Jump to content

[Εφαρμογή] TCPMP - Ταινίες με υπότιτλους στο wm μας


zaharakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δειτε ταινιες με υποτιτλους στο ομνια σας χωρις να ειστε υποχρεωμενοι να χρησιμοποιησετε καποιο προγραμμα ωστε να τους ενσωματωσετε πριν:)

 

 

TCPMP +subtitles option

 

http://rapidshare.com/files/166433778/TCPMP-0.72RC1_WM_6.1___Subtitle.cab

 

ανοιγοντας την ταινια σας (φροντιστε να ειναι στον ιδιο φακελο μαζι με τους υποτιτλους αλλα και να εχουν ακριβως την ιδια ονομασια και η ταινια αλλα και οι υποτιτλοι )

επιλεξτε απο τον player options/settings/select page/subtitles

και απολαυστε την.

 

για να αποφυγετε τρεμοπαιγματα στους υποτιτλους επιλεξτε

options/video/Raw framebuffer

 

ειναι δοκιμασμενο και παιζει αψογα σε wm 6.0 & 6.1 :)

δεν ξερω τι γινεται σε wm 5 και κατω:O

 

Δημητρης :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το plugin είναι εκείνο που υποστηρίζει μόνο smi αρχεία υπότιτλων ή τα υποστηρίζει όλα;

 

srt που δουλευω εγω παντως τα διαβαζει τελεια :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Δεν μου δειχνει καλα τους υποτίτλους. τους καλύπτει η ταινία. Υπάρχει καποια άλλη ρύθμιση εκτός από αυτές που αναφέρεις?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δειχνει καλα τους υποτίτλους. τους καλύπτει η ταινία. Υπάρχει καποια άλλη ρύθμιση εκτός από αυτές που αναφέρεις?

 

να αλλαξεις την ρυθμιση που εχεις (εσυ πειραξει) στην αναλυση/μεγεθος του βιντεο στον player :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Ηταν στο auto και το γύρισα στο 16:9 και οκ οι υπότιτλοι τώρα. Αυτό που παρατήρησα όμως είναι οτι για να παίζει την ταινία χωρίς σπασίματα πρέπει να ρίξεις την ποιότητα του video:( Με τον core player το video παίζει τέλεια! Υπάρχει λύση για να τα έχουμε και τα 2 ή ζητάω πολλά?

Thanks πάντως για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λύση για να τα έχουμε και τα 2 ή ζητάω πολλά?

 

 

μαλλον :D:lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Δεν συνηθίζουμε να γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα μιας και εδώ είναι forum και όχι chat room. Όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι... μπορείς να πατάς την "Τροποποίηση".

 

Τι άλλους τύπους προγραμμάτων θέλεις να παίζει; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καθως διαβαζα στο topic του HTC HD, παρολο που εχω Xperia αλλα εχουν αρκετα κοινα αυτες οι 2 συσκευες, ηρθα εδω και κατεβασα το αρχειο, το εγκατεστησα, μια χαρα μεχρι εδω..

 

Οταν πηγα να το ανοιξω πρωτη φορα τον TCPMP, μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι ATI3200 plugin is not compatible. Πατησα ΟΚ. Μετα δευτερο μηνυμα οτι INTEL2700 plungin ... Πατησα παλι οκ. ανοιξε ο πλειερ, παω εκει που λεει ο Δημητρης settings->select_page->subtitles, παταω Enable αλλα δνε εμφανιζονται... Και εκτος αυτου, αν πατησω παλι τα ιδια οταν παιζει η ταινια, κολλαει και μετα πρεπει να κλεισω το προγραμμα να το ξανανοιξω για να δοκιμασω. Οι υποτιτλοι ειναι .srt και η ταινια .avi.... Κανω κατι λαθος η δεν δουλευει απλα στο Xperia???

Link to comment
Share on other sites

Καθως διαβαζα στο topic του HTC HD, παρολο που εχω Xperia αλλα εχουν αρκετα κοινα αυτες οι 2 συσκευες, ηρθα εδω και κατεβασα το αρχειο, το εγκατεστησα, μια χαρα μεχρι εδω..

 

Οταν πηγα να το ανοιξω πρωτη φορα τον TCPMP, μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι ATI3200 plugin is not compatible. Πατησα ΟΚ. Μετα δευτερο μηνυμα οτι INTEL2700 plungin ... Πατησα παλι οκ. ανοιξε ο πλειερ, παω εκει που λεει ο Δημητρης settings->select_page->subtitles, παταω Enable αλλα δνε εμφανιζονται... Και εκτος αυτου, αν πατησω παλι τα ιδια οταν παιζει η ταινια, κολλαει και μετα πρεπει να κλεισω το προγραμμα να το ξανανοιξω για να δοκιμασω. Οι υποτιτλοι ειναι .srt και η ταινια .avi.... Κανω κατι λαθος η δεν δουλευει απλα στο Xperia???

Μια από τα ίδια και στο δικό μου htc hd

Galaxy Note 2 , Galaxy tab s 10.5
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και στο δικό μου htc hd

 

στο hd μου δουλεψε μια χαρα αλλα κατω κατω στο κεντρο ειναι τα πληκτρα play,stop,pause αλλα επειδη ειναι μαλλον μαυρα δεν φαινονται!τυχαια κλικαρα εκει και τα ειδα!

οι υποτιτλοι σε portrait φαινονται μια χαρα αλλα σε landscape μια φαινονται μια χανονται!πως φτιαχνεται αυτο?δεν μενουν "πανω " απο την ταινια

Link to comment
Share on other sites

Καθως διαβαζα στο topic του HTC HD, παρολο που εχω Xperia αλλα εχουν αρκετα κοινα αυτες οι 2 συσκευες, ηρθα εδω και κατεβασα το αρχειο, το εγκατεστησα, μια χαρα μεχρι εδω..

 

Οταν πηγα να το ανοιξω πρωτη φορα τον TCPMP, μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι ATI3200 plugin is not compatible. Πατησα ΟΚ. Μετα δευτερο μηνυμα οτι INTEL2700 plungin ... Πατησα παλι οκ. ανοιξε ο πλειερ, παω εκει που λεει ο Δημητρης settings->select_page->subtitles, παταω Enable αλλα δνε εμφανιζονται... Και εκτος αυτου, αν πατησω παλι τα ιδια οταν παιζει η ταινια, κολλαει και μετα πρεπει να κλεισω το προγραμμα να το ξανανοιξω για να δοκιμασω. Οι υποτιτλοι ειναι .srt και η ταινια .avi.... Κανω κατι λαθος η δεν δουλευει απλα στο Xperia???

 

Τιποτα ρε παιδια?? Καμια λυση με αυτο???? :(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έψαχνα τις τελευταίες ημέρες να βρω έναν media player για το HTC Touch Cruise μου, ώστε να μπορώ να δω ταινίες με μη-ενσωματωμένους υπότιτλους. Αφού οι εκδόσεις 0.72RC1 & 0.82 του TCPMP κράσαραν πριν καν ξεκινήσει το πρόγραμμα, κατέληξα στην mod έκδοση 0.72RC1 για Cruise από εδώ και με το κατάλληλο subtitles plugin παίζει τους υπότιτλους μια χαρά. Το plugin υποστηρίζει υπότιτλους SAMI (*.smi), ***/SSA (*.***,*.ssa), SubRip (*.srt) & MicroDVD Subtitle (*.sub)

 

Λόγω περιορισμών του plugin, το video πρέπει να είναι GDI (δεν παίζει με DirectX ούτε με RAW Framebuffer) για να παίξουν και οι υπότιτλοι. Η αναπαραγωγή δεν είναι ό,τι καλύτερο έχω δει σε PDA αλλά αξιοπρεπής για χρήση σε ταξίδια κλπ που δεν έχουμε μεγάλες απαιτήσεις.

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό για τη συγκεκριμένη συσκευή θα χαρώ να το δοκιμάσω!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

S*S - S*S - S*S

 

παιδιά ωραίο το πρόγραμμα αυτό για τους υπότιτλους αλλά δεν μου τους δείχνει όλους... και τι θελε να πω , αν για παραδείγματα οι υπότιτλοι στον υπολογιστή είναι 15γραμματα χωρίς τα κενά στο κινητό δείχνει μόνο τα 11...

 

καμιά λύση!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια δεν ξερω αν σας ενδιαφερει,αλα πριν κατι μηνες ειχα διαβασει σε ενα περιοδικο για ενα free προγραμματακι...acala..λεγετε που μετατρεπει ολοκληρο dvd σε 3GP και ενσωματωνει και τους υποτιτλους..το δοκιμασα μια φορα..εμεινα ικανοποιημενος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
προσπαθω να το κανω κ εγω να παιξει, ακολουθησα τις οδηγιες, αλλα ουτε υποτιτλους μου παιζει, και τρωει και κοληματα. μηπως φταιει οτι εχω εγκατεστημενο και το core player?
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να το κανω κ εγω να παιξει, ακολουθησα τις οδηγιες, αλλα ουτε υποτιτλους μου παιζει, και τρωει και κοληματα. μηπως φταιει οτι εχω εγκατεστημενο και το core player?

 

Όχι, κι εγώ έχω εγκατεστημένο το Core Player αλλά δεν επηρεάζει τη λειτουργία του TCPMP...

Για τους υπότιτλους πρόσεξε να έχουν ακριβώς το ίδιο filename με το αρχείο ταινίας και να έχουν ένα από τα format που υποστηρίζει το plugin.

 

Για τα κολλήματα, είναι λογικό αν το αρχείο video είναι HD (High Definition). Δοκίμασε να τρέξεις το αρχείο ακόμα και σε PC με 400άρη επεξεργαστή (όπως και ο επεξεργαστής των περισσότερων PDA), να δεις που θα κολλάει κι αυτός. Μια λύση είναι το re-encoding σε χαμηλότερη ανάλυση, κατάλληλη για PDA. Εναλλακτικά (με χειρότερο αποτέλεσμα) μπορείς να βάλεις από τα settings του video το quality σε low αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να το κανω κ εγω να παιξει, ακολουθησα τις οδηγιες, αλλα ουτε υποτιτλους μου παιζει, και τρωει και κοληματα. μηπως φταιει οτι εχω εγκατεστημενο και το core player?

 

φιλε μου αν εχεις το τηλ του αβαταρ σου,δυστυχως μην περιμενεις πολλα...

τα σπασιματα και οι διακοπες κατα την αναπαραγωγη ειναι δεδομενα σε συσκευες με παρομοιο hardware ...:O

 

δοκιμασε να μετατρεψεις τις ταινιες σε μικροτερη αναλυση..

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

παιδια, εκπλησομαι λιγο μ αυτα που λετε, δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα με τα κολληματα, παρολο που εχω το htc touch. δηλαδη ενα βιντεο αναλυσης περιπου 640 χ 320 περιπου, μου το παιζει κανονικα απλα πηδαει λιγα καρε το οποιο φαινεται στη γρηγορη κινηση. με συμπιεση βεβαια σε 320 χ κατι δεν υπαρχει κανενα προβλημα. (θελω να το συζητησουμε και το με τι τα συμπιεζετε, αλλα μαλλον σε αλλο τοπικ)

αλλα ορισμενες φορες ο tcpmp ακομα και με μικρα αρχειακια μουλαρωνει και κολαει εντελως, και θελει κλεισιμο για να συνελθει.

τεσπα, το προβλημα ειναι οτι δεν εμφανιζει υποτιτλους, εννοειται εχουν το ιδιο ονομα, η μορφη ειναι .srt, εχω τικαρει στις ρυθμισεις το enable subtitles και ξετικ τα υπολοιπα. μου διαφευγει λοιπον κατι?

Link to comment
Share on other sites

τεσπα, το προβλημα ειναι οτι δεν εμφανιζει υποτιτλους, εννοειται εχουν το ιδιο ονομα, η μορφη ειναι .srt, εχω τικαρει στις ρυθμισεις το enable subtitles και ξετικ τα υπολοιπα. μου διαφευγει λοιπον κατι?

 

Το τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι χρησιμοποιείς στο Options -> Video κάτι άλλο εκτός από το GDI... δυστυχώς οι υπότιτλοι δεν παίζουν με DirectDraw κλπ.

 

Δοκίμασε και πές μας να δούμε τι άλλο θα σκεφτούμε!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...