Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα!

 

Το μόνο που κατάφερα είναι να χρεώσω τον λογ/μο μου με 16+€ για χρήση GPRS για να ενεργοποιήσω το GPS! Τελικά δεν έχω κάνει τίποτα.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα βήματα;

Έχω λάβει το sms από την nokiamaps για χρήση 7 ημερών δωρεάν και ήδη είμαι στην 4 μέρα!!! Και GPS δεν έχω 

Μπαίνει σε έναν χάρτη, που εικονικά έβαλα μια οδός στην Αθήνα και κολλάει εκεί...και τα 16€ είναι μόνο η αρχή! Είναι ίσως αυτά τα 4-5kb?  αυτά τα λίγα του €υρώ! Πάει….

 

PLEASE κάποιος τα βήματα για την δωρεάν ενεργοποίηση και χρήση GPS!

 

Ευχαριστώ

 

Χάρης

 

Σκεψου τα παρακατω για λιγο...

1ον Ποσες φορες θα πρεπει να ανοιγοκλεισες το GPS για να ερθει η χρεωση στα 16 (γιατι δεν ειναι παντα 4 ή 5 kb ειναι και λιγοτερα) και

2ον Αν μολις ανοιξες το nokia maps πατησες στο 'συνδεση τωρα' τοτε ειναι καπως λογικο να σε χρεωσε αφου καποιες φορες κατεβαζει και πληγοφοριες, χαρτες κλπ..Μου ειχε τυχει μια φορα που το ανοιξα στο Ν95 μου να χρεωθω 400+kb γι'αυτο το λογο..

 

Και μιας και λεμε για το GPS να πω οτι χθες το ανοιξα για πρωτη φορα. Αποτελεσμα; σε 25 δευτερολεπτα να βρει σημα ενω περπαταγα.

 

Σημερα το ανοιξα ΜΕΣΑ στο σπιτι για να κανω κατι ρυθμισεις στο garmin και λιγο πριν το κλεισω ειχε βρει σημα!:blink: 5 δορυφορους για την ακριβεια! Μεσα σε μολις 15-20 δευτερολεπτα!! Εχω ενα mls destinator για το αμαξι και ουτε για πλακα δεν προσπαθει να συνδεθει στο σπιτι! Αν σας φαινετε υπερβολικο ανεβαζω βιντεακι! Πραγματικα εχω παθει την πλακα μου!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν εχεις ενεργοποιημενο το agps τοτε τιποτα δεν ειναι αδυνατο.το εχω παρατηρησει και γω πολλες φορες οτι ακομα και σε εσωτερικο χωρο να βρισκει στιγμα.Αυτο που παρατηρησα επισης ειναι οτι συμβαινει αυτο οταν προηγουμενος εχω λοκαρει σε ασχετη στιγμη σε εξωτερικο χωρο κοντα στο σπιτι που το δοκιμασα οποτε το agps το βρηκε βασει των κεραιων
Link to comment
Share on other sites

Τοσο πολυ? το ν95 δεν εδειχνε καν μπαρες! μιλαμε πολυ διαφορα!

Τωρα που θα βγω θα δοκιμασω και την πλοηγηση! ελπιζω να ειναι το ιδιο καλη οσο και το σημα!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

για τον φίλο με το πρόβλημα με το gps..μη προσπαθείς χωρίς a-gps..είναι μάταιο..πάνω από 20 λεπτά και άν.. το πρόβλημα σου είναι το access point της cosmote..όπως σου ανέφερα πριν μερικές μέρες.. το μήνυμα με τις ρυθμίσεις που μου έστειλε η cosmote ήταν "wireless internet" ζήτα να σου στείλουν αυτές τις ρυθμίσεις και θα είσαι ΟΚ. άκουσε με
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το κινητάκι μπορώ να το χω με 235ε απο κοσμοτε με επιδοτηση..

μπορώ επίσης να χω με 160ε το n78...τι 8α κάνατε εσείς..ο προβληματισός μου είναι κυρίως λόγω των κτασκευαστικών προβλημάτων του κινητού....:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα δικό σου. Συνυποογίζεις τα συν του 5800, τα πλην (κατά 95% θα σου κάτσει "σχισμή") , το πόσο σέβεσαι τον κόπο που κατέβαλες για να κερδίσεις τα χρήματα που θα δώσεις (προσωπικά θεωρώ κοροϊδία στη μάπα μου το να αγοράσω κάτω με ελάττωμα) κτλ.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση

και εγώ πιστέυω πως είναι κοροϊδία ,απλά ήθελα να ξέρω αν αξίζει τόσο πολύ σαν κινητό κατα τα άλλα ωστε να μπορέσω να παραβλέψω τα πιθανά ελλατώματά του...(εξ' άλλου τα ίδια προσφέρει το ν78 με μικρότερη οθόνη κ όχι αφής....οκ)..

ευχαριστώ πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα δικό σου. Συνυποογίζεις τα συν του 5800, τα πλην (κατά 95% θα σου κάτσει "σχισμή") , το πόσο σέβεσαι τον κόπο που κατέβαλες για να κερδίσεις τα χρήματα που θα δώσεις (προσωπικά θεωρώ κοροϊδία στη μάπα μου το να αγοράσω κάτω με ελάττωμα) κτλ.

 

Δε θέλω να επανελθω σ' αυτα που έγραφα το μεσημερι. Αλλα πραγματικα δεν το περιμενα απο τη nokia κατι τέτοιο. Παλια που ήμουν νοκια-κιας ημουν υπερευχαριστημενος απο την αποδοση τους, τη διαρκεια τους και τις δυνατοτητες τους. το γυρισα σε ερικσον γιατι εβρισκα καλες καμερες και mp3 σε σχετικα χαμηλοτερες τιμες και μου αρεσαν τα απλα μενου. τωρα που ειπα να επιστρεψω στη νοκια (και μαλιστα με ανοιχτο λογισμικο....) βλεπω αυτες τις "πατατες" και τρελενομαι! Δλδ γιατι να υπαρχει η σχισμη;;; Φυσει Α-Δ-Ι-Α-Ν-Ο-Η-Τ-Ο!!!! Βεβαια να δειτε πως το τελος θα παω να το παρω και θα το βουλωσω σαν κλασσικος μ....κας Ελληνας που ειμαι.... :X

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που ζητάει, δεν έχει ανταγωνισμό. Εγώ σκέφτηκα να έπαιρνα πιστωτικό από το πλαίσιο αντι για αντικατάσταση (έχω κάνει 1 αντικατάσταση μέχρι τώρα - και οι δύο συσκευές "έπαιρναν αέρα" πάνω δεξιά) , αλλά δεν έχει νόημα, εφόσον για να βρω ίδιες δυνατότητες πρέπει να πάω στα 600 ευρώ.

 

Οπότε αν μπορείς να συμβιβαστείς με την άθλια ποιότητα κατασκευής, το αγοράζεις. Από την άλλη μπορείς να κάνεις 1-2 μήνες υπομονή και να περιμένεις τις νέες παρτίδες που θεωρητικά δε θα έχουν τα κατασκευαστικά ελαττώματα που υπάρχουν τώρα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

για τον φίλο με το πρόβλημα με το gps..μη προσπαθείς χωρίς a-gps..είναι μάταιο..πάνω από 20 λεπτά και άν.. το πρόβλημα σου είναι το access point της cosmote..όπως σου ανέφερα πριν μερικές μέρες.. το μήνυμα με τις ρυθμίσεις που μου έστειλε η cosmote ήταν "wireless internet" ζήτα να σου στείλουν αυτές τις ρυθμίσεις και θα είσαι ΟΚ. άκουσε με

 

Το θέμα είναι ότι ακολούθησα τη συμβουλή σου και ζήτησα το wireless internet, αλλά την πρώτη φορά που πήρα στην εξυπηρέτηση η υπάλληλος μου είπε ότι η καρτοκινητή δεν προσφέρει A-GPS (!!!) και την δεύτερη το μόνο που κατάφερα είναι να μου στείλουν τις ρυθμίσεις WAP GPRS. Οπότε λέω ας το δοκιμάσω, ας ρωτήσω και βλέπουμε. Αλλά αμα οι υπάλληλοι της εξυπηρέτησης δεν μπορούν να βοηθήσουν τι να πω; Κατα τ άλλα "εξυπηρέτηση" :mad:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Θα πάρω τώρα να δω μπας και πετύχω κανέναν να μπορεί να εξυπηρετίσει. :ninja:

 

 

Τι να πώ; τώρα μόλις μου έστειλαν κάτι ρυθμίσεις οι οποίες μόνο wireless internet δεν είναι. Τώρα μου έστειλαν MMS GPRS. Ωραία! Έχω γεμίσει με άχρηστες ρυθμίσεις το κινητό μου και για όλα φταίει η Cosmote και η εξυπηρέτησή της!

Nomader, μήπως ξέρεις κάποιον τρόπο να μου έρθουν αυτές οι ρυθμίσεις χωρίς να πρέπει να μιλήσω με τον κάθε Μούσκαρο; (συγγνώμη για το ύφος μου αλλά έλεος!)

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που ζητάει, δεν έχει ανταγωνισμό. Εγώ σκέφτηκα να έπαιρνα πιστωτικό από το πλαίσιο αντι για αντικατάσταση (έχω κάνει 1 αντικατάσταση μέχρι τώρα - και οι δύο συσκευές "έπαιρναν αέρα" πάνω δεξιά) , αλλά δεν έχει νόημα, εφόσον για να βρω ίδιες δυνατότητες πρέπει να πάω στα 600 ευρώ.

 

Οπότε αν μπορείς να συμβιβαστείς με την άθλια ποιότητα κατασκευής, το αγοράζεις. Από την άλλη μπορείς να κάνεις 1-2 μήνες υπομονή και να περιμένεις τις νέες παρτίδες που θεωρητικά δε θα έχουν τα κατασκευαστικά ελαττώματα που υπάρχουν τώρα.

 

Αληθευει αυτο;;;; Παιζει να διορθωθουν τα προβληματα στις νεες παρτιδες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα πάρω και εγώ σε λίγες μέρες το 5800 για τον λόγο που όλοι λέμε ότι δεν υπάρχει κατι αντίστοιχο στα χρήματα αυτά!

 

Επίσης για να βοηθήσω,όσοι σκοπεύετε να πάρετε κινητό ΝΟΚΙΑ θα πρέπει το αυτοκόλητο ασφαλείας να λέει Sealed!Εαν είναι σκέτο λευκό χαρτί τότε είναι παραεισαγωγής και έχει ανοιχτεί για να μπουν Ελληνικά και μόλις κάνετε αναβάθμιση χάνετε τα Ελληνικά!

 

Επειδή εργαζομαι σε καταστημα λιανικής σαν υπεύθυνος να ξέρετε ότι έχετε δικαίωμα επιστροφής από τον ΝΟΜΟ μέσα σε 14 ημέρες και με επιστροφή χρημάτων αν το ζητήσετε!!!Ότι άλλο σας πουν είναι χαζομάρες!

 

Τώρα γιατί και εγώ έχω κουραστεί να διαβάζω τόσες σελίδες...!!!Μπορεί κάποιος να μου πει που έχει το κινητό σε χρήση τα καλά του στοιχεία και τα ελλατώματά του?Δεν θέλω να μου αναφέρετε την σχισμή και το ακουστικό!Αλλά σε λειτουργία κινητού!

 

Από το 2004 χρησιμοποιώ μόνο Qtek και HTC και ρισκάρω παίρνωντας ξανά ΝΟΚΙΑ μετά από τόσα χρόνια!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα πάρω και εγώ σε λίγες μέρες το 5800 για τον λόγο που όλοι λέμε ότι δεν υπάρχει κατι αντίστοιχο στα χρήματα αυτά!

 

Επίσης για να βοηθήσω,όσοι σκοπεύετε να πάρετε κινητό ΝΟΚΙΑ θα πρέπει το αυτοκόλητο ασφαλείας να λέει Sealed!Εαν είναι σκέτο λευκό χαρτί τότε είναι παραεισαγωγής και έχει ανοιχτεί για να μπουν Ελληνικά και μόλις κάνετε αναβάθμιση χάνετε τα Ελληνικά!

 

Επειδή εργαζομαι σε καταστημα λιανικής σαν υπεύθυνος να ξέρετε ότι έχετε δικαίωμα επιστροφής από τον ΝΟΜΟ μέσα σε 14 ημέρες και με επιστροφή χρημάτων αν το ζητήσετε!!!Ότι άλλο σας πουν είναι χαζομάρες!

 

Τώρα γιατί και εγώ έχω κουραστεί να διαβάζω τόσες σελίδες...!!!Μπορεί κάποιος να μου πει που έχει το κινητό σε χρήση τα καλά του στοιχεία και τα ελλατώματά του?Δεν θέλω να μου αναφέρετε την σχισμή και το ακουστικό!Αλλά σε λειτουργία κινητού!

 

Από το 2004 χρησιμοποιώ μόνο Qtek και HTC και ρισκάρω παίρνωντας ξανά ΝΟΚΙΑ μετά από τόσα χρόνια!

 

Ευχαριστώ

 

φιλε και εμενα χαζομαρες μου ειπαν,αλλα τους εκανα καταγγελια.αστους τωρα να τρεχουν.απλα πιστευα οτι ηταν σοβαρο μαγαζι και θα μου το αλλαζαν.αλλα δυστηχως στο βωμο του ευκολου χρηματος,ολοι γινονται ιδιοι.

Link to comment
Share on other sites

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΠΡΗΞΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΙΣΜΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σταματηστε επιτελους με αυτην την υπερβολη με την σχισμη ,σχεδον δεν υπαρχει ,εκει κολησατε???????

Μου φαινετε οτι οσοι γραφουν για την σχισμη δεν ειχαν αλλο Νοκια!!!

Τι να πω για τα slide του Ν95, 6280 και 6270,για την πρωσοψη του 3230 που ξεβαφε στην πρωτη βδομαδα,για το Ν78 και ολα αυτα ηταν πιο ακριβα απο το 5800 !!!

Link to comment
Share on other sites

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΠΡΗΞΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΙΣΜΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σταματηστε επιτελους με αυτην την υπερβολη με την σχισμη ,σχεδον δεν υπαρχει ,εκει κολησατε???????

Μου φαινετε οτι οσοι γραφουν για την σχισμη δεν ειχαν αλλο Νοκια!!!

Τι να πω για τα slide του Ν95, 6280 και 6270,για την πρωσοψη του 3230 που ξεβαφε στην πρωτη βδομαδα,για το Ν78 και ολα αυτα ηταν πιο ακριβα απο το 5800 !!!

 

+11111111111111111111

Παίδες επειδή αρχικά ήθελα να πάρω το n78 έμαθα ότι το πίσω καπάκι τρίζει ελλεεινά...

Επίσης έχω ένα MOTOROLA V1100 με μια σχισμή ΝΑ τετραπλάσια απο του 5800 και εχει πέσει πανω στο κινητό μία κούπα ζεστή σοκολάτα και παραπροχτές την καθαρά Δευτερα 1 ποτήρι κρασί ΑΛΛΑ το κινητό ζει ακόμα χωρίς κανένα προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΠΡΗΞΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΙΣΜΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σταματηστε επιτελους με αυτην την υπερβολη με την σχισμη ,σχεδον δεν υπαρχει ,εκει κολησατε???????

Μου φαινετε οτι οσοι γραφουν για την σχισμη δεν ειχαν αλλο Νοκια!!!

Τι να πω για τα slide του Ν95, 6280 και 6270,για την πρωσοψη του 3230 που ξεβαφε στην πρωτη βδομαδα,για το Ν78 και ολα αυτα ηταν πιο ακριβα απο το 5800 !!!

 

σωστος το σκεφτομουν και γω αυτο, γενικα ελαχιστες συσκευες νοκια δεν εχουν ουτε ενα ψεγαδι στην προσοψη ;)

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κινητό δεν έχει καμμία σχισμή, τα ηχεία του ειναι φοβερά, το έχω απο 24 Ιανουαρίου και είμαι υπερευχαριστημένος απο τις δυνατότητες του. Στην πλοήγηση κλειδώνει γρήγορα και το χρησιμοποίησα για 14 μέρες το Nokia maps ( το οποίο μέτριο ήταν) αλλά το Garmin είναι δωρεάν και είναι λίγο καλύτερο αλλά θέλει μεγάλη προσοχή και μόνο συμπληρωματικό στην οδήγηση. Αλλιώς τράκαρες. Ολα αυτά τα παράπονα που ακούω για το κινητό μου φαίνονται υπερβολικά και ανόητα. Το κινητό είναι άριστο απο κάθε άποψη (ανάλυση οθόνης, χρώματα, βολικό μέγεθος, συμπαγής κατασκευή, ηχεία, ίντερνετ, πλοήγηση, video και photo σε φως ημέρας, αυτονομία, ευαισθησία δέκτη, jack 3,5mm, μνήμη, θήκη, μενού, video player, τιμή) και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Link to comment
Share on other sites

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΠΡΗΞΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΙΣΜΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σταματηστε επιτελους με αυτην την υπερβολη με την σχισμη ,σχεδον δεν υπαρχει ,εκει κολησατε???????

Μου φαινετε οτι οσοι γραφουν για την σχισμη δεν ειχαν αλλο Νοκια!!!

Τι να πω για τα slide του Ν95, 6280 και 6270,για την πρωσοψη του 3230 που ξεβαφε στην πρωτη βδομαδα,για το Ν78 και ολα αυτα ηταν πιο ακριβα απο το 5800 !!!

 

Η αληθεια ειναι πως μας εχει καλομαθει τα τελευταια χρονια η Νοkia...

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Σταματηστε επιτελους με αυτην την υπερβολη με την σχισμη ,σχεδον δεν υπαρχει ,εκει κολησατε???????

 

Μπράβο, μπράβο. Με τέτοιες νοοτροπίες θα πάμε μπροστά ως καταναλωτές... Ε όχι! Εγώ τον ωχαδερφισμό δεν τον δέχομαι. Αλίμονο αν τους κάνουμε τη χάρη με τέτοιο τρόπο. Αλίμονο αν υποτιμούμε τόσο πολύ τον κόπο μας και τα χρήματα που δίνουμε για να αποκτήσουμε κάτι από μια πολυεθνική...

 

Σήμερα η σχισμή, αύριο τα πλαστικά, μεθαύριο τα πλήκτρα και θα φτάσουμε πού;;; Στο σημείο να θεωρείται ελαττωματική μια συσκευή μόνο όταν δε λειτουργεί. Όλα τα άλλα θα είναι αποδεκτά από τις εταιρείες. ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ.

 

ΚΑΙ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ: Ποιος μου λέει εμένα ότι η σχισμή δε θα μεγαλώνει μέρα με τη μέρα, δε θα εισέρχεται σκόνη στο πίσω μέρος της οθόνης ή δε θα επηρεαστεί η λειτουργία της φωτογραφικής σε βάθος χρόνου; Τότε όμως η εγγύηση δε θα ισχύει, γιατί όπως όλοι ξέρουμε μετά από π.χ. 1 χρόνο καθημερινής χρήσης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην έχει "φάει" το κινητό μερικές πτώσεις. Και τότε στο service θα σου πουν ότι φταις εσύ που χάλασε και δεν ισχύει η εγγύηση...

 

Όποιος δέχεται να χρησιμοποιεί 5800 με τη σχισμή, είναι σαν να μην υπολογίζει τα χρήματα που έδωσε.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΠΡΗΞΑΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΧΙΣΜΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σταματηστε επιτελους με αυτην την υπερβολη με την σχισμη ,σχεδον δεν υπαρχει ,εκει κολησατε???????

Μου φαινετε οτι οσοι γραφουν για την σχισμη δεν ειχαν αλλο Νοκια!!!

Τι να πω για τα slide του Ν95, 6280 και 6270,για την πρωσοψη του 3230 που ξεβαφε στην πρωτη βδομαδα,για το Ν78 και ολα αυτα ηταν πιο ακριβα απο το 5800 !!!

και στο δικο μου, ουτε που φαινεται. και σε ενος φιλου που το ειδα χθες , ουτε και εκεινου φαινοταν. τι να πω ειμαστε τυχεροι?

Link to comment
Share on other sites

και στο δικο μου, ουτε που φαινεται. και σε ενος φιλου που το ειδα χθες , ουτε και εκεινου φαινοταν. τι να πω ειμαστε τυχεροι?

 

Εμενα περναει ισα ισα το φως στο σκοταδι,και το νυχι που στην ουσια δεν περναει,αλλα ανοιγει τα πλαστικα...

 

Αλλα σε εναν φιλο μου,ειναι ανοιχτο 5 φορεσ σαν το δικο μου,και οχι μονο πανω δεξια,αλλα γενικα ολοι η μερια τηνει να ανοιξει.

 

Δηλαδη σχισμη απο σχισμη διαφερουν να ξερετε...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα περναει ισα ισα το φως στο σκοταδι,και το νυχι που στην ουσια δεν περναει,αλλα ανοιγει τα πλαστικα...

 

Αλλα σε εναν φιλο μου,ειναι ανοιχτο 5 φορεσ σαν το δικο μου,και οχι μονο πανω δεξια,αλλα γενικα ολοι η μερια τηνει να ανοιξει.

 

Δηλαδη σχισμη απο σχισμη διαφερουν να ξερετε...

 

Άρα κορόνα - γράμματα, έτσι;;;;; :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την καρτα σιμ ειναι ότι πρέπει να αφαιρεσω την μπαταρία για να την βγαλω απο την σχισμή και απο εκει και πέρα να προχωρησω. Παντως σε ότι αφορα το gps δεν λεει και πολλα πραγματα, οποτε μονο η ασυρατη συνδεση αξιζει...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...