Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mολις εκανα την αναβαθμιση μεσω fota ευκολα και γρηγορα.. :)

 

Συγνωμη...

Πως γινεται η αναβαθμιση μεσω FOTA κ απο που??

 

Οκ παιδια το βρηκα...sorry για το post.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα προσπαθησω να την κατεβασω παλι μεσω FOTA αλλα δεν θα κανω φορματ στην καρτα μνημης, δεν νομιζω να χρειαζεται τιποτα αλλο μετα την εγκατασταση, το κινητο ομως κραταει back up και θελω να μου πειτε με ποιο τροπο το κανει πριν την αναβαθμιση..
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται μορφοποίηση η κάρτα μνήμης μετά την αναβάθμιση.

Μπορείς να κρατήσεις back up κατευθείαν από το κινητό στη κάρτα μνήμης από τη Διαχείριση αρχείων. Υπάρχει εκεί σχετική επιλογή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το αντίγραφο που θα κανείς από το τηλέφωνο (Διαχείριση Αρχείων), αποθηκεύεται στον φάκελο Ε:\Βackup

 

Αν θέλεις να κανείς φορματ στην κάρτα, πρέπει προηγουμένως να σώσεις τον φάκελο αυτό στον υπολογιστή σου (πρέπει να ενεργοποιήσεις να φαίνονται οι κρυφοί φάκελοι).

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 12 μερες που το ειχα στειλει στην alpha copy για αντικατασταση,με ειδοποιησαν σημερα να παω να το παρω.

πηγα λοιπον το πηρα,μου εδωσαν και χαρτι οτι ειναι αντικατασταση αλλα υπαρχει το εξης προβλημα.

στην οθονη στην μεση ακριβως,υπαρχει ενα σημαδακι το οποιο δεν ειναι εξωτερικο αλλα μεσα απο την οθονη πιθανον σατο πισω μερος του γιαλιου .

τους πηρα τηλ.και τους το ειπα και αυριο θα το παω παλι να το δουν.

η ταλαιπωρια μου δεν εχει τελειωμο!

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο φίλε.

Τα ίδια τραβάω και εγώ.

Η ταλαιπωρία δεν έχει τελειωμό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε αλλο θεμα διαβασα οτι απενεργοποιώντας το 3g κερδιζω στην μπαταρια...πως το απενεργοποιουμε στο 5800?
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε αλλο θεμα διαβασα οτι απενεργοποιώντας το 3g κερδιζω στην μπαταρια...πως το απενεργοποιουμε στο 5800?

Πήγαινε Ρυθμίσεις >Συνδεσιμότητα > Δίκτυο > Λειτουργία δικτύου και επιλέγεις GSM.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

δεν γνωρίζω αν έχει απαντηθεί αλλά με αναζήτηση δεν μπόρεσα να το βρω...

 

έχω κάνει μια χαζομάρα και στις ρυθμίσεις των e-mail στα Εισερχόμενα e-mail έχω βάλει σαν σημείο πρόσβασης σε χρήση το ασύρματο του σπιτιού μου...

 

το πρόβλημα είναι πως όταν πηγαίνω στο γραφείο δεν μου βγάζει την επιλογή για να βρω άλλα ασύρματα και ψάχνει πάλι του σπιτιού... πρέπει κάθε φορά που πηγαίνω σε νέο σημείο να συνδέομαι στο Internet (για να αποθηκευτεί το σημείο στο κινητό) και έπειτα να πηγαίνω στις ρυθμίσεις των e-mail και να βάζω σαν νέο σημείο πρόσβασης εκείνο...

 

Στις υπόλοιπες επιλογές δεν μου έχει κάτι σαν Easy WiLan ή οτιδήποτε άλλο, το προεπιλ. σύνδεση δεν δουλεύει

 

καμιά βοήθεια;;

 

ΥΓ: έσβησα και τον λογαριασμό του e-mail και τον ξαναέφτιαξα αλλά τίποτα.. reset δεν θέλω να κάνω γιατί έχω πολλά πράγματα μέσα και επίσης δεν είναι σίγουρο πως θα δουλέψει...

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε αλλο θεμα διαβασα οτι απενεργοποιώντας το 3g κερδιζω στην μπαταρια...πως το απενεργοποιουμε στο 5800?

 

Προσωπικη αποψη, αλλα δε νομιζω οτι η χρηση 3g δικτυου επιβαρυνει την μπαταρια, αλλα η εναλλαγη μεταξυ GSM και 3G. Δηλαδη οταν δεν εχουμε σημα 3G και αλλαζει σε GSM και το αντιστροφο, τοτε καταναλωνει ενεργεια..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Έχει 10 μέρες που περιμένω να μου φέρει η Vodafone το 5800 και ενώ μου είπαν οτι θα το έχω σήμερα, τελικά μου λένε ότι δεν υπήρχαν 5800 στις παραλαβές που είχαν σήμερα, αλλά μόνο κάποια LG, λόγω της απεργίας της 1ης Μαϊου! Και αναρωτιέμαι... μόνο η Nokia δεν έστειλε κινητά? Η LG δηλαδή είναι απεργοσπάστρια?!!! Ή μήπως μου λένε ότι τους κατεβαίνει στο ξερό τους το κεφάλι??? Είμαι μες τα νεύρα! Όχι τόσο για το οτι θα χρειαστεί να περιμένω λίγο ακόμα, αλλά κυρίως γιατί υποψιάζομαι οτι μου λένε μπαρούφες!

Ου... χακάρεις!

Ου... κοπιάρεις!

Ου... να μου χαθείς!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σε αλλο θεμα διαβασα οτι απενεργοποιώντας το 3g κερδιζω στην μπαταρια...πως το απενεργοποιουμε στο 5800?

 

Πάτα δίπλα από την ένδειξη της μπαταρίας στην αρχική οθόνη, επέλεξε το εικονίδιο με τα βελάκια για να μπεις στις συνδέσεις, και επέλεξε την πρώτη επιλογή, "Δίκτυο".

Πάτα πάνω και βάλε τη λειτουργία δικτύου, στο "GSM".

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

το κουμπακι το μεσαιο πρεπει να αναβοσβηνει συνεχεια ειναι λογικο?

Ναι υπάρχει ρύθμιση γι' αυτή την λειτουργία. Όταν αναβοσβήνει αργά δείχνει ό,τι η συσκευή είναι σε λειτουργία. Όταν αναβοσβήνει γρήγορα δείχνει ότι έχεις sms ή αναπάντητη ή email. Αν θες να το αλλάξεις πήγαινε Ρυθμίσεις > Τηλέφωνο > Φωτισμός ειδοποιήσης και από εκεί τα ρυθμίζεις όπως θες. Η επιλογή Παλλόμενος φωτισμός αναμονής είναι για το αν θ αναβοσβηνει αργά το πλήκτρο του μενού κ η δεύτερη επιλογή, φωτισμός ειδοποιήσης, είναι για το αν θες ν αναβοσβήνει γρήγορα ώστε να σου δείχνει ότι έχεις λάβει sms ή αναπαντητη ή email.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

χαιρεται και απο εμενα! απο σημερα ειμαι και εγω ευτυχής κατοχος του 5800! αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειχα μια επιδοτηση 100 ευρω στη βοδαφον μιας και το παγιο μου ειναι χαμηλο και απο λογαριασμους κανω ψιλομεγαλους μονο οταν εχω κοπελα:lol: αλλιως λιγο πανω απο το παγιο! τελικα αποφασισα υστερα απο 6 χρονια να αλλαξω εταιρια! μολις τους το ειπα και εκανα τα χαρτια με τι κοσμοτε με περνουν υστερα απο 12 περιπου ωρες απο τα λογιστηρια της βοδαφον για να μου κανουν αντιπροταση! και μου εδωσαν 300 ευρω επιδοτηση και -20% απο τα παγια!!!!:D δεν ξερω αν ειναι παγια πολιτικη της αυτη, ή με θεωρει καλο της πελατη μιας και οι λογαριασμοι μου οπως προανεφερα δεν ειναι μεγαλοι. Ισως παιζει ρολο το οτι τους πληρωνω παντα στην ωρα τους! Ελπιζω να γινει και σε αλλους αυτο, και επαναλαμβανω πως δεν ξερω αν το κανει σε ολους τους πελατες της ή σταθικα τυχερος αλλα σιγουρα για 200 ευρω παραπανω επιδοτηση αξιζει το κοπο :p
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μετά την 21 αναβάθμιση αυτά τα εφέ έγιναν ακόμα πιο ωραία.

 

Εσείς τα εφέ τα βλέπετε ή μόνο σε εμένα έχουν κάνει εντύπωση;

Τα εφέ είναι ίδια απλά όταν τα ενεργοποιείς δεν καθυστερεί καθόλου το τηλέφωνο. Το Ν78 πχ το καθυστερούσαν.

παιδια σε αλλο θεμα διαβασα οτι απενεργοποιώντας το 3g κερδιζω στην μπαταρια...

Ισχύει και το έχω διαπιστώσει και στο 5800. Όταν λείπω απο το σπίτι το βάζω σε UMTS για γρηογορότερο φόρτωμα των σελίδων. Μερικές φορές το ξεχνάω όλη μέρα σε UMTS και η μπαταρία πέφτει πολύ πιο γρήγορα. ΑΥτό οφείλεται γιατί το σήμα 3G δεν είναι πάντα δυνατό, με αποτέλεσμα να προσπαθεί να συνδεθεί. Αντίθετα, το GSM δίκτυο έχει πολύ καύτερη κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Πάιδες,αν μου ζητησει να κάνω επανεκκίνηση να το δεχτώ;Πρέπει να προσέξω τίποτα;

Ευχαριστω!

 

To κινητο απο μονο του δεν θα στο ζητησει ποτε! Εαν ερθει η ωρα να το κανεις επανεκκινηση γιατι θα χρειαζεται για οποιοδηποτε λογο μπορεις να το κανεις με την βοηθεια καποιας εφαρμογης.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα από staaronis3

Τώρα μετά την 21 αναβάθμιση αυτά τα εφέ έγιναν ακόμα πιο ωραία.

 

gianpithio

Εσείς τα εφέ τα βλέπετε ή μόνο σε εμένα έχουν κάνει εντύπωση;

Τα εφέ είναι ίδια απλά όταν τα ενεργοποιείς δεν καθυστερεί καθόλου το τηλέφωνο. Το Ν78 πχ το καθυστερούσαν.

 

 

τωρα που το λετε οντως μετα την τελευταια αναβαθμιση ακομα και με τα εφε στο θεμα ενεργοποιημενα δεν κολλαει-καθυστερει το τηλεφωνο οπως γινοταν στην αρχη

Link to comment
Share on other sites

Δεν κολλάει οταν τα εφέ είναι ενεργοποιημένα, γιατί όπως έλεγα και στον mirrorofsorrow την Κυριακή τα έχουν αφαιρέσει κατά κάποιο τρόπο κ σε μερικά σημεία δεν είναι έντονα. Για παράδειγμα στην περιστροφή της οθόνης δεν υπάρχει πια αυτή ή αίσθηση ότιη οθόνη χάνεται κ ξαναέρχεται, σαν fade δηλαδή. Σε αυτή την έκδοση είναι πιο απότομη κ συνεπώς πιο γρήγορη από τα προηγούμενα firmware.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμηση και αφού έβαλα και τον xplore να σβήνω που και που την cache, παρατήρησα ότι μέσα στο φάκελο cache έχει δημιουργήσει υποφακέλους με όνομα από το 0 έως το 9 και κάτι άλλους αγγλικούς χαρακτήρες.

Να τους σβήσω;

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμηση και αφού έβαλα και τον xplore να σβήνω που και που την cache, παρατήρησα ότι μέσα στο φάκελο cache έχει δημιουργήσει υποφακέλους με όνομα από το 0 έως το 9 και κάτι άλλους αγγλικούς χαρακτήρες.

Να τους σβήσω;

Ναι σβήνε όλο τον φάκελο cache. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

πώς μπορώ να επιτρέψω μόνο στην τηλεφωνική κλήση να ακούγεται απο το bluetooth και όλα τα άλλα (μουσική, garmin) να ακούγονται απο το ηχείο του 5800?

 

Συνδεδεμένο το bluetooth τώρα ακούγονται όλα μα όλα απο εκεί. To bluetooth είναι της Nokia.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...