Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για να δούμε αν θα σταματήσουν και οι ξαφνικές συνδέσεις/αποσυνδέσεις από το ΒΤ...

Στο τέλος θα το κάνουν άψογο οι φίλοι Φιλανδοί το κινητάκι μας. Κανα δυό τρεις αναβαθμίσεις ακόμα;)

Έχι βελτιωθεί θεαματικά η απόκριση της συσκευής απο τους πρώτους μήνες της κυκλοφορίας του. Με την 21, πραγματικά έχουμε μια ταχύτατη συσκευή με σχεδόν κανένα bug.

 

Όσον αφορά το ΒΤ, στην περίπτωση μου, με έχει εντυπωσιάσει με την σταθερότητά του. Χρησιμοποιώ το BH-902 (συνδεμένο σχεδόν όλο το 24ωρο) και δεν ξεσυνδέεται με τίποτα. Επίσης, με το Ν78 είχα πολλά προβλήματα με το να καταφέρω να τα συνδέσω, πχ αν το αποσύνδεα δεν ξανασυνδεόταν με τίποτα. Ευτυχώς, στο 5800 δεν ισχύει αυτό.

Me to new update, exete parathrhsei kapoies akatanohtes peristrofes ths o8onis???

 

Parolo pou exei ginei poly grhgorh h enallagh, exei arxisei na ginetai ligo spastiko...

 

Se shmeio pou na nostalgw thn prohgoumenh "argh" alla sta8erh (kai faded) allagh :O

Όντως, μαζί με την ταχύτητα της περιστροφής έχει αυξηθεί ελάχιστα και η ευαισθησία του. Αλλά, για μένα δεν αποτελεί πρόβλημα καθώς αλλάζει πάρα πολύ γρήγορα. Στην προηγούμενη έκδοση, έβλεπες μαι μαύρη οθόνη και απλά περίμενες να δεις τι θα κάνει το κινητό. :p

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που έφαγε 4 γραμμές μπαταρίας :)

 

ζητησε αποζημιωση :p:p

Να υποθεσω οτι χρησιμοποιησες καποια αργη συνδεση

(ή το wifi δικτυο δεν ειχε καλο σημα)

για να κατεβασεις το αρχειο της αναβαθμισης ,το οποιο

ειναι σχετικα μικρο..

 

θα δοκιμασω τα pc suite

γιατι με τη καρτα σιμ δε τις εβγαζε σωστα...

 

Αν δεν έχεις outlook, μόνο μέσω του αντίστοιχου PC Suite της Sony Ericsson να τις περάσεις στον η/υ σου και μετά μέσω του Nokia PC Suite στο 5800.

 

Θα πρεπει να μεσολαβησει το oulook για να γινει κατι τετοιο:)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ έκανα την αναβάθμηση, όλα καλά...Μόνο που έφαγε 4 γραμμές μπαταρίας :)

 

Μεσω nsu την εκανες και αν ναι...εχεις ελληνικο product code?Πως σου εφαγε 4 γραμμες?Το ρωταω πιο πολυ γιατι θελω να την κανω μεσω nsu...!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Μέσω nsu δεν είναι διαθέσιμη ακόμα. Πολλές είναι οι 4 γραμμές. Με GPRS το κατέβασες O_O??

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να μεσολαβησει το oulook για να γινει κατι τετοιο:)

Υπέθεσα πως έχει τη δυνατότητα το SE PC Suite να εξάγει επαφές σε μορφή vcf.:O

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω balkans, έχω euro...Και μου είπαν ότι αν το κάνω από το pc θα χάσω τα ελληνικά, αλλά αν το κάνω με FOTA θα είναι ΟΚ. Το έκανα με FOTA, WiFi full σήμα...
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που έπεσαν 4 γραμμές. Εγώ έκανα αναβάθμιση με 3-4 γραμμες αν θυμάμαι καλα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έγινε πάνω στο "πέσιμο" της μπαταρίας οπου η ενδείξεις δεν είναι πάντοτε σωστές. Στην παραγματικότητα, η όλη διαδικασία αναβάθμισης μέσω FOTA, δεν καταναλώνει πολύ ενέργεια.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και κάνει κανονική πλοήγηση.

 

ΥΓ: Και το SE που αναφέρεις έχει κανονικό δέκτη GPS. Εκεί που χάνει και χρειάζεται σύνδεση δεδομένων είναι η έλλειψη σοβαρού προγράμματος πλοήγησης.

Γι αυτό συγχέεται πολύς κόσμος και θεωρεί σε τέτοιες καταστάσεις πως υπάρχει μόνο A-GPS.

Το έχω δει σε γνωστό μου όταν θέλει να κάνει πλοήγηση του ζητάει κατευθείαν σύνδεση. Όταν πατάει "όχι" τελειώνει η προσπάθεια πλοήγησης. Δεν ξέρω αν είναι θέμα ρυθμίσεων. Κάπου άκουσα ότι το gps το έχει για να προσθέτει στις φωτογραφίες την τοποθεσία που τραβήχτηκαν. Ίσως έπεσα θύμα παραπληροφόρησης:worry:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει σε γνωστό μου όταν θέλει να κάνει πλοήγηση του ζητάει κατευθείαν σύνδεση. Όταν πατάει "όχι" τελειώνει η προσπάθεια πλοήγησης. Δεν ξέρω αν είναι θέμα ρυθμίσεων. Κάπου άκουσα ότι το gps το έχει για να προσθέτει στις φωτογραφίες την τοποθεσία που τραβήχτηκαν. Ίσως έπεσα θύμα παραπληροφόρησης:worry:

 

Αν από τις ρυθμήσεις της πλοήγησης βάλεις να μην κάνει σύνδεση, δεν θα την ζητάει. Το GPS με τα nokia maps & garmin λειτουργεί κανονικά χωρίς σύνδεση gprs

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο που έπεσαν 4 γραμμές. Εγώ έκανα αναβάθμιση με 3-4 γραμμες αν θυμάμαι καλα.

 

και εγώ έκανα αναβάθμιση μέσω FOTA χτες με 4 γραμμές και δεν έπεσε ούτε μια οταν τελείωσε

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι από τις 4 έπεσε στις 2

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι το περίεργο ή το ανησυχητικό

 

Συμφωνώ απολύτως, έχει να κάνει με τα πραγματικά επίδα ενεργειας εκεινή την στιγμή που κάνεις την αναβάθμιση η οτιδήποτε άλλο, μπορεί π.χ. να έπεσε μόλις λίγο πριν από τις 5 στις 4 η να ετοιμάζεται να πέσει από τις 4 στις 3 κ.λ.π

η αυτονομία του κινητού εμένα τουλάχιστον με ικανοποιεί.

χτες το φόρτισα πλήρως, βγήκα για μια διαδρομή, είχα το garmin ανοικτό επι 2,5 ώρες χωρίς φορτιστή, την οθόνη αναμμένη συνεχώς και δεν έπεσε ούτε μια γραμμή από τις 5 και σήμερα ακόμη είναι στις 5 γραμμές

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανουμε αναζητηση στις επαφες μας,πληκτρολογοντας τα αρχικα γραμματα της επαφης που ψαχνουμε,γινετε να ψαχνει πρωτα το ονομα και οχι το επιθετο της επαφης?

Ακουγεται λιγο περιεργο αυτο που λεω,αλλα εδω και χρονια εχω τις επαφες μου αντιστροφα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανουμε αναζητηση στις επαφες μας,πληκτρολογοντας τα αρχικα γραμματα της επαφης που ψαχνουμε,γινετε να ψαχνει πρωτα το ονομα και οχι το επιθετο της επαφης?

Ακουγεται λιγο περιεργο αυτο που λεω,αλλα εδω και χρονια εχω τις επαφες μου αντιστροφα...

 

Αν έχεις βάλει σωστά τα πεδία 'όνομα' & 'επίθετο' και όχι όπως κάνουν μερικοί, σε ένα πεδίο και το όνομα και το επίθετο, τότε ψάχνει και στα δύο. π.χ. γράφοντας 'ιω' βγάζει και τους Ιωάννης, και τους Ιωάννου.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις βεβαια να το αλλαξεις ως προ το πως το βλεπεις Επαφες-Επιλογες-Ρυθμισεις-Προβολη Ονοματων
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση παιδιά : Μετά την αναβάθμιση του 5800 στην 21, το GPS δεν λειτουργεί σε landscape mode. Λειτουργεί μονον σε portrait. Δεν θυμάμαι, πριν λειτουργούσε και στα δύο modes ή κάτι έγινε στην αναβάθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο με την αναζήτηση είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να βάλουμε και τον τόνο για να μας δείξει την επαφή που ζητάμε και σε κάποιες άλλες δεν είναι απαραίτητο. Εννοείται πως έχω τόνους σε όλες τις επαφές.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις βάλει σωστά τα πεδία 'όνομα' & 'επίθετο' και όχι όπως κάνουν μερικοί, σε ένα πεδίο και το όνομα και το επίθετο, τότε ψάχνει και στα δύο. π.χ. γράφοντας 'ιω' βγάζει και τους Ιωάννης, και τους Ιωάννου.

Εγώ έχω όνομα και επίθετο γραμμένα στο επιπεδο "επίθετο" αλλά κατά την αναζήτηση μου τα εμφανίζει σωστότατα βγάζοντας και μικρό και επίθετο.

 

Τα έχω χρόνια έτσι και σε καμία συσκευή μου δεν είχα πρόβλημα. Ένας άλλος τρόπος για να ψάχνετε γρήγορα επαφή είναι να βάζεται μόνο τα πρώτα γράμματα απο μικρό και επίθετο. Πχ θέλω να ψαξω Γιώργος Δημητρίου. Πατάω Γ κενό Δ και Η και μου το εμφανίζει αμέσως. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Μιά ερώτηση παιδιά : Μετά την αναβάθμιση του 5800 στην 21, το GPS δεν λειτουργεί σε landscape mode. Λειτουργεί μονον σε portrait. Δεν θυμάμαι, πριν λειτουργούσε και στα δύο modes ή κάτι έγινε στην αναβάθμιση;

 

Σε μένα μετά την αναβάθμιση δεν παίζει γενικότερα σε landscape mode παρά μόνο στην αναπαραγωγή video! Φαίνεται σα να μη λειτουργεί καθόλου το Accelerometer!

;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το εχεις ενεργοποιημένο; Είσαι ο μόνος που ανφέρει κάτι τέτοιο.

 

Ρυθμίσεις- Τηλέφωνο- Ρυθμίσεις αισθητήτα- Αισθητήρες- Ενεργοποιημένοι

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Σίγουρα το εχεις ενεργοποιημένο; Είσαι ο μόνος που ανφέρει κάτι τέτοιο.

 

Ρυθμίσεις- Τηλέφωνο- Ρυθμίσεις αισθητήτα- Αισθητήρες- Ενεργοποιημένοι

 

Ναι τα έχω τσεκάρει όλα αυτά, έκανα και restart κλπ κλπ αλλά ...τιποτα! Εννοείται βέβαια πως πριν λειτουργούσαν όλα ΟΚ! Επίσης δεν του εγκατέστησα απολύτως καμία "περίεργη" εφαρμογή μιας και δεν το έχω σαν κύριο τηλέφωνο!

;)

Link to comment
Share on other sites

βγήκε νέα αναβάθμιση κ δεν πήρα χαμπάρι; :worry:

 

Μαλλον :whistle:

Για αυτο διαβαζουμε τα προηγουμενα ..:rolleyes:

Αναβαθμιση μεσω fota προς το παρον..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...