Jump to content

[iOS 2] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3G


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους

εγω αυτο που θελω να αναφερω ως το πιο σοβαρο στο update ειναι η ταχυτητα...

Σε 2.1fw, 4" για να ανοιξει τα settings.....

τωρα μονο 2"....

κ γενικα η αποκριση ειναι πολυ καλυτερη.

Κατα τα αλλα ειναι ανουσιο το 2.2 κατα την γνωμη μου.

Κριμα που εχασα το pwn...Anyways...

Αυτα προς το παρον απο εμενα..το πρωι βλεπουμε και τα αλλα:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 930
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει όντως τέτοια μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα και το λες ανούσιο;;;;;;; :)

 

:X...ναι,θα μπορουσαν να το πουν 2.1 patch (λεμε τωρα)

τεσπα...γενικα ειπα οτι το 2.2 για εμενα δεν λεει κατι το ιδιαιτερο και εχω μεινει με την πικρια οτι μαθε 2-3 μηνες μας δινει κ λιγο ψωμοτυρι η Μαμα να εχουμε να παιζουμε...τιποτα ουσιωδες που θα επρεπε...

Προσωπικη μου αποψη παντα

Link to comment
Share on other sites

Στο Link που ακολουθεί υπάρχει μία μέθοδος η οποία χρησιμοποιεί τα έως τώρα εργαλεία του Pwnage και κάνει jailbreak την 3g συσκευή στο 2.2 firmware.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

 

Η μέθοδος αυτή σίγουρα δεν είναι η ενδεδειγμένη και δεν προτείνεται σε "αρχάριους" χρήστες. Για όσους δεν υπάρχει πρόβλημα να περιμένουν λίγο καιρό μέχρι να κυκλοφορήσει η dev team την official έκδοση του pwnage tool δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσουν την παρούσα μέθοδο.

 

http://www.spaziocellulare.com/ispazio/en/2008/11/22/how-to-jailbreak-your-iphone-firmware-22/

http://chronic-dev.org/blog/

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός από το iClarified με PwnageTool σε Expert Mode για iPhone 3G

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=1558

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός από το iClarified με PwnageTool σε Expert Mode για iPhone 3G

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=1558

 

:lol: Aντε κοντα ειναι και για τα windows...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας και καλες αναβαθμισεις. ΟΜΩΣ....

 

- Ας προσπαθησουμε να διατηρησουμε το τοπικ καθαρο.

- Μην γινει παλι της κακομοιρας , οπως παλια.

- Μην αρχισει ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του.

 

- Ας τιμησουμε την προσπαθεια του Περικλη και των αλλων παιδιων και σιγουρα θα βγουμε ολοι κερδισμενοι.

 

--Βγηκε αυτο το Quickpwn 2.2 για windows στο iclarified στο τελος της σελιδας του εχει λινκ.

 

- Βαση αυτης της παραγραφου

SIM Free/SP Unlocked/Factory Unlocked iPhone 3G

This applies if you bought your iPhone 3G for $$$$$$$. This model of iPhone 3G doesn’t have an Service Provider lock (aka factory unlocked) and you are able to put any SIM card into the phone and get service. Your phone is already unlocked so you do not need to worry about baseband updates, simply upgrade to 2.2 using iTunes and then use QuickPwn to Pwn and Jailbreak. This will add Cydia and Installer too.

που αντιγραφω αυτουσια αποτο iclarified......

 

---- Υποβαλλω τις παρακατω ερωτησεις για ολους εμας που εχουμε iphone 3G, αγορασμενο απο την vodafone Ελλαδος ,το οποιο ειναι sim free εργοστασιακα και στο οποιο εχει γινει jailbreak .

 

---- Οι ερωτησεις ειναι απλες και κατανοητες ------

 

1.- Μπορουμε να προχωρησουμε στην αναβαθμηση του 2.2 φιρμ και μετα να κανουμε jailbreak με το παραπανω εργαλειο απροβληματιστα;

 

2.- Θα μπορουμε ,αν ολα τα παραπανω ισχυουν ,να περασουμε το τροποποιημενο αρχειο για την εγκατασταση των "back door" ipa's μεσω itunes ,οπως στην 2.1 φιρμ;

 

3.- Αν τα παραπανω ισχυουν θα μπορουμε να κανουμε backup το αιφον στην 2.1 και να επαναφερουμε τα παντα στην 2.2 φιρμ ,εχοντας παλι το αιφον μας οπως πρωτα; Σημαντικο

 

4.- Τα Ελληνικα θα μπορουμε να τα εγκαταστησουμε παλι;

 

- Οποιος δεν ειναι σιγουρος για ολα τα παραπανω, καλυτερα να περιμενει να απαντησει καποιος ειδημων.

 

--Υ.Γ. Υπαρχουν στο φορουμ ανθρωποι που χρησιμοποιουν το αιφον ως εργαλειο και δεν εχουν την πολυτελεια της εξειδικευμενης γνωσης για να ανακτησουν σημαντικα δεδομενα ,οταν γινει μαμα__α απο λαθος υποδειξεις.

- Ομως ,εχουν τις απαραιτητες γνωσεις να αξιοποιησουν τις σωστες πληροφοριες.

 

--- Παντα φιλικα. :)

 

-- hitech και ξερω ψωμι :worry:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Sto mono pou boro na sou apantiso einai gia to jailbreak. Perasa tin 2.2 kai exthes to vradi ekana jailbreak. No problem mexri tora. Ta alla den gnorizo na sou po.

 

 

 

Sorry gia ta greeklish, alla sent from my iphone.

Link to comment
Share on other sites

 

---- Οι ερωτησεις ειναι απλες και κατανοητες ------

 

1.- Μπορουμε να προχωρησουμε στην αναβαθμηση του 2.2 φιρμ και μετα να κανουμε jailbreak με το παραπανω εργαλειο απροβληματιστα;

 

Ναι, τα βήματα συνοπτικά είναι:

 

1. Backup της συσκευής μέσω iTunes.

2. Restore στην εργοστασιακή 2.2 μέσω iTunes.

3. Activate/Unlock μέσω iTunes.

4. Jailbreak με quickpwn 2.2 (κλείνεις πριν iTunes και iTunes helper).

5. Επαναφορά backup από iTunes.

 

2.- Θα μπορουμε ,αν ολα τα παραπανω ισχυουν ,να περασουμε το τροποποιημενο αρχειο για την εγκατασταση των "back door" ipa's μεσω itunes ,οπως στην 2.1 φιρμ;

 

Απ' ότι είδα στο Cydia έχει ήδη βγει ipaprep για την 2.2 από xsellize.

 

3.- Αν τα παραπανω ισχυουν θα μπορουμε να κανουμε backup το αιφον στην 2.1 και να επαναφερουμε τα παντα στην 2.2 φιρμ ,εχοντας παλι το αιφον μας οπως πρωτα; Σημαντικο

 

Υποθέτω ότι όσες εφαρμογές πέρασες με ipa δεν θα μπορέσεις να τις εκτελέσεις μέχρι να περάσεις το τροποποιημένο αρχείο που το επιτρέπει. Ωστόσο, αυτό δεν έχει να κάνει με το backup, οι εφαρμογές περνάνε με συγχρονισμό. Το Backup απλά κρατάει τις ρυθμίσεις τους και τα δεδομένα στους φακέλους ~/Documents/

 

Ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το παλαιότερο mobile installation όταν θα προσπαθήσεις να κρατήσεις backup μέσω iTunes σε δεύτερο χρόνο. Για να διορθώσεις το πρόβλημα θα χρειαστεί να περάσεις το mobile installation της 2.2 ή να επαναφέρεις το εργοστασιακό.

 

4.- Τα Ελληνικα θα μπορουμε να τα εγκαταστησουμε παλι;

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο:

Εχει κανενας προβλημα εδω και 3-4 ημερες με το wind plus non stop??

Εμενα μου κολλαει η συσκευη οποτε παει να μπει μεσω gsm στο internet.. Με wifi δεν εχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

geiasas pedia kai sinxaritiria geia tin poli kali douleia pou kanete kai tin voei8ia pou prosferete se emas pou den gnorizoume kai pola?

8a ei8ela na rotiso exo apo vodafone gr to iphone 3g kai tou exo tin 2.1 me Cydia kai Installer

kai 8elo na rotiso an kapio apo ta pedeia edo sto forum an mpori na ftiaksi mia custom se 2.2 me jailbreak ???

kai signomi an sas kourasa

 

me ektimisi afrosg2_

Link to comment
Share on other sites

-- Περικλη, ευχαριστω για τις οδηγιες, οσο γι'αυτο απο κατω ....

Ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το παλαιότερο mobile installation όταν θα προσπαθήσεις να κρατήσεις backup μέσω iTunes σε δεύτερο χρόνο. Για να διορθώσεις το πρόβλημα θα χρειαστεί να περάσεις το mobile installation της 2.2 ή να επαναφέρεις το εργοστασιακό.

 

- :( .... εχω εφαρμογες με σημαντικα δεδομενα και σιγουρα θα ειναι κι αλλοι στη θεση μου.

- Αν αντιληφθεις τιποτα :shifty: ..... για το mobileInstallation ,διαφωτησε μας :rolleyes:

 

- Θα ξεκινουσα το πειραμα ,αλλα η διαισθηση μου λεει ,οτι το 2.2 βγηκε κατα ενα μεγαλο βαθμο ,για να καλυψει αυτο το κενο ..... :cry: ειδωμεν αναμενοντας .

 

- Θα μου πεις οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα ..... πληρωνεις και εχεις οτι εφαρμογη θελεις και εχεις δικιο, αλλα .... μας "εχουνε" καλομαθει :D

 

--- Φιλικοτατα ----

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαβάζω το τροποποιημένο αρχείο mobileinstallation της 2.1 μπορεί να δουλέψει και για την 2.2 αλλά έχουν ήδη βγάλει και patch για την 2.2.

 

Αν θέλεις να είσαι έξτρα σίγουρος, μπορείς να κρατήσεις και backup των δεδομένων των εφαρμογών σου μέσω chronus. Τα δικά μου backups στο chronus δεν χάθηκαν μετά την επαναφορά του backup από iTunes (δεν ξέρω αν συνέτεινε το ότι είχα και το AptBackup).

 

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω για mobile installation. Δεν το έχω κάνει και δεν θέλω να σου πω για κάτι το οποίο δεν έχω δοκιμάσει. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.xsellize.com/showthread.php?t=11113 και περίμενε καλύτερα μέχρι να πάρεις απάντηση από κάποιον που χρησιμοποιεί την μέθοδο. Από τη γενικότερη λειτουργία της συσκευής και τη συμπεριφορά των backups εικάζω ότι δεν θα χάσεις καθόλου δεδομένα για τις εφαρμογές (που πέρασες με ipa) αν κρατήσεις backup μέσω itunes.

 

Αν έχεις περάσει εφαρμογές με .app βεβαιώσου πριν κάνει backup ότι έχεις κρατήσει αντίγραφα των φακέλων /Documents από /private/var/mobile και private/var/stash/Applications

Link to comment
Share on other sites

Το backup που κρατάει το Chronus περνάει αυτόματα στο Pc με backup στο Itunes ή θα πρέπει manually να περάσουμε τον folder του Chronus στο pc και να το επαναφέρουμε μετά το restore και το sync με τις εφαρμογές?

 

ευχαριστώ...

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ που έκανα restore ξέχασα να μεταφέρω τα backups του chronus στον υπολογιστή.

 

Ωστόσο, όταν έκανα επαναφορά του backup από το itunes (έκανα μαζί και επαναφορά AptBackup αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση γιατί το AptBackup κρατάει απλά μια λίστα) τα backups μου τα βρήκα κανονικά στο Chronus μόλις το AptBackup το επανεγκατέστησε.

 

Υποθέτω ότι το chronus χρησιμοποιεί την ίδια τεχνική με το AptBackup, βάζει τα αρχεία κάπου όπου μπορούν να σωθούν μέσω του backup του iTunes.

Link to comment
Share on other sites

και εγω θελω να μαθω...καθως και για το aptbackup...τι βηματα πρεπει να κανω (αναλυτικα αν γινεται...) γιατι δεν τα εχω καταφερει ποτε με αυτα..:worry:
Link to comment
Share on other sites

- Αν εχω αντιληφθει σωστα ,το modification στο mobileInstallation ,εγινε για την παρακαμψη του ελεγχου που κανει το iTunes στο αρχειο ipa για την επιβεβαιωση του ιδιοκτητη της εφαρμογης, και το αποσυμπιεζει κατευθειαν στο var/mobile/Applications, ετσι δεν ειναι;

 

- Προφανως εσυ αναφερεσαι σε χειροκινητη μεθοδο εγκαταστασης των εφαρμογων σου ,που τις εκανες backup ,με καποιες εφαρμογες backup που ειχαν βγει στο cydia.

 

-Οποτε αν ισχυει αυτο που γραφω στην πρωτη παραγραφο, εχω κανει backup μεσω SSH ολο τον φακελο var/mobile/Applications .

-Ετσι θα αφησω το iTunes να εγκαταστησει ολες τις free και εγω μετα θα προσθεσω χειροκινητα τις υπολοιπες,

- Πως το βλεπεις, θα παιξει .... ή θα τα παιξω εγω στο τελος. :worry:

 

Απ' ότι διαβάζω το τροποποιημένο αρχείο mobileinstallation της 2.1 μπορεί να δουλέψει και για την 2.2 αλλά έχουν ήδη βγάλει και patch για την 2.2.

- Περικλη εσυ γενικα δεν την ακολουθεις αυτη την μεθοδο :ninja: , μηπως παιζει τιποτα περιεργο;

- Προτιμας την χειρονακτικη εργασια; :lol:

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ που έκανα restore ξέχασα να μεταφέρω τα backups του chronus στον υπολογιστή.

 

Ωστόσο, όταν έκανα επαναφορά του backup από το itunes (έκανα μαζί και επαναφορά AptBackup αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση γιατί το AptBackup κρατάει απλά μια λίστα) τα backups μου τα βρήκα κανονικά στο Chronus μόλις το AptBackup το επανεγκατέστησε.

 

Υποθέτω ότι το chronus χρησιμοποιεί την ίδια τεχνική με το AptBackup, βάζει τα αρχεία κάπου όπου μπορούν να σωθούν μέσω του backup του iTunes.

 

A μάλιστα τώρα κατάλαβα, και ήθελα να το ρωτήσω αυτό....

 

Το περνάει στο buckup λοιπόν και έλεγα αφού θα κάνουμε restore που θα τα βρει μετά??

Σωστός!!!

 

 

-

 

- Περικλη εχεις λινκ;..... Παντως εσυ γενικα δεν την ακολουθεις αυτη την μεθοδο :ninja: , μηπως παιζει τιποτα περιεργο;

- Προτιμας την χειρονακτικη εργασια; :lol:

 

Το έδωσε...

Μπες εδώ και διάβασε και θα το βρεις...:)

http://www.xsellize.com/showthread.php?t=11113

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

- Αν εχω αντιληφθει σωστα ,το modification στο mobileInstallation ,εγινε για την παρακαμψη του ελεγχου που κανει το iTunes στο αρχειο ipa για την επιβεβαιωση του ιδιοκτητη της εφαρμογης, και το αποσυμπιεζει κατευθειαν στο var/mobile/Applications, ετσι δεν ειναι;

 

- Προφανως εσυ αναφερεσαι σε χειροκινητη μεθοδο εγκαταστασης των εφαρμογων σου ,που τις εκανες backup ,με καποιες εφαρμογες backup που ειχαν βγει στο cydia.

 

Όχι, το chronus κρατάει backups των επίσημων εφαρμογών μέσω App Store. Δεν υπάρχει τρόπος να διακρίνει αν οι εφαρμογές έχουν περαστεί με μέθοδο ipa ή αν έχουν αγοραστεί κανονικά. Οι δικές μου εφαρμογές (στις οποίες αναφέρομαι σχετικά με το backup του chronus) είναι όλες από App Store.

 

-Οποτε αν ισχυει αυτο που γραφω στην πρωτη παραγραφο, εχω κανει backup μεσω SSH ολο τον φακελο var/mobile/Applications .

-Ετσι θα αφησω το iTunes να εγκαταστησει ολες τις free και εγω μετα θα προσθεσω χειροκινητα τις υπολοιπες,

- Πως το βλεπεις, θα παιξει .... ή θα τα παιξω εγω στο τελος. :worry:

 

Και πάλι σου λέω ότι δεν είμαι 100% σίγουρος. Ωστόσο, το iTunes κρατάει αντίγραφο των δεδομένων σου στις εφαρμογές κατά το backup. Εσύ απλά θα επαναφέρεις το backup και μετά θα περάσεις το mobile installation της 2.2. Ακολούθως, θα κατεβάσεις την free εφαρμογή όπως λένε οι οδηγοί και θα συγχρονίσεις. Το iTunes θα μεταφέρει τις εφαρμογές σου πίσω στην συσκευή (αυτό είναι το πλεονέκτημα της μεθόδου ipa, δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στον χειρισμό από αυτές μέσω App Store).

 

 

- Περικλη εσυ γενικα δεν την ακολουθεις αυτη την μεθοδο :ninja: , μηπως παιζει τιποτα περιεργο;

- Προτιμας την χειρονακτικη εργασια; :lol:

 

Όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο βαριέμαι να κάνω χακιές. Έχω επιλέξει μερικές εφαρμογές τις οποίες έχω αγοράσει και για τις υπόλοιπες χρησιμοποιώ δωρεάν εναλλακτικές και Cydia (όταν δεν υπάρχει κάτι σχετικό στο App Store). Με αυτό τον τρόπο δεν εξαρτώμαι από το mobile installtion και δεν κινδυνεύω να χάσω τα δεδομένα των εφαρμογών μου. Δεν σκοπεύω να αλλάξω το iphone σύντομα για κάποια άλλη συσκευή και είναι σημαντικό να μπορώ να οργανώσω τις πληροφορίες μου και να έχω άμεση πρόσβαση σε αυτές όποτε τις χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το chronus κρατάει backups των επίσημων εφαρμογών μέσω App Store.

 

Να προσθέσω επίσης ότι το chronus κρατάει backups για settings/states/data και από τις εφαρμογές του Cydia και προφανώς και από τις εφαρμογές από appstore που έχουν περαστεί "πειραγμένες" με το τροποποιημένο Mobile installation.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

κανενα νέο γι αυτό??

 

Ακόμα δεν έχει αναφερθεί κάτι εν αναμονή...

 

Μόνο με κάποια x.x.x sim....

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έκανα restore σε 2.2 κ μετά quickpwn. Στο Cydia δε μου βρίσκει το BossPrefs. Γιατί?

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιησα το pwnage (mac) σε 3g unlocked και οταν τελειωσε το jailbreak δεν ειχα σημα...μετα το ξαναεκανα με το quickpwn και ολα καλα...γιατι αυτο??ηθελα να επιλεξω το root partition και με το quickpwn δεν υπαρχει αυτη η επιλογη...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...