Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 1


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει περιπτωση απο μελλοντικη αναβαθμιση να βελτιωθει η αναλυση της καμερας?

 

Κατά πάσα πιθανότητα ναι.... σύντομα πάντως θα έχουμε καινούργια αναβάθμιση γιατί συνεχίζουν να υπάρχουν αρκετά προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εχει κανεις product code ελληνικο RED, για να το αλλαξω???, το 5800 που εχω δεν εχει ελληνικη γλωσσα !!!!

 

Στην πρώτη σελίδα του θέματος αυτού.

 

Κατά πάσα πιθανότητα ναι.... σύντομα πάντως θα έχουμε καινούργια αναβάθμιση γιατί συνεχίζουν να υπάρχουν αρκετά προβλήματα...

 

 

 

Η ανάλυση της κάμερας δεν μπορεί να αλλάξει. Είναι 3,2ΜΡ από κατασκευής του αισθητήρα.

 

Αυτό που μπορεί λίγο να βελτιωθεί είναι οι αλγόριθμοι επεξεργασίας, ειδικά της επεξεργασίας του ψηφιακού θορύβου (εμφανής σε φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό)

 

Αλλά μην περιμένετε και εντυπωσιακές βελτιώσεις, οριακές μόνο.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Η ανάλυση της κάμερας δεν μπορεί να αλλάξει. Είναι 3,2ΜΡ από κατασκευής του αισθητήρα.

 

Αυτό που μπορεί λίγο να βελτιωθεί είναι οι αλγόριθμοι επεξεργασίας, ειδικά της επεξεργασίας του ψηφιακού θορύβου (εμφανής σε φωτογραφίες σε χαμηλό φωτισμό)

 

Αλλά μην περιμένετε και εντυπωσιακές βελτιώσεις, οριακές μόνο.

 

Ναι, λάθος μου.. η ανάλυση όχι... το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι αυτό που λες

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σκεφτομουν να το παρω το κινητακι, αλλα 8 στα 10 μηνυματα αφορουν περι bugs, κολληματων, προβληματων και επισκεψεων στο σερβις...

η αληθεια ειναι οτι εχω απογοητευτει... :(

πως ειναι δυνατον ο Νοκια να εφερε στην αγορα με τοσο προβληματα ενα τοσο πολυαναμενομενο κινητο? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λάθος μου.. η ανάλυση όχι... το μόνο που μπορεί να αλλάξει είναι αυτό που λες

 

Από ότι φαίνεται μπορεί να βελτιωθεί η φωτογραφία:

 

"BUT, if someone with a hacked phone can check their Z:/ drive for the following file:

 

z:\private\10202BE9\10282EDC.txt

 

If the file exists, the camera picture quality of 5800 can be improved significantly!

 

I have a suspicion only FP2+ phones have this file (N95 and FP1 or PRE FP1 don't have it).

 

A very nice tutorial appeared on Symbian Freak yesterday which involved making modifications to this .txt file and moving it into the appropriate directory in the C:/ drive.

 

EDIT: Confirmed! Infact this file does exist on the 5800 and it improves picture quality!"

 

http://dailymobile.se/forum/index.php?topic=1171.20

 

Αυτό είναι για το Ν85:

 

- Copy z:\private\10202BE9\10282EDC.txt to c:\private\10202BE9

 

"2- Edit the file and change the following line :

0x3001A string "QualitySetLevel=306,ImageFileMimeType=image/jpeg,ImageWidth=2592,ImageHeight=1944,ImageFileExtension=.jpg,ImageEncoderUID=0x00000000,CompressionQuality=85,EstimatedSize=650000,CameraDisplayId=2,CamcorderVisible=350" 0 cap_rd=alwayspass cap_wr=alwaysfail

 

to:

0x3001A string "QualitySetLevel=306,ImageFileMimeType=image/jpeg,ImageWidth=2592,ImageHeight=1944,ImageFileExtension=.jpg,ImageEncoderUID=0x00000000,CompressionQuality=100,EstimatedSize=890000,CameraDisplayId=2,CamcorderVisible=350" 0 cap_rd=alwayspass cap_wr=alwaysfail

 

3- Save and restart.

 

The photos (at the 5MP settings) now are an average of 900KB instead

of 600KB, which means less JPEG compression, which means theoretically better quality."

 

 

Δηλαδή αλλάζεις το CompressionQuality σε 100

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να αλλαξω Product Code με το Nemesis Service Suit 1.0.38.14. δεν δουλευει, κατεβασα το JAF αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως αλλαζω Product Code εκει ???

ευχαριστω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να αλλαξω Product Code με το Nemesis Service Suit 1.0.38.14... και οταν παταω στο Phone Info->Scan μου βγαζει σβαλμα Scan for product...error !!!

Πολύ λογικό, γιατί το nemesis δεν αναγνωρίζει το 5800. Για να περάσεις ελληνικά πρέπει να τα περάσεις μέσω phoenix ή αν το πας σε κάποιο nokia shop.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στα τελευταία firmwares πολλά προβλήματα έχουν αναφερθεί σε σχέση με την ώρα, το ξυπνητήρι...

Δεν ξέρω τι κάνουν εκεί πάνω στη Φιλανδία.

Η αλήθεια είναι πως έχω απογοητευθεί.:(

 

Ας ελπίσουμε ότι θα το φτιάξουν με το επόμενο firmware.

 

Από την άλλη δεν έχω περάσει τίποτα μέσα από θέμα εφαρμογών (πρέπει να είμαι ο μόνος :p) και η μνημη μου είναι στα 74,5mb... Υπόψην ότι στο internet μπαίνω μόνο από τον browser και όχι με αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο που είδα...πως να ακούς ράδιο από το internet...δεν το έχω δοκιμάσει μιας και δεν έχω το κινητό είναι στο service...ούτε αυτό με την camera το δοκίμασα αλλά φαίνεται πολύ καλό αν όντως δουλεύει

 

How to play Internet Radio using Realplayer.

 

open notepad:

copy paste the urls of the radio station, i.e for Blue FM there are:

 

http://94.23.29.14:8080

http://91.121.196.111:8080

http://121.78.92.106:8080

http://zoo.inlive.co.kr:8080

 

save as <radio station name>.ram and copy to device (or drop into PC Suite). Now in realplayer select "Direct playlinks" (must be different name, I roughly translated from Finnish).

 

screenshot & test file (rename ram to txt if you want to edit)

Link to comment
Share on other sites

stendor

Διαβασα πως μπορω να αλλαξω με το Jaf αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως ??

Ούτε εγώ ξέρω πως γίνεται γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ. Από την στιγμή που δεν ξέρεις όμως καλό είναι να το πας σε κάποιο nokia shop, γιατι υπάρχει περίπτωση να το κάνεις και τούβλο το 5800.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ρε παδια αφου το gps ειναι δωρεαν ,δεν εχει κανενα softaware που να εχει ολους τους χαρτες (satellite)στο κινητο για να μην χρειαζεται να χρησιμοποιουμε το gprs??
Link to comment
Share on other sites

ρε παδια αφου το gps ειναι δωρεαν ,δεν εχει κανενα softaware που να εχει ολους τους χαρτες (satellite)στο κινητο για να μην χρειαζεται να χρησιμοποιουμε το gprs??

 

Για κοίτα αυτό:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2712563#post2712563

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετη χρηση αυτη τη μια εβδομαδα (πανω απο 10 φορτισεις) και αρκετους πειραματισμους... Ανταποκριθηκε αρκετα καλα! Ικανοποιητικοτατη η μπαταρια για τετοια χρηση. Μονο ενα κολλημα με τον αισθητηρα αποστασης παρουσιαστηκε που μ κλειδωνε χωρις να πρεπει την οθονη, το οποιο κ λυθηκε με hard format. Ομως οταν πηγα να κανω ανακτηση του back up εγιναν κανονικα ολες οι κατηγοριες εκτος αυτης των αρχειων που μου εγραφε ανεπαρκης μνημη κλειστε εφαρμογες (το αστειο ειναι οτι μετα απο μορφοποιηση τι εφαρμογες να εχω βαλει κ να τρεχω; ουσιαστικα καμια) οποτε το προβλημα της μνημης που μπορει να προεκυψε; επειτα δοκιμασα να κανω αλλο αντιγραφο ασφαλειας με μηδαμινες εφαρμογες εγκατεστημενες... Παλι το ιδιο με τη μνημη... Ευτυχως με τις αλλες κατηγοριες πλην των αρχειων ολα καλα! Θα ψαξω χειροκινητο τροπο να το κανω πλεον γιατι εχασα αρκετες μη επισημες εφαρμογες που ηταν για s60 ν3 που ειχα βαλει κ τις ρυθμισεις τους!

εχει τυχει κ σε αλλους;

Link to comment
Share on other sites

Όλο και κάτι καινούργιο τυχαίνει...

Είναι προφανές ότι μετέτρεψαν τους αγοραστές του 5800 σε beta testers του νέου λειτουργικού. Γι' αυτό πιστεύω το έβαλαν αρχικά σε μία φτηνή, σχετικά, συσκευή. Για να μην υπάρξουν μεγάλες αντιδράσεις.

Παιδιά υπομονή!

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

οι μετρητες δουλευουν μονο οταν συνδεομαστε μεσω δικτιου κινητης τηλεφωνιας?? γιατι εγω μεχρι στιγμης εχω συνδεθει μεσω wifi Μονο και οι μετρητες γραφουν μηδεν. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Για του μετρητές της διάρκειας των κλήσεων μιλάω

 

Μενού - Μητρώο - Διάρκεια κλήσεων - Επιλογές - Μηδενισμός χρονομέτρων

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

μου ζητάει κωδικό!!Ποιός είναι ο κωδικ΄πος?Νόμιζα ότι είναι το 12345...δεν είναι όμως

 

Αυτός είναι αλλά γράφεις γράμματα. Γύρνα το στους αριθμούς κρατώντας την δίεση πατημένη για λίγο.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ προβληματικο το 5800, σημερα πηγα στο βουνο και μου εβγαλε την πιστη με τα κοληματα!

3 φορες εβγλα την μπαταρια για να ξεκολησει!

Και μου το εκανε ενο τραβουσα την κορη μου βιντεο που μολις μαθαινε snowboard και δεν εγραψα τις καλυτερες φασεις!

Ασε που με εχει κουφανει το ηχειο με τα χριτς-χρατς!

Αρε Ν95!(κριμα που δεν μου το δινει πισω η γυναικα μου!)

Ειμαι ετοιμος να το πεταξω!

Link to comment
Share on other sites

Για του μετρητές της διάρκειας των κλήσεων μιλάω

 

Μητρωο/Διαρκεια κλησεων/επιλογες/μηδενισμος χρονομετρων :D

 

-- Σηριαλ εχει καταντησει το "εργαλειο" ..... μιλαμε για πολυ γελιο η υποθεση. :lol::lol:

Όλο και κάτι καινούργιο τυχαίνει...

Είναι προφανές ότι μετέτρεψαν τους αγοραστές του 5800 σε beta testers του νέου λειτουργικού. Γι' αυτό πιστεύω το έβαλαν αρχικά σε μία φτηνή, σχετικά, συσκευή. Για να μην υπάρξουν μεγάλες αντιδράσεις.

Παιδιά υπομονή!

 

- Σιγα και μην εδιναν με 350 ευρα συσκευη που τα κανει ολα .... και τελεια ..... κατι δεν πρεπει να κανουμε και εμεις; ... ΟΕΟ

- Μας το εδωσαν σε τιμη κοστους για να βγαλουμε στην φορα τα "απλητα" , ..... ωστε να τα διορθωσουν ..... και να μας πουλησουν το καλοκαιρι το 97αρι και να ρεφαρουν ..... :shifty:;):ninja:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,πραγματικα εχω βαρεθει να ακουω γκρινιες και παραπονα!!Το κινητο,τουλαχιστον για την τιμη που το πλασαρουν,ειναι το πλεον εξοπλισμενο και αμφιβαλλω αν θα βρειτε καποιο καλυτερο η εστω αναλογο σε αυτη την τιμη...Βεβαια θα μου πειτε πως βιαζομαι να βγαλω συμπερασματα,αφου ακομα το περιμενω,αλλα μετα την τρομακτικη εμπειρια με το w910i,που μαλιστα το ειχα παρει 395ευρω:confused::wacko::confused::wacko:,ολα τα προβληματα που αναφερετε μου φαινονατι μικροπτεσματα!!Ας μην ξεχναμε πως ειναι το πρωτο κινητο της nokia με full touch screen στην πλατφορμα s60 και το σημαντικοτερο,προκειται για ενα κινητο xpressmusic!!Δηλαδη τι ακριβως περιμενατε,ενα πληρες λειτουργικο smartphone??Υπομονη και να στε σιγουροι,πως στις επομενες εκδοχεις θα λυθει το μεγαλυτερο ποσοστο των προβληματων...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...