Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97 (Pre-Release)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενας αναλυτικος οδηγος για οποιον θελησει να κανει εγχειρηση οταν με το καλο το παρει: http://www.engadget.com/2009/05/29/n97-disassembled-on-video-sort-of/

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το πολυκατάλαβα να σου πω την αλήθεια panosz75. Αφού η υποδοχή της microUSB είναι στην αριστερή πλευρά της συσκευής όπως την κρατάμε, πάνω από το πλήκτρο κλειδώματος/ξεκλειδώματος, γιατί ν' αφαιρέσουμε το καπάκι της μπαταρίας?

Κώστα, ο Πάνος δεν μιλάει για την υποδοχή microUSB αλλά για την θύρα microSD.

Παιδιά, από ό,τι έχω καταλάβει, δεν υπάρχει "κανονική" θύρα για τη microSD αλλά η πρόσβαση είναι εσωτερική και θα πρέπει να ανοίγεις το καπάκι της μπαταρίας κάθε φορά που θα θέλεις να την αφαιρέσεις;

 

Και ναι, έχει δίκιο. Την έβαλαν στο εσωτερικό της συσκευής. Για να την αφαιρέσεις, θα πρέπει να βγάλεις το καπάκι της μπαταρίας, κάτι όχι διαίτερα πρακτικό.

 

Την ίδια λύση ιοθέτησαν και στο νέο Ν86 αλλά, υπάρχει μια λογική εξήγηση. Έχουν πολύ μεγάλη εσωτερική μνήμη με αποτέλεσμα, να χρειαστείς ελάχιστες φορές να αλλάξεις την κάρτα ή απλά να την αφαιρέσεις.

 

Ελπίζω να βελτίωσαν και την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων τόσο στον εσωτερικό χώρο όσο και στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να βελτίωσαν και την ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων τόσο στον εσωτερικό χώρο όσο και στην κάρτα μνήμης.

 

Γι' αυτό ακριβώς ρωτάω Γιώργο. Ελπίζω να βελτώθηκε σημαντικά η ταχύτητα μεταφοράς μέσω της microUSB.

Αν ναι, τότε δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα με την τοποθέτηση της κάρτας μνήμης εσωτερικά. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι καλύτερα η θύρα της κάρτας να είναι πίσω από το καπάκι διότι τα καλύμματα έχουν λιγότερες εγκοπές με αποτέλεσμα πιο στιβαρή κατασκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό ακριβώς ρωτάω Γιώργο. Ελπίζω να βελτώθηκε σημαντικά η ταχύτητα μεταφοράς μέσω της microUSB.

Αν ναι, τότε δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα με την τοποθέτηση της κάρτας μνήμης εσωτερικά. ;)

N82 χρησιμοποιείς ακόμα; Αν ναι, θα δεις τεράστια διαφορά στην ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων μέσω της θύρας microUSB. Απλά, παρόλο που η ταχύτητα έχει βελτιωθεί σημαντικά, ελπίζω το Ν97 να μπορεί να επιτύχει ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες.

 

Και σε αυτό που λέει ο Σταύρος, συμφωνώ απολύτως. :)

Link to comment
Share on other sites

N82 χρησιμοποιείς ακόμα; Αν ναι, θα δεις τεράστια διαφορά στην ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων μέσω της θύρας microUSB. Απλά, παρόλο που η ταχύτητα έχει βελτιωθεί σημαντικά, ελπίζω το Ν97 να μπορεί να επιτύχει ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες.

Ακόμα πιστός στο Ν82 Γιώργο. Περιμένω να δω κάτι πολύ καλό να το αντικαταστήσω, από φθινόπωρο ίσως.

Το Ν97 είναι σαφώς υποψήφιο. ;)

 

Και σε αυτό που λέει ο Σταύρος, συμφωνώ απολύτως. :)

Πιστεύω πως είναι καλύτερα η θύρα της κάρτας να είναι πίσω από το καπάκι διότι τα καλύμματα έχουν λιγότερες εγκοπές με αποτέλεσμα πιο στιβαρή κατασκευή.

Σε αυτό θα με βρείτε κι εμένα σύμφωνο. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

mirrorofsorrow αν ειναι να εχει την ταχυτητα που εχει ο reader του 5800 τοτε αστα να πανε.Με εναν εξωτερικο σκληρο Lacie που εχω βλεπω 5 με 6 φορες μεγαλυτερη ταχυτητα.Γνωμη μου,θελουν πολυ μεγαλη βελτιωση οι αναγνωστες που ενσωματωνει η <<μαμα>>.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΑΚΙ. ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ! ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΕΔΩ? ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να φωναζεις.Να εισαι σιγουρος οτι αν ξεραμε ακριβη ημερομηνια θα ειχε ηδη αναφερθει εδω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σχετικά με το βίντεο: Κάποια στιγμή λέει ότι "...δεν είναι η τελική έκδοση, αλλά..." αρά δεν θα είναι ακριβώς έτσι το κουτί.:wacko::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 

Είδα όλο το βίντεο. Τα κυριότερα (νέα?) που αναφέρει είναι τα εξής:

 

 

- ο σχεδιασμός είναι solid

τα δύο κομμάτια δεν "παίζουν" κάτι το οποίο είναι πολύ θετικό

 

- πλαστική πίσω όψη

 

- το πληκτρολόγιο είναι ματ πλαστικό

τα πλήκτρα δεν κάνουν (φυσικό) θόρυβο κατά την πληκτρολόγηση

 

- τέλειος μηχανισμός "συρσίματος"

 

[η συσκευή είναι στο προφίλ "εκτός σύνδεσης" χωρίς ήχους]

 

- το εφέ αλλαγής της οθόνης από "όρθιο" σε "πλάγιο" φαίνεται να είναι απλοϊκό σε αυτή τη συσκευή (fade in/out της οθόνης). Πιθανότατα, δεν είναι το τελικό.

 

- πολύ αποκρίσιμη η οθόνη στα πλήκτρα κλήσης

 

[στο βίντεο παρουσιάζονται τα προεγκατεστημένα widgets]

 

- τα κλασικά πλήκτρα (πράσινο-κόκκινο) είναι αφής

ενώ αυτό του μενού, κανονικό

 

- τα ενεργά widgets ΔΕΝ μπορούν να τερματιστούν από την διαχείριση εργασιών

 

[παρουσιάζει την γραφή με εικονικά πλήκτρα και αναγνώριση γραφής]

 

- κατά τη βιντεοσκόπηση, ανάβει κόκκινο led (εκεί που είναι το flash)

 

- έχει αρκετά καλή ποιότητα ήχου

 

 

Αυτά... Ελπίζω να σας έδωσα μία γεύση.:)

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Nokia N97 to be shipped on 2nd of June for North America?

http://thenokiablog.com/2009/05/17/nokia-n97-for-north-america-arriving-june-2nd/

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι να είναι σωστό ποιοτικά. Για όλα τα υπόλοιπα, μέσω συνεχών αναβαθμίσεων, πάντα δίνεται λύση. Το μεγάλο πλεονέκτημα του Ν97 είναι ότι θα μπορεί να τρέξει χωρίς πρόβλημα εφαρμογές που δεν προσφέρουν ακόμα πλήρη υποστήριξη για οθόνες αφής. Πχ το πολύ καλό Οzοne.

 

Οπότε βρω ευκαιρία θα του ρίξω και γω μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N97 near shipping! [support pages & New promo video]

http://www.symbian-freak.com/news/009/05/n97_near_shipping__support_pages_online.htm

 

Να δούμε τελικά, αύριο θα ξεκινήσει το shipping στις ΗΠΑ?:ninja:

Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Είδα όλο το βίντεο. Τα κυριότερα (νέα?) που αναφέρει είναι τα εξής:

 

 

 

Είδα και εγώ το βίντεο

 

Μάπα το UI, δηλαδή πολύ τετράγωνο,άσχημο χρώμα και τα γραφικά του πολύ λιτά σε σχέση με την τιμή της συσκευής και ανταγωνιστικά κινητά.

 

Το πληκτρολόγιο καμμία σχέση με HTC Touch Pro2 πχ, φτηνιάρικο

 

Το πλήκτρο space είναι στην άκρη αντι στη μέση, αυτό ξεφεύγει απο τα στανταρ του QWERTY

 

Τα widgets έχουν αξία μονο αν υπάρχει συνεχής σύνδεση στο internet και αυτό δε ξέρω πως θα επηρεάζει την αυτονομία του κινητού και το πώς θα δείχνει η οθόνη χωρίς σύνδεση.

 

Η γραφίδα είναι χοντροκομμένη, στο εμπόριο κυκλοφορούν αρκετές πιο στυλάτες και με μεταλλική εμφάνιση.

 

Το άσπρο πάντως μου αρέσει πιο πολύ γιατι δεν έχει τα άσχημα πορτοκαλί κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής παρακολούθησα το βίντεο μέχρι την μέση, ύστερα όταν άρχισε να μιλά για την κάμερα κτλ, ειλικρινά βαρέθηκα και το έκλεισα, δεν εντυπωσιάσθηκα από την συσκευή! Το UI της πράγματι δεν λέει τίποτα, τουλάχιστον όχι για τα λεφτά που θα κοστίσει, ύστερα καθώς το κοίταζα αναρωτιόμουν για την ανθεκτικότητα του μηχανισμού που συγκρατεί την οθόνη σε περίπτωση μιας χαμηλής πτώσης (δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη –όχι στην ανθεκτικότητα του σε καθημερινή χρήση αλλά όσον αφορά την αντοχή του σε μια σπάνια αλλά πιθανή περίπτωση καθώς όλα τα κινητά μου έχουν πέσει κάτω μια φορά..). Η γραφίδα παρεμπίπτοντος μου άρεσε, η εξωτερική όψη που έχει κλειστό δεν μου άρεσε καθόλου, το πληκτρολόγιο Ok, τολμώ να πω ότι αν διέθετα τα χρήματα για το N97 θα προτιμούσα μακράν περισσότερο την αγορά ενός E90 και ας μην έχει τόσα καλούδια όσα το N97 –οπτικά το E90 είναι για εμένα πολύ ομορφότερο και στιβαρότερο. Δεν ξέρω όσο το βλέπω σε βίντεο τόσο πιο πολύ με αφήνει αδιάφορο, σαν να περίμενα κάτι «άλλο» -- μάλλον θα περιμένω κάποια νέα πρόταση από την Nokia.

 

Τώρα αν το δω από κοντά σε κανένα κατάστημα, μπορεί να αναθεωρήσω αλλά ως πρώτη εντύπωση «έτσι και έτσι».

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Είδα και εγώ το βίντεο

 

Μάπα το UI, δηλαδή πολύ τετράγωνο,άσχημο χρώμα και τα γραφικά του πολύ λιτά σε σχέση με την τιμή της συσκευής και ανταγωνιστικά κινητά.

 

Το πληκτρολόγιο καμμία σχέση με HTC Touch Pro2 πχ, φτηνιάρικο

 

Το πλήκτρο space είναι στην άκρη αντι στη μέση, αυτό ξεφεύγει απο τα στανταρ του QWERTY

 

Τα widgets έχουν αξία μονο αν υπάρχει συνεχής σύνδεση στο internet και αυτό δε ξέρω πως θα επηρεάζει την αυτονομία του κινητού και το πώς θα δείχνει η οθόνη χωρίς σύνδεση.

 

Η γραφίδα είναι χοντροκομμένη, στο εμπόριο κυκλοφορούν αρκετές πιο στυλάτες και με μεταλλική εμφάνιση.

 

Το άσπρο πάντως μου αρέσει πιο πολύ γιατι δεν έχει τα άσχημα πορτοκαλί κουμπιά.

 

μια παρατήρηση μονο για το τελευταίο τα κουμπιά θα είναι μπλε και στα δυο χρώματα.

για τα υπόλοιπα είναι προσωπική άποψη του καθενός.

και αναρωτιέμαι τώρα εγώ...πως έβγαλες ότι το πληκτρολόγιο είναι φτηνιάρικο? το έπιασες στα χερια σου?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...