Jump to content

Έπεσε το κινητό στο νερό..


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ψάξε στο ιντερνετ για το πως να ανοίξεις το μοντέλο σου,και μετά ψέκασέ όλη την πλακέτα και γενικά τα πάντα από το κινητό με ένα σπρέι που λέγεται WD-40 αι χρησιμοποιείται για καθαρισμό επαφών.μετά άφησε το για μια ωρα.θα το βρεις σε μαγαζί ηλεκτρολογικών.με το σπρέι κατά 99% θα επαναφερθει.εγώ το έχω κάνει σε ενα κ750 που πεσε σε νερο κανονικο και δουλεψε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βοήθεια!!!:cry: έπεσε στο νερό το κινητό μου και δεν ανοίγει...αν και αρχικά, μολις το εβγαλα συνεχισε να δουλευει όταν΄κατεβασα το καπάκι και πήγα μετα να το ξεκλειδώσω δεν δούλευε. το έκλεισα και εβγαλα την μπαταρία και μετά πήγα να το ανοίξω αλλά δεν... μόνο δύο κουμπιά αναβαν και στην οθόνη φαίνόταν να έχει νερό... δεν ξέρω αν έκανα βλακεια αλλά το στεγνωσα με σεσουάρ και μετα το έβαλα στο καλοριφέρ...αχ δεν ξέρω τι να κάνω... υπάρχει περίπτωση να γίνει αν το αφήσω στο καλοφέρ ή να το πετάξω από τώρα???? :dash:

 

καλά ρε παιδία δεν βλέπεται λίγο και τα παλιαότερα θέματα??

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παιδία δεν βλέπεται λίγο και τα παλιαότερα θέματα??

 

Eχεις δικιο , αλλα με το κινητο στο νερο , ποιος ψαχνει παλιο θεμα ,

άσχετα αν ειναι 3 θέματα πιο κατω !

 

Γιαυτο καποιος MOD ας το μεταφερει μαζι με το: "έπεσε το κινητό στο νερό.. " :!:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ολοι (σχεδον) κάνετε αυτο το κακο ! σας πεφτει στο νερο και πατε να το ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ! (και βραχυκυκλώνει) (ηδη εχει την μικρή μπαταριουλα της μνημης (ρολογιου)

 

Οταν πεσει το κινητο μεσα στο νερο

-ΒΓΑΖΕΤΕ την ΜΠΑΤΑΡΙΑ για τουλάχιστον 8-12 ωρες , μεχρι να στεγνωση !

-Βγαζετε καπακια , καρτες , προσοψης και οτι αλλο μπορει να βρει

και το "τινάζετε"(ελαφριά) πανω σε καποια πετσετα , χαρτι , ρουχο (π.χ στο παντελόνι σας)

καλα ειναι να μην το βαλετε πανω σε καυτό σωμα 65-80° (αλλα πανω σε μια λεπτη πετσετα ,που ειναι πανω στο σωμα)

η με πιστολάκι αλλα οχι διπλα (τουλάχιστον 20-25cm μακρυά)

 

Αν πεσει σε θαλλασινο νερο (λογω αλατων) αν δεν παει σε τεχνικο αμεσα, μετα απο λιγες μερες (3-5) θα "ξεκολλάν" τα εξαρτήματα ! (οσο καλα και να το στεγωσετε)

Καλά τα είπε ο μάκης αλλά τα κινητά σε περίπτωση που τα κάνετε "μπάνιο" με κάτι ανάλατο θέλουν τον χρόνο τους ανάλογα με το πόσο βράχηκαν ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ ΤΟΥΣ. Όπως προείπε και το παιδί :

-ΒΓΑΖΕΤΕ την ΜΠΑΤΑΡΙΑ !ΑΜΕΣΩΣ !!!!!

-Βγαζετε καπακια , καρτες , προσοψης και οτι αλλο μπορει να βγει

και το "τινάζετε"(ελαφριά) πανω σε καποια πετσετα , χαρτι , ρουχο (π.χ στο παντελόνι σας)

-ΔΕΝ το ανοίγεται για 2-3 μέρες (ανάλογα το βρέξιμο).

-Το βάζετε σε ένα μπολάκι με μπιλίτσες σιλικόνης σκεπασμένο ως πάνω.Αν στα τοπικά σας καταστήματα δεν βρίσκεται σιλικόνη χρησιμοποιείτε ρύζι...(ω ναι) για αυτές τις 2-3 μέρες..

-ΠΟΤΕ πάνω από σώμα η πιστολάκι σε απευθείας επαφή.Το μπολάκι μπορεί να μπει πάνω από σώμα αλλά μόνο για τις πρώτες 6-7 ώρες.

-Πριν βάλετε την μπαταρία για να το ανοίξετε για πρώτη φορά δοκιμάστε να το τινάξετε στα χέρια σας.Αν νιώσετε ότι σας ακούμπησε νερό έστω και ανεπαίσθητα συνεχίστε το στέγνωμα τουλ για μια μέρα ακόμα.

 

Μέθοδος δοκιμασμένη σε 4-5 κινητά και αποτελεσματική . Τώρα όσο για το αλάτι και το θαλασσινό νερό που προκαλεί οξείδωση πλακέτας κάντε ότι είπε κ ο προλαλήσαν.

tip: Οι περισσοτερες συσκευές που αγοράζεται σημερα και γενικά κάποια προιόντα περιέχουν στην συσκευασία τους ένα μικρο χάρτινο σακουλάκι (συνήθως άσπρο) με κάποιες μπιλίτσες μέσα . Αυτές είναι οι μπίλιες σιλικόνης οπου καλό είναι να τις κρατάτε σε ένα κλειστό βαζάκι για τέτοιες καταστάσεις.Ακόμα κ αν χρησιμοποιηθούν δεν τις πετάτε. Τις αφήνετε σε ευάερο περιβάλλον για αρκετο καιρό (ανάλογα πόσο νερό ρούφηξαν όπου κ διογκώνονται 8-15 μερες) και τις εναποθηκεύεται στο βαζάκι τους. Αυτά από μένα :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το ρυζι το εχω ακουσει και αλλες φορες ομολογω οτι ακουγεται παραξενο αλλα αμα κανει δουλεια..
Link to comment
Share on other sites

Το ρύζι τραβάει νερό αλλά πιο αργά από την σιλικόνη. Σε περίπτωση όμως που δεν βρίσκεις βάζεις ρυζι και το αφήνεις περισσοτερες ωρίτσες και όπως είπα, πριν το ανοίξεις πάντα κοιτάς μην έχει μείνει νερό μέσα τινάζοντας το στο χέρι σου. :)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλημερα σε ολους

η δικια μου ξεκινησε στραβα

το 6500 slide επεσε απο το γιλεκο που φορουσα το πρωι και ...

κατεληξε στον πατο τησ θαλασσας( ακομα εκει ειναι)

ενταξει το κινητο παει αχρηστο

η sim λετε να γλυτωσει?

αξιζει να βρω καποιον να βουτηξει στα 4μ για να το βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Πρωι πας στην εταιρεια που ανηκει η γραμμη σου και με 17 και κατι ευρω παιρνεις νεα sim.

Συμβαινουν αυτα δυστυχως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οντως παρε μια αλλη.αν και δεν νομιζω να παθαινει τιποτα η σιμ απο το νερο.η παθαινει?:confused:
Link to comment
Share on other sites

αν μεινει ωρα ναι,αλλα ετσι κι αλλιως οπως ειπε κι ο φιλος,πας σε καταστημα της εταιριας σου,πληρωνεις κανα 15ε και στην κανουν επανεκδοση...
Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο ή καρτοκινητό έχεις? Αν έχεις καρτοκινητό και δεν έχεις δηλώσει τα στοιχεία σου νομίζω δεν μπορούν να σου βγάλουν άλλη sim με το ίδιο νούμερο!

Διαφορετικά μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπαν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο ή καρτοκινητό έχεις? Αν έχεις καρτοκινητό και δεν έχεις δηλώσει τα στοιχεία σου νομίζω δεν μπορούν να σου βγάλουν άλλη sim με το ίδιο νούμερο!

Διαφορετικά μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπαν τα παιδιά.

 

Γίνεται. Υπογράφεις μια υπεύθυνη δήλωση κυριότητας αριθμού. Δεν ξέρω απλώς αν γίνεται άμεσα η διαδικασία. στα συμβόλαια πας απλώς ,με ταυτότητα και σου βγάζουν αμέσως νέα.

Link to comment
Share on other sites

γινεται καλα λεει ο bored μολις εχτες ρώτησα σε vodafone και cosmote

http://www.elink.gr

 

Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

Link to comment
Share on other sites

Μπας και ο ανθρωπος θελει τη σιμ για τα τηλεφωνα που εχει μεσα και οχι για τον αριθμο της!?
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Συμβόλαιο ή καρτοκινητό έχεις? Αν έχεις καρτοκινητό και δεν έχεις δηλώσει τα στοιχεία σου νομίζω δεν μπορούν να σου βγάλουν άλλη sim με το ίδιο νούμερο!

Διαφορετικά μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπαν τα παιδιά.

 

γινεται και σε ανωνυμο καρτοκινητο. εγω δεν υπεγραψα τιποτα απλα με ρωτησαν ποιο ηταν περιπου το υπολοιπο μου και ποτε εκανα την τελευταια ανανεωση. πηρα κανονικα καινιυρια σιμ με τον ιδιο αριθμο.

μετα απο τοσες ωρες στον βυθο, εισαι σιγουρος οτι θα ειναι στο ιδιο σημειο?δεν θα το εχου παρασυρει τα ρευματα η δεν θα εχει καλυφθει απο την αμμο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπας και ο ανθρωπος θελει τη σιμ για τα τηλεφωνα που εχει μεσα και οχι για τον αριθμο της!?

 

και αυτο φιλε μου

 

σημερα πηγα vodafone . 17 €

αλλη καρτα ιδιο νουμερο

τα τηλεφωνα τα εχω κανει ( οχι ολα ) back up στο Laptop ( παλι καλα)

 

το 6500 λυπαμαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το γραφω στο topic του παιδιου για να μην ανοιγω αλλο.Σε παρομοια περιπτωση και εγω....ειχα παει παραλια και μου πηρε το κυμα την τσαντα μαζι με το κινητο.....το πηγα σε εναν μαστορα να μου πει αν σωζεται και μου ειπε πως θελει καποια ανταλλακτικα-δεν μου ειπε ποια ουτε κοστος.Αξιζει να το επισκευασω η οχι??αν ναι πειτε μου σας παρακαλω ενα καταστημα να το παω που επισκευαζει βγεγμενα γιατι δεν εχω ιδεα και ποιο θα ειναι το κοστος περιπου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα παρε ενα νεο κινητο. απο την σιγμη που βραχηκε και με θαλασσινο νερο, πιστευω δεν αξιζει να το φτιαξεις. τι συσκευη ειναι?
Link to comment
Share on other sites

s.e w595.ειναι καινουριο ρε φιλε και το λυπαμαιιι.....παντως αυτος που το ειδε μου ειπε χρειαζεται καποια ανταλλακτικα.τωρα δεν ξερω που να παω
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ειναι υψηλο το κοστος, τοτε κανε μια προσπαθεια να το διορθωσεις. αν δεν σε συμφερει ομως, παρε καλυτερα ενα νεο κινητο...
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αλατονερο(θαλασσινο) στα κυκλωματα και στα λοιπα μεταλλικα μερη της συσκευης, και να μην ειναι αμεση η καταστροφη, ΣΙΓΟΥΡΑ θα σκουριασει αρκετα γρηγορα. Και η σκουρια δεν ειναι καλο πραγμα.:cool:

 

Θελει προσοχη γενικα με τα κινητα στην παραλια.:shifty:

 

Και οσον αφορα την σιμ, οντας και αυτη μεταλλικο το ενα μερος της, προφανως και θα καταστραφει. Καλυτερα να βγαλεις αλλη.;)

Κριμα για το κινητο παντως...:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αλατονερο(θαλασσινο) στα κυκλωματα και στα λοιπα μεταλλικα μερη της συσκευης, και να μην ειναι αμεση η καταστροφη, ΣΙΓΟΥΡΑ θα σκουριασει αρκετα γρηγορα. Και η σκουρια δεν ειναι καλο πραγμα.:cool:

 

Και οσον αφορα την σιμ, οντας και αυτη μεταλλικο το ενα μερος της, προφανως και θα καταστραφει. Καλυτερα να βγαλεις αλλη.;)

Κριμα για το κινητο παντως...:(:(

Και το δικό μ επεσε στην θαλασσα...οταν το εβγαλα τ ανοιξα να φυγει το νερο, ομως τα άλατα μενουν... κ οπως λεει κ ο soom αλατα+μεταλλο=καταστροφη για το κινητο!.. :S

Ο καλυτερος τρόπος αποδειχθηκε το καθαρισμα με οινόπνευμα.. Οταν επεσε το δικό μου ημουν διακοπές και δεν το σκεφτηκα να το κανω με οινόπνευμα. μετα απο μια βδομαδα που γυρισα το θυμήθηκα και αφου το ξεπλυνα καλα και αφόυ το αφησα να στεγνωσει, λειτουργησε κανονικα [αν εξαιρέσω οτι χαλασε η υποδοχή της καρτας μνήμης και ο πομπος του GPS],,,, απο το να ειχε χαλασει ολη η συσκευη,,χαλαλι..

Οσο για την SIM δεν ειχα κανένε προβλημα.. ολα μια χαρα.. μεχρι και οι επαφες ηταν ολες μέσα,, και ακομη που χρησιμοποιω την ίδια δεν μου έχει βγάλει προβλημα.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμβουλευα για Γερμανο...Δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα,Αθηνα βρισκεσαι?

 

Στειλε μου ενα Pm να σου προτεινω μερικα μαγαζια-service κινητών!

%$@#@#%^:worry:&*@#$%^&*
Link to comment
Share on other sites

η sim δεν καταστρέφεται.

το πολύ πολύ βάλτειν για 24

ώρες σε ένα κουτί μαζί με ρύζι

και όλα okay, αυτό γίνεται και

για το κινητό άλλα εσένα το νερό

θα έχει πάει παντού, όποτε ίσως

να μην πιάσει το κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...