Jump to content

[iOS 2] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 3G


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα οσοι εχουμε το 3g με συμβολαιο μπορουμε να κανουμε το update??και για το jailbreak αναμενουμε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 930
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά δεν θα γράφεις ελληνικά μέχρι να βγει το pwnage tool και προσαρμόσουμε το keyb. στα καινούρια αρχεία... :)
Link to comment
Share on other sites

ναι ενταξει, εκτος απο αυτα εννοω δεν θα εχω προβλημα με το jailbreak??...θα μπορεσω να το κανω??
Link to comment
Share on other sites

βοηθειααααααααα!ειχα την 2.1 σε iphone 3g me turbosim και εκανα update σε 2.2 βλακεια μου μεγαλη και τωρα μου βγαζει το itunes the sim card inserted in this phone does not be appear to be supported τι κανω???plz help υπαρχει τροπος να γυρισω σε 2.1?
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να μπεις στο μενού για να το βάλεις σε DFU

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2559912#post2559912

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το κάνεις, δεν μπορείς με τίποτα να υποβαθμίσεις το baseband στο 3G.

 

Θα περιμένεις να βγει το quickpwn για jailbreak και θα αγοράσεις μια καινούρια tyrbosim (συμβατή με την 2.2) ή θα αναβαθμίσεις την παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Περικλη, για iPhone 3G από Vodafone θα γίνεται το restore σε 2.1 λογικά ε?

Όχι αναβαθμίζεται το baseband με τη 2.2... :)

Εκτός και αν βάλεις 2.2 με το pwnage tool (που δεν έχει βγει ακόμη) ξηλώνοντας το Baseband update...

 

ευχαριστω!ξερουμε ποτε περιπου θα βγει το quickpwn για jailbreak??

Όχι. Μπορείς να παρακολουθείς εδώ. Αν και στην περίπτωση που έχεις Windows, μάλλον θα περιμένεις αρκετά... :(

Link to comment
Share on other sites

Περικλη, για iPhone 3G από Vodafone θα γίνεται το restore σε 2.1 λογικά ε?

 

Το firmware γίνεται restore με DFU (μάλλον θα πρέπει να υποβαθμιστεί και το itunes για το σκοπό αυτό). Το baseband όχι

 

Όχι. Μπορείς να παρακολουθείς εδώ. Αν και στην περίπτωση που έχεις Windows, μάλλον θα περιμένεις αρκετά... :(

 

Δεν νομίζω, η Dev Team είχε παραχωρήσει τη δημιουργία του quickpwn σε αυτόν που φτιάχνει το winpwn αλλά επειδή μάλλον δεν προλαβαίνει πλέον να ενημερώνει τα προγράμματα έγκαιρα, νομίζω ότι τα quickpwn για win και mac θα βγουν ταυτόχρονα αυτή τη φορά, από dev team και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αφού έχουμε ήδη unlocked baseband γιατί να μην γίνεται restore σε 2.1?

Δλδ, από 1.1.4 σε 2.0, μπορούσες να γυρίσεις σε 1.1.4 αλλά δεν μπορούσες να ξεκλειδώσεις γιατί χρειαζόταν υποβάθμιση και η baseband. Σωστά?

Δλδ, το iTunes δεν υποβαθμίζει την baseband αλλά το firmware γιατί να χρειάζεται συγκεκριμένη baseband για τις υπόλοιπες λειτουργίες?

 

Στο λέω γιατί σε ξένα φόρα λένε πως γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να κάνεις restore σε pwned 2.1 αλλιώς θα σου πετάει σφάλμα γιατί δε θα μπορεί να περάσει το baseband... Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια... Μια δοκιμή (δική σου) θα μας πείσει όλους :D
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα βγάλει απλά ένα 1015 (ασυμβατότητα firmware-baseband). Μετά θα μπορείς να κάνεις activate/unlock κανονικά (εφόσον δεν παραμένει σε recovery mode, σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς pwn για activate και μετά δεν ξέρω πως θα γίνει unlock).

 

Ξαναλέω, οι τελευταίες εκδόσεις firmware είναι συνδεδεμένες με αντίστοιχες εκδόσεις iTunes. Θα πρέπει να έχεις την κατάλληλη έκδοση iTunes, αντίστοιχη με την firmware που θέλεις να περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αφού έχουμε ήδη unlocked baseband γιατί να μην γίνεται restore σε 2.1?

Δλδ, από 1.1.4 σε 2.0, μπορούσες να γυρίσεις σε 1.1.4 αλλά δεν μπορούσες να ξεκλειδώσεις γιατί χρειαζόταν υποβάθμιση και η baseband. Σωστά?

Δλδ, το iTunes δεν υποβαθμίζει την baseband αλλά το firmware γιατί να χρειάζεται συγκεκριμένη baseband για τις υπόλοιπες λειτουργίες?

 

Στο λέω γιατί σε ξένα φόρα λένε πως γίνεται

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν αλλάζει έκδοση το baseband στην 2.2 σε 1g κινητά και επομένως δεν βλέπω τον λόγω να μην γίνεται restore στην 2.1 με την προϋπόθεση το itunes να είναι το 8.0.1... :)

 

Αντιγράφω από την ανακοίνωση της Dev Team :

"The 2.2 firmware for 2G (1st gen iPhones) doesn’t contain a baseband update and the baseband is still at 04.05.04"

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει τροπος να γυρισω σε 2.1 και αν ναι ποιος ειναι αυτος?σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!!!

 

Στο προηγούμενο ποστ μου αναφερόμουν σε πρώτης γενιάς iphone (2G) και όχι σε 3g.

 

Όπως ανέφερε ο Περικλής πέντε ποστ ποιο πάνω δυστυχώς όχι προς το παρόν.

 

Κάπου πήρε το μάτι μου για προσθήκες ασφαλείας που ενσωμάτωσε η apple στο 2.2 και απενεργοποίησε την πατέντα με τις turbo sim..

 

δες kai εδώ στο update 2 : http://www.iphonehacks.com/2008/11/firmware22-news.html#more

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

αρα περιμενω για να βγει το quickpwn για jailbreak?που θα βγει ποτε?

 

Το πότε θα βγει μόνο η dev team το γνωρίζει. Όποτε μπορείς τσέκαρε το site τους : http://blog.iphone-dev.org/, εάν και θα το μάθεις αμέσως και από εδώ....:)

 

Δεν γνωρίζω από την στιγμή που έκανες αναβάθμιση σε 2.2 και άλλαξες baseband εάν μπορείς μέσω custom firmware και χρησιμοποιώντας το pwnage tool να περάσεις μέσω dfu υποβαθμισμένο baseband για να σου δουλέψει η turbosim. Το βλέπω λίγο δύσκολο το πως μπορείς να κάνεις unlock κάνοντας downgrade το baseband.

Μπορεί να μας διαφωτίσει και κάποιος ποιο ειδικός όπως ο Περικλής εάν γνωρίζει.... ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...