Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και άμα για το πρόβλημα ευθύνεται ο φορτιστής ας πούμε? θα ξανά ταλαιπωρούμε εγώ επειδή αυτή έχουν τέτοια πολιτική?

ξανά από εμενα απαράδεκτη...δεν τα είχα διαβάσει αυτά πριν πάρω το iphone...άμα τα είχα διαβάσει θα το ξανασκεφτόμουν.

ποπό δηλαδή ώρες είναι τώρα να αρχίσω να βλαστημάω την ώρα και την στιγμή που πήρα iphone.

έχω μείνει άφωνος τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

και άμα για το πρόβλημα ευθύνεται ο φορτιστής ας πούμε? θα ξανά ταλαιπωρούμε εγώ επειδή αυτή έχουν τέτοια πολιτική?

ξανά από εμενα απαράδεκτη...δεν τα είχα διαβάσει αυτά πριν πάρω το iphone...άμα τα είχα διαβάσει θα το ξανασκεφτόμουν.

ποπό δηλαδή ώρες είναι τώρα να αρχίσω να βλαστημάω την ώρα και την στιγμή που πήρα iphone.

έχω μείνει άφωνος τι να πω..

 

Γενικα οι φορτιστες δεν καλυπτοντε απο καμμια εταιρια απο εγγυηση νομιζω.Και οχι μονο σε κινητα.

 

Ουτε ...κι εγω τα ηξερα αυτα παντως !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι φορτιστες δεν καλυπτοντε απο καμμια εταιρια απο εγγυηση νομιζω.Και οχι μονο σε κινητα.

 

Ουτε ...κι εγω τα ηξερα αυτα παντως !!!!

 

ΔΕΝ ισχύει ότι ο φορτιστής του iPhone δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Στο support της Apple μου είπανε ότι η εγγύηση καλύπτει όλα τα περιεχόμενα του κουτιού! Στο 3G που είχα αγοράσει τον περασμένο Ιανουάριο, δεν δούλευε ο φορτιστής. Το καλώδιο ήταν εντάξει και αναγκαζόμουνα να φορτίζω το τηλέφωνο μέσω της θύρας usb του υπολογιστή. Σε Vodafone shop στη Σταδίου μου είπανε ότι δεν καλύπτει η εγγύηση τα παρελκόμενα και μου είπαν ότι πρέπει να αγοράσω νέο φορτιστή με 30 ευρώ:mad: Μετά την τηλεφωνική μου επικοινωνία όμως με το Apple support, πήγα στο κατάστημα που είχα αγοράσει το τηλέφωνο (Vodafone, Εθνικής Αντιστάσεως, Χαλάνδρι) και χωρίς καμιά αντίρρηση μου άλλαξαν τον φορτιστή και μου έδωσαν καινούργιο.

Αννη
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ισχύει ότι ο φορτιστής του iPhone δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Στο support της Apple μου είπανε ότι η εγγύηση καλύπτει όλα τα περιεχόμενα του κουτιού! Στο 3G που είχα αγοράσει τον περασμένο Ιανουάριο, δεν δούλευε ο φορτιστής. Το καλώδιο ήταν εντάξει και αναγκαζόμουνα να φορτίζω το τηλέφωνο μέσω της θύρας usb του υπολογιστή. Σε Vodafone shop στη Σταδίου μου είπανε ότι δεν καλύπτει η εγγύηση τα παρελκόμενα και μου είπαν ότι πρέπει να αγοράσω νέο φορτιστή με 30 ευρώ:mad: Μετά την τηλεφωνική μου επικοινωνία όμως με το Apple support, πήγα στο κατάστημα που είχα αγοράσει το τηλέφωνο (Vodafone, Εθνικής Αντιστάσεως, Χαλάνδρι) και χωρίς καμιά αντίρρηση μου άλλαξαν τον φορτιστή και μου έδωσαν καινούργιο.

 

Μαλλον εχεις και καλα κανεις το ...κοκαλακι της νυχτεριδας φιλη μου...Διαβασε στο αλλο θεμα την απαντηση σημερα σε μενα του support της Apple.Καμμια σχεση με σενα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η αντικατάσταση της 24ωρών συσκευής μου iPhone 3GS εγκρίθηκε. Με ενημερώσανε ότι και καλά περιμένουν το ok από την apple αλλά έμαθα ότι απλά περιμένουν να τους στείλουν συσκευή.

 

Φυσικά και δεν θα δεχθώ να αντικατασταθεί το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ κινητό μου με ένα αμφιβόλων προδιαγραφών (εξού και το χαμηλό κόστος) είδικά μετά από τηλεφωνική συνομιλία με εκπρόσωπο της Apple ο οποίος παραδέχθηκε (μιας και δεν τον αφορά το θέμα) ότι τα "seed stock" απόθέματα ή αλλιώς και "bulk" ενδέχεται να είναι ανακατασκευασμένα (να είναι δηλαδή κάποιο επισκευασμένο πρώην ελαττωματικό κινητό).

 

Προς όλους τους συμπάσχωντες:

 

Παραθέτω το εξής Link Νόμος προστασίας του καταναλωτή και τονίζω τα εξής σημεία

 

Άρθρο 5, Παράγραφος 4 (Δηλώνει ουσιαστικά ότι οποιαδήποτε τροποποίηση έχει γίνει από τις εταιρίες δεν υπερβαίνει τον νόμο για εγγύηση και ο πελάτης μπορεί να τον επικαλεστεί)

 

Άρθο 6, Παράγραφοι 2,3,4,10 (Προσδιορίζει όλα τα πρόσωπα που ευθύνονται για ένα προϊόν και κατ' επέκταση τα πρόσωπα εναντίων των οποίων μπορείτε να κινηθείτε).

 

Πήγα λοιπόν στο κατάστημα και με πήραν πολύ σοβαρά όταν τα ανέφερα αυτά. Μου είπαν ότι σαν κατάστημα εκπροσωπούν την εταιρία και να πάρω στα κεντρικά να μιλήσω. Προώθησα αίτημα λοιπόν και περιμένω κάποιον υψηλά υφιστάμενο υπάλληλο (όπως με διαβεβαίωσαν) να επικοινωνήσει μαζί μου).

 

Υστερογράφω εδώ ότι πιστεύω ότι θα πετύχω πλήρη αντικατάσταση, δηλαδή να πάω στο κατάστημα και να πάρω καινούργιο κουτί, αλλά προϋποθέτω ότι αυτό θα συμβεί λόγω των ανειδίκευτων υπαλλήλων του καταστήματος, οι οποίοι μου πήραν και το κουτί και όλα τα αξεσουάρ και τα έστειλαν, και τώρα δεν μπορούν να μην τα αντικαταστήσουν

 

Wish me luck

Link to comment
Share on other sites

Υστερογράφω εδώ ότι πιστεύω ότι θα πετύχω πλήρη αντικατάσταση, δηλαδή να πάω στο κατάστημα και να πάρω καινούργιο κουτί, αλλά προϋποθέτω ότι αυτό θα συμβεί λόγω των ανειδίκευτων υπαλλήλων του καταστήματος, οι οποίοι μου πήραν και το κουτί και όλα τα αξεσουάρ και τα έστειλαν, και τώρα δεν μπορούν να μην τα αντικαταστήσουν

 

Wish me luck

 

Αν το εκαναν απο λαθος καλα να παθουν αλλα αν το εκαναν απο αγνοια τους λυπαμαι γιατι αντε να αποδειξουν οτι δεν τους το ειχαν πει οτι επρεπε να παρουν μονο την συσκευη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω 9 ημερες και δεν υπαρχει καμια ενημερωση ..... πρεπει πρωτα να παρουν την apple? να παρω και εγω την apple ?
Link to comment
Share on other sites

Απο 23/8 ειχα παραδωσει την συσκευη της κορης μου και μολις με πηραν τηλ οτι την Δευτερα θα ειναι στο καταστημα η καινουργια (?) με κοστος βεβαια 195 ευρω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η αντικατάσταση της 24ωρών συσκευής μου iPhone 3GS εγκρίθηκε. Με ενημερώσανε ότι και καλά περιμένουν το ok από την apple αλλά έμαθα ότι απλά περιμένουν να τους στείλουν συσκευή.

 

Φυσικά και δεν θα δεχθώ να αντικατασταθεί το ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ κινητό μου με ένα αμφιβόλων προδιαγραφών (εξού και το χαμηλό κόστος) είδικά μετά από τηλεφωνική συνομιλία με εκπρόσωπο της Apple ο οποίος παραδέχθηκε (μιας και δεν τον αφορά το θέμα) ότι τα "seed stock" απόθέματα ή αλλιώς και "bulk" ενδέχεται να είναι ανακατασκευασμένα (να είναι δηλαδή κάποιο επισκευασμένο πρώην ελαττωματικό κινητό).

 

Προς όλους τους συμπάσχωντες:

 

Παραθέτω το εξής Link Νόμος προστασίας του καταναλωτή και τονίζω τα εξής σημεία

 

Άρθρο 5, Παράγραφος 4 (Δηλώνει ουσιαστικά ότι οποιαδήποτε τροποποίηση έχει γίνει από τις εταιρίες δεν υπερβαίνει τον νόμο για εγγύηση και ο πελάτης μπορεί να τον επικαλεστεί)

 

Άρθο 6, Παράγραφοι 2,3,4,10 (Προσδιορίζει όλα τα πρόσωπα που ευθύνονται για ένα προϊόν και κατ' επέκταση τα πρόσωπα εναντίων των οποίων μπορείτε να κινηθείτε).

 

Πήγα λοιπόν στο κατάστημα και με πήραν πολύ σοβαρά όταν τα ανέφερα αυτά. Μου είπαν ότι σαν κατάστημα εκπροσωπούν την εταιρία και να πάρω στα κεντρικά να μιλήσω. Προώθησα αίτημα λοιπόν και περιμένω κάποιον υψηλά υφιστάμενο υπάλληλο (όπως με διαβεβαίωσαν) να επικοινωνήσει μαζί μου).

 

Υστερογράφω εδώ ότι πιστεύω ότι θα πετύχω πλήρη αντικατάσταση, δηλαδή να πάω στο κατάστημα και να πάρω καινούργιο κουτί, αλλά προϋποθέτω ότι αυτό θα συμβεί λόγω των ανειδίκευτων υπαλλήλων του καταστήματος, οι οποίοι μου πήραν και το κουτί και όλα τα αξεσουάρ και τα έστειλαν, και τώρα δεν μπορούν να μην τα αντικαταστήσουν

 

Wish me luck

 

χρήσιμες πληροφορίες.

καλή τύχη σου εύχομαι!!

 

με το δικό μου θέμα τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω κινητό σε σακουλάκι...θα τους το σπάσω το μαγαζί μονο και το ξεστομίσουν.

με κάθε προϊόν δηλαδή που παίρνουμε θα τραβάμε και διαφορετικά βάσανα?!

από το μαγαζί η με συσκευασμένη συσκευή θα φύγω η με τα λεφτά μου...και να κόψουν και το συμβόλαιο.

 

Απο 23/8 ειχα παραδωσει την συσκευη της κορης μου και μολις με πηραν τηλ οτι την Δευτερα θα ειναι στο καταστημα η καινουργια (?) με κοστος βεβαια 195 ευρω.

 

είσαι μέσα στην εγγύηση?

Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS μου έπεσε το iphone και έσπασε το γυαλί της όθόνη...όχι η οθονη των γραφικών.Που μπορώ να το φτιάξω?Σας ευχαριστω
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

χρήσιμες πληροφορίες.

καλή τύχη σου εύχομαι!!

 

με το δικό μου θέμα τώρα, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω κινητό σε σακουλάκι...θα τους το σπάσω το μαγαζί μονο και το ξεστομίσουν.

με κάθε προϊόν δηλαδή που παίρνουμε θα τραβάμε και διαφορετικά βάσανα?!

από το μαγαζί η με συσκευασμένη συσκευή θα φύγω η με τα λεφτά μου...και να κόψουν και το συμβόλαιο.

 

 

 

είσαι μέσα στην εγγύηση?

 

 

ετσι ακριβως ουτε εγω θα δεχτω κινητο σε σακουλακι... θελω καινουργιο σφραγισμενο

Link to comment
Share on other sites

Προς οποιονδήποτε έχει γνώση:

 

Το bulk ( η αλλιώς seed stock) των iPhone με τα οποία σε προμηθεύει η Vodafone σε περίπτωση αντικατάστασης, είναι των ίδιων προδιαγραφών με κάποιο "του κουτιού"?

Link to comment
Share on other sites

Προς οποιονδήποτε έχει γνώση:

 

Το bulk ( η αλλιώς seed stock) των iPhone με τα οποία σε προμηθεύει η Vodafone σε περίπτωση αντικατάστασης, είναι των ίδιων προδιαγραφών με κάποιο "του κουτιού"?

 

ακριβώς το ίδιο, απλώς για μείωση κόστους δεν μπαίνει σε retail συσκευασία.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, διότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με μια πολύ εξυπηρετική κυρία του τμήματος παραπόνων της Vodafone μου πρότεινε να μην εξετάσουμε καν το ενδεχόμενο να πάρω νέο κουτί (λόγω της αυξημένης ζήτησης και της ταυτόχρονης πολύ μεγάλης έλλειψης) μιας και θα μου έρθει μετά από 20 μέρες.

 

Το γεγονός φυσικά και το έλεγξα πήρα τηλέφωνο (χωρίς υπερβολές) σε πάνω από 25 καταστήματα σε όλη την Ελλάδα παριστάνοντας τον νέο πελάτη (ναι αυτόν για τον οποίον όταν ζήτησε iPhone του βρήκαν αμέσως) και όλοι μου λέγαν την λέξη "έλλειψη". Μάλιστα είναι τόσο επίσημο το φαινόμενο που η Vodafone δίνει το 1ο πάγιο δώρο για να καταπραύνει τα νεύρα όσων το παραγγείλουν.

 

Έτσι και εμένα μου τάξανε 1 πάγιο δώρο γιατι είμαι 14 μέρες χωρίς κινητό και επιπλέον προσωπική εγγύηση της εν λόγω κυρίας ότι το κινητό, αφού το ελέγξω μπροστά στους υπαλλήλους, εαν διαπιστώσω το παραμικρό την παίρνω τηλέφωνο και κανονίζει το θέμα.

 

Ναι λοιπόν, δωροδοκήθηκα... Τόση είναι η εξάρτησή μου από το μηλαράκι με το 32 από κάτω του...

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα παει για service (αγορασμενο απο οτεshop)-κατα την εγγραφη video κανει ενα θορυβο σαν να γρατζουνα καποιος τα νυχια του σε πινακα-ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει κανενας τροπος μη με πασαρουν κανα μετασκευασμενο, η τι να προσεξω,μου εχουν πει οτι δεν τα ανοιγουν αλλα τα μαζευουν τα στελνουν πακετο ολα για service και μετα μοιραζουν τα μετασκευασμενα,και εσυ εχεις την εντυπωση οτι σου αντικατεστησαν την συσκευη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι γιατι νομιζω πως ειναι ΟΛΑ μετασκευασμενα...;αυτα που δινουν σε αντικατασταση εννοω

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι γιατι νομιζω πως ειναι ΟΛΑ μετασκευασμενα...;αυτα που δινουν σε αντικατασταση εννοω

 

Τιποτα δεν αποκλειεται φιλε μου...

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι γιατι νομιζω πως ειναι ΟΛΑ μετασκευασμενα...;αυτα που δινουν σε αντικατασταση εννοω

 

Με βάση τη νομοθεσία όταν ένα προϊόν είναι μετασκευασμενο (refurbished) πρέπει να σημαίνεται ως τέτοιο με πολύ ορατό τρόπο επάνω στη συσκευασία του. Αν έχει κάποιος αμφιβολία μπορεί να ζητήσει από το κατάστημα να του δηλώσει γραπτά ότι το προϊόν που του δίνεται δεν είναι μετασκευασμενο, ώστε στη συνέχεια να έχει τεκμήριο της «εξαπάτησης» αν τυχόν του προκύψει τέτοιο.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τη νομοθεσία όταν ένα προϊόν είναι μετασκευασμενο (refurbished) πρέπει να σημαίνεται ως τέτοιο με πολύ ορατό τρόπο επάνω στη συσκευασία του. Αν έχει κάποιος αμφιβολία μπορεί να ζητήσει από το κατάστημα να του δηλώσει γραπτά ότι το προϊόν που του δίνεται δεν είναι μετασκευασμενο, ώστε στη συνέχεια να έχει τεκμήριο της «εξαπάτησης» αν τυχόν του προκύψει τέτοιο.

 

Και ετσι να ειναι πως μπορουμε να αποδειξουμε οτι μας εδωσαν μετασκευασμενο κινητο ????

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και ετσι να ειναι πως μπορουμε να αποδειξουμε οτι μας εδωσαν μετασκευασμενο κινητο ????

 

Και γιατί να το αποδείξουμε; αν μεν δεν προκύψει πρόβλημα, εκτιμώ ότι όλοι έχουμε πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνουμε στη ζωή μας από το να διαπληκτιζόμαστε με τους εκάστοτε προμηθευτές, αν προκύψει τότε ισχύει το θέμα της εγγύησης.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να το αποδείξουμε; αν μεν δεν προκύψει πρόβλημα, εκτιμώ ότι όλοι έχουμε πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κάνουμε στη ζωή μας από το να διαπληκτιζόμαστε με τους εκάστοτε προμηθευτές, αν προκύψει τότε ισχύει το θέμα της εγγύησης.

 

Με αυτη την λογικη μας ειναι αδιαφορο αν μας δωσουν μετασκευασμενο ???

 

Οσο για το θεμα της εγγυησης οταν αντικαθισταται το κινητο θα σας πω αυριο τι θα γινει που θα παω στην Vodafone να παρω ενα κινητο απο αντικατασταση μη επισκευασθεντος. Αν μου πουν μα και μου θα με ακουσει ολο το Themall.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ας δοκιμασει καποιος να κανει εγγραφη βιντεο αλλα χωρις εξωτερικους θορυβους ,κατα την αναπαραγωγη μετα του βιντεο ακουγετε κανας θορυβος?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με αυτη την λογικη μας ειναι αδιαφορο αν μας δωσουν μετασκευασμενο ???

 

Οσο για το θεμα της εγγυησης οταν αντικαθισταται το κινητο θα σας πω αυριο τι θα γινει που θα παω στην Vodafone να παρω ενα κινητο απο αντικατασταση μη επισκευασθεντος. Αν μου πουν μα και μου θα με ακουσει ολο το Themall.

 

Καλή επιτυχία αύριο!

 

Όσο για το μετασκευασμένο, αν δουλεύει καλά λογικό δεν είναι να μας είναι αδιάφορο;

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία αύριο!

 

Όσο για το μετασκευασμένο, αν δουλεύει καλά λογικό δεν είναι να μας είναι αδιάφορο;

 

Eυχαριστω....Γιατι ομως να μας κοροϊδευουν ???

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω....Γιατι ομως να μας κοροϊδευουν ???

 

Στην υποθετική περίπτωση όπου:

(α) έχουμε ζητήσει αντικατάσταση συσκευής,

(β) αυτή που μας έχουν δώσει ενώ τους ζητήσαμε γραπτή επιβεβαίωση ότι δεν είναι μετασκευασμένη, τελικά είναι

(γ) στη συνέχεια η νέα συσκευή παρουσιάζει πρόβλημα

 

Ναι τότε υπάρχει θέμα και σοβαρό μάλιστα, αλλά ας μην "φτιαχνόμαστε" προκαταβολικά :)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...