Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

640 του Γιαννη Τζομακα.

 

Το βιβλιο ειναι εξαιρετικο και πραγματικα καθε φορα που το διαβαζεις ειναι διαφορετικο. Πολυ καλη προσπαθεια για πρωτο βιβλιο του συγγραφεα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει ξαναυποθει, αλλα θα βαλω το A song of ice and fire. ειναι η σειρα βιβλια που εχει βασιστει η HBO για το Game of Thrones. πραγματικα ξυπνουσα 30 λεπτα νωριτερα για να διαβασω παραπανω...

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μέρες... Μια Ζωή, Αθηνά Μαραβέγια.

 

εκδόσεις "το βιβλίο"

ISBN: 978-618-81129-3-3

 

Μπορείτε να το διαβάσετε ή να το κατεβάσετε δωρεάν εδώ

Link to comment
Share on other sites

για οσους τους αρεσει ο νικολας σπαρκς τα βιβλια που γραφει κυριως αφορουν σχεσεις ρομαντικες που παντα σε πολλες περιπτωσεις ειπαρχει και ο θανατος στο τελος..

Μαλιστα μερικα εγιναν ταινιες με τη πιο διασσημη νουβελα του the notebook και το massage in a bottle .Ενα που με αρεσε αρκετα ηταν το the last song .σαν ιστορια σε καθηλωνει και σε βαζει να ταυτιζεσαι με τους ηρωες και να συγκηνησαι αρκετα.Μαλιστα εγινε και ταινια με την μαιλι σαιρους που ευτυχως δεν το ειδα στο σινεμα γιατι θα ζητουσα τα λεφτα μου πισω.Ενα εκτρωμα ηταν η ταινια σε σχεση με το βιβλιο.

Και φυσικα ενα ακομα που εχω να προτεινω ειναι το passage justin cronin

ειναι τριλογια με το τελευταιο μερος να κυκλοφορει τον οκτομβριο.Το στορι θα θυμισει αρκετες ταινιες γυρω απ αυτο το θεμα απλα η διαφορα ειναι πως ο συγγραφεας παντρευει την επ φαντασια με το supernatural ενω ειπαρχουν ανατροπες και ενα μικρο cliffhanger .για οσους ειναι φαν του scifi θα το λατρεψουν

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το διάβασα πρόσφατα και μου φάνηκε ενδιαφέρον.

Μικρός οδηγός της πολιτικής διαφθοράς, Κέδρος

Υπάρχουν κανόνες καλής συμπεριφοράς και στη μίζα; Για κάθε μαθητευόμενο διεφθαρμένο πολιτικό, έτοιμο να αγωνιστεί για την ανάπτυξη του τόπου και του τραπεζικού του λογαριασμού, για κάθε απογοητευμένο πολίτη που το μόνο που βλέπει να αλλάζει στην πολιτική ζωή είναι ο κατάλογος των σκανδάλων, ο Brice de Tours γνωρίζει όλα τα μυστικά και παρουσιάζει όλες τις συνταγές της πολιτικής διαφθοράς. Με σαρδόνιο χιούμορ και γλαφυρά παραδείγματα από το μικρόκοσμο του πολιτικού βίου αποκαλύπτει μεταξύ άλλων: - τις χαρές της υπουργοποίησης και τις παγίδες των συνεργατών που απειλούν να τα "ξεράσουν όλα". - την αξία του "the" συνεργάτη, του έμπιστου μυστικοσύμβουλου που θα αναλάβει να διεκπεραιώσει διακριτικά και αξιόπιστα κάθε παρανομία του πολιτικού άντρα. - την επιλογή των ατόμων από τα οποία θα ζητηθεί μια "εξυπηρέτηση" σε ρευστό ή σε είδος, και την επιχείρηση εντυπωσιασμού τους. - πού θα λάβει χώρα ο "μυστικός δείπνος", πότε το deal θα πέσει στο τραπέζι. - πώς θα οργανωθεί η συναλλαγή. - γιατί οι καλές σχέσεις με τα ΜΜΕ αποδεικνύονται σωτήριες σε περίπτωση σκανδάλου. - πειστικές δικαιολογίες για τη Μέρα της Κρίσης και την άσκηση δίωξης από την Υπηρεσία Οικονομικού Εγκλήματος.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο. Αυτές τις μέρες τελειώνω ένα άλλο του ίδιου συγγραφέα. "Ο χρησμός" Πολύ δυνατή πλοκή. Όταν το πιάνω δυσκολεύομαι να σταματήσω το διάβασμα... Το αγόρασα από το store του iBooks. Δείτε εδώ: http://www.psichogios.gr/site/Books/show?cid=21856

Το έχω διαβάσει κι εγώ πριν απο αρκετά χρόνια, όταν πρωτοεκδόθηκε αν θυμαμαι καλά, μάλιστα το διάβασα σε δυο τρείς -μέρες μέσα. Και μπορώ να πω ότι είναι απο τα βιβλία που θυμάμαι ακόμα, τόσο ενδιαφέρουσα δράση και πλοκή έχει.

Ο Μανφρέντι είναι μεγάλος μάστορας στο συγκεκριμένο είδος μυθιστορήματος. Συνδιάζει περιπέτεια δράση και ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το doctor sleep του King και προς το παρόν μου αρέσει αρκετά.

Επίσης σε όποιον αρέσουν τα αστυνομικά και μυστηρίου προτείνω το αιχμηρά αντικείμενα της Flynn Gillian

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η Κομψότητα Του Σκατζόχοιρου της Μυριέλ Μπαρμπερί.

Έχει γίνει και ταινία, αλλά το βιβλίο δεν συγκρίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αιχμηρά αντικείμενα και Σκοτεινός τόπος της Gillian Flynn.

Γίνονται και ταινίες σε λίγο καιρό.

Αλήθεια; trailer για το gone girl έχω δει μόνο.. Όλα τα βιβλία της δηλαδή θα γίνουν ταινίες; μπράβο.. Μόνο τα αιχμηρά αντικείμενα έχω διαβάσει, θα τσεκάρω και τα άλλα σίγουρα κάποια στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; trailer για το gone girl έχω δει μόνο.. Όλα τα βιβλία της δηλαδή θα γίνουν ταινίες; μπράβο.. Μόνο τα αιχμηρά αντικείμενα έχω διαβάσει, θα τσεκάρω και τα άλλα σίγουρα κάποια στιγμή...

 

Για το Gone girl δεν έχω ιδέα, δεν το έχω διαβάσει... Ακόμα!

 

Sharp objects

http://www.imdb.com/title/tt2402101/

 

Το Dark Places πρέπει να το διαβάσεις οποσδήποτε! Επίσης καθηλωτικό!

http://www.imdb.com/title/tt2402101/

 

Δεν κάνω διαφήμιση της συγγραφέως, απλά τη θαυμάζω!

Link to comment
Share on other sites

Νουάρ λογοτεχνία --> Τα απόλυτα νουάρ κατ'εμέ είναι του Ρειμόντ Τσάντλερ (πολλά γυρίστηκαν και καταπληκτικές ταινίες), ό,τι έχω διαβάσει είναι εκπληκτικό. Από σύγχρονα νουάρ τρομερός είναι ο Paco Ignacio Taibo II, οι υποθέσεις του είναι στην Λατινική Αμερική.

 

Επιστημονική φαντασία --> Γκίμπσον και Ασίμοφ είναι κλασικοί και δεν πρόκειται να απογοητευτείτε

 

Περιπέτεια/Φαντασία --> Τομ Ρόμπινς (κορυφαία το "αγριεμένοι ανάπηροι επιστρέφουν από θερμά κλίματα" και "Τρυποκάρυδος")

 

Ελληνική Λογοτεχνία --> Λένος Χρηστίδης "Τα χαστουκόψαρα". Όποιος το διαβάσει και δε πεθάνει στο γέλιο, να μου το πει.

Link to comment
Share on other sites

John Steinbeck - "Τα σταφύλια της οργής"

 

Περιγράφει τον ξεριζωμό των ανθρώπων στην εποχή του κραχ και τις προσπάθειές τους να αναστηλώσουν τις οικογένειές τους σε συνδυασμό με μικρά διηγήματα και ιστορίες,είναι πολύ καλό βιβλίο...

Τη θάλασσα την αγαπώ......
Link to comment
Share on other sites

Κώστα Βαξεβάνης - Ο άνθρωπος του τείχους

 

http://www.koutipandoras.gr/article/415/o-anthropos-toy-teihoys

 

Η υπόθεση –ή μήπως η πραγματικότητα;– ξεκινά στο Βερολίνο της δεκαετίας του ’90. Στο δωμάτιο ενός ξενοδοχείου, ένας άνθρωπος σκυμμένος πάνω σε περιοδικά προσπαθεί να αποκρυπτογραφήσει ένα μήνυμα. Μπορεί να σημαίνει τη σωτηρία του, την ώρα που το Τείχος του Βερολίνου γκρεμίζεται στο κεφάλι του.

 

Την ίδια στιγμή ένας δημοσιογράφος χαζεύει τα συντρίμμια του Τείχους και μαζί μιας χώρας που δεν υπάρχει. Της Ανατολικής Γερμανίας. Προχωρώντας ανάμεσα στα σουβενίρ του παλιού υπαρκτού σοσιαλισμού, τους μεθυσμένους πρώην Ανατολικογερμανούς και την αβεβαιότητα, θα φτάσει ως το κτίριο της Στάζι. Της πιο ισχυρής μυστικής υπηρεσίας του κόσμου.

 

Ένα συμβατικό ρεπορτάζ μετατρέπεται σε εφιάλτη. Ο σκοτεινός δρόμος ανοίγει: πράκτορες που πουλάνε μυστικά, πολιτικοί που χρηματίζονται, εκδότες που εκβιάζουν, η απαρασάλευτη πραγματικότητα μια πλαστή εικόνα. Ανάμεσά τους ένας Έλληνας, υπεράνω υποψίας, από τους μεγαλύτερους πράκτορες της Στάζι, δίνει μάχη για να μην αποκαλυφθεί.

 

Όσα εξελίσσονται δεν μοιάζουν καθόλου με ταινίες του Τζέιμς Μποντ.

 

Είναι η αλήθεια χωρίς έλεος.

 

Και στην αλήθεια το μέταλλο ενός όπλου είναι το ίδιο σκληρό με τον έρωτα.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

John Steinbeck - "Τα σταφύλια της οργής"

 

Περιγράφει τον ξεριζωμό των ανθρώπων στην εποχή του κραχ και τις προσπάθειές τους να αναστηλώσουν τις οικογένειές τους σε συνδυασμό με μικρά διηγήματα και ιστορίες,είναι πολύ καλό βιβλίο...

 

+1!!!;)

Μέσα από το βιβλίο αυτό (τηρουμένων των αναλογιών) καταλαβαίνει κανείς πώς συνθήκες είναι παρόμοιες για την ζωή των ανθρώπων και τα δικαιώματά τους είτε αναφερόμαστε στο σήμερα είτε αρκετές δεκαετίες νωρίτερα.

Παρεπιπτόντως, ο John Steinbeck είναι από τους αγαπημένους μου ξένους "κλασικούς" συγγραφείς.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει το doctor sleep του King και προς το παρόν μου αρέσει αρκετά.

Επίσης σε όποιον αρέσουν τα αστυνομικά και μυστηρίου προτείνω το αιχμηρά αντικείμενα της Flynn Gillian

Εχω διαβασει το gone girl απο την συγκεκριμενη συγγραφεα και μου αρεσε αρκετα, θα ριξω μια ματια και σ'αυτο. Απο αστυνομικα προτεινω σε οποιον αρεσει Jo Nesbo και ολη την σειρα harry hole. Ειδικα το snowman ειναι απιστευτο. Απο μυστηριου harlan coben με το gone for good αλλα και αλλα καλα βιβλια

Link to comment
Share on other sites

διαβασα προσφατα το "υποθεση jacob". καλο βιβλιο, με εξυπνους διαλογους και επικο Plot Twist στις τελευταιες 3-4 σελιδες.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αύριο ολοκληρώνω τη "Λάμψη" του Stephen King, ουάου, έγινα ψαγμένη... :p

 

Μέχρι τις 50-60-σελ. που μου έμειναν πριν το τέλος, βλέπω ότι έχει αρκετές διαφορές απ'την ταινία του Kubrick.

Κυρίως έχει πολλές αναδρομές που σε βοηθούν να καταλάβεις πράγματα που στην ταινία δεν βγάζουν νόημα

 

Επίσης, εντόπισα τουλάχιστον 6 ορθογραφικά λάθη, πράγμα απαράδεκτο!!!

 

Και τέλος, καμία διορθωμένη επανέκδοση; Κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, ΔΕΝ μπορώ να διαβάσω βιβλίο, κάποτε διάβαζα συνέχεια εγκυκλοπαίδειες και μάλλον βαρέθηκα οπότε είναι αδύνατον αυτή τη στιγμή να διαβάσω βιβλίο δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο οι εγκυκλοπαίδιες και άλλο τα μυθηστορήματα βρε Άλεξ!

 

Απλά μάλλον δεν είσαι συνηθισμένος. Οι πρώτες 50 σελίδες είναι το θέμα, αν τις διαβάσεις μπαίνεις στο κλίμα και αφοσιώνεσαι πιο εύκολα

 

Σαν τις ταινίες είναι

 

*για μένα ειναι ΠΟΛΥ δύσκολο να συγκεντρώνομαι, γενικά σε πολλλα πράγματα, κι όμως έχω διαβάσει αρκετά μυθηστορήματα μέχρι τώρα. Έχω αγοράσει και το "The Stand", πάλι του King, το οποίο είναι πάνω από 800 σελίδες παρακαλώ, οπότε διστάζω πολύ να το ξεκινήσω

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα 5 βιβλία του Dan Brown που έχω διαβάσει λέω να ασχοληθώ με το Game of thrones γιατί μου έχουν πει ότι σε βιβλία αξίζει πιο πολύ η σειρά. Κάτι που συνήθως γίνεται σε όλες τις σειρές - ταινίες.
Link to comment
Share on other sites

Απο αστυνομικα προτεινω σε οποιον αρεσει Jo Nesbo και ολη την σειρα harry hole. Ειδικα το snowman ειναι απιστευτο. Απο μυστηριου harlan coben με το gone for good αλλα και αλλα καλα βιβλια

 

πήρα το Κηνυγοι Κεφαλών από τον Nesbo, δεν ειναι στη σειρά harry hole νομιζω, αλλά αν μου αρέσει ο τρόπος που γράφει θα διαβασω και απο αυτη τη σειρά.. απλά είναι πιο ακριβά και είπα να μην το ρισκαρω εξαρχής :P

 

Αύριο ολοκληρώνω τη "Λάμψη" του Stephen King, ουάου, έγινα ψαγμένη... :p

 

Μέχρι τις 50-60-σελ. που μου έμειναν πριν το τέλος, βλέπω ότι έχει αρκετές διαφορές απ'την ταινία του Kubrick.

Κυρίως έχει πολλές αναδρομές που σε βοηθούν να καταλάβεις πράγματα που στην ταινία δεν βγάζουν νόημα

 

Επίσης, εντόπισα τουλάχιστον 6 ορθογραφικά λάθη, πράγμα απαράδεκτο!!!

 

Και τέλος, καμία διορθωμένη επανέκδοση; Κρίμα

 

αν σου άρεσε, δοκίμασε και την "συνέχεια" του βιβλίου, το "Doctor Sleep". Εδώ έκανα μια μικρή παρουσίαση του βιβλίου, πριν λίγες εβδομάδες που διάβαζα το βιβλίο.

 

Μετά τα 5 βιβλία του Dan Brown που έχω διαβάσει λέω να ασχοληθώ με το Game of thrones γιατί μου έχουν πει ότι σε βιβλία αξίζει πιο πολύ η σειρά. Κάτι που συνήθως γίνεται σε όλες τις σειρές - ταινίες.

 

δεν εχω προσωπική άποψη, αλλά έχω ακούσει ότι ίσως το κουράζει λίγο στο βιβλίο με πολλές -αχρείαστες- περιγραφές, οπότε αν δεν εχεις υπομονή ίσως να το αποφύγεις (φυσικά αφού πάρεις και την άποψη κάποιου άλλου που να τα εχει διαβάσει για αυτό το θέμα :P )

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

Μετά τα 5 βιβλία του Dan Brown που έχω διαβάσει λέω να ασχοληθώ με το Game of thrones γιατί μου έχουν πει ότι σε βιβλία αξίζει πιο πολύ η σειρά. Κάτι που συνήθως γίνεται σε όλες τις σειρές - ταινίες.

 

Μια φορά είχα δει ένα αγοράκι (9 χρονών, 10; ) να διαβάζει Dan Brown... Ε, έμεινα

 

αν σου άρεσε, δοκίμασε και την "συνέχεια" του βιβλίου, το "Doctor Sleep". Εδώ έκανα μια μικρή παρουσίαση του βιβλίου, πριν λίγες εβδομάδες που διάβαζα το βιβλίο.

 

Εννοείται θα το πάρω κι αυτό, ξ@$#!#κα να παίρνω βιβλία τελευταία!

Βέβαια δεν με συγκινούν ιδιαίτερα αυτές οι ιστορίες με συγκρούσεις καλού-κακού, αλλά αφού αφορά τον Danny...

 

Επειδή είδα πάλι πρόσφατα τη Λάμψη, για να δω κατά πόσο σχετίζεται με το βιβλίο, κατάλαβα τελικά ότι έχουν ΠΟΛΛΕΣ διαφορές (κυρίως το τέλος).

Νομίζω ότι η ταινία πήρε το βασικό κομμάτι της ιστορίας, το "στοιχειωμένο" ξενοδοχείο, αλλά πλάθει αλλιώς τους χαρακτήρες. Που και που μόνο υπάρχουν κάποια αποσπάσματα απ'το βιβλίο, παρμένα σχεδόν αυτούσια, αυτό μου άρεσε πολύ

 

*Σκεφτήκατε πόσο πιο ""αδιάφορη"" θα ήταν η ταινία αν η Wendy (Shelley Duvall) ήταν... όμορφη;!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...