Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@KNikos20 Πήγαινε Ρυθμίσεις > Εισαγωγή Αφής > Βαθμονόμηση οθόνης αφής. Έτσι θα ρυθμίσεις την οθόνη αφής να ανταποκρίνεται εκεί που πατάς με το δάχτυλο ή με την γραφίδα.

 

@leontaras

1. Θα πας στις Επαφές και σε κάθε επαφή που έχεις θα πατάς Επιλογές > Άνοιγμα > Επιλογές > Ήχος κλήσης. Αυτό θα κάνεις και θα βάλεις διαφορετικό ήχο κλήσης στις επαφές σου.

3. Για το GPS διάβασε το παρακάτω GPS, A-GPS, Nokia Maps και η πρώτη χρήση και γενικά καλό είναι να διαβάσεις και τα υπόλοιπα από το θέμα Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

4.Για εφαρμογές κοίτα στο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Εφαρμογές Symbian OS v9.4 & v9.5 και στο Που βρίσκω εφαρμογές, θέματα και διάφορα utilities;

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σε ολους!!!:):)

Εχω το Nokia 5800mx εδω και 1 μήνα.Για την ακρίβεια έχω το Black.

Και έχω το εξής πρόβλημα παρατηρώ πως όταν πατάω ένα σήμειο της οθόνης αυτο ανταποκρίνεται λες και έχω πατήσει λιγο παρακάτω δηλ λες και έχει μια μικρή απόκλιση.:(:(:(

Και ειδικά οταν είμαι στον ιστό και έχω πχ μια λίστα απο συνεχόμενες προτάσεις η μια κατω απο την άλλη και παταώ την πρόταση Α τοτε πατιέται η κάτω πρόταση.Και το πάτημα το κάνω με το stick.

Περιμένω την βοήθειά σας!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Και εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα. Όταν πατούσα κάπου αυτό καταλάβαινε πιο δεξιά. αρκετά πιο δεξιά. Κατάλαβα ότι δεν έκανε "καλή επαφή" το φύλλο για την αφή που είναι πάνω στην οθόνη. Το πίεσα απο τα δεξιά και αριστερά για να κουμπώσει καλά και επανήλθε. Πάντως η ποιότητα κατασκευής θυμίζει noname κινέζικο μαραφέτι. :(

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου οσο αφορα την ποιοτητα κατασκευης.Οντως ειναι μεγαλη πλαστικατζουρα.

και γενικα το κινητο δεν ειναι και για πολλα πολλα.τρωει μεγαλα κολημματα.Αλλα κατα τα αλλα καλο ειναι:p

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιά κάτι που αν και είναι απλό, έχει αρχίσει και με ενοχλεί γιατί δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει: Στο ημερολόγιό του, το 5800 έχει τις ώρες από τις 0:00 έως τις 23:00. Όταν βάζω μία καταχώρηση με ενεργοποίηση ειδοποίησης ας πούμε στις 16:00, γιατί η σημείωση δεν καταχωρείται στην αντίστοιχη γραμμή στις 16:00 αλλά καταχωρείται σε κενή γραμμή στην αρχή της οθόνης, έξω από την ωρολογιακή ζώνη;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω γιά κάτι που αν και είναι απλό, έχει αρχίσει και με ενοχλεί γιατί δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει: Στο ημερολόγιό του, το 5800 έχει τις ώρες από τις 0:00 έως τις 23:00. Όταν βάζω μία καταχώρηση με ενεργοποίηση ειδοποίησης ας πούμε στις 16:00, γιατί η σημείωση δεν καταχωρείται στην αντίστοιχη γραμμή στις 16:00 αλλά καταχωρείται σε κενή γραμμή στην αρχή της οθόνης, έξω από την ωρολογιακή ζώνη;

Αυτές οι ώρες υπάρχουν για να σου δείχνει τι ώρα αρχίζουν και τι ώρα τελειώνουν τα ραντεβού που περνάς, όπως κάνουμε με τις ατζέντες. Οι ώρες δεν υπάρχουν για να σου δείχνει τι ώρα θα χτυπήσει η υπενθύμιση ή το υπόμνημα. Αυτό γίνεται όταν εμφανίζονται στην οθόνη αναμονής.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αναφορές σε ξένα forums ότι οι φωτογραφίες είναι πολύ καλύτερες όταν βγαίνουν χωρίς το πίσω καπάκι στην συσκευή. Σε εμένα που το δοκίμασα είχε μεγάλη διάφορα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αναφορές σε ξένα forums ότι οι φωτογραφίες είναι πολύ καλύτερες όταν βγαίνουν χωρίς το πίσω καπάκι στην συσκευή. Σε εμένα που το δοκίμασα είχε μεγάλη διάφορα.

 

δηλαδη να φαινεται η μπαταρια??:blink:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αναφορές σε ξένα forums ότι οι φωτογραφίες είναι πολύ καλύτερες όταν βγαίνουν χωρίς το πίσω καπάκι στην συσκευή. Σε εμένα που το δοκίμασα είχε μεγάλη διάφορα.

το εχω παρατηρησει και γω αυτο! Βεβαια δεν μπορεις να βγαζεις παντα το καπακι αλλα να καθαριζεις το σημειο της καμερας στο καπακι! Λαθος να μην προστατευουν το σημειο εκει να μην λερωνεται!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να φαινεται η μπαταρια??:blink:

 

Ναι. Στους κλειστούς χώρους παρατήρησα μείωση του θορύβου.

Δοκιμάστε το κάποια στιγμή μήπως είναι η ιδέα μου.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ μείωση θορύβου εννοείς?:confused:

 

Θόρυβος σε μια φωτογραφία αποκαλούνται οι έντονοι "κόκοι" που φαίνονται όταν δεν υπάρχει καλός φωτισμός

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου άνθρωποι,

ήταν πράγματι μια υπέροχη νύχτα του γάμου με την Κα Nokia 5800...:lol:

 

To ξενυχτήσαμε για 2 ολόκληρα βράδια, δοκιμάσαμε όλες τις στάσεις, τους τρόπους που μας περιγράψατε και καταλήξαμε στα εξής συμπεράσματα....:p

 

1. Όταν καλούμε απο σταθερό τηλέφωνο δεν ενεργοποιείται ο προσωπικός ήχος κλήσης που έχω επιλέξει για τον αριθμό τηλεφώνου που με καλεί και ακούγετε ο ήχος του κινητού [Γενικό προφίλ].

 

Λύση : Δεν ξέρω τι έφταιξε αλλά επανήλθε με ένα συνολικό Hard Reset (Σκληρή στάση αλλά υπέροχη αίσθηση στο αποτέλεσμα)...δουλεύει κανονικά προσωπικός ήχος απο σταθερό, εικόνα επιλογής μου και το πιο σπουδαίο η Κα Nokia μου προφέρει συνεχώς το όνομα του καλούντος...χε..χε...χε...:yahoo:

 

2. Χειρόγραφο σημειωματάριο μεγάλο δεν υπάρχει γιατί το Notes που έχει είναι μικρό και δεν κρατάει χειρόγραφα notes ή άλλα χειρόγραφα σχέδια που θέλω...

 

Λύση : Εις υγείαν του Leftezi το XpressNote αλλά και το PaintPad μου είναι μια χαρά...χε...χε...χε...

 

3. To GPS που είναι ενσωματωμένο δεν με δουλεύει κανονικά δηλαδή μου δείχνει αρχικά την υδρόγειο και μετά απο ζουμ πολύ αχνά και με πολύ pixel την Ελλάδα, μετά τίποτα...

Λύση: Ναι χρειάζετε χάρτη και εφαρμογή πλόηγησης (είναι κάτι που δεν με καίει προς το παρόν ιδιαίτερα μιας και έχω το Destinator MLS με δορυφορική απεικόνιση και απόλυτη ακρίβεια....χε...χε...χε....

 

4. Στα υπόλοιπα νομίζω ότι έχει ότι μου πρόσφερε και το πολύ καλό και δυνατό μου [κρίμα που το έχασα !!! P910i]......

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Όσοι δεν έχετε την Κα Nokia 5800 XpressMusic τρέξτε να την πάρετε γιατί το ΑΞΙΖΕΙ είναι η καλύτερη και με διαφορά....σε όλα τα σημεία, στάσεις, προτάσεις....κ.λ.π. σας μιλάει ένας φανατικός πρώην σύζυγος της Κας Sony Ericcson P910i χωμένος και ταλαιπωρημένος μαζί της για πολλά χρόνια (όχι όμως και δυσαρεστημένος απλά επέλεξα (λόγο γηρατειών) μια πιο όμορφη, νεαρά και πολλά υποσχόμενη σύζυγο την Κα Nokia 5800. :love:

 

Η πρώτη νύχτα(ες) του γάμου μας ήταν υπέροχες !!! και πιστεύω για αρκετό καιρό θα περάσουμε ακόμα πιο υπέροχα.... :)

 

Υ.Σ. Οφείλω Βέβαια και ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :up: σε όλα τα υπέροχα μπρατίμια για την γρήγορη προσφορά ιδεών και απαντήσεων leftezi, stendor και όλους τους επώνυμους και ανώνυμους υποστηρικτές αυτής της γαμήλιας τελετής που μοιράστηκα μαζί σας...

ξέρετε εσείς..ο νοών νοήτο....:cool:

 

Φιλικά :wink:

ο Γαμπρός GL

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήραμε 2 5800 σε μπλε... εγώ με τον αδερφό μ... (καλά.. εγώ όχι ακόμα.. την τρίτη θα το έχω στα χέρια μου!! -- μας τα κάνανε δώρο..)

 

Στο σπίτι υπάρχει ασύρματο δίκτυο. μου λέει ο αδερφός μου ότι ενώ συνδέθηκε κανονικά και έβγαλε το σηματάκι, όταν πήγε να μπει στο ίντερνετ, τον έβγαλε σε σελίδα της voda.. θέλω να ρωτήσω.. πρέπει να κάνω κάτι για να μπαίνω με το ασύρματο μόνο και να μην χρησιμοποιεί το GPRS? μην έρθει κανας κουφός λογαριασμός στο τέλος του μήνα....

 

 

επίσης... είναι ακριβώς το ίδιο να κάνω αναβάθμιση στο κινητό από το pc σε σχέση με το αν το κάνω απο το κινητό? μιας και έχω ασύρματο στο σπίτι...

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν χρειάζεται να κάνεις. Απλά πληκτρολογείς μια διεύθυνση, επιλέγεις την σύνδεση (αναζήτηση wlan) και μπαίνεις κανονικά (ίσως χρειαστεί να βάλεις και τον κωδικό που έχεις ορίσει στο ρούτερ σου). Όταν είσαι συνδεμένος μέσω wi-fi, δεν χρεώνεσαι. Μην ανησυχείς για αυτό.
Link to comment
Share on other sites

επίσης... είναι ακριβώς το ίδιο να κάνω αναβάθμιση στο κινητό από το pc σε σχέση με το αν το κάνω απο το κινητό? μιας και έχω ασύρματο στο σπίτι...

Φυσικά είναι πιο εύκολο να αναβαθμίζεις μέσω fota και το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ stendor για την βοηθειά σου!!! Το κινητακι είναι τέλειο και ειδικά για τα λεφτά του δεν υπάρχει καλύτερο...
Link to comment
Share on other sites

Από αυτονομία πως πάτε; Έχω κάνει τις 2 πρώτες φορτίσεις αλλά δεν κρατάει ούτε 1 μέρα, σε σχέση με το Ν79 που έχει μικρότερη μπαταρία αλλά με τις ίδιες πρώτες φορτίσεις κρατούσε πάνω από 2 μέρες. Μήπως φταίει ο τρόπος που το φορτίζω; Έκανα το εξής:

 

- Πρώτη χρήση με την εργοστασιακή φόρτιση μέχρι να σβήσει εντελώς.

- 1η φόρτιση μέχρι να δώσει ένδειξη ότι είναι πλήρης (περίπου 2 ώρες).

- Χρήση μέχρι την πλήρη αποφόρτιση. Μου κράτησε κάπου 15 ώρες.

- 2η πλήρης φόρτιση (πάλι για 2 περίπου ώρες). Το φόρτισα χθες βράδυ κατά τις 10 και τώρα έχει μόνον 3 γραμμές...

 

Υποτίθεται ότι το 5800 έχει μεγάλη αυτονομία αλλά εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Επίσης δεν τρέχουν στο παρασκήνιο κάποιες ενεργοβόρες εφαρμογές. Μήπως κάνω κάτι λάθος στη φόρτιση; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Από αυτονομία πως πάτε; Έχω κάνει τις 2 πρώτες φορτίσεις αλλά δεν κρατάει ούτε 1 μέρα, σε σχέση με το Ν79 που έχει μικρότερη μπαταρία αλλά με τις ίδιες πρώτες φορτίσεις κρατούσε πάνω από 2 μέρες. Μήπως φταίει ο τρόπος που το φορτίζω; Έκανα το εξής:

 

- Πρώτη χρήση με την εργοστασιακή φόρτιση μέχρι να σβήσει εντελώς.

- 1η φόρτιση μέχρι να δώσει ένδειξη ότι είναι πλήρης (περίπου 2 ώρες).

- Χρήση μέχρι την πλήρη αποφόρτιση. Μου κράτησε κάπου 15 ώρες.

- 2η πλήρης φόρτιση (πάλι για 2 περίπου ώρες). Το φόρτισα χθες βράδυ κατά τις 10 και τώρα έχει μόνον 3 γραμμές...

 

Υποτίθεται ότι το 5800 έχει μεγάλη αυτονομία αλλά εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Επίσης δεν τρέχουν στο παρασκήνιο κάποιες ενεργοβόρες εφαρμογές. Μήπως κάνω κάτι λάθος στη φόρτιση; :worry:

 

Δεν πρόλαβε να "στρώσει" ακόμα η μπαταρία σου με 2 φορτίσεις! Εξαρτάται και από τη χρήση που κάνεις, οσο παίζεις μαζί του και είναι ανοιχτή η οθόνη τραβάει αρκετό ρεύμα, επίσης wifi, gps είναι πολύ ενεργοβόρα. Σε μένα αν δεν ανοίξω bluetooth (για το ακουστικό) και δεν μιλήσω ιδιαίτερα κρατάει 3 μέρες άνετα, αλλά αν εχω ακουστικό συνδεδεμένο και το σκίσω στην ομιλία και το wifi κρατάει βία 2....

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάζω όχι με τη sim που χρησιμοποιώ για κλήσεις. Χρήση λογική και όχι ιδαίτερα απαιτητική. Απλώς σκέφτομαι μήπως για τις 3 πρώτες φορτίσεις έπρεπε να το αφήσω στον φορτιστή περισσότερες από 2+ ώρες (όταν δηλαδή μου δείξει ότι φορτίστηκε).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εγώ το πήρα πριν από 2 μέρες. Για την ώρα όλα λειτουργούν ρολόι, δεν έχει κανένα ελάττωμα από τα προαναφερθέντα. Επίσης οι χάρτες της Νόκια είναι υπέροχοι, μένω στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και δείχνει τα πάντα με πάσα λεπτομέρεια, το GPS του είναι το πιο ισχυρό που μου έπεσε στα χέρια (είχα τα Ν82, Ν95 8γίγα, 6220, Ν85) και λειτουργεί τέλεια με τους χάρτες της Νόκια, με μεγάλη ακρίβεια. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το τηλεφωνάκι. Δύο είναι τα πράγματα που με ενοχλούν. Το πρώτο είναι ότι για την πέμπτη έκδοση της S60 δεν υπάρχουν ακόμη πολλές εφαρμογές στο διαδίκτυο και το δεύτερο είναι ότι η οθόνη του στα ανοιχτά χρώματα κάνει κάτι "νερά", σαν να ήταν βρόμικη, αλλά δεν είναι. Τα ίδια νερά μου έκανε στο παρελθόν και η οθόνη των 6233 και 6267. Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ καλό κινητάκι. Επίσης εμένα προσωπικά δεν μου χρειάζεται το πενάκι, μπορώ να το λειτουργήσω μόνο με τα δάχτυλά μου. Αυτά προς το παρόν.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόνο με το δάχτυλο το δουλεύω. Δουλεύεται άνετα.

Το πενάκι το χρησιμοποιώ μόνο για χειρόγραφες σημειώσεις με το XpressNote.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η γραφίδα είναι σχεδόν άχρηστη, αρκεί να έχεις υπομονή για τη συμβατική χρήση και να βλέπεις που πατάς. Πάνε οι "τυφλές" πληκτρολογήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ απίστευτα έξυπνη την προσθήκη στο πακέτο αγοράς της πέννας με το λουράκι. Από τότε που την έβαλα, με έχει βολέψει αφάνταστα. Η γραφίδα έχει πολύυυ καιρό να βγει από την θέση της.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...