Jump to content

iPhone 3G / 3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταλάβετε το, το iPhone είναι και θα είναι ένα τηλέφωνο για λίγους που ξέρουν τι θέλουν από αυτό και αφήστε τα sms και την μεταφορά πραγμάτων με bluetooth.

Στο νούμερο 1 web mobile το πρώτο λόγο για αυτά τα θέματα έχει το e-mail!

 

Όποιος καταλάβει γιατί το έχει το κρατάει και κάνει αυτά που θέλει με τον δικό του μοναδικό τρόπο, όποιος όχι ας πάρει κάτι άλλο..

Βαρέθηκα την γκρίνια και το κάθε τι γύρω από αυτό!!

 

Ωπα ρε φιλε αραξε, μπορει η τεχνολογια να εχει προχωρησει αλλα τα ςμς δεν εχουν καταργηθει. Ακομα στελενει ο κοσμος και λαμβανει σε μαζικες ποσοτητες.

 

Και εγω 4 μερες τωρα που το χρησιμοποιω το εχω λιωσει. Εχω φαει τα 60 απο τα 100 mb τις wind σε 4 μερες, σκεψου χρηση που του κανω.

 

Αλλα δεν παυω να θελω να στειλω και το μυνηματακι μου, και με χαλαει που θα χρεωθω διπλα-τριπλα επειδη ειναι unicde. Και οπως χαλαει εμενα χαλαει και αλλους πολλους και αυτο πρεπει να το σεβαστεις.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχουμε πει ότι στην έκδοση 3.1.2 (όχι σπασμένη) το μήνυμα στέλνεται με χαρακτήρες gsm (160/sms). Το έλενξα στον λογαριασμό μου. Δοκιμάστε να στείλετε ένα μήνυμα μια ημέρα ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑΝ με 160 χαρακτήρες γράφοντας κανονικά με μικρά γράμματα και τόνους. Μην στείλετε άλλο μήνυμα εκείνη την ημέρα. Θα δείτε ότι 1) Ο παραλήπτης θα το λάβει με κεφαλαία και 2) στον λογαριασμό, την συγκεκριμένη ημέρα θα έχετε χρέωση ΕΝΟΣ sms. Εγώ το έχω δοκιμάσει. Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος! ΠΡΟΣΟΧΗ, να έχει την έκδοση 3.1.2 γνήσια, όχι σπασμένη.

 

Μπορει να το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος? αυτο ειναι πολυ σημαντικο.. :X

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για απεριόριστο ίντερνετ (=3γιγα) το καλύτερο πρόγραμμα είναι το Vodafone Unlimited με ίντερνετ με πάγιο 55€. Δεν έχω βρει καλύτερο πακέτο στην αγορά σε ό,τι αφορά χρήση iphone με αρκετό όγκο δεδομένων για ίντερνετ... Αν γνωρίζει κάποιος άλλο κάτι καλύτερο και οικονομικότερο ας μας πει.

http://img97.imageshack.us/img97/1739/vodafonej.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα το 150 ΜΒ και 500 ΜΒ τι είναι ρε παιδιά? Άδε το απεριόριστο το κατάλαβα, μπαινεις όποτε θες όσο θες και δεν πληρώνεις. Το 150 ΜΒ και 500 ΜΒ που λέει τι είναι?
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε πει ότι στην έκδοση 3.1.2 (όχι σπασμένη) το μήνυμα στέλνεται με χαρακτήρες gsm (160/sms). Το έλενξα στον λογαριασμό μου. Δοκιμάστε να στείλετε ένα μήνυμα μια ημέρα ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΝΑΝ με 160 χαρακτήρες γράφοντας κανονικά με μικρά γράμματα και τόνους. Μην στείλετε άλλο μήνυμα εκείνη την ημέρα. Θα δείτε ότι 1) Ο παραλήπτης θα το λάβει με κεφαλαία και 2) στον λογαριασμό, την συγκεκριμένη ημέρα θα έχετε χρέωση ΕΝΟΣ sms. Εγώ το έχω δοκιμάσει. Ας το δοκιμάσει και κάποιος άλλος! ΠΡΟΣΟΧΗ, να έχει την έκδοση 3.1.2 γνήσια, όχι σπασμένη.

 

Μπορει να το επιβεβαιωσει και καποιος αλλος? αυτο ειναι πολυ σημαντικο.. :X

 

Αυτό ομολογώ πρώτη φορά το ακούω.

 

Και κάποιες απορίες επιπλέον:

α) Με ποια λογική η συσκευή τα μετατρέπει σε 7-bit encoding όταν είναι non-jailbroken; Τι αλλάζει όταν της κάνεις jailbreak;

β) Πού γίνεται η μετατροπή; Στη συσκευή ή στην εταιρεία;

γ) Μιλάμε για το built-in MobileSMS.app ή για κάποιο πρόγραμμα τρίτου;

 

Μερικές πληροφορίες παρακαλούμε γιατί αν αυτό που λες έχει βάση είναι πολύ σημαντικό.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Ωπα ρε φιλε αραξε, μπορει η τεχνολογια να εχει προχωρησει αλλα τα ςμς δεν εχουν καταργηθει. Ακομα στελενει ο κοσμος και λαμβανει σε μαζικες ποσοτητες.

 

Και εγω 4 μερες τωρα που το χρησιμοποιω το εχω λιωσει. Εχω φαει τα 60 απο τα 100 mb τις wind σε 4 μερες, σκεψου χρηση που του κανω.

 

Αλλα δεν παυω να θελω να στειλω και το μυνηματακι μου, και με χαλαει που θα χρεωθω διπλα-τριπλα επειδη ειναι unicde. Και οπως χαλαει εμενα χαλαει και αλλους πολλους και αυτο πρεπει να το σεβαστεις.

 

Δεν αράζω...:) Αν δεν σου κάνει πας για άλλα, την γκρίνια δεν την μπορώ άλλο..

Στείλε λατινικά όπως τόσα χρόνια στο νετ...:ninja:

Η σπαστο.

Λύσεις υπάρχουν..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Δεν αράζω...:) Αν δεν σου κάνει πας για άλλα, την γκρίνια δεν την μπορώ άλλο..

Στείλε λατινικά όπως τόσα χρόνια στο νετ...:ninja:

Η σπαστο.

Λύσεις υπάρχουν..

 

Και για το δικο σου προβλημα υπαρχει λυση, σταματα να διαβαζεις τα μυνηματα και μην απαντας :p

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μα το 150 ΜΒ και 500 ΜΒ τι είναι ρε παιδιά? Άδε το απεριόριστο το κατάλαβα, μπαινεις όποτε θες όσο θες και δεν πληρώνεις. Το 150 ΜΒ και 500 ΜΒ που λέει τι είναι?

Όγκος δεδομένων είναι. Δεν είναι με χρονοχρέωση, αλλά με ογκοχρέωση. Δηλαδή δε χρεώνεσαι με την ώρα που είσαι στο ίντερνετ αλλά με τα δεδομένα που κατεβάζεις. 150 και 500ΜΒ πιστεύω ότι είναι λίγα για iphone το μήνα... Από 1 γιγα και πάνω το συζητάμε. Ιδίως αν φορτώνεις συνέχεια google maps κάηκες... Είναι αρκετά τα δεδομένα και σου φεύγουν πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες αγορασα και εγω ενα iPhone 3GS 16GB,ημουν αναμεσα σε αυτο και το HD2 και τελικα προτιμησα το iPhone,ειμαι σιγουρος οτι εκανα την σωστη επιλογη :)

 

Ηρθε η ωρα ομως για μερικες γενικες ερωτησουλες:

 

1.Το κινητο το πηρα με συνδεση στο προγραμμα i20 της Cosmote το οποιο εχει 250Mb/Μηνα.Επειδη δεν θελω να με χρεωνει οποτε θελει,μπορειτε να μου πειτε ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω για να μην συνδεεται μονο του(και να μη ενημερωνει καιρο,emails,χαρτες κλπ)

2.Σημερα μαλλον θα περασω Blackra1n,ακουσα ομως οτι μετα απο το JB ειναι λιγο "laggy"το τηλεφωνο.Ισχυει?

3.Ειναι η μεθοδος blackra1n η καλυτερη για να κανω JB?Ισχυει οτι καθε φορα που θα κανει boot το τηλεφωνο θα πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με pc?

4.Αυτο με τα SMS δεν το ηξερα.Αν κανω JB θα μπορω να στελνω 160 ελληνικους χαρακτηρες με απλη χρεωση?

5.Το Screen Protector ειναι απαραιτητο?Ηδη εχει γεμισει δαχτυλιες και μαλλον πρεπει να παρω ενα,αν μπορειτε προτεινετε καποιο καλο καθως και καμια θηκη.

6.Το 3G το εχετε ενεργοποιημενο?Εγω το εχω απενεργοποιησει,επηρεαζεται η ποιοτητα κλησεων η τιποτα αλλο?

 

Αυτα για τωρα,sorry αν σας κουρασα!

Link to comment
Share on other sites

@starmanwarz Με γειες:)

 

1) Μπες στις ρυθμίσεις, Mail, επαφές, ημερολόγια, και ρύθμισε Όχι στη Μετάκληση (Push), χειροκίνητη λήψη και στα προηγμένα Χειροκίνητα σε όλους τους λογαριασμούς email, επαφών και ημερολογίων σου. Δε σου προτείνω να κλείσεις τα push notifications γιατί τρώνε πολύ λίγο και είναι μεγάλη διευκόλυνση σε πολλά πράγματα. Σημειωτέον ότι αν θες push mail το ρυθμίζεις ανάλογα και το ενεργοποιείς. Γενικώς το push mail τρώει πολύ λιγότερο από το fetch, και γενικώς το iPhone τραβάει μόνο τα headers από τα μηνύματα, όπως και τα πολύ μικρά attachments. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

2) Πέρνα το άφοβα, δεν είναι laggy (εδώ δεν είναι laggy στο 2G, θα είναι στο 3GS που πάει στεφάνι;:lol:). Το μόνο που μπορεί να κάνει το κινητό... δυσκίνητο είναι αυτά που του περνάς εσύ.

 

3) Για εμάς που πήραμε πρόσφατα iPhone 3GS δυστυχώς προς το παρόν είναι η μόνη λύση. Τα νέα μοντέλα έχουν τον 359.3.2 bootloader σε αντίθεση με τον παλιότερο 359.3. Αυτό σημαίνει πως τα νέα 3GS's ανιχνεύουν αν η συσκευή είναι jailbroken κατά την εκκίνηση και αν είναι την κλειδώνουν και απαιτούν restore μέσω iTunes. Η λύση είναι να κάνεις jailbreak μέσω blackra1n, το κρατάς εγκατεστημένο και όποτε χρειαστεί να κάνεις reboot το επανεκκινείς μέσω του προγράμματος, χωρίς να τροποποιήσεις ή να σπάσεις κάτι περαιτέρω. Συμπέρασμα: αν δε μείνεις από μπαταρία ή δεν χρειαστείς επανεκκίνηση, είσαι οκ. Κράτα μαζί σου εναλλακτική συσκευή όμως μέχρι να βγει untethered jailbreak.

 

4) Να το ξεκαθαρίσουμε, γιατί παρά τα όσα λέει το παιδί παραπάνω, η εικόνα είναι σαφής. Σε non-jailbroken συσκευή το μαμίσιο SMS.app στέλνει σε Unicode, ήτοι 70 μηνύματα ανά μήνυμα, παρ' εκτός και αν στείλεις ως MMS οπότε σε χρεώνει ως ένα MMS ό,τι στείλεις. Ακόμη και αν σπάσεις τη συσκευή, το built-in application συνεχίζει να στέλνει έτσι και δεν έχουμε βρει τρόπο μέχρι τώρα να τροποποιήσουμε τη συσκευή ώστε να χρησιμοποιεί το 7μπιτο encoding στα μηνύματα. Παρ' όλ' αυτά, υπάρχει η δυνατότητα να στείλεις SMS με 160 χαρακτήρες ανά μήνυμα, σπάζοντας τη συσκευή και εγκαθιστώντας το BiteSMS ή κάποιο άλλο αντίστοιχο εναλλακτικό πρόγραμμα μηνυμάτων σε συνδυασμό με κάποιο από τα "μαστορεμένα" Ελληνικά πληκτρολόγια που κυκλοφορούν στο Cydia. Όπως είπε ο avid, λύσεις υπάρχουν - αν και, αν ασχολείσαι με τους χαρακτήρες των μηνυμάτων στο iPhone μάλλον είσαι σε λάθος συσκευή ή σε λάθος συμβόλαιο ;-) Φιλική σύσταση, τσέκαρε και το Ping! for iPhone για άμεση (push) data επικοινωνία με γραπτά μηνύματα μέσω iPhones, τύπου BlackBerry Instant Messenger.

 

5) Δαχτυλιές στο 3GS πιο δύσκολα από τα παλιότερα επειδή έχει oleophobic coating, αλλά και πάλι... το screen protector δεν το θες γι' αυτόν τον λόγο - μάλλον περισσότερο για προστασία από τυχόν γρατζουνιές. Όλο και κάποιος θα προτείνει κάτι.

 

6) Δε χάνεις σε ποιότητα κλήσεων, αλλά όλες οι συνδέσεις δεδομένων θα γίνονται μέσω GPRS που σημαίνει: α) πολύ μικρότερη ταχύτητα όπου υπάρχει 3G δίκτυο, β) καλύτερη κατανάλωση ενεργείας (επειδή το 3G τρώει παραπάνω).

 

Ελπίζω να σε κάλυψα:)

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Χθες αγορασα και εγω ενα iPhone 3GS 16GB,ημουν αναμεσα σε αυτο και το HD2 και τελικα προτιμησα το iPhone,ειμαι σιγουρος οτι εκανα την σωστη επιλογη :)

 

Ηρθε η ωρα ομως για μερικες γενικες ερωτησουλες:

 

1.Το κινητο το πηρα με συνδεση στο προγραμμα i20 της Cosmote το οποιο εχει 250Mb/Μηνα.Επειδη δεν θελω να με χρεωνει οποτε θελει,μπορειτε να μου πειτε ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω για να μην συνδεεται μονο του(και να μη ενημερωνει καιρο,emails,χαρτες κλπ)

2.Σημερα μαλλον θα περασω Blackra1n,ακουσα ομως οτι μετα απο το JB ειναι λιγο "laggy"το τηλεφωνο.Ισχυει?

3.Ειναι η μεθοδος blackra1n η καλυτερη για να κανω JB?Ισχυει οτι καθε φορα που θα κανει boot το τηλεφωνο θα πρεπει να ειναι συνδεδεμενο με pc?

4.Αυτο με τα SMS δεν το ηξερα.Αν κανω JB θα μπορω να στελνω 160 ελληνικους χαρακτηρες με απλη χρεωση?

5.Το Screen Protector ειναι απαραιτητο?Ηδη εχει γεμισει δαχτυλιες και μαλλον πρεπει να παρω ενα,αν μπορειτε προτεινετε καποιο καλο καθως και καμια θηκη.

6.Το 3G το εχετε ενεργοποιημενο?Εγω το εχω απενεργοποιησει,επηρεαζεται η ποιοτητα κλησεων η τιποτα αλλο?

 

Αυτα για τωρα,sorry αν σας κουρασα!

 

1.Εαν τελικα αποφασισεις για το jailbreak θα ηταν συννετο να εγκαταστησεις ενα εξαιρετικα χρησιμο εργαλειο το sbsettings και απο εκει να κλεισεις μεσω του toggle το edge διαφορετικα ρυθμισεις->γενικα->δικτυο-> περιαγωγη δεδομενων στο off

2.Aυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση εκτος και αν φορτωσεις το κινητο με εφαρμογες που τοτε ειναι απολυτως λογικο να λαγκαρει αλλα δεν θα το προσεξεις παρα μονο αν το παρακανεις το θεμα με τις εφαρμογες

3. Η μεθοδος blackra1n ειναι η μονη διαθεσιμη για τη συσκευη σου και ναι ισχυει το γεγονος πως πρεπει καθε φορα που θα κλεινεις το κινητο σου να το συνδεεις με υπολογιστη και ξανα blackra1n για να ανοιξει χωρις βεβαια να χανεις αρχεια σε καμια περιπτωση

4.Ναι αυτο ισχυει αν και ενα μελος απο το forum(δεν θυμαμαι το ονομα του) ισχυριζεται πως και χωρις την εφαρμογη απο το cydia και παλι μπορουμε να στειλουμε ενα μηνυμα με 160 χαρακτηρες.

5.Εγω πηρα τη θηκη της belkin grip vectro duo η οποια βασικα ειναι ενα πακετο με 2 θηκες(ασπρη διαφανης)απο τα Multirama και ειχε και screen protector το οποιο κατα τη γνωμη μου ειναι εξαιρετικο. Οι θηκες ειναι σιλικονης και εξαιρετικες για το τηλεφωνο χωρις να χαλανε την αισθητικη και τη φορμα του κινητου και ακομα εξαιρετικα ανθεκτικες και απορροφητικες σε κραδασμους και πολυ καλες στο κρατημα

6. Οχι δεν επηρεαζεται η ποιοτητα αλλα εαν αποφασισεις να χρησιμοποιησεις το Internet τοτε πρεπει οπωσδηποτε να το ενεργποιησεις

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ Flareman και big,με καλυψατε πληρως!Οσο για τα SMS,μπορω τουλαχστον να στειλω 160 χαρακτηρες στα αγγλικα με απλη χρεωση?
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ Flareman και big,με καλυψατε πληρως!Οσο για τα SMS,μπορω τουλαχστον να στειλω 160 χαρακτηρες στα αγγλικα με απλη χρεωση?

 

Με λατινικούς χαρακτήρες δεν έχεις κανένα προβλημα.

 

Επιπλέον αυτών που σου είπαν οι συνάδελφοι έχε υπόψη οτι αν κλείσεις το 3g υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσεις το προβλημα των χαμένων κλήσεων όταν σε καλούν και φαίνεται ότι το τηλέφωνο είναι εκτός δικτύου.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ομολογώ πρώτη φορά το ακούω.

 

Και κάποιες απορίες επιπλέον:

α) Με ποια λογική η συσκευή τα μετατρέπει σε 7-bit encoding όταν είναι non-jailbroken; Τι αλλάζει όταν της κάνεις jailbreak;

β) Πού γίνεται η μετατροπή; Στη συσκευή ή στην εταιρεία;

γ) Μιλάμε για το built-in MobileSMS.app ή για κάποιο πρόγραμμα τρίτου;

 

Μερικές πληροφορίες παρακαλούμε γιατί αν αυτό που λες έχει βάση είναι πολύ σημαντικό.

 

Η μετατροπή γίνεται από την συσκευή όπως στα ΝΟΚΙΑ. Έγραψα να μην είναι jailbroken γιατί η δικιά μου συσκευή δεν είναι και στέλνει κανονικά μηνύματα 160 χαρακτήρων ανα μήνυμα με το δικό της πρόγραμμα. Δεν ξέρω αν το σπάσιμο επιρρεάζει την μετατροπή χαρακτήρων γι'αυτό είπα να μην είναι σπασμένη.

Όποιος βιάζεται να δει αν υπάρχει μετατροπή σε 7bit να γράψει ένα μήνυμα με μικρά γράμματα και τόνους και να το στείλει στον εαυτό του. Θα το λάβει με κεφαλαία χωρίς τόνους. Με τις προηγούμενες εκδόσεις λογισμικού το μήνυμα λαμβανόταν με μικρά γράμματα.

Ας ελένξει και κάποιος άλλος τον λογαριασμό του για να τελειώσει το θέμα των sms! :rtfm:

Link to comment
Share on other sites

Με λατινικούς χαρακτήρες δεν έχεις κανένα προβλημα.

 

Επιπλέον αυτών που σου είπαν οι συνάδελφοι έχε υπόψη οτι αν κλείσεις το 3g υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσεις το προβλημα των χαμένων κλήσεων όταν σε καλούν και φαίνεται ότι το τηλέφωνο είναι εκτός δικτύου.

 

Δηλαδη προτεινεις να εχω το 3G ανοιχτο παντα?Αν ειναι ανοιχτο,ειναι σιγουρο οτι δεν συνδεεται απο μονο του στο ιντερνετ?Και κατι αλλο,αν εχω 3G και WiFi ταυτοχρονα και μπω στο ιντερνετ,παλι δεν χρεωνομαι,ετσι?Η συνδεση γινεται μεσω WiFi φανταζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Με λατινικούς χαρακτήρες δεν έχεις κανένα προβλημα.

 

Επιπλέον αυτών που σου είπαν οι συνάδελφοι έχε υπόψη οτι αν κλείσεις το 3g υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσεις το προβλημα των χαμένων κλήσεων όταν σε καλούν και φαίνεται ότι το τηλέφωνο είναι εκτός δικτύου.

 

Δεν υφίσταται αυτό το πρόβλημα. Με κλειστό 3G δεν εναλλάσεται η συσκευή μεταξύ των διαθεσίμων δικτύων, και δεν υπάρχει περίπτωση σε κάποια περιοχή να υπάρχει σήμα μέσω 3G και όχι μέσω GSM.

 

Το περί λατινικών φυσικά ισχύει, αλλά χάνεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιείς το ενσωματωμένο λεξικό και την έξυπνη πληκτρολόγηση στα Ελληνικά του iPhone.

 

Δηλαδη προτεινεις να εχω το 3G ανοιχτο παντα?Αν ειναι ανοιχτο,ειναι σιγουρο οτι δεν συνδεεται απο μονο του στο ιντερνετ?Και κατι αλλο,αν εχω 3G και WiFi ταυτοχρονα και μπω στο ιντερνετ,παλι δεν χρεωνομαι,ετσι?Η συνδεση γινεται μεσω WiFi φανταζομαι.

 

Ανοιχτό ή κλειστό, αν έχεις το EDGE ενεργοποιημένο θα σου συνδέεται όποτε θελήσει/χρειαστεί η συσκευή. Ο μόνος τρόπος να απενεργοποιήσεις εντελώς τη σύνδεση είναι σε jailbroken iPhone να περάσεις το BossSettings ή το SBSettings και να κλείσεις τον EDGE toggle (δουλεύει δοκιμασμένα). Αν τώρα έχεις σύνδεση WiFi και το iPhone μπορεί μέσω αυτής να συνδεθεί στο Internet, θα δώσει προτεραιότητα αυτομάτως εκεί και όχι στη σύνδεση δεδομένων της κινητής, όποια κι αν είναι αυτή.

 

Η μετατροπή γίνεται από την συσκευή όπως στα ΝΟΚΙΑ. Έγραψα να μην είναι jailbroken γιατί η δικιά μου συσκευή δεν είναι και στέλνει κανονικά μηνύματα 160 χαρακτήρων ανα μήνυμα με το δικό της πρόγραμμα. Δεν ξέρω αν το σπάσιμο επιρρεάζει την μετατροπή χαρακτήρων γι'αυτό είπα να μην είναι σπασμένη.

Όποιος βιάζεται να δει αν υπάρχει μετατροπή σε 7bit να γράψει ένα μήνυμα με μικρά γράμματα και τόνους και να το στείλει στον εαυτό του. Θα το λάβει με κεφαλαία χωρίς τόνους. Με τις προηγούμενες εκδόσεις λογισμικού το μήνυμα λαμβανόταν με μικρά γράμματα.

Ας ελένξει και κάποιος άλλος τον λογαριασμό του για να τελειώσει το θέμα των sms! :rtfm:

Αυτό που λες δεν υφίσταται. Μόλις δοκίμασα από πέντε SIMάκια, τρία καρτοκινητής και για τις τρεις εταιρείες, και δύο συμβολαίου (Vodafone και Cosmote) και τόσο τα μηνύματα που μου έρχονται είναι σε Unicode (πεζά Ελληνικά), όσο και η χρέωση είναι ανάλογη. Το jailbreak δεν παίζει κανέναν ρόλο καθ' ότι δεν τροποποιεί κατά κανέναν τρόπο το πρόγραμμα της Apple για τα SMS.

 

Lionheart, pperikli και οι λοιποί, έχετε υπ' όψιν σας να ισχύει κάτι τέτοιο; ioteri τι εταιρεία, έκδοση OS και carrier bundle και έκδοση συσκευής χρησιμοποιείς; Και επιπλέον, είσαι σε συμβόλαιο ή όχι και αν ναι σε ποιο;

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει και είναι τσεκαρισμένο 100000000%:)

 

Άστο δεν μας πείθεις με τίποτα, έχουμε φάει ώρες, μήνες, και χρόνια για το θέμα..

 

---------------

 

Λες βρε therock?? Αλλά αν είναι μπροστά σου και τα διαβάζεις... :)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Για μια καθημερινή χρήση τα 500MB είναι αρκετά καλα. Ποτέ δε τα ξεπέρασα (ούτε καν πλησίασα το όριο).
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει και είναι τσεκαρισμένο 100000000%:)

 

Άστο δεν μας πείθεις με τίποτα, έχουμε φάει ώρες, μήνες, και χρόνια για το θέμα..

 

---------------

 

Λες βρε therock?? Αλλά αν είναι μπροστά σου και τα διαβάζεις... :)

+1 και για τα δύο :respect:

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!

 

Εχθες παρελαβα το καινουργιο μου i phone 3gs 16gb ολα καλα μεχρι σημερα το μεσημερι!!

 

Καθως βρηκα λιγο χρονο να το ψαξω πηγα στην επιλογη voice control η οποια βρισκεται μεσα στα settings και συσγκεκριμενα στο accesibility..

 

Εκανα On το voice control και απο τοτε το κινιτο οτι κανω μου το λεει πρεπει να κανω διπλο κλικ για να παρει την εντολη για να ανοιξει κατι και το πιο τρελλο ειναι οτι παω να το κανω Off αλλα δεν κατεβενει το menu για να μπορεσω να φτασω σε αυτη την επιλογη!!!

 

Πειτε μου τι μπορω να κανω για να βγαλω αυτη την εφαρμογη!!!

 

Το κινιτο με αυτη την λειτουργεια ειναι εντελως σπαστικο!!!

 

Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!

 

Εχθες παρελαβα το καινουργιο μου i phone 3gs 16gb ολα καλα μεχρι σημερα το μεσημερι!!

 

Καθως βρηκα λιγο χρονο να το ψαξω πηγα στην επιλογη voice control η οποια βρισκεται μεσα στα settings και συσγκεκριμενα στο accesibility..

 

Εκανα On το voice control και απο τοτε το κινιτο οτι κανω μου το λεει πρεπει να κανω διπλο κλικ για να παρει την εντολη για να ανοιξει κατι και το πιο τρελλο ειναι οτι παω να το κανω Off αλλα δεν κατεβενει το menu για να μπορεσω να φτασω σε αυτη την επιλογη!!!

 

Πειτε μου τι μπορω να κανω για να βγαλω αυτη την εφαρμογη!!!

 

Το κινιτο με αυτη την λειτουργεια ειναι εντελως σπαστικο!!!

 

Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας!!!

Η τεχνολογία λέγεται VoiceOver και μπορείς ήδη με μια απλή αναζήτηση στο Google να βρεις πώς το κλείνεις. Λογικό είναι να σου λέει πώς να χειριστείς τη συσκευή, είναι βοήθημα για άτομα με ειδικές ανάγκες οράσεως.

 

Εν πάση περιπτώσει, έχεις δύο επιλογές:

α) Μπορείς να το απενεργοποιήσεις από το iTunes, στην καρτέλα Summary του iPhone στο πλήκτρο Configure Universal Access... και από εκεί πηγαίνεις το seeing από το VoiceOver στο None.

 

β) Εναλλακτικά από τη συσκευή, πηγαίνεις Ρυθμίσεις->Γενικά->Προσβασιμότητα->VoiceOver και το κλείνεις. Όταν είναι ενεργό το VoiceOver με το πρώτο tap επιλέγεις ένα στοιχείο και με διπλό tap το ενεργοποιείς/αλλάζεις. Επίσης, με swipe τριών δακτύλων κάνεις scroll πάνω και κάτω.

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση σου!!!

 

Το εκανα και επελεξα την επιλογη neither Που εχει και ολα ειναι ενταξει!!!

 

Και παλι σε ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ρε παιδια με ποιο τροπο να ανοιγεις πανω απο 8 καρτελες στο σαφαρι. Σερφαροντος εχω συνηθισει να ανοιγω πολλες και τωρα ο περιορισμος στις 8 με χαλαει.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεν υφίσταται αυτό το πρόβλημα. Με κλειστό 3G δεν εναλλάσεται η συσκευή μεταξύ των διαθεσίμων δικτύων, και δεν υπάρχει περίπτωση σε κάποια περιοχή να υπάρχει σήμα μέσω 3G και όχι μέσω GSM.

 

Το πρόβλημα στο οποίο αναφέρομαι είναι ότι σε κατάσταση 2G όταν το τηλέφωνο προσπαθεί να κατεβάσει δεδομένα χρησιμοποιεί αναγκαστικά το ίδιο κανάλι το οποίο χρησιμοποιείται και για φωνή γιατί έτσι είναι η αρχιτεκτονική των δικτύων 2G. Εάν εκείνη τη στιγμή κάποιος καλέσει τον αριθμό σου έχει παρατηρηθεί να φαίνεται ότι το τηλέφωνο είναι εκτός δικτύου. Είναι πρόβλημα που έχει συζητηθεί εκτενέστατα εδώ στο forum αλλά και σε ξένα fora και κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργεί σε 2G δίκτυα το τηλέφωνο σε συνδυασμό με το πως είναι σεταρισμένο το δίκτυο 2G του παρόχου.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στο οποίο αναφέρομαι είναι ότι σε κατάσταση 2G όταν το τηλέφωνο προσπαθεί να κατεβάσει δεδομένα χρησιμοποιεί αναγκαστικά το ίδιο κανάλι το οποίο χρησιμοποιείται και για φωνή γιατί έτσι είναι η αρχιτεκτονική των δικτύων 2G. Εάν εκείνη τη στιγμή κάποιος καλέσει τον αριθμό σου έχει παρατηρηθεί να φαίνεται ότι το τηλέφωνο είναι εκτός δικτύου. Είναι πρόβλημα που έχει συζητηθεί εκτενέστατα εδώ στο forum αλλά και σε ξένα fora και κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με τον τρόπο που λειτουργεί σε 2G δίκτυα το τηλέφωνο σε συνδυασμό με το πως είναι σεταρισμένο το δίκτυο 2G του παρόχου.

 

Έχει κατ' αρχήν να κάνει με τις ικανότητες του κινητού. Τα Class A GPRS κινητά μπορούν να έχουν ταυτοχρόνως circuit switched (φωνή) και packet switched (GPRS) συνδέσεις με το δίκτυο, ενώ τα Class B πρέπει να αναστείλουν την μία για να έχουν την άλλη. Συνήθως η εισερχόμενη κλήση φωνής έρχεται από το ίδιο κανάλι σηματοδοσίας όπως και η κλήση δεδομένων οπότε σε περίπτωση εισερχόμενης κλήσης αναστέλλεται το GPRS - αυτό όμως έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις του παρόχου.

 

Όντως, αν προσέξετε στο iPhone όταν είμαστε 2G και μιλούμε, η τελίτσα του GPRS εξαφανίζεται, ενώ στο 3G δεν συμβαίνει αυτό (εκεί η κατάσταση είναι διαφορετική, μπορείς να έχεις ταυτόχρονους radio access bearers φωνής και δεδομένων).

 

 

Περισσότερα στην wikipedia.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 3G / 3GS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...