Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ, πάντως, ακόμα περιμένω τη νέα συσκευή.

Έδωσα το ΟΚ την Παρασκευή, και ακόμα καμία ενημέρωση...

Μέχρι πότε λέτε θα πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Aντικατάσταση για έναν κόκκο σκόνης, δύσκολο :blink:

Εγώ στη θέση σου (αν κι εγώ δεν ξέρω και πολλά από τέτοια), θα έβλεπα κάποια σχετικά videos στο youtube για το πώς θα ανοίξεις τη συσκευή και θα το καθάριζα... Εντάξει δεν είναι και τίποτα, μόνο να το καθαρίσεις θέλεις λίγο.. Γνώμη μου βέβαια... μην σε πάρω και στο λαιμό μου :)

 

Λοιπόν.. το άνοιξα και ενώ πήγαιναν ολα καλά στο σημείο που έπρεπε να σηκώσω την οθόνη έβαλα παραπάνω δύναμη προς την μια πλευρά και την έσπασα.. :( :( :(

Δεν περιγράφετε η στεναχώρια μου.. τσπα κοίταξα στο ebay για οθόνη και ίσως τελικά πάρω από εκεί και την αλλάξω..

μήπως παίζει αντικατάσταση από cosmote?

 

και η μλ**ια ειναι πως ξεφορτώθηκα την σκόνη αλλά απέκτησα κάτι άλλο χειρότερο

//~~ipod touch 2g+iphone 3gs owner:happy:~~//---> υπογραφή 2007 nostalgia
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. το άνοιξα και ενώ πήγαιναν ολα καλά στο σημείο που έπρεπε να σηκώσω την οθόνη έβαλα παραπάνω δύναμη προς την μια πλευρά και την έσπασα.. :( :( :(

Δεν περιγράφετε η στεναχώρια μου.. τσπα κοίταξα στο ebay για οθόνη και ίσως τελικά πάρω από εκεί και την αλλάξω..

μήπως παίζει αντικατάσταση από cosmote?

 

και η μλ**ια ειναι πως ξεφορτώθηκα την σκόνη αλλά απέκτησα κάτι άλλο χειρότερο

 

Πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός σε περίπτωση που αποφασίσεις να το ανοίξεις.. Για οποιαδήποτε άλλο πρόβλημα εγώ δεν θα το άνοιγα, αλλά αν ήθελα να διώξω τον κόκκο σκόνης θα το δοκίμαζα κι εγώ :p .. Εννοείς έσπασες το γυαλί ?? Μπορείς να δεις και στο 9volto για τέτοια θέματα.. Αν δεις όμως ότι σου βγαίνουν πολλά μπορείς να το αντικαταστήσεις με 195 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός σε περίπτωση που αποφασίσεις να το ανοίξεις.. Για οποιαδήποτε άλλο πρόβλημα εγώ δεν θα το άνοιγα, αλλά αν ήθελα να διώξω τον κόκκο σκόνης θα το δοκίμαζα κι εγώ :p .. Εννοείς έσπασες το γυαλί ?? Μπορείς να δεις και στο 9volto για τέτοια θέματα.. Αν δεις όμως ότι σου βγαίνουν πολλά μπορείς να το αντικαταστήσεις με 195 ευρώ.

 

έσπασα την οθόνη οχι το γυαλί.. απο ότι είδα απο αγγλία βρίσκω οθόνη με 80 ευρώ ενώ από αερική με 65..αλλά πιθανόν απο Αμερική να παίζει τελωνείο

π.χ αυτήν εδώ.

τώρα που πήρα το "κολλάει" ξέρω τι να προσέξω και πιθανώς δεν θα έχω πρόβλημα με την αλλαγή.. :worry:

//~~ipod touch 2g+iphone 3gs owner:happy:~~//---> υπογραφή 2007 nostalgia
Link to comment
Share on other sites

έσπασα την οθόνη οχι το γυαλί.. απο ότι είδα απο αγγλία βρίσκω οθόνη με 80 ευρώ ενώ από αερική με 65..αλλά πιθανόν απο Αμερική να παίζει τελωνείο

π.χ αυτήν εδώ.

τώρα που πήρα το "κολλάει" ξέρω τι να προσέξω και πιθανώς δεν θα έχω πρόβλημα με την αλλαγή.. :worry:

 

Κι αν είναι μούφα?? :O Εγώ δεν το εμπιστεύομαι το e-bay... 9volto κοίταξες μήπως και συμφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, (PLEASE HELP)

 

Πήρα χθες το μεσημέρι το iPhone 3GS από τον Germano Ηρακλείου. Το βάζω στο iTunes και μόλις ανοίγει επάνω στο εικονίδιου του Stocks βλέπω μία μαύρη κουκκίδα. Άνοιξα διάφορες εφαρμογές και νόμιζα πως είναι dead pixel.

 

Επειδή δεν είχα χρόνο χθες, πάω σήμερα στο κατάστημα και μου λένε πως είναι κόκκος σκόνης στο πίσω μέρος της οθόνης (που μάλλον και να είναι). Τους λέω πως είναι ενοχλητικό και δεν μπορώ να το κρατήσω έτσι.

 

Αφού μετά από μισή ώρα έρχεται ο υπεύθυνος του Service μου λέει πως έχει DOA 3 ημερών και να πάω αύριο να το αναφέρει στο service στα κεντρικά και να του πούν πως είναι τελικά τεχνικό πρόβλημα!!!!!

 

Και η απορία μου είναι: Μια κουκίδα η οποία με αποτρέπει να απολαύσω ένα π.χ Video, Game κλπ. δεν είναι πρόβλημα?? Και στην περίπτωση που αυτοί πουν πως δεν είναι τελικά πρόβλημα, εγώ τι μπορώ να κάνω?? Δλδ πληρώνουμε 600Ε και δεν διορθώνουν τα προβλήματα μας...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Link to comment
Share on other sites

Είναι πρόβλημα.

Το κινητό έχει σιλικόνη γύρω γύρω για να αποφευχθεί ακριβώς αυτό. Και αφού υπάρχει DOA, από όσο ξέρω, αντικαθίσταται.

Link to comment
Share on other sites

Στα αυτια βαρα να καταλαβουν.

Ενα μηνιατικο εδωσες και θες να ειναι αυτο που αναφερει.

Στις δυνατοτητες της συσκευης δεν αναφερει πουθενα σκονη.

Απλα θα μεινεις λιγο καιρο χωρις συσκευη μεχρι να ερθει η καινουρια στο σακουλακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, (PLEASE HELP)

 

Πήρα χθες το μεσημέρι το iPhone 3GS από τον Germano Ηρακλείου. Το βάζω στο iTunes και μόλις ανοίγει επάνω στο εικονίδιου του Stocks βλέπω μία μαύρη κουκκίδα. Άνοιξα διάφορες εφαρμογές και νόμιζα πως είναι dead pixel.

 

Επειδή δεν είχα χρόνο χθες, πάω σήμερα στο κατάστημα και μου λένε πως είναι κόκκος σκόνης στο πίσω μέρος της οθόνης (που μάλλον και να είναι). Τους λέω πως είναι ενοχλητικό και δεν μπορώ να το κρατήσω έτσι.

 

Αφού μετά από μισή ώρα έρχεται ο υπεύθυνος του Service μου λέει πως έχει DOA 3 ημερών και να πάω αύριο να το αναφέρει στο service στα κεντρικά και να του πούν πως είναι τελικά τεχνικό πρόβλημα!!!!!

 

Και η απορία μου είναι: Μια κουκίδα η οποία με αποτρέπει να απολαύσω ένα π.χ Video, Game κλπ. δεν είναι πρόβλημα?? Και στην περίπτωση που αυτοί πουν πως δεν είναι τελικά πρόβλημα, εγώ τι μπορώ να κάνω?? Δλδ πληρώνουμε 600Ε και δεν διορθώνουν τα προβλήματα μας...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

 

Πάλι καλά πήγα σήμερα και μου το αλλάξανε.... Ελπίζω το επόμενο να είναι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!

Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι υπάρχει πρόβλημα στη μπαταρία του iphone 3GS.Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα υπήρχε εξαρχής.Αλλά τώρα τελευταία είμαι σίγουρος.Παρατήρησα ότι με απλή χρήση και κίνηση ανάμεσα στα μενού η μπαταρία πέφτει κατά 1% σε περίπου ένα λεπτό.Σήμερα το μεσημέρι ήταν στο 94% και πριν λίγο που το είδα είχε πέσει στο 44% και το τονίζω πώς δεν το χρησιμοποίησα καθόλου.Τί κάνω?Το στέλνω σε αντιπροσωπεία μόνος μου ή το πάω στο Γερμανό να το στείλουν αυτοί?

 

edit:Πριν λίγο ανέβηκε από μόνη της στο 49%.Η μπαταρία ανεβοκατεβαίνει χωρίς χρήση.

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!

Παρατήρησα τον τελευταίο καιρό ότι υπάρχει πρόβλημα στη μπαταρία του iphone 3GS.Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα υπήρχε εξαρχής.Αλλά τώρα τελευταία είμαι σίγουρος.Παρατήρησα ότι με απλή χρήση και κίνηση ανάμεσα στα μενού η μπαταρία πέφτει κατά 1% σε περίπου ένα λεπτό.Σήμερα το μεσημέρι ήταν στο 94% και πριν λίγο που το είδα είχε πέσει στο 44% και το τονίζω πώς δεν το χρησιμοποίησα καθόλου.Τί κάνω?Το στέλνω σε αντιπροσωπεία μόνος μου ή το πάω στο Γερμανό να το στείλουν αυτοί?

 

edit:Πριν λίγο ανέβηκε από μόνη της στο 49%.Η μπαταρία ανεβοκατεβαίνει χωρίς χρήση.

 

Είναι jailbroken η συσκευή σου?

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Είναι jailbroken η συσκευή σου?

Ναι από τη πρώτη μέρα.Αλλά δεν θυμάμαι να παρουσίασε το πρόβλημα από την αρχή.Κάνω hard reset?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις SBSettings? Αν ναι, αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΑ.

Το έχω πάθει 3 φορές. Στο τέλος το έβγαλα. Δε θα καρκινιάσω για αυτό. Πάντως, το cydia ευθύνεται, πιθανόν. Από ό,τι καταλαβαίνω, το 3GS είναι καινούριο, οπότε είναι ακατόρθωτο να ολοκλήρωσε η μπαταρία τον κύκλο ζωής της.

Τέλος πάντων.

Φίλοι μου, τα φώτα σας.

Μετά απο μεγάαααλη αναμονή, ήρθε το κινητό και θα πάω να το πάρω το απόγευμα. Ερώτηση κρίσης: Θα πληρώσω 163+φπα. Θα πάρω νέα συσκευή, έτσι; Μη πάθω καμιά νίλα όταν πάω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις SBSettings? Αν ναι, αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΑ.

Το έχω πάθει 3 φορές. Στο τέλος το έβγαλα. Δε θα καρκινιάσω για αυτό. Πάντως, το cydia ευθύνεται, πιθανόν. Από ό,τι καταλαβαίνω, το 3GS είναι καινούριο, οπότε είναι ακατόρθωτο να ολοκλήρωσε η μπαταρία τον κύκλο ζωής της.

Τέλος πάντων.

Φίλοι μου, τα φώτα σας.

Μετά απο μεγάαααλη αναμονή, ήρθε το κινητό και θα πάω να το πάρω το απόγευμα. Ερώτηση κρίσης: Θα πληρώσω 163+φπα. Θα πάρω νέα συσκευή, έτσι; Μη πάθω καμιά νίλα όταν πάω.

Όχι δεν έχω SBSettings και δεν έχω βάλει τίποτα από cydia(για την ακρίβεια έχω πολύυυ καιρό να μπω στο cydia).

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω SBSettings και δεν έχω βάλει τίποτα από cydia(για την ακρίβεια έχω πολύυυ καιρό να μπω στο cydia).

 

Ισως κάτι που εγκατέστησες τελευταία να το πειράζει!

Κανε του μια αποφόρτιση μετα φόρτισέ το και δες πως πηγαίνει!

 

Σίγουρα με ενα hard reset εχεις περισσότερες πιθανότητες να φτιάξει!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση κρίσης: Θα πληρώσω 163+φπα. Θα πάρω νέα συσκευή, έτσι; Μη πάθω καμιά νίλα όταν πάω.

 

Σίγουρα θα έχει καινούργια πλακέτα!Τώρα αν θα είναι και το εξωτερικό καινούργιο θα φαίνετε!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Ισως κάτι που εγκατέστησες τελευταία να το πειράζει!

Κανε του μια αποφόρτιση μετα φόρτισέ το και δες πως πηγαίνει!

 

Σίγουρα με ενα hard reset εχεις περισσότερες πιθανότητες να φτιάξει!

Τώρα που είπες φόρτιση μου ήρθε στο μυαλό κάτι που είχε γίνει.Νομίζω τότε ήταν που ξεκίνησε το πρόβλημα.Μια φορά το έβαλα για φόρτιση στη πρίζα κανονικά και το άφησα.Μετά από λίγο που επέστρεψα να το ελέγξω είδα κάτι πολύ περίεργο.Η οθόνη έδειχνε κάτι σαν κεραυνό και μια πρίζα σαν να μην ήταν συνδεδεμένο το κινητό στη φόρτιση ενώ ήταν κανονικά.Και τσέκαρα η πρίζα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Δείχνοντας αυτά τα σύμβολα το κινητό είχε κολλήσει.Δεν μπορούσα ούτε να το κλείσω ούτε να πάω στα μενού.Ξεκόλλησε μόνο όταν το συνέδεσα στον υπολογιστή για τη φόρτιση.Έκτοτε πολλές φορές όταν το φορτίζω δείχνει αυτά τα περίεργα η οθόνη.Έναν κεραυνό και μία πρίζα αποσυνδεδεμένη.Μήπως να το κάνω ένα hard reset?

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μεγάαααλη αναμονή, ήρθε το κινητό και θα πάω να το πάρω το απόγευμα. Ερώτηση κρίσης: Θα πληρώσω 163+φπα. Θα πάρω νέα συσκευή, έτσι; Μη πάθω καμιά νίλα όταν πάω.

 

Αν ειναι απο service θα παρεις ειτε την επισκευασμενη ή refurbished.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά καινούρια.

Το μαρτύριό μου έλαβε τέλος.

Τώρα, σε θήκη και ζελατίνα μπρος πίσω. Ας ελπίσουμε να μην υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά καινούρια.

Το μαρτύριό μου έλαβε τέλος.

Τώρα, σε θήκη και ζελατίνα μπρος πίσω. Ας ελπίσουμε να μην υπάρξει πρόβλημα.

 

καινούργιο σφραγισμένο σε κουτί ή στο έδωσαν μέσα σε σακουλάκι;

Link to comment
Share on other sites

Σακουλάκι.

Και 2 αποδείξεις, η μία που πλήρωσα και η άλλη της εγγύησης.

Πολύ ωραία, πάντως, μια χαρά μου κάθεται... Κάθε φορά που χαλάει το iPhone μου, θα παίρνω άλλο :p

Γιατί, ξέρετε, αν το κινητό χαλάσει μία φορά, και το φτιάξουν, δεν υπάρχει περίπτωση να μη ξαναχαλάσει. Πόσο μάλλον με την τύχη τη δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας ρε παιδιά δεν ξέρει τί να κάνω με τη περίπτωσή μου???

Χτες το βράδυ το φόρτισα.Μετά το έκλεισα και το άνοιξα σήμερα το πρωί.Δεν το χρησιμοποίησα καθόλου παρά μόνο για να στείλω ένα μήνυμα στα γρήγορα.Και τώρα μου δείχνει η μπαταρία έπεσε στο 57%.Η μπαταρία αυτοκαταβροχθίζεται και δεν ξέρω γιατί.Να κάνω hard reset μέσω itunes να βγάλω το jailbreak?Παίζει να είναι ελλατωματική η μπαταρία αλλά το πρόβλημα να μην το είχε στην αρχή?:worry:

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Εχει διαπιστωθει οτι μετα απο επανεκκινησεις,ή μεσες περιοδους απενεργοποιησης ο μετρητης της μπαταριας παρουσιαζει παρολογες ενδειξεις.Ειδες διαφορα μετα απο ωρα?Δοκιμασες να το επανεκκινησεις εκ νεου?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Κανένας ρε παιδιά δεν ξέρει τί να κάνω με τη περίπτωσή μου???

Χτες το βράδυ το φόρτισα.Μετά το έκλεισα και το άνοιξα σήμερα το πρωί.Δεν το χρησιμοποίησα καθόλου παρά μόνο για να στείλω ένα μήνυμα στα γρήγορα.Και τώρα μου δείχνει η μπαταρία έπεσε στο 57%.Η μπαταρία αυτοκαταβροχθίζεται και δεν ξέρω γιατί.Να κάνω hard reset μέσω itunes να βγάλω το jailbreak?Παίζει να είναι ελλατωματική η μπαταρία αλλά το πρόβλημα να μην το είχε στην αρχή?:worry:

 

Υπάρχουν προγράμματα που εγκαθίστανται μετά το jailbreak και καταναλώνουν πολύ μπαταρία χωρίς να χρησιμοποιείς το τηλέφωνο. Ο "συνάδελφος" Νίκος (Carpe_Noctum) έχει γράψει ένα πολύ εμπεριστατωμένο κείμενο στο forum πριν λίγο καιρό όπου ανέλυε πολύ συγκεκριμένα τις εμπειρίες του, δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς το που και πότε μια που το θέμα jailbreak το έχω κόψει εδώ και ένα χρόνο τώρα, αλλά αν ψάξεις λίγο θα το βρεις και θα σε διαφωτίσει πιστεύω αρκετά.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...