Jump to content

Προτείνετε ένα βιβλίο


fatsoni
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατι καλο σε Ιστορικο Μυθιστορημα υπαρχει;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ προτείνω Μάνος Κοντολεών-Μάσκα στο Φεγγάρι

-Γεύση Πικραμυγδάλου

 

Κορυφαία βιβλία για εφήβους που μιλάνε για την καθημερινή σκληρή πραγματικότητα

:)

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλχημιστής του κοέλιο.
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Eroica:Κ.Πολιτης,

Λωξαντρα: Μαριας Ιορδανιδου,

Αμρι Α Μουγκου: Μ. Καραγατση,

Το Νουμερο 31328: Ηλια Βενεζη,

Λεωνής: Γ.Θεοτοκα

Αιολικη Γη: Ηλια Βενεζη,

Μεγας Ανατολικος: Α. Εμπειρικου,

Πικρε Μικρε Μου Αραπη: Τζιμης Πανουσης,

@ Exegesis: Astro Teller 9εκδοσεις οξυ παραμορφωση, isbn:960-8068-00-2)

Οτιδήποτε απο Ισαακ Ασιμωβ, Γουιλιαμ Γκιμπσον, Μπουκοφσκι, και Καβάφη... ελπιζω να επανελθω με παιδικη λογοτεχνια συντομα.. γιατι ειναι δυσκολο ειδος και για να γραψει κανεις και για να διαβασει!

[sIGPIC][/sIGPIC]...breath taking...

 

http://www.chf.gr

Link to comment
Share on other sites

Umberto Ecko - To oνoμα του ροδου

Umberto Ecko - To εκκρεμες του Φουκο

 

Με υπομονη στο διαβασμα (λογω σελιδων) τελεια βιβλια

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

The Hitch Hiker's Guide to the Galaxy του Douglas Adams και τα υπόλοιπα της 5λογίας... (δεν τα έχω τελειώσει ακόμα...) :)
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο: <Το παιχνιδι των θεων> Κατριν Κλεμαν εκδ:ψυχογιος
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το Illuminati.

Έφτασα στη σελίδα 30. Απίστευτο βιβλίο. Το μόνο που μοιάζει ότι μπορεί να πλησιάσει (καλά αν ξεπεράσει κιόλας θα ανοίξω ιδιαίτερο thread αφιερωμένο) το Υφαντό της Φιόναβαρ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το βουνο της ψυχης απο Γκαο Ξινγκιαν.

Απλα απιστευτο. Καμια σχεση με ο,τι εχουμε συνηθισει.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι Πύλες της Φωτιάς του Στίβεν Πρέσσφιλντ όπως και οι οι Τελευταίες Αμαζόνες του ιδίου. Καταπληκτικά και τα δύο.

 

Από τον Έρμαν Έσσε προτείνω το Κνούλπ

 

Νίκος Θέμελης, Η Αναζήτηση

 

και από την σειρά Best Seller, Bell, συστήνω ανεπιφύλακτα τον Wilbur Smith στα Ο Θεός Ποταμός,

Το Πουλί του Ήλιου

Το Τραγούδι των Ελεφάντων

Ο Θεός Ποταμός

Ο Έβδομος Πάπυρος

Οι Κουρσάροι

Μουσώνας

Οι Γιοι του Νείλου

 

Αυτά για την ώρα

 

Joe

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Joe (20 Απρ. 2004 , 10:21)

 

 

και από την σειρά Best Seller, Bell , συστήνω ανεπιφύλακτα τον Wilbur Smith στα Ο Θεός Ποταμός,

Το Πουλί του Ήλιου

Το Τραγούδι των Ελεφάντων

Ο Θεός Ποταμός

Ο Έβδομος Πάπυρος

Οι Κουρσάροι

Μουσώνας

Οι Γιοι του Νείλου

 

 

 

Για τα bell εχω κατι που δεν μου παει...κατι με χαλαει στην μη σωστη λογοτεχνικη αναφορα.Μπορει να κανω και λαθος.Λες και εχω διαβασει πολλα!

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

'Oλα του Bukovski Charlie εκτός το τελευταίο του το '97 πριν πεθάνει...

Και τα 3 του Steven Pressfied για την αρχαία Ελλάδα! Οι πύλες είναι Θεικό!

'Ολα τα μυθιστορήματα του TIM POBINS!

'Ολα του "εξωγήινου" 'Ερικ Φον Νταίνικεν-θα δείτε τη γη,την ιστορία και τις θρησκείες με άλλα μάτια..

το 1984 (BIG BROTHER)ΤΟΥ 'Οργουελ Τζωρτζ. Ο κόσμος που έρχεται έχει ήδη προβλεφθεί..Συμπληρωματικά σε αυτό τα άρθρα του Κώστα Καββαδά στους 4ΤΡΟΧΟΥΣ.

NEVER WITH THE CLIENTS,NEVER WITH THE STAFF

<ΟΧΙ ΣΤΑ GREEKLISH!!!>

Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα με την σειρά μου απο τον μετρ Stephen King

- Desperation

- It

- Regulators (from the Bachman Books)

- The Stand Complete and Uncut version

- The Long Walk

- Rage

- From a Buick 8

- Dollans Cadillac (η οποία θα γίνει και ταινία απο ότι γνωρίζω με τον Stallone και Kevin Bacon)

- The Langoliers

- The Sun Dog

και πολλά άλλα :)

 

Επίσης Philip Dick

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

kevin mitnik, i texni tis apatis...

o gnostos americanos hacker pou filakistike neos kai tou opoiou exei apagoreuthei i prosvasi se ilektroniko upologisti...

apisteutes istories kai pistepse me douleuoun...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (23 Απρ. 2004 , 11:45)

 

θα πρότεινα με την σειρά μου απο τον μετρ Stephen King

- Desperation

- It

- Regulators (from the Bachman Books)

- The Stand Complete and Uncut version

- The Long Walk

- Rage

- From a Buick 8

- Dollans Cadillac (η οποία θα γίνει και ταινία απο ότι γνωρίζω με τον Stallone και Kevin Bacon)

- The Langoliers

- The Sun Dog

και πολλά άλλα :)

 

Επίσης Philip Dick

 

 

Σχετικά με το Ιt, δεν ξεφούσκωσε πολύ απότομα;

Δηλαδή εκεί που υπάρχει μια απίστευτη κορύφωση της αγωνίας από την αρχή του βιβλίου (με την εξιστόρηση των δύο ιστοριών παράλληλα) αλλά κυρίως με την παράθεση των αποτελεσμάτων των ερευνών του μέλους της παρέας που έχει μείνει στην πόλη, ξαφνικά το αυτό παίρνει μορφή και ξενερώνεις τελείως.

Εκεί σπάστηκα πολύ. Εσύ;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Siemens SX1: SIE-SX1/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από lemanis

Ιστορία χωρίς τέλος του Μίχαελ Έντε. Ένα παραμύθι πολύ διαφορετικό, με ρούφηξε από την πρώτη στιγμή....

 

Fatherland του Ρόμπερτ Χάρις. Με αφορμή μια δολοφονία, ένα μυθιστόρημα απίστευτης πλοκής και ιστορικής φαντασίας, αφού διαδραματίζεται με φόντο την κατεχόμενη από τον....Χίτλερ Ευρώπη της δεκαετίας του '60 (προηγουμένως είχε κερδίσει τον πόλεμο βεβαίως...). Απλά απίστευτο βιβλίο.

 

Κωδικός: Αίνιγμα του Ρόμπερτ Χάρις και αυτό. Η ιστορία μερικών από τα κορυφαία θετικά μυαλά του Β' Παγκοσμίου πάνω στην αποκρυπτογράφηση του τρομερού μυστικού των Γερμανικών υποβρυχίων, λύση που έκρινε πολλά στην έκβαση του πολέμου. Η ιστορία έχει αληθινές ρίζες και πολλά από τα ονόματα μεγάλων μαθηματικών του αιώνα που πρωταγωνιστούν είναι αληθινά.

 

Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκολντμπαχ του Απόστολου Δοξιάδη. Οι φίλοι των μαθηματικών θα το λατρέψουν, οι υπόλοιποι απλώς θα ενθουσιαστούν.... Η ιστορία ενός ανθρώπου που αφιέρωσε τη ζωή του στην απόδειξη μιας μαθηματικής πρότασης. ΔΕΝ χρειάζεται γνώσεις μαθηματικών.

 

Σπύρος

 

Apithanos o thios Petros kathos kai i xara tou pi, tou David Blatner. To theorima tou papagalou (den thimamai syggrafea). To teleftaio theorima tou Ferma, tou Simon Singh. Diavazontas ta tha katalavete to megaleio tou na exeis progono ton Pythagora kai ton Efkleidi!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος carolina (25 Απρ. 2004 , 12:49)

 

Wirelessly posted (Siemens SX1: SIE-SX1/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

 

To theorima tou papagalou (den thimamai syggrafea).

 

 

ο συγγραφέας είναι ο Ντάνι Γκετζ. Απίστευτο βιβλίο, δεν χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις μαθηματικών. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους.

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

και ένα επίκαιρο:

 

 

"Η αρπαγή της Κύπρου"

 

του Δημήτρη Κωνσταντακοπούλου

(του εκδοτικού οίκου "ΠΟΛΙΣ")

 

Ο προσαντολισμός του Συγγραφέα είναι σαφής, εξαρχής.

(εμένα με βρίσκει σύμφωνο)

 

 

Στρωτά γραμμένο (αν και επισημαίνεται, στον πρόλογο, η στενότητα του χρόνου, σε σχέση με την απόφασή του να συγγράψει και σε σχέση με τη ραγδαία εξέλιξη των γεγονότων).

 

Έτυχε να ακούσω συνέντευξή του σε ραδιοφωνική εκπομπή.

 

Αυτά. :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (25 Απρ. 2004 , 11:57)

 

Σχετικά με το Ιt, δεν ξεφούσκωσε πολύ απότομα;

Δηλαδή εκεί που υπάρχει μια απίστευτη κορύφωση της αγωνίας από την αρχή του βιβλίου (με την εξιστόρηση των δύο ιστοριών παράλληλα) αλλά κυρίως με την παράθεση των αποτελεσμάτων των ερευνών του μέλους της παρέας που έχει μείνει στην πόλη, ξαφνικά το αυτό παίρνει μορφή και ξενερώνεις τελείως.

Εκεί σπάστηκα πολύ. Εσύ;

 

 

Καθόλου, αντιθέτως δεν μπορούσα να καταλάβω καθόλου που θα πήγαινε όλο αυτό. Μας παρουσίασε τον φόβο του κάθε παιδιού με διαφορετικό τρόπο, όπως το βλέπει το κάθε παιδί...δεν μπορούσες να προβλέψεις τι θα γινόταν. Μπορεί να παίρνει μορφή αλλά ξέρεις ποιά μορφή παίρνει? Όταν το διαβάζεις δεν σου δίνει την αυτούσια μορφή του...σε κάνει να το υλοποιείς εσύ ο ίδιος..να παίρνει την μορφή του ίδιου σου του φόβου και απο αυτήν την στιγμή παύεις να είσαι ένας απλός αναγνώστης...ζεις τον φόβο σου. Εγώ έτσι ένοιωσα πάντως. Και να σκεφτείς οτι τέλειωσα το βιβλίο μέσα σε 5 μέρες.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρέστε με αν επαναλαμβάνω μερικούς τίτλους. Λοιπόν (ανάμεσα σε πολλά άλλα):

 

- "Το Άρωμα του Ονείρου" του Τομ Ρόμπινς : ξεκινήστε από αυτό το "τρελό" μυθιστόρημα και είμαι σίγουρος ότι θα διαβάσετε και τα υπόλοιπα!

 

- "Οι Πύλες της Φωτιάς" του Στίβεν Πρέσφιλντ : επικό ιστορικό μυθιστόρημα που διαπραγματεύεται την μάχη των Θερμοπυλών. Θα έχει και κινηματογραφική εκδοχή. Αναμένουμε!

 

- "Το Χρονικό του Χρόνου" του Στήβεν Χώκινς : εκλαϊκευμένη αλλά άκρως επιστημονική επιτομή της σύγχρονης φυσικής (ή διαφορετικά, πως ερμηνεύουμε τον κόσμο μας σήμερα).

 

- "Τα Μυστήρια του Κόσμου" του Άρθουρ Κλάρκ : σχετικά παλαιό βιβλίο που παρουσιάζει με κριτικό βλέμμα γνωστά και άγνωστα μυστήρια και περίεργα του κόσμου μας.

 

- "Είτε παίδες Ελλήνων, είτε Βαρβάρων. Και τα Δύο δεν Γίνεται! - τόμοι 1 & 2" του Δ. Μαρκόπουλου : συλλογή "μαργαριταριών" Ελλήνων μαθητών. Πολύ γέλιο...

 

- "Τα Παλικάρια τα Καλά, Σύντροφοι τα Σκοτώνουν" του Βασίλη Τζανακάρη: η άγνωστη ιστορία (με πηγές) των ληστών, που έδρασαν στην ελληνική περιφέρεια μετά την απελευθέρωση από τον τουρκικό ζυγό. Ακόμη ένα μέρος της ελληνικής ιστορίας που δεν διδάσκεται στα σχολεία.

 

- "Ο Λύκος της Στέπας" του Χέρμαν Χέσσε : ένα κλασσικό βιβλίο που όπως έχει πει μια φίλη μου: "Δεν νομίζω ότι είσαι ένας Λύκος της Στέπας, όμως δεν αποκλείεται να βρεις σ' αυτό το βιβλίο κάτι από τον εαυτό σου".

 

Καλή ανάγνωση! :)

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (25 Απρ. 2004 , 20:06)

 

Καθόλου, αντιθέτως δεν μπορούσα να καταλάβω καθόλου που θα πήγαινε όλο αυτό. Μας παρουσίασε τον φόβο του κάθε παιδιού με διαφορετικό τρόπο, όπως το βλέπει το κάθε παιδί...δεν μπορούσες να προβλέψεις τι θα γινόταν. Μπορεί να παίρνει μορφή αλλά ξέρεις ποιά μορφή παίρνει? Όταν το διαβάζεις δεν σου δίνει την αυτούσια μορφή του...σε κάνει να το υλοποιείς εσύ ο ίδιος..να παίρνει την μορφή του ίδιου σου του φόβου και απο αυτήν την στιγμή παύεις να είσαι ένας απλός αναγνώστης...ζεις τον φόβο σου. Εγώ έτσι ένοιωσα πάντως. Και να σκεφτείς οτι τέλειωσα το βιβλίο μέσα σε 5 μέρες.

 

 

Ακριβώς αυτό συνέβαινε μέχρι τη σελίδα 950 περίπου.

Από τη στιγμή που το βρήκαν στην κανονική του μορφή ξεφούσκωσε και απομυθοποιήθηκε. Τουλάχιστον εγώ σπάστηκα από την απότομη πτώση της αγωνίας.

edit: μέχρι εκείνο το σημείο όμως το βιβλίο είναι αριστουργηματικά στημένο, συνιστώ σε όλους να το διαβάσουν απλά για να δουν τι σημαίνει καλό θρίλερ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemanis (25 Απρ. 2004 , 14:05)

 

ο συγγραφέας είναι ο Ντάνι Γκετζ. Απίστευτο βιβλίο, δεν χρειάζεται ιδιαίτερες γνώσεις μαθηματικών. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους.

 

Σπύρος

 

 

Εντάξει δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο.

Οι διάλογοι δεν είναι καλά δεμένοι, επίσης όλοι οι χαρακτήρες εκφράζονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και το τέλος του ήταν κάπως απότομο.

Απλά θα αρέσει πολύ σε όποιον λατρεύει τα μαθηματικά, αλλά πέρα από αυτό δεν το συνιστώ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περί έρωτος & άλλων Δαιμονίων (Γκαμπριελ Γκαρσία Μάρκες)

Ο ερωτάς στα χρονια της Χολέρας (του ιδίου)

 

από ελληνικά

Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου

Το καπλάνι της βιτρίνας

για μικρούς αλλα και μεγάλους για να μη ξεχνάνε πως σκεφτόντουσαν μικροί

I love honda jazz!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...