Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπερα και απο εμενα...!Σημερα φιλος μου πηρε το μαυρο απο Γερμανο ετοιμοπαραδωτο...ολα καλα...ελληνικοτατο με το ιδεογραμμα της νοκια στο σφραγισμα και περασμενη την v.20....ολα jet δηλαδη!Με το μονο που δεν μπορεσα να βγαλω ακρη ειναι το οτι αναβοσβηνει ενα φακελακι διπλα απο την σταθμη της μπαταριας και λεει μνημη μηνυματων sim πληρης...!αλλα δεν ξερω απο που να τα διαγραψω...!αν μπορει κανεις να βοηθησει ας μου πει...!Ευχαριστω εκ των προτερων...!:):):):)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα, ξερει κανεις τι αλλο μπορουμε να σβηνουμε αφοβα (για να "αδειαζουμε-ελευθερωνουμε" τη RAM του κινητου) με τον Y-Browser και X-Plore εκτος βεβαια απο το cache του system folder, που ηδη το κανω?[/b

 

Ευχαριστω

 

Aλλο η ram και αλλο τα σκουπιδια που δημιουργουνται στην συσκευη μετα απο την απεγκατασταση εφαρμογων.

 

Εαν θελεις μπορεις καθε φορα που διαγραφεις μια εφαρμογη να ψαχνεις για υπολειμματα στην συσκευη σου και να τα διαγραφεις χειροκινητα. Ενα προγραμμα για το pc που θα σε βοηθησει να βρεις που κανει εγκατασταση η καθε εφαρμογη ειναι το UnSIS. Γνωμη μου ειναι να μην ασχοληθεις καθολου και να κανεις hard format οταν αυτο χρειαζεται!

 

Η ram δεν εχει καμια σχεση με τα σκουπιδια που δημιουργουνται με την εγκατασταση - απεγκατασταση των εφαρμογων. Εαν τρεχουν πολλες εφαρμογες τοτε καταναλωνουν περισσοτερη ram. Στις ημερες μας οι συσκευες δεν εχουν προβλημα. Παλιοτερα (6600 - 6680) η συσκευες ειχαν μικρη μνημη με αποτελεσμα να χρειαζεται να κλεισουμε καποιες διεργασιες την συσκευης με ενα task manager (Ο γνωστος appman της τοτε εποχης) για να κερδισουμε περισσοτερη μνημη και να μπορεσουμε να τρεξουμε παιχνιδια n-gage. :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο εμενα...!Σημερα φιλος μου πηρε το μαυρο απο Γερμανο ετοιμοπαραδωτο...ολα καλα...ελληνικοτατο με το ιδεογραμμα της νοκια στο σφραγισμα και περασμενη την v.20....ολα jet δηλαδη!Με το μονο που δεν μπορεσα να βγαλω ακρη ειναι το οτι αναβοσβηνει ενα φακελακι διπλα απο την σταθμη της μπαταριας και λεει μνημη μηνυματων sim πληρης...!αλλα δεν ξερω απο που να τα διαγραψω...!αν μπορει κανεις να βοηθησει ας μου πει...!Ευχαριστω εκ των προτερων...!

Πήγαινε στα Μηνύματα > Επιλογές > Μηνύματα SIM.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και απο εμενα...!Σημερα φιλος μου πηρε το μαυρο απο Γερμανο ετοιμοπαραδωτο...ολα καλα...ελληνικοτατο με το ιδεογραμμα της νοκια στο σφραγισμα και περασμενη την v.20....ολα jet δηλαδη!Με το μονο που δεν μπορεσα να βγαλω ακρη ειναι το οτι αναβοσβηνει ενα φακελακι διπλα απο την σταθμη της μπαταριας και λεει μνημη μηνυματων sim πληρης...!αλλα δεν ξερω απο που να τα διαγραψω...!αν μπορει κανεις να βοηθησει ας μου πει...!Ευχαριστω εκ των προτερων...!:):):):)

 

Για δοκιμασε να ανοιξεις μηνυματα-επιλογες-μηνυματα sim.Ουπς!Itchrist86 με προλαβες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά το πήρα από μια vodafone τελευταία στιγμή!

Απλά για να βεβαιωθώ ότι θυμάμαι καλά: Θα το ανοίξω μέχρι να μου ζητήσει φόρτιση, θα το φορτήσω μέχρι να πάει full και μετά θα περιμένω να τελειώσει τελείως...Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο :)

 

Οταν τελειωσει η μπαταρια που εχει θα κανεις 3 πληρες φορτισεις - αποφορτισεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν φορτίζει.

Και δεν γίνεται να φορτίσει με κανέναν τρόπο από τη θύρα USB.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ησουν ξεκαθαρος και ακριβης.

 

ευχαριστω πολυ:)

 

Aλλο η ram και αλλο τα σκουπιδια που δημιουργουνται στην συσκευη μετα απο την απεγκατασταση εφαρμογων.

 

Εαν θελεις μπορεις καθε φορα που διαγραφεις μια εφαρμογη να ψαχνεις για υπολειμματα στην συσκευη σου και να τα διαγραφεις χειροκινητα. Ενα προγραμμα για το pc που θα σε βοηθησει να βρεις που κανει εγκατασταση η καθε εφαρμογη ειναι το UnSIS. Γνωμη μου ειναι να μην ασχοληθεις καθολου και να κανεις hard format οταν αυτο χρειαζεται!

 

Η ram δεν εχει καμια σχεση με τα σκουπιδια που δημιουργουνται με την εγκατασταση - απεγκατασταση των εφαρμογων. Εαν τρεχουν πολλες εφαρμογες τοτε καταναλωνουν περισσοτερη ram. Στις ημερες μας οι συσκευες δεν εχουν προβλημα. Παλιοτερα (6600 - 6680) η συσκευες ειχαν μικρη μνημη με αποτελεσμα να χρειαζεται να κλεισουμε καποιες διεργασιες την συσκευης με ενα task manager (Ο γνωστος appman της τοτε εποχης) για να κερδισουμε περισσοτερη μνημη και να μπορεσουμε να τρεξουμε παιχνιδια n-gage. :O

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξω θέμα αρχικής οθόνη γραμμή συντομεύσεων...

και μετά επιλέξω αρχική οθόνη... μου βγάζει τις επιλογές

Συντομεύσεις

Αναζήτηση

Μουσική

Ραδιόφωνο

Ημερολόγιο

Τα δυο πρώτα είναι στην αρχική οθόνη... τα 4 εικονίδια με συντομεύσεις και η αναζήτηση από κάτω αντίστοιχα....

τα άλλα 3 πού υπάρχουν στην αρχική;...κάπου ειδικά σε αυτό το μενού και όχι π.χ. η μουσική στη συντόμευση πάνω δεξιά...

κάτι πολύ χρήσιμο επίσης που ανακάλυψα... όχι και τον τροχό είναι πως αν πατήσεις παρατεταμένα το πλήκτρο του μενού σου βγάζει ανοιχτές εφαρμογές και αυτές τρώνε πολύ μπαταρία... για αυτό μάλλον και η δεύτερη φόρτιση μου κράτησε μόνο 2.5 μέρες ενώ τώρα είναι στις 3+ και έχει ακόμη αρκετό..

Link to comment
Share on other sites

Τις καταχωρίσεις Μουσική, Ραδιόφωνο εμφανίζονται μόνο όταν τρέχουν οι αντίστοιχες εφαρμογές.

Τέλος το Ημερολόγιο όταν υπάρχει καταχωρημένο ένα γεγονός.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα Μηνύματα > Επιλογές > Μηνύματα SIM.

 

Και εμένα μου έβγαλε SIM Πλήρης. Πάω εκεί που λες, ανοίγει, και μου λέει ότι έχω 2 εισερχόμενα...Τα ανοίγω, τα βλέπω, και μετά μου λέει πάλι SIM πλήρης!

Τι να κάνω;

 

Επίσης, συγνώμη που ρωτάω πάλι, αλλά πήγα στο topic που λέει για το a-gps..Λέει "Μενού-> Εργαλεία". Σε εμένα δεν έχει εργαλεία, που πάω; :O

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έβγαλε SIM Πλήρης. Πάω εκεί που λες, ανοίγει, και μου λέει ότι έχω 2 εισερχόμενα...Τα ανοίγω, τα βλέπω, και μετά μου λέει πάλι SIM πλήρης!

Τι να κάνω;

Βρίσκεις εισερχόμενα στα Μηνύματα SIM...;:confused:

Έχεις μπερδευτεί.

Εν πάση περιπτώσει, εάν υπάρχουν μηνύματα στη sim, αντέγραψέ τα στη συσκευή και διέγραψέ τα μετά.

 

Επίσης, συγνώμη που ρωτάω πάλι, αλλά πήγα στο topic που λέει για το a-gps..Λέει "Μενού-> Εργαλεία". Σε εμένα δεν έχει εργαλεία, που πάω; :O

Απλά "πήδα" το "Εργαλεία"...

Πήγαινε κατευθείαν στο επόμενο δηλαδή στο Ρυθμίσεις.

 

 

Μήπως ξέρει κανείς πως απενεργοποιείται το voice command (συνεχή πάτημα του πράσινου πλήκτρου)?

Δεν απενεργοποιείται.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Για μενα που ειχα το Ν-95-2 και μονο το "σοκ" του να κατεβασω το pdf reader σε trial zipmanager και Quickoffice ηταν το πρωτο αρνητικο.Τα πλαστικα τα γνωστα ισως λιγο πιο ερασιτεχνικα κολλημενα.Το μεγαλυτερο μειον ομως ειναι νομιζω η επεξεργαστικη ισχυς.Οταν ειχα το Ν95-2 ηξερα οτι ηταν "διπλοπυρηνο" αλλα ελεγα σιγα...Τωρα καταλαβαινω οτι οντως ηταν...3D acceleration εκαναν το κινητο απιστευτα ευχρηστο και λειτουργικο..

Το αυτόνομο τσιπ γραφικών δεν βοηθάει σε κανέναν τομέα όσον αφορά την ευχρηστία και την λειτουργικότητα της συσκευής. Θα το εκμεταλλευτείς μόνο αν παίξεις παιχνίδια ή δεις κλιπ που μπορούν να εκμεταλλευτούν την συγκεκριμένη δυνατότητα της συσκευής. Με απλά λόγια, δεν κάνει πιο γρήγορη την συσκευή.

Υπαρχει περιπτωση να παραγγειλω το κοκκινο, και απλα να αλλαξουν τα καπακια; Πως μπορω να το ελεγξω;

Αυτό δεν γίνεται. Τα ίδια έλεγαν και σ' αυτούς που έψαχναν αρχικα το μαύρο Ν82 στο οποίο επίσης, δεν αλλάζουν τα καπάκια. Τουλάχιστον δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται.

 

Μήπως ξέρει κανείς πως απενεργοποιείται το voice command (συνεχή πάτημα του πράσινου πλήκτρου)?

Δεν γίνεται να το απενεργοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απενεργοποιείται.

 

Ευχαριστώ, αλλά αφού τη πρώτη φορά (συνεχή πάτημα του πράσινου πλήκτρου) δίνει την επιλογή "Ενεργοποίηση" γιατί να μην υπάρχει και το αντίθετο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου εμφάνισε ήταν η σύνθεση φωνής και όχι οι φωνητικές εντολές ή κλήσεις.

Αν πας στις Ρυθμίσεις > Τηλέφωνο > Ρυθμίσεις εφαρμογών >Φωνητικές εντολές > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Σύνθεση φωνής και την απενεργοποιήσεις, θα σε ρωτήσεις ξανά να θέλεις να ενεργοποιηθεί.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν μπορω να αλλαξω τις προσοψεις του κινητου? Εχω την μπλε κ θελω να βαλω τη μαυρη..

Κ αν ναι, περιπου το κοστος?

 

Ευχαριστω.

6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

EΡΩΤΗΣΗ:

 

Όταν βάζω "Θέμα αρχικής οθόνης"--->γραμμή επαφών,

βγαίνουν 4 κενά κουτάκια στην αρχική οθόνη.

 

Δε βγαίνει το ανθρωπάκι με το "+" από πάνω για να προσθέσω επαφή.

Στην αρχή γινόνταν, τώρα όχι.

Γνωρίζετε γιατί;:blink:

 

Έκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά τίποτα:(:(

Εντωμεταξύ όταν πατώ ένα από τα 4 κενά κουτιά (επαφών) με πάει στο μενού και αστραπιαία πάλι στην αρχική οθόνη.....

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το a-gps και έβαλα να τρεχει το gps...Έχει κατεβάσει 65k/b κ ακόμα τίποτα...Κάνω κάτι λάθος;

Επίσης, στο κουτι δεν ειδα καρτα μνημης. Ειναι μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι έχεις κάνει λάθος. Το A-GPS χρεώνει 4-6ΚΒ και ποτέ περισσότερο. Αν το απενεργοποιήσεις, δεν σε χρεώνει τίποτα. Μήπως επέλεξες να συνδεθείς για κατέβασμα δεδομένων; Ποιό πρόγραμμα πλοήγησης άνοιξες, το Nokia maps;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το επέλεξες αυτό; Δεν χρειάζεται καμία σύνδεση για να βρει δορυφόρο. Αρκεί η συσκευή σου να βλέπει ουρανό και να είναι ακίνητη. Θέλει υπομονή. Άστην κάπου και περίμενε μέχρι να λοκάρει.

 

Μπες στο μενού Δεδομένα GPS και επέλεξε Κατάσταση Δορυφόρου. Εκεί βλέπεις ανα πάσα στιγμή με πόσους δορυφόρους έχει συνδεθεί ή προσπαθεί να συνδεθεί. Μόλς αλλάξουν χρώμα οι μπάρες πάει να πει οτι λόκαρε και μόλις ανοίξεις την εφαρμογή Χάρτες θα σου δείξει την θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...