Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ εδώ μέσα άσχετοι και ανίδεοι χωρίς να έχουν υπομονή κάνουν του κεφαλιού τους νομίζοντας ότι τα μαγαζιά και το PayPal είναι χαζοί, από την στιγμή που το PayPal έχει προστασία 180 μέρες δεν βλέπω το λόγο να ανοίξω dispute απλά κάνω υπομονή αν δεν έχω και βιάζομαι ψωνίζω από Ελλάδα, όταν έρθει το προϊόν και χρειαστεί η προστασία από το PayPal για οποιονδήποτε λόγο απλά δεν θα μπορώ να κάνω δεύτερο dispute.

Λίγο προσοχή στο τι κάνετε και συγνώμη για αυτά που γράφω.

Καλό βράδυ.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερες,

παιδια το etotalk και το fastcardtech ειναι αξιοπιστα?παραγγελνουμε αφοβα?

με dhl θα γινει η παραγγελια

 

Μακριά από etotalk :mad:

Να προσέχεις γιατί στην τιμή που αναφέρει πρέπει να προσθέσεις και έξοδα αποστολής υποχρεωτικά....

Πριν 1,5 χρόνια μου χάλασε ένα κινητό που είχα, με χρέωσαν 20€ έξοδα επισκευής ( ενώ ήταν στην εγγύηση:wacko:)

είχε πάει στην Κίνα και έκαναν κάνα μήνα να το παραλάβουν..... και μου το έστειλαν μετά από 1,5 μήνα......Α και μετά από λίγες μέρες τάφτυσε τελείως ( newman n1 ) και το χάρισα...

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

εγινε NXONTZ,

απο οτι καταλαβα ειχες ασχημη εμπειρια σε after sales support.σημαντικο κι αυτο.

εγω πιο πολυ αναφερομαι αν ειναι αξιοπιστα ως προς τις παραλαβες,τη συννενοηση και τους χρονους αποστολης.

πειτε να μαζεψουμε γνωμες..:)

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μπορείτε να κάνετε appeal στο dispute σαν received but not as described.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να μπω και εγώ στην παρέα μιας και μετά από πολύ μελέτη κατέληξα στο να προχωρήσω στην αγορά ενός άσπρου JIAYU S3 με 3 GB ram με + δεύτερη μπαταρία και εξωτερικό φορτιστή γι αυτήν.

 

Οι επιλογές μου για μαγαζί είναι το to2c (που έχω ξαναψωνίσει για φίλο από το stock europe και ήρθε σε 5 ημέρες) στα 215 ή το vickymall (που βλέπω ότι έχει την καλύτερη φήμη μέσα στο forum) στα 225 $. Τι να επιλέξω ? Πρέπει να τους πώ κάτι ιδιαίτερο για το ταχυδρομείο (στο chat το vickymall μου είπε ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα) ?

 

Και ένα τελευταίο. Πληρώνοντας με paypal θα έχω κάποια εξτρά χρέωση για την μετατροπή δολάριο - ευρώ (στην προηγούμενη αγορά χρεώσανε κάπου 12 δολάρια εξτρά) ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ

 

ποτε μα ΠΟΤΕ δεν αγοραζεις κανοντας ΕΣΥ την μετατροπη ισοτιμιας. Πάντα αφήνεις ιδιαιτερα το paypal να κανει την μετατροπη μονο του. γιατί πάντα η μετατροπη νομισματος συμφέρει περισσότερο στην χώρα προέλευσής του. Η Paypal έχει την εδρα της στις ΗΠΑ οπότε πληρώνεις σε USD και άσε να κανει αυτή την μετατροπη σε EUR.

 

Το συνολικό κέρδος έτσι μπορεί να είναι 5% έως και 10%

Link to comment
Share on other sites

ποτε μα ΠΟΤΕ δεν αγοραζεις κανοντας ΕΣΥ την μετατροπη ισοτιμιας. Πάντα αφήνεις ιδιαιτερα το paypal να κανει την μετατροπη μονο του. γιατί πάντα η μετατροπη νομισματος συμφέρει περισσότερο στην χώρα προέλευσής του. Η Paypal έχει την εδρα της στις ΗΠΑ οπότε πληρώνεις σε USD και άσε να κανει αυτή την μετατροπη σε EUR.

 

Το συνολικό κέρδος έτσι μπορεί να είναι 5% έως και 10%

Ανάποδα τα λες ... εάν βάλεις στην επιλογή να κάνει την μετατροπή η τράπεζά σου κερδίζεις γιατί χρεώνει πολύ πιό λίγα από το paypal γιά την ισοτιμία. To paypal το αφήνεις να κάνει την μετατροπή μόνο σε πολύ μικρά ποσά όπου η διαφορά είναι μικρή.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

οχι εγω σε πανω απο 10 αγορες το εχω κανει και παντα εχω κερδισει.

το paypal παντα εχει καλυτερη ισοτιμια απο καθε τραπεζα γιατί εχει ως κυριο νόμισμα το USD λόγω φορολογικής έδρας στις ΗΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

ποτε μα ΠΟΤΕ δεν αγοραζεις κανοντας ΕΣΥ την μετατροπη ισοτιμιας. Πάντα αφήνεις ιδιαιτερα το paypal να κανει την μετατροπη μονο του. γιατί πάντα η μετατροπη νομισματος συμφέρει περισσότερο στην χώρα προέλευσής του. Η Paypal έχει την εδρα της στις ΗΠΑ οπότε πληρώνεις σε USD και άσε να κανει αυτή την μετατροπη σε EUR.

 

Το συνολικό κέρδος έτσι μπορεί να είναι 5% έως και 10%

 

Λαθος,το paypal εχει πολυ χειροτερη ισοτιμια ευρω-δολλαριου απο την εδω τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο evansmarmor και ο daydreamείναι τα πράγματα. Το paypal χρεώνει διπλάσια προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος σε σχέση με τις τράπεζες. Όπου και να το ρωτήσεις/ψάξεις θα το διαπιστώσεις εύκολα.

 

Soutz το paypal ή η τράπεζα, ανάλογα τι έχεις επιλέξει, κάνει τη μετατροπή στο νόμισμα στο οποίο θα πληρώσεις και κρατάνε και μια προμήθεια. Αυτή η προμήθεια στις τράπεζες είναι 0-2% και στο paypal 4-5%. Είναι προφανές ότι συμφέρει να κάνει η τράπεζα τη μετατροπή εκτός εξαιρέσεων σε αγορές με πολύ μικρά ποσά πχ 5 ευρώ και σε τράπεζες που έχουν ελάχιστη προμήθεια 2 ευρώ (πχ eurobank). Σε αυτή την περίπτωση συμφέρει το 4-5% του paypal από τα 2 ευρώ της eurobank. Αν όμως είσαι σε τράπεζα που δεν έχει ελάχιστη προμήθεια (πχ η πειραιώς έχει 2% ανεξαρτήτως ποσού και χωρίς ελάχιστη) τότε συμφέρει πάντα η τράπεζα.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φορα παραγγειλα απο internet και το Geekbuying κινητο το Εcoo plus.To παρελαβα τη Παρασκευη το πρωι το πρωτο προβλημμα που συναντησα ηταν στο gps που για να πιασει τη πρωτη φορα εφαγα πανω απο μια ωρα και τωρα για να κλειδωσει κανει γυρω στο 5 λεπτο και ακομη και τωρα οταν ανοιγω το gps test πανω αριστερα δε μου γραφει gps on αλλα gps fix. Το δευτερο προβλημμα εινα οτι πηγα να του κανω update και μου εγραψε"συστημα κατεστραμενο και κτλ". Μπηκα στο xdevelopents και γραφανε για flash και τετοια πραγματα.Το χειροτερο απο ολα ειναι οτι καποιος στα μυνηματα εκει εγραφε για ιδια προβλημματα οτι το παραγγειλε απο το ιδιο store και οτι τσεκαρε το ΙΜΕΙ και δε του βγαζει τιποτα και φυσικα ουτε και μενα!!!Μπορω να κανω κατι μεσω paysafe διοτι δε μου φαινεται νορμαλ περα απο ολα τ αλλα στο ΙΜΕΙ να μη βγαζει τιποτα.Συγνωμη και παλι για την ενοχληση απλα εσεις εχετε πολυ πειρα σε ολα αυτα τα θεματα και ισως μπορειτε να βοηθησετε οσον αφορα στο τι πρεπει να κανω.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για το χρονο σας. Edited by ganian1979
Link to comment
Share on other sites

τους απαντώ πως έχω επίσημη ενημέρωση απο τα ΕΛΤΑ ότι το προιόν δεν έχει μπεί ακόμα Ελλάδα

Για ανεβασε στο φορουμ την επισημη απαντηση των ΕΛΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Παντως προσεξτε γιατι και οι τραπεζες πλεον εχουν αρχισει και πονηρευουν στην ισοτιμια και χρεωνουν περισσοτερο απο παλια.
Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φορα παραγγειλα απο internet και το Geekbuying κινητο το Εcoo plus.To παρελαβα τη Παρασκευη το πρωι το πρωτο προβλημμα που συναντησα ηταν στο gps που για να πιασει τη πρωτη φορα εφαγα πανω απο μια ωρα και τωρα για να κλειδωσει κανει γυρω στο 5 λεπτο και ακομη και τωρα οταν ανοιγω το gps test πανω αριστερα δε μου γραφει gps on αλλα gps fix. Το δευτερο προβλημμα εινα οτι πηγα να του κανω update και μου εγραψε"συστημα κατεστραμενο και κτλ". Μπηκα στο xdevelopents και γραφανε για flash και τετοια πραγματα.Το χειροτερο απο ολα ειναι οτι καποιος στα μυνηματα εκει εγραφε για ιδια προβλημματα οτι το παραγγειλε απο το ιδιο store και οτι τσεκαρε το ΙΜΕΙ και δε του βγαζει τιποτα και φυσικα ουτε και μενα!!!Μπορω να κανω κατι μεσω paysafe διοτι δε μου φαινεται νορμαλ περα απο ολα τ αλλα στο ΙΜΕΙ να μη βγαζει τιποτα.Συγνωμη και παλι για την ενοχληση απλα εσεις εχετε πολυ πειρα σε ολα αυτα τα θεματα και ισως μπορειτε να βοηθησετε οσον αφορα στο τι πρεπει να κανω.Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για το χρονο σας.

 

Καλύτερα να γράψεις στο θέμα του κινητού εκεί μπορεί να βρεις λύση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

εχει παραγγειλει κανενας απο dealsmachine???ειναι αξιοπιστο??τι πρεπει να προσεξω???

Αξιόπιστο είναι, απλώς να ξέρεις ότι χρεώνει ταχυδρομικά όταν ολοκληρώνεις την παραγγελία, οπότε κάνε μία εικονική γιά να δεις εάν σε συμφέρει.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις παιδια το gearbest με πιο ταχυδρομιο στελνει θελω να μου σταλει με NL γιατι με SG καηκαμε τωρα τελευταια ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις παιδια το gearbest με πιο ταχυδρομιο στελνει θελω να μου σταλει με NL γιατι με SG καηκαμε τωρα τελευταια ευχαριστω προκαταβολικα

Μία το ένα μία το άλλο .. όλα τα ίδια είναι αναλόγως εποχής. Πριν από λίγο καιρό δεκάδες ήταν βέβαιοι ότι χάθηκαν οι παραγγελίες τους γιατί είχαν 50 ημέρες και δεν είχαν φανεί με την NL .......

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Παντως προσεξτε γιατι και οι τραπεζες πλεον εχουν αρχισει και πονηρευουν στην ισοτιμια και χρεωνουν περισσοτερο απο παλια.

Οι τράπεζες δεν χρεώνουν ανάλογα με τα κέφια ή την πονηριά τους.

Υπάρχουν οικονομικά μοντέλα που ακολουθούν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες δεν χρεώνουν ανάλογα με τα κέφια ή την πονηριά τους.

Υπάρχουν οικονομικά μοντέλα που ακολουθούν.

 

Ειναι απλο το οικονομικο μοντελο ,παιρνουν την επισημη ισοτιμια της VISA ,MASTERCARD ,AMEX και μετα βαζουν και ενα ποσοστο δικο τους ως εξοδα ,σε αυτο το ποσοστο μπορουν να κανουν οτι πονηρια θελουν.

Εγω ας πουμε εχω παρατηρησει οτι ενω παλιοτερα η VISA της αλφα μου εβαζε ενα 2% πανω και προχτες που το ξανατσεκαρα η διαφορα ηταν στο 4% που ειναι τεραστιο νουμερο.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω το Lenovo K3 Note για συγγενικό πρόσωπο.

 

Το gearbest θεωρείται αξιόπιστο κατάστημα?

Αν όχι θα προτιμούσατε κάποιο άλλο από την αυτή την λίστα? (τα οικονομικά έχουν προτεραιότητα)

Link to comment
Share on other sites

θέλω να πάρω το Lenovo K3 Note για συγγενικό πρόσωπο.

 

Το gearbest θεωρείται αξιόπιστο κατάστημα?

Αν όχι θα προτιμούσατε κάποιο άλλο από την αυτή την λίστα? (τα οικονομικά έχουν προτεραιότητα)

 

δεν υπαρχει καλυτερο απο το Vickmall

http://www.vickmall.com/original-lenovo-k3-note-k50-t5-5-5-1920x1080-fdd-lte-mtk6752-octa-core-smart-phone-android-5-0-2gb-ram-16gb-rom-13-0mp-camera-gps.html

Link to comment
Share on other sites

 

αυτήν την άποψη έχω σχηματίσει και εγώ από όσα διαβάζω. Κάποιο άλλο από τα αρχικά φτηνά που να έρχεται κοντά στην αξιοπιστία του?

Link to comment
Share on other sites

αυτήν την άποψη έχω σχηματίσει και εγώ από όσα διαβάζω. Κάποιο άλλο από τα αρχικά φτηνά που να έρχεται κοντά στην αξιοπιστία του?

 

κανενα,ακομα και ακριβοτερα να το ειχε θα το επαιρνα απο εκει,αλλα η τιμη ειναι ιδια νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

κανενα,ακομα και ακριβοτερα να το ειχε θα το επαιρνα απο εκει,αλλα η τιμη ειναι ιδια νομιζω.

 

οκ. δεν θα κάνω να κυνηγήσω το 5δόλαρο. Vickmall it is then. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...