Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Romantrix (31 Αύγ. 2004 , 12:57)

 

Διάβασα όλο το thread, με τις ομολογουμένως πολύ καλές προτάσεις. Μου έκανε εντυπωση που κανείς δεν μίλησε για το Αρωμα του Ζισκίντ.

 

 

Πες μας κατι για το Αρωμα του Ζισκίντ.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias ( 1 Σεπ. 2004 , 02:35)

 

Πες μας κατι για το Αρωμα του Ζισκίντ.

 

 

Να το διαβάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Romantrix ( 1 Σεπ. 2004 , 09:24)

 

Να το διαβάσεις

 

 

 

Μάλλον σου ζήτησε ενα κίνητρο για να το κάνει...... ;)

 

Φιλικά,

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

Tο να προτεινεις ενα βιβλιο καλο ειναι αλλα κανεις δεν ξερει περι τινος προκειτε οποτε το θεωρω λογικο να πει δυο λογια για να ξερουμε με τι καταπιανετε.

Οποτε Romantrix & Imela πιο σωστα παρακαλω.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

@sakaflias:

Αν ξαναδιαβάσεις τα παραπάνω post θα καταλάβεις πως προσπάθησα να πω ακριβώς το ιδιο με σενα στον Romantrix και οχι οτι συμφωνώ με τον τρόπο του...

 

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

ok....δεν το καταλαβα διοτι δεν ειχες ονομα σε ποιον απευθυνεσαι.

Κανενα προβλημα.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Το "Άρωμα" του Πατρίκ Ζισκίντ το διαβάσα πριν από καμμιά δεκαριά χρόνια, είναι αρκετά παλιό. Νομίζω κι εγώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα βιβλιά που έχω διαβάσει. Μάλλον στην κατηγορία του ψυχολογικού θρίλερ.

 

Από το greekbooks.gr :

Ένα τρομακτικό παραμύθι; Ένα φιλοσοφικό θρίλερ; Μια ερωτική φαντασία; Για τον Ζαν-Μπατίστ Γκρενούιγ, τον σκοτεινό ήρωα, μαθαίνουμε μόνο πως γεννήθηκε στις 17 Ιουλίου 1738 στο Παρίσι, ανάμεσα στα σκουπίδια της αγοράς με δυο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Αυτός που τρομάζει τους πάντες με την παντελή έλλειψη κάθε μυρωδιάς έχει την πιο ευαίσθητη μύτη του κόσμου. Καταγράφει στην ατελείωτη τράπεζα της μνήμης του όλες τις μυρωδιές που συναντά στο δρόμο του, και όχι μόνο αυτό, αλλά μπορεί να ανακαλέσει κάθε στιγμή εκείνη που θα διαλέξει. Η μακριά πορεία του στο βασίλειο των οσμών θα τον οδηγήσει από το εργαστήριο του αρωματοποιού στη θέση του ημίθεου που παρασύρει τα πλήθη με μοναδικό όπλο το ύψιστο και συγκλονιστικότερο άρωμα που υπάρχει. Αυτό της ανθρώπινης ύπαρξης. Ένα πραγματικό αριστούργημα! Ένα από τα καλύτερα βιβλία της δεκαετίας. Μια νέα διάσταση δίνεται στον κόσμο των αισθήσεων οδηγώντας στη συγκλονιστική κορύφωση όπου το ένστικτο κυριαρχεί των πάντων.

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω εγώ για το Άρωμα αν θέλετε. Ο ήρωας του ζει στη Γαλλία του 18ου αιώνα και έχει ένα χάρισμα: έχει πάρα πολύ ευαίσθητη μύτη. Αντιλαμβάνεται τα πάντα από τη μυρωδιά τους και καταφέρνει μάλιστα να κατασκευάσει αρώματα που έχουν διάφορες περίεργες επιδράσεις στους ανθρώπους.

Δεν είναι και το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει, αλλά είναι κλασικό, με πολλούς θαυμαστές και νομίζω ότι αξίζει να το διαβάσετε. Είναι θρίλερ, διαβάζεται με τη μία λόγω και του μικρού μεγέθους του και έχει πολύ ωραίο τέλος. Θα γυριστεί και σε ταινία σύντομα.

Ελπίζω να σας κάλυψα....

Link to comment
Share on other sites

Προς Moderators: Μήπως θα έπρεπε να γίνει το θέμα επισημασμένο? Καλό είναι το "Πάμε Στοίχημα" (..αν και πικρή ιστορία.. :cry: ) αλλά και ένα βιβλίο είναι καλύτερο...
..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Arky ( 3 Σεπ. 2004 , 11:38)

 

Προς Moderators: Μήπως θα έπρεπε να γίνει το θέμα επισημασμένο? Καλό είναι το "Πάμε Στοίχημα" (..αν και πικρή ιστορία.. :cry: ) αλλά και ένα βιβλίο είναι καλύτερο...

 

 

Πεστα μεγαλεεεεε!!!!! Να γινει επισημασμενο θα ηταν πολυ καλο. Αν μας ακουσουν. πειτε την γνωμη σας

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω πως πρέπει να γίνει επισημασμένο το topic! :)

Απο εκεί και πέρα ότι πουν οι mods!!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CaeSaR ( 5 Σεπ. 2004 , 06:10)

 

Και εγώ πιστεύω πως πρέπει να γίνει επισημασμένο το topic! :)

Απο εκεί και πέρα ότι πουν οι mods!!

 

Ναι η ιδέα να γίνει επισημασμένο το θρεντ,είναι πάρα πολύ καλή :)

Link to comment
Share on other sites

Μάριαν Κέρλεϊ-Οι γέφυρες του χρόνου

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

kinhtomania:to biblio tou ouberto eko pou epsaxnes pi8anotata einai to "h shmeiologia sthn ka8hmerinh mas zoh" to eixa diabasei otan eimoun 17..polu kalo
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω δει ενα βιβλιο πριν απο 4 με 5 χρονια οποτε δεν ειναι καινουριο του Ουμπερτο Εκο.

 

αν θυμαμαι καλα μεσα ειχε κατι σαν μικρα δοκιμια και συμβουλες πανω σε διαφορα θεματα. Μπορει να μην θυμαμαι ακριβως το περιοχομενο αλλα κατι τετοιο ηταν νομιζω.

 

 

μηπως ξερει κανεις τον τιτλο?

 

ευχαριστω προκαταβολικα

+bobb -=azor=-
Link to comment
Share on other sites

Σου έχει απαντήσει ακριβώς από πάνω η FREAK_OF_NATURE! :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μην έχοντας να προτείνω καποιο βιβλιό αυτη την περίοδο εκτός απο αριθμητική ανάλυση postαρω για να πω οτι:

 

Συμφωνώ κι εγώ να γίνει επισημασμένο..... :up:

 

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

να γίνει επισημασμένο.....ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ντέιβιντ Μπαλντάτσι - Απόλυτη Εξουσία

Ταρίκ Αλί - Το βιβλίο του Σαλαντίν

Πάτρικ Ρέντμοντ - Το παιχνίδι των κρυφών ευχών

Σάιμον Μάουερ - Το ευαγγέλιο του Ιούδα

Τζον Κέης - Κωδικός: Γένεσις

Ρομπέρτο Τζερβάζο - Η καταραμένη Αδελφότητα

Χένρι Λινκολν/Ρίτσαρντ Λι/Μάικλ Μπέιτζεντ - Το Άγιο αίμα και το Άγιο Δισκοπότηρο

Ντέιβιντ Μποντάνις - E=mc2

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VeCo ( 7 Σεπ. 2004 , 00:04)

 

 

Χένρι Λινκολν/Ρίτσαρντ Λι/Μάικλ Μπέιτζεντ - Το Άγιο αίμα και το Άγιο Δισκοπότηρο

 

 

Επειδή μετά τον Κώδικα Ντα Βίντσι έχω μεγάλο ενδιαφέρον στο Άγιο Δισκοπότηρο μπορείς να μας πεις τι ακριβώς είναι αυτό;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...