώστα. ;)

 

Μόλις τώρα τελείωσα πλήρες φορματ τηλεφώνου και κάρτας. Η διαδικασία μεταφοράς και τακτοποίησης φακέλων είναι πλέον απίστευτα εύκολη μέσω τις επιλογής Οργάνωση. Με ένα drag & drop είχα φέρει την συσκευή στα μέτρα μου μέσα σε ελάχιστα λεπτά. :) Υπάρχει βέβαια και κολπάκι με το αρχείο appshelldata.xml το οποίο αν το σώσουμε και μετά το φορματ το βάλουμε στον φάκελο Ε:\private\1101f4cd2\content όλα επανέρχονται όπως τα είχαμε πριν το φορματ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Στις λίστες (πχ αυτή των μηνυμάτων) χρειάζεται διπλό tap για να "μπει".

Δηλαδή, ένα για να κάνει focus στο συγκεκριμένο αντικείμενο και άλλο ένα για "μπει".

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, ο φοριστής του 5800 είναι 5Volt/860mA. Έχω άλλον έναν, από παλαιότερο κινητό, που είναι 6~6,5Volt/100~200mA, που κατά σύμπτωση ταιριάζει το φισάκι του στο τηλέφωνο. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως συμπληρωματικός φορτιστής γιά το γραφείο, σε περίπτωση ανάγκης, ή θα κάνει ζημιά στο τηλέφωνο; Έχει κανείς σχετικές γνώσεις;
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, ο φοριστής του 5800 είναι 5Volt/860mA. Έχω άλλον έναν, από παλαιότερο κινητό, που είναι 6~6,5Volt/100~200mA, που κατά σύμπτωση ταιριάζει το φισάκι του στο τηλέφωνο. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως συμπληρωματικός φορτιστής γιά το γραφείο, σε περίπτωση ανάγκης, ή θα κάνει ζημιά στο τηλέφωνο; Έχει κανείς σχετικές γνώσεις;

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα απλά η φόρτιση θα είναι πιο αργή σε σχέση με τον φορτιστή που υπάρχει μέσα στο κουτί του 5800.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ stendor, με τις λίγες γνώσεις που έχω σε σχετικά θέματα, αυτό υπέθετα και εγώ, αλλά είπα να ρωτήσω. Δεν ξέρεις με την τεχνολογία σήμερα! :)

Και κάτι άλλο, που μπορώ να βρώ εικονίδιο του 5800 γιά να το χρησιμοποήσω γιά avatar; Στα εικονίδια του site, νομίζω δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, ο φοριστής του 5800 είναι 5Volt/860mA. Έχω άλλον έναν, από παλαιότερο κινητό, που είναι 6~6,5Volt/100~200mA, που κατά σύμπτωση ταιριάζει το φισάκι του στο τηλέφωνο. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως συμπληρωματικός φορτιστής γιά το γραφείο, σε περίπτωση ανάγκης, ή θα κάνει ζημιά στο τηλέφωνο; Έχει κανείς σχετικές γνώσεις;

 

Αν μπορεσεις να βρεις τις ανοχες της μπαταριας σε βολτ φορτισης,θα ηταν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου, ο φοριστής του 5800 είναι 5Volt/860mA. Έχω άλλον έναν, από παλαιότερο κινητό, που είναι 6~6,5Volt/100~200mA, που κατά σύμπτωση ταιριάζει το φισάκι του στο τηλέφωνο. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως συμπληρωματικός φορτιστής γιά το γραφείο, σε περίπτωση ανάγκης, ή θα κάνει ζημιά στο τηλέφωνο; Έχει κανείς σχετικές γνώσεις;

όχι δε κάνει ο φορτιστής..τα έχουμε ξαναπέι..το κινητό θέλει φορτιστή 860mΑ..(-20%..δηλαδή μέχρι και περίπου 700mΑ) άν του παρέχεις λιγότερα..αυτό θα συνεχίσει να ζητάει παρπάνω απο το φορτιστή που θα δουλέχψει πολύ σκληρά για να τα δώσει..δεν θα φορτίσει πιο αργα..απλά κάποια στιγμή πούφ θα καεί στη καλύτερη..στη χειρότερη μπορεί και να ΕΚΡΑΓΕΙ..μη κάνετε βλακείες..τέτοια κάνουν και βγαίνουν στη ΤV και λένε ότι έσκασε το κονητό όταν το φόρτιζα.

Σε κάθε περίπτωση τα volt πρέπει να είναι ακριβώς ΙΔΙΑ.ουτε παραπάνω ούτε λιγότερα

Link to comment
Share on other sites

γίνεται το κινητό να προσαρμοστεί κάπως για να βολέβει αριστερόχειρες, δηλαδή η μπάρα κύλισης να είναι στην αριστερή μεριά της οθόνης όπως και οι επιλογές σε landscape mode (που είναι κανονικά στο δεξί μέρος της οθόνης);;;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, απ'όσο γνωρίζω, δεν γίνεται να προσαρμοστεί το μενού του τηλεφώνου για χρήση απο αριστερόχειρες. Ούτε κάποια σχετική εφαρμογή έχει βγει.
Link to comment
Share on other sites

όχι δε κάνει ο φορτιστής..τα έχουμε ξαναπέι..το κινητό θέλει φορτιστή 860mΑ..(-20%..δηλαδή μέχρι και περίπου 700mΑ) άν του παρέχεις λιγότερα..αυτό θα συνεχίσει να ζητάει παρπάνω απο το φορτιστή που θα δουλέχψει πολύ σκληρά για να τα δώσει..δεν θα φορτίσει πιο αργα..απλά κάποια στιγμή πούφ θα καεί στη καλύτερη..στη χειρότερη μπορεί και να ΕΚΡΑΓΕΙ..μη κάνετε βλακείες..τέτοια κάνουν και βγαίνουν στη ΤV και λένε ότι έσκασε το κονητό όταν το φόρτιζα.

Σε κάθε περίπτωση τα volt πρέπει να είναι ακριβώς ΙΔΙΑ.ουτε παραπάνω ούτε λιγότερα

Ευχαριστώ nomader.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εμενα σημερα για πρωτη φορα κολλησε και αναγκαστικα να βγαλω μπαταρια , για να κλεισει , και μετα το ξανανοιξα.

Πως κολλησε?

Απλα το εκλεισα εγω κανονικα , και μετα το ξανανοιξα , και κολησε στο αρχικο σημα Nokia.

Αυτα.Απλα το αναφερω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω όντως καρτα βοντα.Τι οκ παταω?Οσο για τα νούμερα, τα εχω αποθηκευμένα και στην σιμ και στην συσκευή.Αυτο εννοείς?

Στον χαιρετισμό όταν ανοίγεις το τηλέφωνο. Δεν θυμάμαι τι λέει. Κάτι welcome κτλ... :p

 

Ναι. Για αρχή, πήγαινε στις επαφές, πάτα ρυθμίσεις και επέλεξε να εμφανίζονται μόνο οι επαφές απο το τηλέφωνο. Δες αν φτιάξει. Αν όχι, σβήσε τις επαφές απο την sim ωστε να τις έχεις όλες τις επαφές στο τηλέφωνο.

Έπρεπε να βάλουν κουμπί reset:p

Αν φτάσουμε σ'αυτό το σημείο, καήκαμε. :O :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Εχω το εξής "προβλήματάκι"...οποτε ολοκληρωνω μια κλήση, το μητρώο κλήσεων παραμένει ανοικτό.ακόμη κ όταν εχω πάρει εγώ τηλ... Υπάρχει τρόπος να σταματήσει αυτό;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...