Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν από εμένα:

-όλα του Tolkien (αν και το Silmarillion ποτέ δεν κατάφερα να το τελειώσω... πολύ βαρετό. Όλο ονόματα και πλοκή τπτ :( )

-Ο Θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκολντμπαχ (Φ Ο Β Ε Ρ Ο! Το θεώρημα του παπαγάλου, αν και είμαι fan των μαθηματικών, δεν μου είπε και πολλά)

-Ο ανθρωπος που μετρούσε (το έχει γράψει ένας Άραβας και αναφέρεται σε μια διάνοια των μαθηματικών. Ελαφρύ βιβλίο που ενσωματώνει τα μαθηματικά σε περιβάλλον 1000+1 νύχτες.)

-Ιούλιος Βερν forever

-Harry Potter (Ίσως όχι υψηλή λογοτεχνία αλλά μια χαρά περνάει η ώρα διαβάζοντάς το. PS: Το αγάπημένο μου είναι το 5ο και έπεται το 3ο)

-Αρκάς :p (Κατ'αρχάς είναι βιβλίο, και δεύτερον μη μου πει κανείς ότι δεν έχει ξεκαρδιστεί διαβάζοντάς τον)

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan ( 7 Αύγ. 2004 , 02:11)

 

-όλα του Tolkien (αν και το Silmarillion ποτέ δεν κατάφερα να το τελειώσω... πολύ βαρετό. Όλο ονόματα και πλοκή τπτ :( )

 

 

Ενώ ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών έχει πλοκή που σκίζει ε; :whistle: :p

Για να μην πιάσω το χόμπιτ...

Και μην μου πείτε ότι ο Τόλκιν έγραφε παραμύθια για το γιό του και για αυτό είναι έτσι βαρετά γιατί και ο Χάρι Πότερ σε μικρά παιδιά απευθύνεται (και όχι μόνο βεβαίως :D) αλλά δε βαριέσαι στιγμή διαβάζοντάς τον.

 

Φίλε Revan από ότι βλέπω από αυτά που έχεις προτείνει νομίζω ότι χρειάζεσαι μια γερή δόση από το Υφαντό της Φιόναβαρ για να δεις τι σημαίνει φανταστική λογοτεχνία.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 7 Αύγ. 2004 , 11:12)

 

 

Φίλε Revan από ότι βλέπω από αυτά που έχεις προτείνει νομίζω ότι χρειάζεσαι μια γερή δόση από το Υφαντό της Φιόναβαρ για να δεις τι σημαίνει φανταστική λογοτεχνία.

 

 

και στο καπακι, Ελρικ του Μελνιμπονε, να ολοκληρωθεις φανταστικολογοτεχνικα :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

κατι φοβερα βιβλια που εχω διαβασει ειναι: του dean koontz(αγαπημενος μου συγγρραφεας) ο εφιαλτης παραφυλαει, φοβία, του στιβεν κινγκ το `αυτό`,η λαμψη και φυσικα το harry potter 3.
Link to comment
Share on other sites

"Ούτε το όνομά μου" - Thea Halo

Ενα βιβλίο που εγραψε η Thea Halo για τη γενοκτονία του ελληνισμού στον Πόντο με πολλά ιστορικά στοιχεία και μέσα από αφηγήσεις των όσων έζησε η μητέρα της η οποία επέζησε αυτών των γεγονότων. Ισως το πρώτο μέρος σας φανεί κάπως βαρετό αλλά μετά αλλάζει.

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wirelessly posted (SIE-SX1/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από william blake

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 7 Αύγ. 2004 , 11:12)

 

 

Φίλε Revan από ότι βλέπω από αυτά που έχεις προτείνει νομίζω ότι χρειάζεσαι μια γερή δόση από το Υφαντό της Φιόναβαρ για να δεις τι σημαίνει φανταστική λογοτεχνία.

 

 

και στο καπακι, Ελρικ του Μελνιμπονε, να ολοκληρωθεις φανταστικολογοτεχνικα :D

 

Apo ton elrik exo diabasei to 1o kai de mporo oti xetrelathika. To Yfanto tis Fionovar tha pao na to paro amesos molis guriso athina giati ap'oti katalaba prepei na einai koryfi sta fantasias. Molis teleiosa ton kodika da vinci kai mporo na po oti einai isos to pio endiaferon biblio pou exo diabasei. Ps:exei diabasei kaneis to"o kanonas twn tessarwn"?

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Τον διαβάζω τώρα τον Κανόνα των Τεσσάρων.

Έχω πάθει το εξής. Είναι αρκετά βαρετό βιβλίο. Σε κουράζει σε πάρα πολλά σημεία επειδή κάνει επίστευτες αναδρομές στο παρελθόν. Επίσης η μετάφραση είναι τραγικά κακή και χειροτερεύει την κατάσταση, συχνά διαβάζω μια πρόταση πολλές φορές για να καταλάβω τι θέλει να πει όχι ο ποιητής αλλά ο μεταφραστής.

Παρόλα αυτά μου αρέσει πολύ. Οι συγγραφείς του δεν είναι σωστοί συγγραφείς και έχουν κάνει πάρα πολλά λάθη (κατά τη γνώμη μου πάντα:)) στην ανάπτυξη του βιβλίου αλλά η ιστορία που διηγούνται, ο γρίφος που προσπαθούν να λύσουν οι ήρωες είναι εξαιρετικός, σε έλκει και εσένα πάρα πολύ όπως έλκει σαν σειρήνα τους αναγνώστες του το βιβλίο-γρίφος που μελετούν.

Επίσης παρόλο που η ανάπτυκη των χαρακτήρων δεν είναι η ιδανική (απέχει αρκετά από αυτό θα έλεγα), υπάρχει ένας χαρακτήρας που έχει αποδωθεί τέλεια και αυτός είναι ο άνθρωπος από το παρελθόν που δημιούργησε το βιβλίο-γρίφο. Τον αισθάνεσαι να δεσπόζει πάνω από όλους όσοι παλεύουν να κατανοήσουν το γρίφο του, αισθάνεσαι ακόμα ότι στο τέλος θα κάνει την εμφάνισή του.

 

Τεσπά αυτά για τον Κανόνα των Τεσσάρων. Όταν τον τελειώσω θα επανέλθω αν έχω κάτι άλλο να προσθέσω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει και τα 2 Dan Brown που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα..

Όταν είδα τον κανόνα των τεσσάρων διαβάζοντας τα λόγια του οπισθόφυλλου σκέφτηκα να το αγοράσω επιρρεασμένη από τα illuminati kai Da Vinci's Code αλλά αμέσως μετά σκέφτηκα οτι δεν το έχει γράψει ο Dan Brown, ο Ouberto Εco και δεν θυμάμαι και ποιος αλλος είχαν πει οτι θα μπορούσε να το είχε γράψει και οτι μαλλον το βιβλιο δε λεει και πολλα γιατι χρησιμοποιούν ονόματα που τωρα πουλάνε για να το διαφημίσουν...

Ετσι προτίμησα να ακούσω και τη γνωμη καποιου που πρώτα το διάβασε και μετα να το διαβασω και εγω..αφου τωρα εχω καποια αλλα σε προτεραιότητα...

Μολις το διαβάσει πες μας αν σου άρεσε ή αν ήταν όντως βαρετό....

 

Βιβλίο που διαβάζω τώρα: Tυπωθήτω - Imprimatur

 

Aπο οπισθόφυλλο:

 

Σεπτέμβριος 1683. Οι Τούρκοι πολιορκούν τη Βιέννη. Η πανώλης απειλεί τη Ρώμη. Στις υπόγειες στοές, στα μυστικά τυπογραφεία και στα αλχημιστικά εργαστήρια της αιώνιας πόλης, ο Άτο Μελάνι, αββάς, ευνούχος, διπλωμάτης και κατάσκοπος στην υπηρεσία του βασιλιά της Γαλλίας Λουδοβίκου ΙΔ', παίζει μια θανάσιμη παρτίδα ενάντια στην πανούκλα και σε μια μυστηριώδη δολοφονία. Από το αποτέλεσμα της παρτίδας αυτής διακυβεύεται το ίδιο το μέλλον της Ευρώπης.

Αυτή είναι η αφετηρία του Τυπωθήτω, ενός εκρηκτικού ιστορικού μυθιστορήματος, που μας μεταφέρει στην καρδιά των πολιτικών και θρησκευτικών δολοπλοκιών των μεγάλων αυλών της Δυτικής Ευρώπης, ενώ παράλληλα μυεί τον αναγνώστη στη μουσική μπαρόκ, στην αστρολογία και τις επιστήμες της εποχής.

 

 

Χρειάστηκαν δέκα χρόνα έρευνας και μελέτης, ώστε να αποκαλυφθεί ένα από τα μεγαλύτερα και καλύτερα κρυμμένα μυστικά του παπισμού.

 

 

«Συνταρακτικά ντοκουμένα, που ανακαλύφθηκαν στα αρχεία του Βατικανού... Επιτέλους αποκαλύφθηκε ένα μυστικό, κρυμμένο για αιώνες».

The Sunday Times

 

Μεχρι στιγμής Συγκλονιστικό....

Νεότερα μόλις φτάσω στην τελευταία σελίδα....

 

Φιλικά,

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα και το Illuminati και μπορώ να πω ότι μου άρεσε -αν όχι περισσότερο- τουλάχιστον το ίδιο με τον κωδικα Da Vinci.

 

Έχω όμως μια -ίσως αφελή- ερώτηση: οι πληροφορίες που δίνονται στο βιβλίο για διάφορα πράγματα όπως το Δισκοπότηρο, τη Μαγδαληνή κλπ. είναι πραγματικές ή απλώς αποκύημα της φανταασίας του brown??? :confused:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

...Αν είνα φαντασία σίγουρα δεν είναι μόνο του Dan Brown... Kάποια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που το ψάχνουν λένε οτι μάλλον κάπως έτσι έγιναν τα πράγματα....Εγώ εκεί που κόλλησα ήταν όταν παρατήρησα ξανά και ξανά το Μυστικό Δείπνο.....Πόσο δίκιο έχει...Δεν το είχα προσέξει ποτέ...

Τωρα βέβαια...δεν έσκαψα και κάτω απο το Λούβρο.. ;)

 

Φιλικά,

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Revan (20 Αύγ. 2004 , 21:17)

 

Μολις τελειωσα και το Illuminati και μπορώ να πω ότι μου άρεσε -αν όχι περισσότερο- τουλάχιστον το ίδιο με τον κωδικα Da Vinci.

 

Έχω όμως μια -ίσως αφελή- ερώτηση: οι πληροφορίες που δίνονται στο βιβλίο για διάφορα πράγματα όπως το Δισκοπότηρο, τη Μαγδαληνή κλπ. είναι πραγματικές ή απλώς αποκύημα της φανταασίας του brown??? :confused:

 

 

Το Illuminati μόνο στο τέλος με χάλασε γιατί μου φάνηκε υπερβολικό.

Κατά τα άλλα ξεκινάει πιο δυναμικά από τον Κώδικα Ντα Βίντσι (στην τρίτη σελίδα έχεις ήδη κολλήσει) και έχει εξίσου καλή εξέλιξη αλλά ελαφρώς λιγότερο ενδιαφέρουσα ιστορία.

 

Αυτά που αναφέρει ο Brown στον Κώδικα δεν τα σκέφτηκε ο ίδιος, υπάρχουν πολλές ενδείξεις/μαρτυρίες ότι κάπως έτσι έχουν τα πράγματα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

να διαβασετε το βιβλιο "Μυστικη Αθηνα & Αττικη" του Ιωαννη Γιαννοπουλου.. ειναι φανταστικο, τελειο μιλαει για καθε τι περιεργο που υπαρχει στην υπογεια Αθηνα μας με ιστοριες προσωπικες κ αφηγησεις λεπτομερεστατες κ με φωτογραφιες απο τα υπογεια τουνελ !

Ενα αλλο που μ αρεσε ειναι το "Δακρυα στην αμμο" της Nura Abdi ειναι αληθινη ιστορια κ αναφερεται στην ζωη των γυναικων σε καποιες περιοχες της Αφρικης .. ;) :)

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω όμως μια -ίσως αφελή- ερώτηση: οι πληροφορίες που δίνονται στο βιβλίο για διάφορα πράγματα, είναι πραγματικές ή απλώς αποκύημα της φανταασίας του

 

 

εχω ακριβως τη ιδια απορια για το εκρεμμες του φουκω, το οποιο να πω την αληθεια περιμενα καλυτερο, μετα απο οσα εχω ακουσει

(ελπιζω να βελτιωθει στη συνεχεια γιατι μεχρι τωρα εχω βαρεθει)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (20 Αύγ. 2004 , 23:39)

 

Illuminati υπαρχει σε ελληνικη εκδοση ?

 

Βεβαίως...

 

Εκδόσεις: Λιβάνη

Τίτλος: Illuminati-Οι Πεφωτισμένοι

Μετάφραση: Χρήστος Καψάλης

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος imela (20 Αύγ. 2004 , 21:29)

 

...Αν είνα φαντασία σίγουρα δεν είναι μόνο του Dan Brown... Kάποια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που το ψάχνουν λένε οτι μάλλον κάπως έτσι έγιναν τα πράγματα....Εγώ εκεί που κόλλησα ήταν όταν παρατήρησα ξανά και ξανά το Μυστικό Δείπνο.....Πόσο δίκιο έχει...Δεν το είχα προσέξει ποτέ...

Τωρα βέβαια...δεν έσκαψα και κάτω απο το Λούβρο.. ;)

 

Φιλικά,

*Imela*

 

Και εγώ μόλις βρήκα μια φώτο από το νετ και τρελλάθηκα!!! Είναι όλα όπως ακριβώς τα περιγράφει....

Πολύ καλό βιβλίο και η μαγκιά είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να διακρίνεις τη διαχωριστική γραμμή μεταξύ πραγματικών στοιχείων - φαντασίας...

Μπράβο του :alien:

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

1. Όλα του Paulo Coelho, ειδικά "ο Αλχημιστης"(πολύ αισιόδοξο βιβλίο, σε κάνει να δεις τη ζωή με άλλο μάτι), "Έντεκα Λεπτά" και "Ο Διάβολος και η δεσποινίδα Πρίμ". Το "Το Ημερολόγιο ενός Μάγου" ήταν κάπως βαρετό και μάλλον δεν θα το πρότεινα.

 

2. "Λολίτα"- Βλαντιμίρ Ναμποκόφ (Κατά κοινή ομολογία αριστούργημα)

 

3. "Ο Θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ" (Καταπληκτίκό βιβλίο που διαβάζεται μονορούφι. Όσο για το "Θεώρημα του Παπαγάλου" θα συμφωνήσω με τον Revan οτι δεν μου άρεσε ιδιαίτερα παρ'ότι κι εγώ λατρεύω τα μαθηματικά)

 

4. Όλα -μα όλα- του Αρκά! Μπορεί να μην είναι ακριβώς βιβλία αλλά πιστέψτε με, πράγματικά αξίζουν τον κόπο! Τα έχω διαβάσει όλα και έμεινα ικανοποιημένη από όλα. Φοβερό χιούμορ ο τύπος! Κατα τη γνώμη μου οι καλύτερες σειρές είναι οι "Καστράτο" και "Η ζωή μετά".

 

5. Και τα Harry Potter είναι αρκετά καλά ακόμη και για άτομα που έχουν περάσει προ πολλου την παιδική ηλικία. Δεν είναι βέβαια από τα βιβλία που θα σε προβληματίσουν ή θα σου αλλάξουν τρόπο σκέψης αλλά διαβάζονται πολύ ευχάριστα και δεν έχουν βαρετά σημεία. Μια συμβουλή: Όσοι ξέρουν καλά αγγλικά να μην τα διαβάσουν σε μετάφραση. Κυριολέκτικά τα σκοτώνει.

 

6. "Οι Άθλιοι" -Βίκτωρ Ουγκώ. Αυτό κατά πάσα πιθανότητα το έχετε διαβάσει οι περισσότεροι εδώ μέσα. Ωστόσο θεώρησα υποχρέωση μου να το αναφέρω καθώς απο τότε που το πρωτοδιάβασα, 10 χρόνια πρίν, παραμένει το άγαπημένο μου μυθιστόρημα.

 

7. "Ο Ξένος" -Albert Kamus (Ωραίο βιβλίο αν και κάπως καταθλιπτικό. Βαρετό το πρώτο κεφάλαιο, μετά αποκτά αρκετό ενδιαφέρον. Σ'αυτο έχει βασιστεί κι ένα τραγούδι των Cure, το "Killing an Arab")

 

8. "Το μυθιστόρημα ενός ανθρώπου δίχως πεπρωμένο" -Ίμρε Κέρτες (Η ιστορία διαδραματίζεται την εποχή του 2ου Παγκοσμίου και περιγράφει τις μέρες που πέρασε ένας νέος εβραίος στα στρατόπεδα συγκέντρωσης. Είναι γραμμένο με τέτοιο τρόπο που καταφέρνει να μην είναι τόόσο καταθλιπτικό όσο ακούγεται)

 

9. "Μια Σταγόνα Ιστορία" και τα 2 βιβλία. Και σας το λέει κάποια που σιχαινόταν την Ιστορία ως μάθημα!

Link to comment
Share on other sites

***Mona Ayoub-20 χρόνια σιωπής

 

***Δεν θυμάμαι συγγραφέα-Ποτέ χωρίς την κόρη μου.....

 

***Ρέα Γαλανάκη-Ελένη ή ο Κανένας (Τι κάνει μια γυναίκα όταν ΘΕΛΕΙ)

 

***Λιλή Ζωγράφου-Επάγγελμα:Πόρνη (Δεν είναι αυτό που φαντάζεστε......)

 

***Αρκουδέας-Η καρδιά της Μαργαρίτας (Κι όμως.....κι οι άντρες μπορούν να γράψουν καλύτερα!!!!)

I want it ALL and I want it delivered!!!
Link to comment
Share on other sites

μωβ ομπρέλα -Άλκη Ζέη

Μόλι Μουν-τα μάτια που μαγνητίζουν

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος imela (18 Αύγ. 2004 , 17:20)

 

Όταν είδα τον κανόνα των τεσσάρων διαβάζοντας τα λόγια του οπισθόφυλλου σκέφτηκα να το αγοράσω επιρρεασμένη από τα illuminati kai Da Vinci's Code αλλά αμέσως μετά σκέφτηκα οτι δεν το έχει γράψει ο Dan Brown, ο Ouberto Εco και δεν θυμάμαι και ποιος αλλος είχαν πει οτι θα μπορούσε να το είχε γράψει και οτι μαλλον το βιβλιο δε λεει και πολλα γιατι χρησιμοποιούν ονόματα που τωρα πουλάνε για να το διαφημίσουν...

Ετσι προτίμησα να ακούσω και τη γνωμη καποιου που πρώτα το διάβασε και μετα να το διαβασω και εγω..αφου τωρα εχω καποια αλλα σε προτεραιότητα...

Μολις το διαβάσει πες μας αν σου άρεσε ή αν ήταν όντως βαρετό....

 

Λοιπόν, τον τελείωσα εδώ και κάτι μέρες.

Ενδιαφέρον βιβλίο, αν μπορείς να το δανειστείς διάβασέ το αλλά σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τα λεφτά σου.

Καλύτερα πάρε το Υφαντό της Φιόναβαρ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τον τίτλο ενός βιβλιού που έχει σαν περιεχόμενο "γνωμικά" απο διάσημους μαφίοζους;

Αν ναι,εκδόσεις,επιμέλεια και τιμή;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Και μία πρόταση:"Η ελληνική διασπορά στον 20ό αιώνα" του Richard Glogg,εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα.Το τέλειωσα σε δύο μέρες.Άψογο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το thread, με τις ομολογουμένως πολύ καλές προτάσεις. Μου έκανε εντυπωση που κανείς δεν μίλησε για το Αρωμα του Ζισκίντ.

 

γεια χαρά σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...