Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχετε να προτείνετε σε μένα κάτι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για το καλοκαίρι,ώστε να περνάει η ώρα ευχάριστα?

 

Θέλω όμως να αρμόζει στην ηλικία μου.

 

Μην προτείνετε Χάρι Πόττερ,η Άρχοντα των δαχτυλιδιών,τα έχω διαβάσει όλα :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν σου αρέσει η επιστημονική φαντασία, μπορείς να διαβάσεις την "γαλαξιακή αυτοκρατορία" του Ασίμωφ. 6 βιβλία πιστεύω να στο βγάλουν το καλοκαίρι. :D

 

Διαβάζεται σαν παραμύθι, μέχρι να σε πιάσει να ασχοληθείς παραπάνω με τα όσα γράφει.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog ( 4 Ιούν. 2004 , 08:13)

 

Παιδιά έχετε να προτείνετε σε μένα κάτι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για το καλοκαίρι,ώστε να περνάει η ώρα ευχάριστα?

 

Θέλω όμως να αρμόζει στην ηλικία μου.

 

Μην προτείνετε Χάρι Πόττερ,η Άρχοντα των δαχτυλιδιών,τα έχω διαβάσει όλα :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

 

Δύο τριλογίες λοιπόν για το φίλο jog :)

 

Φίλιπ Πούλμαν - Η τριλογία του κόσμου

[*]Το αστέρι του βορρά

[*]Ο άρχοντας των δυό κόσμων

[*]Το κεχριμπαρένιο τηλεσκόπιο

[/list=1]

Περιπέτειες ενός κοριτσιού και ενός αγοριού της ηλικίας σου, σε έναν "παράλληλο", τόσο ίδιο μα και τόσο διαφορετικό κόσμο :)

 

Όουεν Κόλφερ - Αρτέμης Φάουλ

Βιβλίο 1, 2 και 3

Πώς παντρεύονται οι θρύλοι της Ιρλανδίας για νεράιδες και ξωτικά με τη σύγχρονη τεχνολογία και το "μοντέρνο" τρόπο ζωής

 

Και ένα μεμονωμένο:

Μπραιαν Ζακ - Οι ναυαγοί του "Ιπτάμενου Ολλανδού"

Ναυτική περιπέτεια που συνεχίζεται με τις προσπάθειες μιας παρέας παιδιών για να σώσουν τη βιβλιοθήκη του χωριού. Το ένα μάλιστα έχει και ξεχωριστές δυνάμεις... και μάντεψε από πού τις απόκτησε

Βιβλία για εφήβους, που τα διάβασα όχι απλά ευχάριστα αλλά...μονορούφι :)

Ξαναμωραίνομαι μου φαίνεται :whistle:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Προσυπογράφω και εγώ την τριλογία του κόσμου, την οποία διάβασα σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία (18) και είναι από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει.

Επίσης προτείνω "Ο Πύργος της Μοναξιάς", "Ο Φαραώ της Άμμου", "Χίμαιρα" και "Ο Χρησμός" του Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι, βιβλία που έχουν ως αφορμή κάποια αρχαιολογική ανασκαφή και διαθέτουν πολύ καλή κινηματογραφικού στυλ εξέλιξη.

Τέλος προτείνω, αν θεωρείς τον εαυτό σου αρκετά ώριμο για να διαβάσει το καλύτερο βιβλίο φαντασίας (πιστεύω ότι είσαι από την παρουσία σου στο φόρουμ), το Υφαντό της Φιόναβαρ (Εκδόσεις Anubis, το γράφω γιατί εκτός Στουρνάρη θα δυσκολευτείς να το βρεις μιας και ουσιαστικά είναι cult).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η Τριλογία του Κόσμου του Φιλιπ Πούλμαν είναι όντως αρκετά ωραία, και θα γυριστεί σε ταινία σύντομα από τους παραγωγούς του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Σε ίδιο στυλ είναι και τα δύο βιβλία της Ιζαμπέλ Αλιέντε , Η πόλη των θηρίων και Το βασίλειο του χρυσού δράκοντα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brutus ( 6 Ιούν. 2004 , 13:33)

 

Δύο τριλογίες λοιπόν για το φίλο jog :)

 

Φίλιπ Πούλμαν - Η τριλογία του κόσμου

[*]Το αστέρι του βορρά

[*]Ο άρχοντας των δυό κόσμων

[*]Το κεχριμπαρένιο τηλεσκόπιο

[/list=1]

Περιπέτειες ενός κοριτσιού και ενός αγοριού της ηλικίας σου, σε έναν "παράλληλο", τόσο ίδιο μα και τόσο διαφορετικό κόσμο :)

 

Όουεν Κόλφερ - Αρτέμης Φάουλ

Βιβλίο 1, 2 και 3

Πώς παντρεύονται οι θρύλοι της Ιρλανδίας για νεράιδες και ξωτικά με τη σύγχρονη τεχνολογία και το "μοντέρνο" τρόπο ζωής

 

Και ένα μεμονωμένο:

Μπραιαν Ζακ - Οι ναυαγοί του "Ιπτάμενου Ολλανδού"

Ναυτική περιπέτεια που συνεχίζεται με τις προσπάθειες μιας παρέας παιδιών για να σώσουν τη βιβλιοθήκη του χωριού. Το ένα μάλιστα έχει και ξεχωριστές δυνάμεις... και μάντεψε από πού τις απόκτησε

Βιβλία για εφήβους, που τα διάβασα όχι απλά ευχάριστα αλλά...μονορούφι :)

Ξαναμωραίνομαι μου φαίνεται :whistle:

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε!

Να σαι καλά,μόλις κατεβώ Θεσσαλονική,θα σκεφτώ πολύ σοβαρά αυτά τα βιβλία! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 6 Ιούν. 2004 , 13:52)

 

..το Υφαντό της Φιόναβαρ (Εκδόσεις Anubis, το γράφω γιατί εκτός Στουρνάρη θα δυσκολευτείς να το βρεις μιας και ουσιαστικά είναι cult)...

 

Μήπως μπορείς να μας κάνεις μια μικρή περιγραφή? Από τον τίτλο φαίνεται ενδιαφέρον αλλά θα ήθελα να ξέρω λίγα πραγματα προτού το αγοράσω. :D :D

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος menelia (12 Ιούν. 2004 , 12:11)

 

Μήπως μπορείς να μας κάνεις μια μικρή περιγραφή? Από τον τίτλο φαίνεται ενδιαφέρον αλλά θα ήθελα να ξέρω λίγα πραγματα προτού το αγοράσω. :D :D

 

 

Είναι βιβλίο φαντασίας (το καλύτερο του είδους).

Περιγραφή: http://www.anubis.gr/Books/default.asp?action=search&sArea=All&SearchArea=Books&keyword=%F6%E9%EF%ED%E1

Απλά να πω τους λόγους για τους οποίους είναι κορυφαίο:

1. Τέλεια ανεπτυγμένοι χαρακτήρες. Το παρελθόν του καθενός ξεδιπλώνεται με μοναδικό τρόπο (όχι όλο μονοκόμματα αλλά σταδιακά) με αποτέλεσμα να μπαίνεις μέσα στη ψυχοσύνθεσή του. Επίσης ξεφεύγουν τελείως από το κλισέ "καλός και κακός". Όλοι έχουν τις φιλοδοξίες τους, τα ελαττώματά τους, τις αντιπάθειες και τις κόντρες τους, σε αντίθεση με άλλα βιβλία όπου όλοι σχεδόν είναι οι ιδανικοί ήρωες. Επίσης υπάρχει σε μαγάλο (όχι υπερβλικό) βαθμό το ερωτικό στοιχείο.

2. Τέλειες περιγραφές. Καμία περιγραφή δεν είναι βαρετή όπως σε άλλα βιβλία (πχ ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών όπου πολλές φορές μπήκα στον πειρασμό να γυρίσω σελίδα). Δίνονται τα απαραίτητα στοιχεία για να παρακολουθήσεις την εξέλιξη αλλά δεν πρόκειται να κάτσει να σου πει και τι χρώμα ρούχα φοράει ο καθένας ούτε πόσα έπιπλα υπάρχουν σε ένα δωμάτιο (που λέει ο λόγος).

3. Τέλεια γραφή από το συγγραφέα αλλά και κορυφαία μετάφραση. Επιπλέον οι διάλογοι είναι πάντα ανάλογοι με τους χαρακτήρες και δε βλέπεις πολεμιστές να προσφωνούν ο ένας τον άλλον "καλέ μου".

4. Τρομερή εξέλιξη. Σε καθηλώνει, σε κάνει να το σκέφτεσαι συνεχώς όσο το έχεις αφήσει.

5. Πολύ μεγάλη αξία αφού το τελειώσεις. Το έχω διαβάσει ολόκληρο 4 φορές και πάντα ανακαλύπτω νέα πράγματα που δεν είχα καταλάβει τις προηγούμενες. Παντού υπάρχουν αναφορές σε προηγούμενες αλλά και επόμενες καταστάσεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Netuser (12 Ιούν. 2004 , 12:26)

 

Ena biblio pou mou arese itan to

 

17N - Aleksis Papaxelas, Tasos Teloglou

 

H το βιβλιο της 17Ν με τις προκυρηξεις

εγω τελειωσα χθες ενα καταπληκτικο βιβλιο μπορω να πω το αγαπημενο μου βασισμενο σε αληθινη ιστορια.. λεγεται "Βερνον ο μικρος Θεος"

ΤΕΛΕΙΟ !! http://www.click-smilies.de/sammlung0304/aktion/action-smiley-036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 6 Ιούν. 2004 , 13:52)

...Επίσης προτείνω "Ο Πύργος της Μοναξιάς", "Ο Φαραώ της Άμμου", "Χίμαιρα" και "Ο Χρησμός" του Βαλέριο Μάσιμο Μανφρέντι, βιβλία που έχουν ως αφορμή κάποια αρχαιολογική ανασκαφή και διαθέτουν πολύ καλή κινηματογραφικού στυλ εξέλιξη....

"Ψυχογιός" φαν κι εσύ φίλε lewton ? :)

Μόλις πήρα το "Χίμαιρα"

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό και φέρνει πιο πολύ στο θρίλερ από τα άλλα 2.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Dennis Lehane - Το νησί των καταραμένων

Κυκλοφόρησε Παρασκευή 11/6 από τη Bell στα περίπτερα.

Το άρχισα Σάββατο βράδι και κατέληξα να μείνω ξάγρυπνος μέχρι τις 03.00, για να φτάσω τουλάχιστον στη μέση.

Του ίδιου είναι και το "Σκοτεινό Ποτάμι" που είδαμε πριν λίγο καιρό στο σινεμά.

Με μια λέξη, εντυπωσιακό!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Netuser (12 Ιούν. 2004 , 12:26)

 

Ena biblio pou mou arese itan to

 

17N - Aleksis Papaxelas, Tasos Teloglou

 

 

Είχε πολλές ανακρίβιες.Δείτε εδώ.Υπάρχει πάντως διορθωμένη έκδοση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όσους διάβασαν Dan Brown - The Da Vinci Code σας ενημερώνω οτι το περιμένουμε και στη μεγάλη οθόνη με Robert Langdon τον Russell Crowe και Sophia τη Kate Beckinsale....

Εύχομαι να αποδοθεί σωστά αυτό το βιβλίο και να μην έχουμε τραγικά λαθη....

Φιλικά,

*Imela*

 

Y.Γ. Τελικά διάβασα και το Illuminati αλλά καμμία σχέση με το Da Vinci...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος imela (26 Ιούν. 2004 , 23:39)

 

Για όσους διάβασαν Dan Brown - The Da Vinci Code σας ενημερώνω οτι το περιμένουμε και στη μεγάλη οθόνη με Robert Langdon τον Russell Crowe και Sophia τη Kate Beckinsale....

Εύχομαι να αποδοθεί σωστά αυτό το βιβλίο και να μην έχουμε τραγικά λαθη....

Φιλικά,

*Imela*

 

Y.Γ. Τελικά διάβασα και το Illuminati αλλά καμμία σχέση με το Da Vinci...

 

 

Kαλά γιατί δεν ξεκινάνε από τους Ιlluminatους τη μεταφορά στον κινηματογράφο; Θα ακολουθήσει prequel;

 

ΥΓ. Οι Illuminati είναι καλύτεροι από τον Κώδικα Ντα Βίντσι μόνο στο ξεκίνημα γιατί σε πορώνουν πολύ πιο γρήγορα και μπλέκουν και σύγχρονες θεωρίες σχετικά με την αντιύλη κλπ. Αλλά από ένα σημείο και μετά ο Κώδικας Ντα Βίντσι (που δεν είναι του Ντα Βίντσι) περνάει σε άλλο επίπεδο. Σίγουρα το δεύτερο καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει (και οι Illuminati παίζουν με μερικά άλλα στην τρίτη θέση).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

paidia me thn eykairia pou ginete mia ekfesh bibliwn sth 8essaloniki 8a h8ela merikes protaseis.eida pio panw anafora gia tous "pefwtismenous".einai kalo?me endiaferoun biblia olwn twn eidwn ektos logotexnikwn styl kazantzakh ktl..

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Ναι να διαβάσεις οπωσδήποτε και τους Πεφωτισμένους και τον Κώδικα Ντα Βίντσι.

Επίσης μια καταπληκτική τριλογία, το Υφαντό της Φιόναβαρ.

Αυτά τα 3 θα σε καλύψουν 100%.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
'' Το αστρολουλουδο του βοσπορου'' του θοδωρη παπαθεοδωρου για οποιον θελει μια γευση απο Κωσταντινουπολη
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Oi magisses ths Smyrnis..

poli kalo! (den xero an exei protathei idi alla ithela na to po giati mou arese para poli).vevea me eixe kourasei ligo to olo skiniko mana-kai-kori-psaxnoun-antra-me-lefta alla ok einai endiaferon :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (27 Απρ. 2004 , 07:35)

 

Το καπλάνι της βιτρίνας....

 

Α,ρε φίλε τι μου θύμισες τώρα...

Το έχω διαβάσει πριν κανα 2-3 χρόνια αυτό το βιβλίο

:o

 

Fovero vivlio.kai ego to exo diavasei.

isos merikoi na nomizoun pos einai paidiko alla den einai kai toooooso.

perniountai kapoia politika minimata.ax einai kai siginitko. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog ( 4 Ιούν. 2004 , 08:13)

 

Παιδιά έχετε να προτείνετε σε μένα κάτι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για το καλοκαίρι,ώστε να περνάει η ώρα ευχάριστα?

 

Θέλω όμως να αρμόζει στην ηλικία μου.

 

Μην προτείνετε Χάρι Πόττερ,η Άρχοντα των δαχτυλιδιών,τα έχω διαβάσει όλα :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ :)

 

mmm mporeis na diavaseis to "epikindina pexnidia" (einai mia kopela sthn ilikia mas pou mplekei me narkotika.den einai vary kai diavazete eykola)

Link to comment
Share on other sites

Mias pou anaferate to kaplani tis bitrinas, thymithika ena allo sxetiko biblio:

 

Ta Psathina Kapela.

 

Basika nomizo einai apo tin idia syggrafea, kati tetoio. Anyway, den tha po pos trelathika apo ayto ti biblio, mou fainetai pos einai kai kapos koritsistiko, alla einai sto idio stul.

 

Anaferetai se tria koritsia-adelfes, filies, erotes kai ta loipa. To eixe proballei kai i ERT sa seira... Myrizei kalokairi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...