Jump to content

[Find my iPhone] Εντοπισμός / Κλείδωμα iPhone μετά από κλοπή


NND
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πριν λίγο μου κλέψανε ένα iphone 2g στα 8gb(από ebay)..

 

μισή ώρα μετά την κλοπή έκανα δήλωση στην αστυνομία και μου πήραν κατάθεση

 

τί άλλο πρέπει να κάνω; κωδικούς (IMEI κτλ) τα έχω, να πάρω τηλέφωνο αύριο την vodafone να δηλώσω κλοπή και να τους πω να μπλοκάρουν το IMEI? αν μπλοκάρουν το ΕΜΕΙ ακουσα οτι αχρηστεύεται η συσκευή για χρήση στην Ελλάδα.. αν σε περίπτωση όμως βρεθεί το κινητό μπορώ να την ξαναενεργοποιήσω;

 

γενικά, μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone πως θα βοηθήσει εφόσον δεν είναι δικό της κινητό;(2g)

Iphone 2G / Iphone 3Gs / Iphone 4 / iPhone 5 / Thl W8 / Galaxy S5 / iPhone 5S / iPhone 6 / iPhone 6S Plus / iPhone 8 Plus

iMac 21,5 / MacBook Pro

iPad 2 3G / iPad mini 2 / iPad PRO

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone πως θα βοηθήσει εφόσον δεν είναι δικό της κινητό;(2g)

 

Νομίζω ότι αν τους δώσω το ΙΜΕΙ της συσκευής μου και τους πω να το bannaroun, αυτοί έχουν υποχρέωση να το κάνουν και να προωθήσουν το αίτημα στις υπόλοιπες εταιρίες. Έτσι ουσιαστικά αχρηστεύεται η συσκευή για Ελλάδα. Το θέμα είναι, αν σε περίπτωση (λεω αααν) το βρω το κινητό, γίνετε με κάποιο τρόπο να λειτουργήσει πάλι η συσκευή;

 

Μάλλον να παω για ένα 3g? :p

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή αυτό το post, αναφέρω κάποιες εφαρμογές που μπορούν να εγκατασταθούν στη συσκευή ώστε σε περίπτωση κλοπής ο κάτοχος να μπορεί να ενημερωθεί για τη θέση της συσκευής.

 

App Store

 

http://images.appshopper.com/icons/289/254714.jpg - Private-I

 

http://appshopper.com/utilities/private-i

 

http://images.appshopper.com/icons/288/927565.jpg - Trak for iPhone from GadgetTrak®

 

http://appshopper.com/business/trak-for-iphone-from-gadgettrak®

 

Cydia

 

http://iphonefreakz.com/wp-content/uploads/2008/10/cylay-111x128.jpg - Cylay 2.0

 

http://iphonefreakz.com/2008/10/23/cydia-cylay-20/

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω από προσωπική μου εμπειρία πριν από 2 χρόνια όταν μου κλέψαμε κινητό αγορασμένο από Vodafone, μου ειπανε να κάνω πρώτα δήλωση στην αστυνομία και μετά να πάω σε ένα κατάστημα τους με την απόδειξη αγοράς του τηλέφωνου και αυτοί θα το μπλόκαραν αλλά μόνο από το δίκτυο τους.

Στα αλλά δίκτυα θα δούλευε μια χαρά όπως επίσης και σε ξένα να υποθέσω.

Άρα με το 2G που είναι αγορασμένο από ποιος ξέρει που….(εννοώ ότι αυτοί δεν το πουλάνε)

Μάλλον δεν θα κάνουν τίποτα.

Έξαλλου όποιος το έχει, αν ξέρει λίγα από 2G, θα γνωρίζει πως μπορεί να αλλάξει ακόμα και το imei.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω από προσωπική μου εμπειρία πριν από 2 χρόνια όταν μου κλέψαμε κινητό αγορασμένο από Vodafone, μου ειπανε να κάνω πρώτα δήλωση στην αστυνομία και μετά να πάω σε ένα κατάστημα τους με την απόδειξη αγοράς του τηλέφωνου και αυτοί θα το μπλόκαραν αλλά μόνο από το δίκτυο τους.

Στα αλλά δίκτυα θα δούλευε μια χαρά όπως επίσης και σε ξένα να υποθέσω.

Άρα με το 2G που είναι αγορασμένο από ποιος ξέρει που….(εννοώ ότι αυτοί δεν το πουλάνε)

Μάλλον δεν θα κάνουν τίποτα.

Έξαλλου όποιος το έχει, αν ξέρει λίγα από 2G, θα γνωρίζει πως μπορεί να αλλάξει ακόμα και το imei.

 

toulaxiston edw stin agglia lene oti to apenergopioun panevropaika kai prosfata kanan simfwnia kai me ameriki ala den ksekinise akomi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το gadgettrack μου φανηκε το καλύτερο αλλά έχει ένα κόστος... καλύτερα να το ασφαλίσεις το κινητό δλδ.

 

Καμία πιο φθηνή λύση υπάρχει;;

Link to comment
Share on other sites

επειδή όποιος το αγοράσει ξέρει τι παίρνει ;)δεν υπάρχει κλείδωμα,από την στιγμή που κάνει restore :mad: απλά όταν έχεις λογαριασμό σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ζητάς να στο απενεργοποιήσουν για να μην χρεώνεσαι
Link to comment
Share on other sites

επειδή όποιος το αγοράσει ξέρει τι παίρνει ;)δεν υπάρχει κλείδωμα,από την στιγμή που κάνει restore :mad: απλά όταν έχεις λογαριασμό σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ζητάς να στο απενεργοποιήσουν για να μην χρεώνεσαι

 

αυτό θα ήταν καλό να μπορούμε να το βάλουμε σε κανένα rom να μη χάνετε με το restore. Αλλά και πάλι μέχρι να κάνει restore ο άλλος αμα μπορείς να έχεις τη θέση του κινητού είσαι Jet. Και κλειστό να το έχει μπορεί να το ανοίξει μόλις φτάσει σπίτι του και να τον πιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
παιδια βοηθειααααααααααα. εχασα το κινητο μου και θελω την βοηθεια σας τωρα. δεν υπαρχει ενας τροπος ωστε οταν το χασεις να το μπλοκαρεις απο μακρια? παιδια πεστε μου αν γινετε γρηγορααααααααααα. sorry που ειναι εκτος θεματος αλλα ειναι αναγκη. μηπως υπαρχει κανενασ τροπος να στειλω στην apple μηνυμα για να μου μπλοκαρει το κινητο? εστω κατι.
Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με την εταιρεία κινητής και ζήτησε να απενεργοποιήσουν την κάρτα σου.

 

Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πλέον, θα έπρεπε να είχες ήδη εγκατεστημένη κάποια εφαρμογή στο κινητό σου για να μπορείς να το εντοπίσεις. Ίσως με το serial number να μπορεί να το εντοπίσει η εταιρεία ή να το κάνει blacklist.

Link to comment
Share on other sites

παιδια βοηθειααααααααα. εχασα το iphone μου και με νιαζει αν μπορω να το κλειδωσω απο μακρια. π.χ. αν ενημερωσω την apple και μολις συνδεθει στο internet να του κλειδωσει. ξερει κανεις τιποτα?

 

που θα βρω το serial number ????? και πως θα επικοινωνησω με την εταιρια?

 

παιδια δεν μπορει καπιοσ απο σας θα ξερει τι πρεπει να κανω. αυτο που με καιει και με εχει πανιοβαλει ειναι αλλο. το itunes. τωρα που μου το κλεψαν το κινητο θα μπορει να συνδεετε στο itunes μου? θα μπορω να το χρισημοποιω για το ipod moy? η να ανισιχω?

Link to comment
Share on other sites

*#06# με αυτο το συνδιασμο βρισκεις το Νο τις συσκευεις.μετα με e-mail το στελνεις στην εταιρεια τις συσκευεις η στην εταιρεια που εχεις την συνδεση (δεν το θημαμαι ακριβως) & το μπλοκαρουν
Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται τιποτα....Και εμενα μου εκλεψαν τσαντα με το iphone πηρα τηλ την vodafone μηπως και μπορει να γινει κατι η να κλειδωσει την συσκευη και μου απαντησαν οτι κατι τετοιο εχει σταματησει.....Δεν ξερω μεσω imei η καποια εφαρμογη αν μπορεις να βρεις που ειναι το κινητο......Αν καποιος γνωριζει ας πει
Link to comment
Share on other sites

παιδια να παει να π... το παλιο το iphone. πειρα αμεσως καινουργιο αλλα εχω καποιες αποριες που θελω να μου λυσετε. τωρα που πειρα το καινουργιο θα μπορεσω να βαλω τις εφαρμογες στο νεο iphone? τι πρεπει να κανω για να μην χασω τα τραγουδια και τις εφαρμογες? και κατι ακομα. οταν μου το εκλεψαν αλλαξα αμεσως το e-mail sto itunes για καθε ενδεχομενο. λετε να ειναι προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις πρόβλημα με το iTunes, και να πάει ο άλλος να κατεβάσει εφαρμογή από το iPhone θα του ζητήσει τον κωδικό σου στο iTunes. Όταν το συνδέσει στον υπολογιστή του θα περαστούν τα δικά του και τα δικά σου θα διαγραφούν. Αρκεί να μην είχες κάποιον έυκολο κωδικό για τον λογαριασμό σου. Άλλαξε τον για καλό και για κακό.

 

Οπότε δεν θα σε χρεώσει αν είχες βάλει και πιστωτική στο λογαριασμό σου στο iTunes. Επίσης τις εφαρμογές δεν τις χάνεις, θα περαστούν μόλις συνδέσεις το νέο iPhone με το iTunes αρκεί να έχεις κρατήσει το ίδιο account.

 

Όταν λες ότι άλλαξες το email εννοείς έφτιαξες νέο account; Το καλύτερο θα είναι στο Account που είχες να αλλάξεις τον κωδικό σε έναν δύσκολο.

 

Επίσης το ΙΜΕΙ φαίνεται στην συσκευασία και λογικά στην απόδειξη αγοράς.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις πρόβλημα με το iTunes, και να πάει ο άλλος να κατεβάσει εφαρμογή από το iPhone θα του ζητήσει τον κωδικό σου στο iTunes. Όταν το συνδέσει στον υπολογιστή του θα περαστούν τα δικά του και τα δικά σου θα διαγραφούν. Αρκεί να μην είχες κάποιον έυκολο κωδικό για τον λογαριασμό σου. Άλλαξε τον για καλό και για κακό.

 

Οπότε δεν θα σε χρεώσει αν είχες βάλει και πιστωτική στο λογαριασμό σου στο iTunes. Επίσης τις εφαρμογές δεν τις χάνεις, θα περαστούν μόλις συνδέσεις το νέο iPhone με το iTunes αρκεί να έχεις κρατήσει το ίδιο account.

 

Όταν λες ότι άλλαξες το email εννοείς έφτιαξες νέο account; Το καλύτερο θα είναι στο Account που είχες να αλλάξεις τον κωδικό σε έναν δύσκολο.

 

Επίσης το ΙΜΕΙ φαίνεται στην συσκευασία και λογικά στην απόδειξη αγοράς.

πρωτον σε ευχαριστω απο τα βαθη της ψυχης μου που απαντησες τοσο αναλητικα. λοιπον ακου τι εκανα. αρχικα αλλαξα τον κωδικο στο e-mail του itunes και στην συνεχεια πηγα στο account και αλλαξα και το e-mail για να ειμε σιγουρος. λογικα αν δεν συνδεθει το iphone στο υπολογιστη μου το e-mail που εχει αποθηκευτη στο iphone δεν θα αλλαχθη αρα δεν θα εχει καμια δυνατοτηα προσβασης ακομα και αν ηξερε τον κωδικο του παλιου e-mail. σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η αλλαγή του password αρκεί. Από το iphone δεν μπορεί ο άλλος να αλλάξει το Account που έχει. Αυτό γίνεται μόνο από τον υπολογιστή και αυτό γιατί εκεί η συσκευή συγχρονίζεται κάθε φορά με το account που έχεις κάνει login στο iTunes. Άρα αφού αυτός δεν ξέρει τον κωδικό σου για να βάλει στο iTunes το δικό σου account δεν κινδυνεύεις.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδιά γνωρίζεται σε περίπτωση κλοπής τι μπορεί να γίνει κλέψανε το iphone ενός φίλου μου ο οποίος βρίσκεται στο εξωτερικό μπορεί να εντοπιστεί με κάποιο τρόπο η γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις τι μπορεί αν γίνει?

συγνώμη αν το έβαλα σε λάθος ενότητα ...

ck
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γνωρίζεται σε περίπτωση κλοπής τι μπορεί να γίνει κλέψανε το iphone ενός φίλου μου ο οποίος βρίσκεται στο εξωτερικό μπορεί να εντοπιστεί με κάποιο τρόπο η γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις τι μπορεί αν γίνει?

συγνώμη αν το έβαλα σε λάθος ενότητα ...

 

αν είχε αναβαθμίσει σε firmware 3.0 και αν ήταν γραμμένος στο mobile me και αν είχε ενεργοποιήσει την υπηρεσία find my phone, και αν ο κλέφτης ήταν "άβγαλτος" σε θέματα iPhone, ίσως θα είχε μια ευκαιρία να το εντοπίσει ... Πολλά είναι τα (4) αν, ε?

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

μου εχουν κλεψει το τηλεφωνο πριν 1 χρονο και με ενδιαφερει το θεμα και θελω να ρωτησω αν η VOdafone μπορει να μπλοκαρει την συσκευη? λογικα δεν θα μπορει να βρει και ποια sim ειχε μεσα? Οταν το ειχα πει εγω στον αστυνομο στην καταθεση μου τοτε μειδιασε...και με εγραψε κανονικοτατα!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

To Σ/Κ μπήκαν σε σπίτι φίλου και του έκλεψαν ΜΟΝΟ το iPhone. (Μάλλον μόνο αυτό πρόλαβαν να κλέψουν επειδή υπήρχε κόσμος στο σπίτι)

Δεδομένου ότι δεν είχε ενεργοποιήσει ούτε Mobile-Me αλλά ούτε και Exchange, υπάρχει περίπτωση για εντοπισμό ή κλείδωμα από την εταιρία (Vf) ή οτιδήποτε τέτοιο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

To Σ/Κ μπήκαν σε σπίτι φίλου και του έκλεψαν ΜΟΝΟ το iPhone. (Μάλλον μόνο αυτό πρόλαβαν να κλέψουν επειδή υπήρχε κόσμος στο σπίτι)

Δεδομένου ότι δεν είχε ενεργοποιήσει ούτε Mobile-Me αλλά ούτε και Exchange, υπάρχει περίπτωση για εντοπισμό ή κλείδωμα από την εταιρία (Vf) ή οτιδήποτε τέτοιο?

Όχι. Όποιος το βρει να το χαρεί και την ουρά να φέρει που λέει και η παροιμία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...