Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το να μου δώσουν - που δεν μου τα δίνουν όλα - πίσω όλα τα χρήματα θεωρείται επιτυχία τι άλλο να πω;; Αυτονόητο το θεωρώ! Τουλάχιστον από αυτά τα πιο "γνωστά" sites... Εμένα δυστυχώς δεν με καλύπτει η συγκεκριμένη συμπεριφορά..

Σου το έγραψαν πολλοί, αλλά εσύ επιμένεις ...

Σου επιστρέφουν την αξία του τηλεφώνου, σου δίνουν κουπόνι ίσης αξίας για τα παρελκόμενα τα οποία δεν επιστρέφεις, και παίρνεις πίσω και τα μεταφορικά από το paypal ...

Εάν δεις τέτοια συμπεριφορά από Ελληνικό κατάστημα, να μας το πεις γιατί τόσα χρόνια δεν βρήκα κανένα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μια ερώτηση ακόμη

στα ποσά των 100 ευρώ και κάτω με το τελωνείο τι παίζει?

γίνετε εκτελωνισμός κλπ κλπ

παίζει ρόλο το ταχυδρομείο

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση ακόμη

στα ποσά των 100 ευρώ και κάτω με το τελωνείο τι παίζει?

γίνετε εκτελωνισμός κλπ κλπ

παίζει ρόλο το ταχυδρομείο

 

βαση ΕΕ αν ειναι πανω απο 22 ευρω εκτελωνειτε, και 45 ευρω εφοσον το δηλωσουν δωρο.

οτι παραπανω απο αυτα +23% ΦΠΑ στην δηλωμενη τιμη του.

Τα παντα περνανε τελωνειο απο την στιγμη εισοδου στην χωρα, και μετα κανουν εισοδο στο ταχυδρομειο. Το τι εκτελωνειτε φαινετε στην πορεια.

Πχ αν ερθει ενας μικρος φακελος με ηλεκτρονικα που κανει 5 ευρω, θα περασει τελωνειο, και μετα θα φυγει με συνοπτικες στο ταχυδρομειο, αν περασει ενα δεμα με αξια 200 ευρω και μεγεθος οσο ενα μεγαλο κουτι, θα περασει τελωνειο, και θα μεινει εκει μεχρι να εκτελωνηστει

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση ακόμη

στα ποσά των 100 ευρώ και κάτω με το τελωνείο τι παίζει?

γίνετε εκτελωνισμός κλπ κλπ

παίζει ρόλο το ταχυδρομείο

 

Αν επιλεξεις το απλο ταχυδρομειο (οχι οποιοδηποτε courier δλδ ) δεν πολυπαιζει ρολο το κοστος της συσκευης για το τελωνειο καθως κατα 99.99% δεν περναει απο τελωνειο! Αν βαλεις DHL πχ ειναι δεδομενο οτι θα περασει απο τελωνειο και οσο μεγαλυτερο το κοστος της συσκευης τοσο μεγαλυτερο το κοστος του τελωνειου. Για μηδενικο κοστος νομιζω ειναι κατω απο 30 ευρω αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γι'αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω για το bangood κινητό 1 χρόνου μια βδομάδα πριν λήξει η εγγύηση επικοινώνησα με το bangood επειδή είχε φουσκωσει η μπαταρία επικίνδυνα. Στην αρχή μου έλεγαν για 10$ refund όσο κοστίζει η μπαταρία την οποία δεν είχαν σε στοκ. Όταν τους είπα για 50% refund (155€ το κινητό) άρχισαν να μου λένε ότι έχει περάσει μισός χρόνος εγγύησης και δεν μπορούν να κάνουν τόσο μεγάλο refund πλέον. Στο τέλος μου είπαν για 50ευρω επιστροφή πράγμα που δέχτηκα και περιμένω να μου γυρίσουν πίσω.

 

Αντίθετα πήγα κινητό αξίας 50 ευρώ στην κοσμοτε (στην οθόνη δεν ανταπόκρινοταν η αφή) το οποίο και μου το έβγαλαν κλασικά εκτός εγγύησης γιατί είχε περάσει λέει υγρασία μέσα, πράγμα που δεν αληθεύει, και κόστος επισκευής 85 ευρώ. (απλά για γέλια) Τους ζήτησα να μην το φτιάξουν και να μου το γυρίσουν πίσω. Όταν πήγα να το παραλάβω μου ζήτησαν και 9 ευρώ μεταφορά λέει γιατί το κινητό πήγε Αθήνα.... Φυσικά δεν το παρέλαβα και το άφησα να το κάνουν ότι θέλουν. Ακόμα με περνούν τηλ να το παραλάβω. Τελευταία φορά που αγόρασα κινητό από κοσμοτε ήταν το 2009. Απλά οι ανθρωποι είναι εκτός πραγματικότητας. Πλέον μόνο Κίνα.

Edited by P_papadis
Link to comment
Share on other sites

βαση ΕΕ αν ειναι πανω απο 22 ευρω εκτελωνειτε, και 45 ευρω εφοσον το δηλωσουν δωρο.

οτι παραπανω απο αυτα +23% ΦΠΑ στην δηλωμενη τιμη του.

Τα παντα περνανε τελωνειο απο την στιγμη εισοδου στην χωρα, και μετα κανουν εισοδο στο ταχυδρομειο. Το τι εκτελωνειτε φαινετε στην πορεια.

Πχ αν ερθει ενας μικρος φακελος με ηλεκτρονικα που κανει 5 ευρω, θα περασει τελωνειο, και μετα θα φυγει με συνοπτικες στο ταχυδρομειο, αν περασει ενα δεμα με αξια 200 ευρω και μεγεθος οσο ενα μεγαλο κουτι, θα περασει τελωνειο, και θα μεινει εκει μεχρι να εκτελωνηστει

 

Αν επιλεξεις το απλο ταχυδρομειο (οχι οποιοδηποτε courier δλδ ) δεν πολυπαιζει ρολο το κοστος της συσκευης για το τελωνειο καθως κατα 99.99% δεν περναει απο τελωνειο! Αν βαλεις DHL πχ ειναι δεδομενο οτι θα περασει απο τελωνειο και οσο μεγαλυτερο το κοστος της συσκευης τοσο μεγαλυτερο το κοστος του τελωνειου. Για μηδενικο κοστος νομιζω ειναι κατω απο 30 ευρω αλλα δεν ειμαι και σιγουρος γι'αυτο.

 

 

παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας οπότε θα κοιτάξω από σκρουτζ για "κινέζικο"

δεν αξίζει για εμένα προσωπικά να μπλέξω για 60 με 70 ευρώ

Υ.Γ. με λίγα λόγια ισχύ αυτό που ήξερα με τα ιδιωτικά τύπου ups dhl κλπ και το απλό :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

το chinavasion ειναι αξιοπιστο ?

Είναι πολύ αξιόπιστο και από από τα πρώτα που άνοιξαν, αλλά μάλλον είναι ακριβό με τα μεταφορικά τα οποία χρεώνει ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ αξιόπιστο και από από τα πρώτα που άνοιξαν, αλλά μάλλον είναι ακριβό με τα μεταφορικά τα οποία χρεώνει ...

 

Ναι έχει όντως μεταφορικά: Air Mail 14 Ευρώ και EMS 24.50. Γενικά έχει καλές τιμές πάντως.

 

Για παράδειγμα, μαζί με τα μεταφορικά παίρνεις Xiaomi Mi pad 2 150 ευρώ ενώ στο vickmall το έχει 165.

Edited by Avadonmod
Link to comment
Share on other sites

Παντός εμένα το gearbest μου φερθικε καλά. Το τηλέφωνο το παρέλαβα από το τελωνείο στην Γερμανία και πλήρωσα 35€.τους έστειλα φωτογραφία το ποσό και ενώ στους όρους παραγγελίας λέει δεν ευθύνεται η gearbest για τελονιακα τελοι με έκαναν πίστωση στο λογαριασμό 15€ και έξτρα πόντους.

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντός εμένα το gearbest μου φερθικε καλά. Το τηλέφωνο το παρέλαβα από το τελωνείο στην Γερμανία και πλήρωσα 35€.τους έστειλα φωτογραφία το ποσό και ενώ στους όρους παραγγελίας λέει δεν ευθύνεται η gearbest για τελονιακα τελοι με έκαναν πίστωση στο λογαριασμό 15€ και έξτρα πόντους.

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Που να μην σε φερθουν καλα ποσο θα στο χρεωναν :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Που να μην σε φερθουν καλα ποσο θα στο χρεωναν :lol::lol:

 

Eλα ντε,αυτο θα εγραφα-ρωταγα τωρα........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ αξιόπιστο και από από τα πρώτα που άνοιξαν, αλλά μάλλον είναι ακριβό με τα μεταφορικά τα οποία χρεώνει ...

 

εννοειτε αυτο ? https://www.chinavasion.com/ ???

Link to comment
Share on other sites

εννοειτε αυτο ? https://www.chinavasion.com/ ???

Ναι, αυτό είναι ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! θελω να παραγγειλω απο minideal Eu warehouse ! τι τροπο αποστολης επιλεγω ομως μπορειτε να βοηθησετε?

(Συγνωμη αν ειναι off topic !)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! θελω να παραγγειλω απο minideal Eu warehouse ! τι τροπο αποστολης επιλεγω ομως μπορειτε να βοηθησετε?

(Συγνωμη αν ειναι off topic !)

Με απλό ταχυδρομείο συστημενο. Σε 5-6 μέρες θα το έχεις

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! θελω να παραγγειλω απο minideal Eu warehouse ! τι τροπο αποστολης επιλεγω ομως μπορειτε να βοηθησετε?

(Συγνωμη αν ειναι off topic !)

Με απλό ταχυδρομείο συστημενο. Σε 5-6 μέρες θα το έχεις

Μάλιστα. αν δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε που είχα κοιτάξει τελευταία, το EU Warehouse του MiniDeal είναι στην... Αθήνα! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το vickmall παραμένει αξιόπιστο; Έριξα μια παραγγελία (Vernee Thor που φαίνεται in stock) την περασμένη Πέμπτη στις 8/9, έστειλα Σάββατο-Κυριακή e-mail στο support τους να ρωτήσω πότε θα σταλεί και όταν αυτό γίνει παράκληση να δηλωθεί καλού-κακού με αξία μέχρι 35$ και ουδεμία απάντηση έχω πάρει μέχρι τώρα ξημερώματα Τετάρτης. Φαίνεται μέχρι σήμερα ακόμα σαν "processing" το status.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το vickmall παραμένει αξιόπιστο; Έριξα μια παραγγελία (Vernee Thor που φαίνεται in stock) την περασμένη Πέμπτη στις 8/9, έστειλα Σάββατο-Κυριακή e-mail στο support τους να ρωτήσω πότε θα σταλεί και όταν αυτό γίνει παράκληση να δηλωθεί καλού-κακού με αξία μέχρι 35$ και ουδεμία απάντηση έχω πάρει μέχρι τώρα ξημερώματα Τετάρτης. Φαίνεται μέχρι σήμερα ακόμα σαν "processing" το status.

 

Δεν νομιζω να εχεις θεμα, ειχα ριξει μια παραγγελια, αλλα οταν ηταν στο τσατ και σταλθηκε την μεθεπομενη. Τωρα αυτο με την τιμη, μαλλον θα στο δηλωσουν πολυ λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω ένα lenovo k3 note. Το βρίσκω φτηνά στο fasttech και στο aliexpress (σε καλό πωλητή) αλλά και τα δύο έχουν 6 μήνες μόνο εγγύηση. Ποιο προτείνεται? Επίσης μην μου πείτε για vickmall το έχει 10+ ευρώ παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω ένα lenovo k3 note. Το βρίσκω φτηνά στο fasttech και στο aliexpress (σε καλό πωλητή) αλλά και τα δύο έχουν 6 μήνες μόνο εγγύηση. Ποιο προτείνεται? Επίσης μην μου πείτε για vickmall το έχει 10+ ευρώ παραπάνω.

από το fasttech ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Άρα το fasttech δίνει μόνο 6 μήνες στα τηλέφωνα που πουλάει? (ή μήπως αυτό αφορά ειδικά το K3...?)

 

Μείον ένας βαθμός γι' αυτό, στη λίστα μου

(όχι βέβαια ότι και αυτοί που δίνουν εγγύηση 1 έτους είναι σίγουρο ότι θα την τιμήσουν αν/όταν χρειαστεί... :p)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Άρα το fasttech δίνει μόνο 6 μήνες στα τηλέφωνα που πουλάει? (ή μήπως αυτό αφορά ειδικά το K3...?)

 

Μείον ένας βαθμός γι' αυτό, στη λίστα μου

(όχι βέβαια ότι και αυτοί που δίνουν εγγύηση 1 έτους είναι σίγουρο ότι θα την τιμήσουν αν/όταν χρειαστεί... :p)

 

Το fasttech στα περισσότερα πράγματα που βρήκα δίνει 6 μήνες εγγύηση. Πάντως την εγγύηση 1 έτους το bangood με κάλυψε με επιστροφή 40% χρημάτων 2-3 μέρες πριν λήξει η εγγύηση σε κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχεις θεμα, ειχα ριξει μια παραγγελια, αλλα οταν ηταν στο τσατ και σταλθηκε την μεθεπομενη. Τωρα αυτο με την τιμη, μαλλον θα στο δηλωσουν πολυ λιγοτερο.

 

Έστειλα μήνυμα το πρωί με το skype και στη Selina, ουδεμία απάντηση. Δεν σχημάτισα καθόλου καλή εντύπωση για το vickmall (η 1η μου αγορά ήταν διαβάζοντας τόσο καιρό διθυραμβικά σχόλια). Οπουδήποτε έχω ψωνίσει ως σήμερα, όταν έλεγαν "in stock" έχει αποσταλλεί το αντικείμενο αν όχι αυθημερόν εντός 2-3 εργασίμων το πολύ. Εδώ έχουν περάσει 5 εργάσιμες και δεν μπορώ καν να βγάλω άκρη τι γίνεται...

 

edit: Πριν 5 λεπτά έλαβα e-mail ότι έγινε η αποστολή και το tracking number. Ποιός ξέρει πότε θα το έστελναν αν δεν τους "ενοχλούσα"...

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...