Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το DealsMachine έχει και ταχυδρομικά ... :)

Απλώς στείλε πμ στον εκπρόσωπο του Gearbest εδώ και πες του ότι θέλεις 3 και να σου κάνει καλύτερη τιμή.

 

Εννοείς στο thread του Gearbest εδώ στο φόρουμ ή στο site τους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εννοείς στο thread του Gearbest εδώ στο φόρουμ ή στο site τους?

Εδώ, στείλε πμ, θα σου απαντήσει πιό γρήγορα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ταχύτητα των απαντήσεων.

Να είσαι καλά, αλλά πρόσεξε όταν τα παραγγείλεις να μην είναι σε ένα δέμα ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να πάρω το Elephone P300S 3GB, αλλά μέχρι να μαζέψω τα χρήματα (θέλω 3) το Gearbest το ανέβασε στα 173€ για τις επόμενες 6 μέρες. Το μόνο site που τα έχει στα 147€ είναι το DealsMachine (όλα από τη λίστα του kimovil). Ποιο είναι το πιο αξιόπιστο (σε σχέση και με την τιμή φυσικά); Να ρισκάρω να περιμένω μια βδομάδα μήπως και πέσει η τιμή του ή να δώσω την σελίδα του DealsMachine στο Price Match μήπως και μου τα δώσουν χαμηλότερα από Δευτέρα?

 

http://www.vickmall.com/original-elephone-p3000s-4gfdd-lte-octa-core-mt6592-1-7-ghz-android-4-4-cellphone-5-0-2gb-ram-16gb-rom-13-0mp-dual-sim.html

 

και καθαρισες..

Link to comment
Share on other sites

Mόνο που δεν θέλει αυτό ο άνθρωπος ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Mόνο που δεν θέλει αυτό ο άνθρωπος ...

 

δεν το πιασα, ποιο θελει δηλαδη?

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-elephone-p3000s-3gb συμπίπτουν και τα νουμερα που ανεφερε (περιπου).

Link to comment
Share on other sites

δεν το πιασα, ποιο θελει δηλαδη?

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-elephone-p3000s-3gb συμπίπτουν και τα νουμερα που ανεφερε (περιπου).

To 3gb θέλει, όχι το 2gb που έβαλες ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τον πόνο μου.

Παραγγελία από GeekBuying ενός tablet,3 μέρες μετά την πληρωμή δεν την είχαν δεχτεί ακόμα

Μετά από καμιά 10αριά μηνύματα μου που με το ζόρι απαντούσαν τη δέχτηκαν,μετά από 3 μέρες που την δέχτηκαν με ενημέρωσαν ότι τελικά

είχε τελειώσει το μαύρο κι αν θέλω να το αλλάξω σε μπλε,δέχτηκα κατευθείαν μιας και ήδη είχαν αργήσει να το στείλουν.

Περνάνε άλλες τρεις και θυμήθηκαν ότι πρέπει να το τεστάρουν πριν το στείλουν και σήμερα που είναι η ενδέκατη ημέρα μου λένε ότι θέλουν κι άλλον χρόνο να το τεστάρουν αλλά ''ντάξει dear customer κααααποτε θα στο στείλουμε asap '' :lol:

Aς όψεται η φθηνή τιμή αλλά και πάλι τέτοια χάλια εξυπηρέτηση δεν δικαιολογείται και 10 ευρώ να έκανε .

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τον πόνο μου.

Παραγγελία από GeekBuying ενός tablet,3 μέρες μετά την πληρωμή δεν την είχαν δεχτεί ακόμα

Μετά από καμιά 10αριά μηνύματα μου που με το ζόρι απαντούσαν τη δέχτηκαν,μετά από 3 μέρες που την δέχτηκαν με ενημέρωσαν ότι τελικά

είχε τελειώσει το μαύρο κι αν θέλω να το αλλάξω σε μπλε,δέχτηκα κατευθείαν μιας και ήδη είχαν αργήσει να το στείλουν.

Περνάνε άλλες τρεις και θυμήθηκαν ότι πρέπει να το τεστάρουν πριν το στείλουν και σήμερα που είναι η ενδέκατη ημέρα μου λένε ότι θέλουν κι άλλον χρόνο να το τεστάρουν αλλά ''ντάξει dear customer κααααποτε θα στο στείλουμε asap '' :lol:

Aς όψεται η φθηνή τιμή αλλά και πάλι τέτοια χάλια εξυπηρέτηση δεν δικαιολογείται και 10 ευρώ να έκανε .

Έχω πάρει τα παντα απο geekbuying tablet 4-5 κινητά και διάφορα αλλά ποτε είχα το παραμικρό πρόβλημα. Για μένα είναι απο τα τοπ μαγαζιά. Ίσως να έτυχε φιλέ.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τα παντα απο geekbuying tablet 4-5 κινητά και διάφορα αλλά ποτε είχα το παραμικρό πρόβλημα. Για μένα είναι απο τα τοπ μαγαζιά. Ίσως να έτυχε φιλέ.

Μπορεί τι να πω.

Δηλαδή εσύ δεν είχες θέμα ούτε στο online chat τους?γιατί εγώ ανοίγω το chat κι αργούν τόσο πολύ να απαντήσουν που ξεχνιέμαι τελείως ότι το είχα ανοίξει.

Την παρασκευή απάντησαν μετά από μιάμιση ώρα για να μου πουν ένα απλό ''Please allow me just a moment to check into that for you.''

μετά κι άλλη μεγάλη αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά δεν τυχαίνει. Εϊναι θέμα της στάσης που επιλέγει να κρατήσει ένα κατάστημα προς τους πελάτες όταν υπάρξει πρόβλημα, όπως πχ μη διαθεσιμότητα.

Μπορείς να ενημερώσεις άμεσα τον πελάτη ή να τον κοροϊδεύεις και να του βγάλεις το λάδι -με κινεζόλογα- για να μη κινδυνεύσεις να έχεις refund και χάσεις μία παραγγελία.

 

Είχα κι εγώ κακές εμπειρίες και κοροϊδία από το Geekbuying. Κι άντε να γίνει μια φορά, αλλά μετά δεν είναι τυχαίο, είναι θέμα επιλογής πολιτικής. Μετανιώνω τη θετική ψήφο που τους έδωσα, βιάστηκα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά δεν τυχαίνει. Εϊναι θέμα της στάσης που επιλέγει να κρατήσει ένα κατάστημα προς τους πελάτες όταν υπάρξει πρόβλημα, όπως πχ μη διαθεσιμότητα.

Μπορείς να ενημερώσεις άμεσα τον πελάτη ή να τον κοροϊδεύεις και να του βγάλεις το λάδι -με κινεζόλογα- για να μη κινδυνεύσεις να έχεις refund και χάσεις μία παραγγελία.

 

Είχα κι εγώ κακές εμπειρίες και κοροϊδία από το Geekbuying. Κι άντε να γίνει μια φορά, αλλά μετά δεν είναι τυχαίο, είναι θέμα επιλογής πολιτικής. Μετανιώνω τη θετική ψήφο που τους έδωσα, βιάστηκα.

 

Προτείνεις να πάω για refund από τώρα ή να περιμένω καμιά μέρα ακόμα?

Γιατί μόλις μου είπαν ότι θέλει τουλάχιστον άλλες 3 ημέρες για να το στείλουν.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά. 11 ημέρες είναι πολλές!

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε την περιγραφή πριν παραγγείλετε ώστε να μην διαμαρτύρεσθε εκ των υστέρων.

Όταν γράφουν αποστολή σε 5-7 εργάσιμες ημέρες, μην περιμένετε να φύγει σε δύο ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε την περιγραφή πριν παραγγείλετε ώστε να μην διαμαρτύρεσθε εκ των υστέρων.

Όταν γράφουν αποστολή σε 5-7 εργάσιμες ημέρες, μην περιμένετε να φύγει σε δύο ... :)

Μέσα στις 11 ημέρες μας κάνουν 9 εργάσιμες και πάλι εκτός χρόνου είναι,συν ότι όλο το υπόλοιπο δεν δικαιολογείται εάν το είπες συγκεκριμένα για μένα.

 

Για να δούμε τι θα πουν κι αύριο αλλιώς dispute για refund γιατί δεν παλεύονται οι λαμογιές.

Link to comment
Share on other sites

Στις 11 μέρες βγαίνουν 9 εργάσιμες αν η παραγγελία έγινε Δευτέρα ή Τρίτη. Αν έγινε Τετάρτη ως Παρασκευή τότε βγαίνουν 7 εργάσιμες. Χώρια που μη εργάσιμες δεν είναι μόνο τα ΣΚ. Δεν ξέρουμε πχ αν στην Κίνα αύριο Τρίτη είναι εργάσιμη η αργία λόγω κάποιας τοπικής γιορτής.;)

Κατά τη γνώμη μου αφού χθες σου είπαν θα στο στείλουν σε 3 μέρες το σωστό είναι να περιμένεις αυτές τις 3 μέρες και απλώς να τους πεις από τώρα ότι αν σε 3 μέρες δεν σταλεί τότε θα κάνεις dispute.

Link to comment
Share on other sites

Στις 11 μέρες βγαίνουν 9 εργάσιμες αν η παραγγελία έγινε Δευτέρα ή Τρίτη. Αν έγινε Τετάρτη ως Παρασκευή τότε βγαίνουν 7 εργάσιμες. Χώρια που μη εργάσιμες δεν είναι μόνο τα ΣΚ. Δεν ξέρουμε πχ αν στην Κίνα αύριο Τρίτη είναι εργάσιμη η αργία λόγω κάποιας τοπικής γιορτής.;)

Κατά τη γνώμη μου αφού χθες σου είπαν θα στο στείλουν σε 3 μέρες το σωστό είναι να περιμένεις αυτές τις 3 μέρες και απλώς να τους πεις από τώρα ότι αν σε 3 μέρες δεν σταλεί τότε θα κάνεις dispute.

 

Για να λέω ότι βγαίνουν 9,η παραγγελία έγινε στις 11 του μήνα το βράδυ οπότε πες ότι το είδαν στις 12 έστω :rolleyes:

Το θέμα είναι η όλη αντιμετώπιση,εάν είχαν τοπικές γιορτές σίγουρα θα το λέγαν γιατί θα ήταν υπέρ τους ;)

Εάν σου λέει κάποιος την αλήθεια,έχεις παραπάνω υπομονή.

Δεν θεωρώ καλή αντιμετώπιση και συμπεριφορά το ότι κάθε 3 μέρες θυμούνται κάποιο ''θέμα''/πρόβλημα για να δικαιολογήσουν την καθυστέρηση. 9 εργάσιμες μαζί με τις 3 ακόμα που ζητάνε πάει ο μισός μήνας μόνο για να το στείλουν.

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν διαφωνώ ότι η αντιμετώπιση δεν είναι και η καλύτερη. Απλώς εσύ φρόντισε να είσαι άψογος ως προς τις δικές σου κινήσεις ώστε αν χρειαστεί dispute κλπ να προκύπτει από τους διαλόγους ότι δεν έκανες καμία unfair-play κίνηση. Αφού η τελευταία επικοινωνία που είχατε ήταν η απάντησή τους ότι "θα το στείλουμε σε 3 μέρες" το σωστότερο είναι να το δεχτείς (ως κίνηση καλής θέλησης από πλευράς σου) και (για να μην σου ξαναπούν μετά περίμενε άλλες 3 μέρες επειδή πάλι κάτι έτυχε) να τους γνωστοποιήσεις από τώρα ότι μετά το πέρας των 3 ημερών αν δεν αποσταλεί θα αναγκαστείς να κάνεις dispute. Έτσι και εσύ είσαι κύριος απέναντί τους και τους πετάς το μπαλάκι ότι αυτές οι μέρες είναι και η τελευταία διορία που δίνεις πριν το dispute. Αυτό το λέω γιατί πάντα πριν κάνουμε οτιδήποτε είναι καλύτερα να συνενοούμαστε με τον πωλητή. Αυτό μετράει και υπέρ σου αν θελήσεις να πάρεις πίσω τα χρήματά σου και μπει στη μέση το paypal ας πούμε.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, δεν διαφωνώ ότι η αντιμετώπιση δεν είναι και η καλύτερη. Απλώς εσύ φρόντισε να είσαι άψογος ως προς τις δικές σου κινήσεις ώστε αν χρειαστεί dispute κλπ να προκύπτει από τους διαλόγους ότι δεν έκανες καμία unfair-play κίνηση. Αφού η τελευταία επικοινωνία που είχατε ήταν η απάντησή τους ότι "θα το στείλουμε σε 3 μέρες" το σωστότερο είναι να το δεχτείς (ως κίνηση καλής θέλησης από πλευράς σου) και (για να μην σου ξαναπούν μετά περίμενε άλλες 3 μέρες επειδή πάλι κάτι έτυχε) να τους γνωστοποιήσεις από τώρα ότι μετά το πέρας των 3 ημερών αν δεν αποσταλεί θα αναγκαστείς να κάνεις dispute. Έτσι και εσύ είσαι κύριος απέναντί τους και τους πετάς το μπαλάκι ότι αυτές οι μέρες είναι και η τελευταία διορία που δίνεις πριν το dispute. Αυτό το λέω γιατί πάντα πριν κάνουμε οτιδήποτε είναι καλύτερα να συνενοούμαστε με τον πωλητή. Αυτό μετράει και υπέρ σου αν θελήσεις να πάρεις πίσω τα χρήματά σου και μπει στη μέση το paypal ας πούμε.

Για να το ξανακάνω τότε μπας και

Μια ερώτηση γιατί δεν έχω ξανακάνει dispute,μπορώ να το κάνω κατευθείαν σε claim για refund ? να μην δεχτω δηλαδη αλλη συνεννοηση μαζι τους π.χ να μου το στειλουν σιγουροτατα σε αλλες 3 μερες κτλπ.. γιατι η παραγγελια ειναι για δωρο και δεν λεει να το παρει πολυ αργοτερα απο αυτη την τελευταια διορια εστω

Link to comment
Share on other sites

Μπες εδώ:

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/first-dispute

 

και διάβασε τι λέει σε καθένα από τα παρακάτω βήματα της διαδικασίας:

-How the dispute process works

-Three possible outcomes of a dispute

-How PayPal investigates and closes a claim

 

Να θυμάσαι ότι έχεις 45 μέρες από την πληρωμή για να κάνεις dispute και 20 μέρες από το dispute για να το κάνεις claim.

Δώσε βάση και σε αυτά που λέει στο τετράγωνο πλαίσιο στα δεξιά:

 

Remember: Sellers are normal people like you. Although the situation may be frustrating, try to keep things amicable so you can work together to reach a solution.

Communicate: Reply promptly to messages from the seller or to requests for information from PayPal – the more details we have, the easier it is for us to help you.

 

Είναι αυτό που σου έλεγα πριν, να δείχνεις καλή θέληση συνεργασίας και επικοινωνίας με τον πωλητή και σίγουρα θα έχεις ένα ατού παραπάνω αν χρειαστείς βοήθεια από το paypal. Όσο κι αν νιώθεις ότι σε δουλεύει ο άλλος, εσύ να αποφύγεις τις ξαφνικές "επιθετικές" ενέργειες (dispute/claim). Πάντα ενημέρωση πριν ότι "δυστυχώς δεν μπορώ να περιμένω πάνω από Χ μέρες και αν δεν έχει φύγει ως τότε το προϊόν θα αναγκαστώ να κάνω dispute". Μετά το dispute καλό είναι να κινηθείς αντίστοιχα και πριν προχωρήσεις σε claim. Δώσε μερικές μέρες να σου απαντήσει ο άλλος στο dispute και μετά κινήσου ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Edit :

Επιτέλους πήρα απάντηση,μέχρι αύριο θα το στείλουν λέει αλλά μου δώσαν tracking number

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...