Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο coolicool στο Shipping method γράφει αυτό:

 

"Standard(Registered Air Mail) 10-30 business days with tracking number (Due to the possibility of parcel loss, we strongly recommend you to choose Expedited shipping method and add the insurance for packages worth more than $80.) Notice: Sweden Post, Malaysia Post or Netherlands Pos €0.00 "

 

Να διαλέξω το insurance? κοστίζει 10 ευρώ..

Εγω μονο πρωτη παραγγελια που εκανα απο λαθος το επελεξα..στις υπολοιπες 7 που εκανα στην συνεχεια δεν το επελεγα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το "nl post" είναι το "standard(Registered Air Mail)" ?

ναι το στανταρ είναι...μεσο ορο οι παραγγελιες που εχω κανει τις εχω παραλαβει μεταξυ 11-20 ημερών μένοντας Σέρρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

στο coolicool στο Shipping method γράφει αυτό:

 

"Standard(Registered Air Mail) 10-30 business days with tracking number (Due to the possibility of parcel loss, we strongly recommend you to choose Expedited shipping method and add the insurance for packages worth more than $80.) Notice: Sweden Post, Malaysia Post or Netherlands Pos €0.00 "

 

Να διαλέξω το insurance? κοστίζει 10 ευρώ..

 

Αυτά είναι παραμύθια επιπέδου Κοκκινοσκουφίτσας για να σας πάρουν τα 10 ευρώ. Αν θέλουν ας πληρώσουν αυτοί τα 10 ευρώ. Εσεις έχετε το PayPal insurance. Αν χαθεί το πακέτο θα πάρετε τα λεφτά σας πίσω. Πια η διαφορά αν πληρωσετε τα 10 ευρώ ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

άρα δεν υπάρχει λόγος να βάλεις το Insurance. απλά με ανυσήχυσε αυτό που γράφει (Due to the possibility of parcel loss)

 

Παντα υπαρχει η μια πολυ μικρη πιθανοτητα να παει κατι στραβα...σε αυτη την πολυ μικρη πιθανοτητα,και στο φοβο του πελατη στιριζονται πολλα σαιτ και εχουν αυτη την επιλογη ωστε να βγαζουν επιπλεον κερδος...γιατι σκεψου στις 500 παραγγελιες ας πουμε xiaomi mi3 που θα γινουν στο coolicool μεσα σε 2 μηνες και επιλεξουν το insurance αυτοματα το coolicool βγαζει 5000$...οι 10 παραγγελιες υποθετικα να χαθουνε καπου στο δρομο(στις μερες μας πολυ δυσκολο πλεον),θα επιστρεψει στους πελατες 2.830$...οποτε παλι κερδιμενοι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι παραμύθια επιπέδου Κοκκινοσκουφίτσας για να σας πάρουν τα 10 ευρώ. Αν θέλουν ας πληρώσουν αυτοί τα 10 ευρώ. Εσεις έχετε το PayPal insurance. Αν χαθεί το πακέτο θα πάρετε τα λεφτά σας πίσω. Πια η διαφορά αν πληρωσετε τα 10 ευρώ ή όχι.

Σθμφωνώ, εγώ ποτέ δεν το βάζω. Απλά πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Προλάβαμε την τελευταία μέρα και κάναμε στο ali dispute .

Το προϊόν μετά από επικοινωνία με τα ελτα δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα .

Ο κινέζος από το ali αρνείται το dispute γιατί λέει έχει έρθει Ελλάδα.

 

 

Delivery History:

----------------

August 20, 2014, 02:58:

NULL (GR) (PEK)

August 19, 2014, 13:09 (Delivery #2):

Item in conta IPS (IPS)

August 19, 2014, 10:53:

Opening (GR) (北京国际)

August 19, 2014, 08:58:

Departure from outward office of exchange (GR) (北京国际)

August 16, 2014, 08:40:

Dispatching (GR) (福州国际)

August 15, 2014, 18:47:

Opening (GR) (福州国际)

August 14, 2014, 16:42 (Delivery #2):

Receive Item From Customer (IPS)

August 14, 2014, 16:42:

Collection (GR) (福州际包)

 

Απάντηση πριν 2-3 μερες

 

Seller refused the dispute

*

The seller has rejected your proposed solutionfor for*Order No. xxxxxxxxxxxxxxxx, and has a counteroffer. If you accept the supplier’s proposal, we will act accordingly. If not, you can also offer another solution or close the dispute.*

 

 

δεν υπάρχει τίποτα στο inbox σαν αντιπρόταση

Link to comment
Share on other sites

Παντα υπαρχει η μια πολυ μικρη πιθανοτητα να παει κατι στραβα...σε αυτη την πολυ μικρη πιθανοτητα,και στο φοβο του πελατη στιριζονται πολλα σαιτ και εχουν αυτη την επιλογη ωστε να βγαζουν επιπλεον κερδος...γιατι σκεψου στις 500 παραγγελιες ας πουμε xiaomi mi3 που θα γινουν στο coolicool μεσα σε 2 μηνες και επιλεξουν το insurance αυτοματα το coolicool βγαζει 5000$...οι 10 παραγγελιες υποθετικα να χαθουνε καπου στο δρομο(στις μερες μας πολυ δυσκολο πλεον),θα επιστρεψει στους πελατες 2.830$...οποτε παλι κερδιμενοι ειναι.

 

Σθμφωνώ, εγώ ποτέ δεν το βάζω. Απλά πράγματα....

 

Πιο απλό δεν γίνεται. Ένα μέρος έχει ενσωματωθεί στην τιμή, το υπόλοιπο θα το πάρουν από την μεταφορική ή από το ταχυδρομείο αναλόγως ποιος το έχασε. Τα 10 ευρώ είναι μπόνους.

Link to comment
Share on other sites

στο coolicool στο Shipping method γράφει αυτό:

 

"Standard(Registered Air Mail) 10-30 business days with tracking number (Due to the possibility of parcel loss, we strongly recommend you to choose Expedited shipping method and add the insurance for packages worth more than $80.) Notice: Sweden Post, Malaysia Post or Netherlands Pos €0.00 "

 

Να διαλέξω το insurance? κοστίζει 10 ευρώ..

OXI, και να χαθεί το δέμα αυτοί ζορίζονται, εσύ θα πάρεις τα χρήματά σου γιατί θα φανεί ότι δεν το παρέλαβες..

 

Απάντηση πριν 2-3 μερες

Seller refused the dispute

*

The seller has rejected your proposed solutionfor for*Order No. xxxxxxxxxxxxxxxx, and has a counteroffer. If you accept the supplier’s proposal, we will act accordingly. If not, you can also offer another solution or close the dispute.*

δεν υπάρχει τίποτα στο inbox σαν αντιπρόταση

Όπως σου είπα και πιό επάνω, να αφήσεις να περάσει ο χρόνος που δίνει το ALI γιά το dispute και να μην το κλείσεις γιατί θα χάσεις τα χρήματά σου. Ο πωλητής μπορεί να λέει ότι θέλει. Μόλις περάσει η προθεσμία, θα αναγκαθούν να "εξετάσουν" την περίπτωση, και εφ'όσον φαίνεται ότι δεν υπέγραψες παραλαβή θα σου επιστρέψουν τα χρήματα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Για το παιδι με το aliexpress θα υπαρχει αντιπροταση του μαγαζιου και θα φαινεται οταν δεις το case ,φυσικα μην δεχτεις τιποτα εκτος να παρεις τα λεφτα σου πισω ,τα ΕΛΤΑ ειναι ΔΙΚΟΣ ΤΟΥΣ συνεργατης οχι δικος σου ας τα βρουνε αυτοι για το που ειναι το δεμα.

Το coolicool εχει αρχισει να κανει νερα παντως ,παει το πολυ καλο πακεταρισμα στυλ geek και τωρα μου στειλανε μια μεγαλη παραγγελια αλλα αντ αλλων για να βγαλουνε μερικα $ εξτρα.

Ξεφτιλα.

Link to comment
Share on other sites

Να δω τι άλλο απο το case?

Δεν υπάρχει καμία αντιπρόταση πουθενά.

Εννοείται ότι δεν δέχομαι τίποτα, το έγραψα και στον πωλητή οτι δεν παρέλαβα και δεν κλείνω το dispute αν δεν πάρω full refund

Οπότε περιμένω να δω τι παπ@@@@ θα απαντήσει και συνεχίζω επικοινωνία με το ιδιο το ali express η όπως λέτε παραπάνω περιμένω να περάσει ο χρόνος για να εξετάσει απο μόνο του το ali την υπόθεση μου?

Νομίζω οτι λέει για 31 μέρες ισχύει το dispute...

Link to comment
Share on other sites

"The seller has rejected your proposed solutionfor for*Order No. xxxxxxxxxxxxxxxx, and has a counteroffer. If you accept the supplier’s proposal, we will act accordingly. If not, you can also offer another solution or close the dispute.*"

 

Αυτο το μηνυμα ειναι απο το alipay δεν γινεται να μην εχει γινει αντιπροταση.

Πηγαινε στο dispute orders πατα εκει που λεει να δεις την υποθεση και δες τι γραφει.Προσεχε γιατι μερικες φορες το κοιταμε στα γρηγορα και νομιζουμε οτι αυτο που βλεπουμε ειναι αυτο που εχουμε ζητησει εμεις ενω ειναι η αντιπροταση του seller απλα επειση ειναι στο ιδιο φορματ μας μπερδευει.

Την εχω πατησει ετσι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και τα 3 που γραφεις στελνουν εστω και τα βασικα,τωρα εσενα γιατι δεν σου εστειλα τιποτα δεν καταλαβαινω τον λογο.

Γκαντέμης! Τί να πω; :)

 

Ανοιξε και ενα dispute προαιρετικα,αλλα οποτε ειχα θεμα με αυτους το ελυναν,ναι ειναι λιγακι αργοι αλλα το ελυναν.

Αφού άτομο με τόση εμπειρία όπως εσύ, λέει ότι είναι αξιόπιστοι αλλά απλώς αργοί, τότε δεν θα κάνω dispute. Ξέρω πως είναι άσχημα κάτι τέτοια για μια επιχείρηση, οπότε δεν θα το κάνω για έναν από τους λίγους Κινέζους που είναι οκ-μόνο αργοί.

 

Γιατι δεν το πουλας το κινητο να παρεις αυτο που θες?Θα φυγει σιγουρα αμεσως.

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα σου. Αν έχεις και κάποια συμβουλή (ή κάποιο άλλος μέλος) γιατί δεν είμαι σχετικός, ανοίξτε μου τα μάτια :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνιόμαστε, Chinese National Day holiday (Sept. 30 - Oct. 06) is around the corner...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά...πρόσφατα έπεσε το μάτι μου στα Vivo κινητά,φθηνά δεν τα λες από μια έρευνα που έκανα,αλλά είναι φοβερά και σε specs και σε εμφάνιση,παρ'όλα αυτά δεν βρίσκω μαγαζιά που να τα πουλάνε,θεωρώ ότι δεν έχουν ακόμη κυκλοφορήσει καλά καλά σωστά?

Vivo Xshot και Vivo xPlay 3s,τα είδα και σε reviews και είναι ερωτεύσιμα η αλήθεια είναι :)

Τέσπα,δεν έχω αγοράσει ποτέ ξανά από Κίνα έτσι πια μαγαζιά να παρακολουθώ μπας και δω τα παραπάνω προς πώληση?και ας ελπίσουμε ότι η τιμή δεν θα τσούξει πολύ :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

παιδιά...πρόσφατα έπεσε το μάτι μου στα Vivo κινητά,φθηνά δεν τα λες από μια έρευνα που έκανα,αλλά είναι φοβερά και σε specs και σε εμφάνιση,παρ'όλα αυτά δεν βρίσκω μαγαζιά που να τα πουλάνε,θεωρώ ότι δεν έχουν ακόμη κυκλοφορήσει καλά καλά σωστά?

Vivo Xshot και Vivo xPlay 3s,τα είδα και σε reviews και είναι ερωτεύσιμα η αλήθεια είναι :)

Τέσπα,δεν έχω αγοράσει ποτέ ξανά από Κίνα έτσι πια μαγαζιά να παρακολουθώ μπας και δω τα παραπάνω προς πώληση?και ας ελπίσουμε ότι η τιμή δεν θα τσούξει πολύ :p

Τσούζει ...... :lol:

http://www.merimobiles.com/vivo-xplay-3s-2-3ghz-snapdragon-801-3g-ram-4g-6-inch-2560-1440_p/meri10226.htm

http://www.merimobiles.com/vivo-xplay-snapdragon-quad-core-smartphone_p/meri7400.htm

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γκαντέμης! Τί να πω; :)

 

 

Αφού άτομο με τόση εμπειρία όπως εσύ, λέει ότι είναι αξιόπιστοι αλλά απλώς αργοί, τότε δεν θα κάνω dispute. Ξέρω πως είναι άσχημα κάτι τέτοια για μια επιχείρηση, οπότε δεν θα το κάνω για έναν από τους λίγους Κινέζους που είναι οκ-μόνο αργοί.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα σου. Αν έχεις και κάποια συμβουλή (ή κάποιο άλλος μέλος) γιατί δεν είμαι σχετικός, ανοίξτε μου τα μάτια :)

 

Το γραφω κιολας.........προαιρετικα........για να εισαι σφαιρικα καλλημενος,δεν κανεις κακο στο εκαστοτε καταστημα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

 

χαχαχαχαχα,ναι οκ,το περίμενα να πω την αλήθεια,αλλά η υπομονή είναι προσόν δεν βιάζομαι :p

στο 1 έπεσες μέσα 400+ το άλλο (Χshot) δεν είναι αυτό του link,λογικά θα είναι στα ίδια χρήματα του xplay 3s,μπορεί και κατιτίς παραπάνω!:X

 

να και το Xshot

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

To Geekbuying μετά από επίσημη απάντηση από το service τους, δεν καλύπτει ανταλλακτικά στην εγγύησή τους. Τηλέφωνο Zopo ZP950+, οχτώ μηνών, αγορασμένο κοντά στα 170-180€, έμεινε ξαφνικά νεκρό και το Geek μου είπε ότι το εργοστάσιο δεν το επισκευάζει, γιατί η πλακέτα χάλασε και η αξίας της θα φτάσει στην τιμή του καινούργιου. Μου είπαν να αγοράσω άλλο τηλέφωνο και θα κάνουν κάποια έκπτωση. Έχουν το μοντέλο ακόμη στο site τους και τους πρότεινα να μου το στείλουν σε αντικατάσταση του χαλασμένου και είπαν όχι.

 

Το είχα ξεκόψει από μήνες, γιατί κάτι αντίστοιχα μου είχε κάνει και σε ταμπλέτες που πήρα (δεν κάλυπτε αντικατάσταση εντός μήνα, αναγκάστηκα να τις στείλω πίσω και περιμένω 2 μήνες τώρα να έρθουν επισκευασμένες). Το αναφέρω για να το διαβάσουν οι νέοι χρήστες, ώστε να μην αγοράζουν αντικείμενα αξίας, για να μην βρεθούν προ εκπλήξεως σε περίπτωση βλάβης...

Link to comment
Share on other sites

καλημερες σημερα μου ανοιξε αφτω μου δωσανε και track id (το οποιο το βαζω να το ψαξω αλλα ακομα δε μου το αναγνωριζη) λογικα μολις παει στο ταχυδρομιο θαχω πληρη ενημερωση

 

http://s7.postimg.org/5zh5s1hp7/Screenshot_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Χθές παρήγγειλα ένα κινητό απο coolicool μιας και είχε πολύ καλή τιμή σε σχέση με άλλους resellers. Έκανα την παραγγελία αλλά δεν είχα αρκετά χρήματα στο paypal οπότε τα έβαλα σήμερα. Εν το μεταξύ το κινητό άλλαξε τιμή προς τα επάνω σήμερα! Επικοινώνησα μέσω skype μαζί τους και μου είπανε οτι το order υπάρχει και οτι αν βάλω τα λεφτά απευθείας μέσω paypal στο λογαριασμό τους η παραγγελία θα προχωρήσει κανονικά. Ιδού και η μεταξύ μας συνομιλία :

 

[11:06:55 AM] 邹小伟: HI

[11:07:04 AM] mastorasmu: hellooo morming

[11:07:08 AM] mastorasmu: morning*

[11:08:34 AM] 邹小伟: Morning

[11:08:58 AM] mastorasmu: Can you check this order plz ? Order Number:20140924983699

[11:09:45 AM] 邹小伟: sure

[11:10:05 AM] 邹小伟: order not paid

[11:10:24 AM] mastorasmu: so i just have to go to my bank and move money wright ?

[11:10:41 AM] mastorasmu: so the order will continue

[11:10:47 AM] mastorasmu: or i should make new order ?

[11:12:32 AM] 邹小伟: the order will not accept pay anymore, but i can give you our paypal account, you can ship money to the account, and note with your order number will be ok

[11:13:56 AM] mastorasmu: i see different price for the product i ordered yesterday. Its more expensive now. Does it means i have to pay more ?

[11:15:18 AM] 邹小伟: no, just send the money as you ordered

[11:15:41 AM] 邹小伟: and aukey.payment@gmail.com is our paypal account

[11:16:37 AM] mastorasmu: Nice! Mind if you explain me how i do that ?

[11:18:16 AM] 邹小伟: just send money from your paypal account to aukey.payment@gmail.com, and with note" this is payment for order 20140924983699

[11:19:59 AM] mastorasmu: ok, i can do that. Thank you very much sir. Have a nice day :)

[11:20:54 AM] 邹小伟: my pleasure

[11:20:56 AM] 邹小伟: you too

[11:21:00 AM] 邹小伟: ;)

 

 

Αυτό που με φοβίζει είναι μην έχω κανα μπλέξιμο σε περίπτωση που κάτι δε πάει καλά και δε μου στέλνουν το κινητό.. θα είμαι ακόμα καλυμένος απο paypal σε τέτοια περίπτωση ? Δεν είμαι έμπειρος σε ανάλογες αγορές γιαυτό και έχω ανάγκη τη γνώμη σας.. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Χθές παρήγγειλα ένα κινητό απο coolicool μιας και είχε πολύ καλή τιμή σε σχέση με άλλους resellers. Έκανα την παραγγελία αλλά δεν είχα αρκετά χρήματα στο paypal οπότε τα έβαλα σήμερα. Εν το μεταξύ το κινητό άλλαξε τιμή προς τα επάνω σήμερα! Επικοινώνησα μέσω skype μαζί τους και μου είπανε οτι το order υπάρχει και οτι αν βάλω τα λεφτά απευθείας μέσω paypal στο λογαριασμό τους η παραγγελία θα προχωρήσει κανονικά. Ιδού και η μεταξύ μας συνομιλία :

 

[11:06:55 AM] 邹小伟: HI

[11:07:04 AM] mastorasmu: hellooo morming

[11:07:08 AM] mastorasmu: morning*

[11:08:34 AM] 邹小伟: Morning

[11:08:58 AM] mastorasmu: Can you check this order plz ? Order Number:20140924983699

[11:09:45 AM] 邹小伟: sure

[11:10:05 AM] 邹小伟: order not paid

[11:10:24 AM] mastorasmu: so i just have to go to my bank and move money wright ?

[11:10:41 AM] mastorasmu: so the order will continue

[11:10:47 AM] mastorasmu: or i should make new order ?

[11:12:32 AM] 邹小伟: the order will not accept pay anymore, but i can give you our paypal account, you can ship money to the account, and note with your order number will be ok

[11:13:56 AM] mastorasmu: i see different price for the product i ordered yesterday. Its more expensive now. Does it means i have to pay more ?

[11:15:18 AM] 邹小伟: no, just send the money as you ordered

[11:15:41 AM] 邹小伟: and aukey.payment@gmail.com is our paypal account

[11:16:37 AM] mastorasmu: Nice! Mind if you explain me how i do that ?

[11:18:16 AM] 邹小伟: just send money from your paypal account to aukey.payment@gmail.com, and with note" this is payment for order 20140924983699

[11:19:59 AM] mastorasmu: ok, i can do that. Thank you very much sir. Have a nice day :)

[11:20:54 AM] 邹小伟: my pleasure

[11:20:56 AM] 邹小伟: you too

[11:21:00 AM] 邹小伟: ;)

 

 

Αυτό που με φοβίζει είναι μην έχω κανα μπλέξιμο σε περίπτωση που κάτι δε πάει καλά και δε μου στέλνουν το κινητό.. θα είμαι ακόμα καλυμένος απο paypal σε τέτοια περίπτωση ? Δεν είμαι έμπειρος σε ανάλογες αγορές γιαυτό και έχω ανάγκη τη γνώμη σας.. Ευχαριστώ!

Σε καλύπτει γιατί το κατάστημα είναι πιστοποιημένο από το paypal.

Θα βάλεις στην αιτιολογία γιά την αποστολή των χρημάτων "αγορά αγαθών" (είναι στις επιλογές).

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε evansarmor. Προχώρησα την παραγγελία, σταυρώνω δάχτυλα και περιμένω :)

Κράτησε και το email ως αποδεικτικό σε περίπτωση που ο μη γένοιτο συμβεί τίποτα ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σε καλύπτει γιατί το κατάστημα είναι πιστοποιημένο από το paypal.

Θα βάλεις στην αιτιολογία γιά την αποστολή των χρημάτων "αγορά αγαθών" (είναι στις επιλογές).

Αν βαλω κάτι εδω σε αγγελία και ζητήσω η πληρωμή να γίνει με κατάθεση σε απλό paypal account μπορεί στην συνέχεια να ζητήσει τα χρήματα πίσω ο αγοραστής προβάλλοντας αιτιολογία πχ οτι ειναι χαλασμένο?

Και τι πλεονεκτήματα θα έχω εγω σε αντίστροφη περίπτωση που είμαι ο αγοραστής?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...